Oto fragment z Wikipedii traktujący o Standard Oil Company, onegdaj największej korporacji na świecie, dopuszczającej się całej gamy patologicznych praktyk, w tym praktyk monopolistycznych:
"Standard Oil Co. Inc. - byłe amerykańskie przedsiębiorstwo petrochemiczne, którego działalność obejmowała wydobycie i przerób ropy naftowej i gazu ziemnego, a także ich transport, dystrybucję i marketing. Standard Oil było także producentem wyrobów chemicznych. Założone w 1870 przez Johna D. Rockefellera jako korporacja w Cleveland, w stanie Ohio. W swoim czasie było największym przedsiębiorstwem rafineryjnym na świecie. Jego długa i kontrowersyjna historia jako pierwszej oraz największej wielonarodowej korporacji zakończyła się w 1911 roku, kiedy to Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał wyrok w sprawie działań przedsiębiorstwa sprzecznych z obowiązującym prawem antymonopolowym. Ważną rolę w tej sprawie odegrała książka Idy M. Tarbell The History of the Standard Oil Company, która ukazała się w 1904.
W 1911 r. przedsiębiorstwo zostało uznane za monopol i zostało zmuszone do podziału na mniejsze spółki. Na mocy wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Standard Oil Company, prowadzona w formie trustu, została podzielona na 34 mniejsze spółki, w tym:
Standard Oil of New Jersey (SONJ) - lub Esso (fonetyczne S.O.) - zmieniona na Exxon, dzisiaj ExxonMobil.
Standard Oil Nowy Jork - lub SOcoNY, w 1931 połączone z Vacuum Oil Company - przemianowane na Mobil, dzisiaj ExxonMobil.
Standard Oil of California - lub SOcal - zmienione na Chevron Corporation, później ChevronTexaco, dzisiaj Chevron.
Standard Oil Indiana - lub Stanolind, później Amoco (American Oil Co.) - sprzedana do BP (British Petroleum).
Standard Oil Kentucky - lub KySO został kupiony przez Standard Oil California - dzisiaj Chevron.
Standard Oil Ohio - lub SOhio, sprzedany BP (British Petroleum) w 1987 r.
Ohio Oil Company - lub The Ohio, zmieniła później nazwę na Marathon Petroleum."
Dzisiaj czas najwyższy jest zrobić to samo ze współczesnymi behemotami korporacyjnymi - w tym, przede wszystkim, świadczącymi usługi on line i z nimi powiązane (Amazon).
Niestety, jest wielce prawdopodobne, iż nie będzie to możliwe. Bo cokolwiek powiedzieć o kapitalizmie 1911 roku - pewne zdrowe odruchy nadal w nim się zdarzały. Dzisiejszy kapitalizm amerykański ( i nie tylko) to tzw. "crony capitalism", w którym zasady ostrej j rywalizacji wolnorynkowej zostały całkowicie zastąpione sitwiarskimi koneksjami oraz lobbingiem politycznym.
pl.wikipedia.org/wiki/Standard_Oil