Jedna z technik pamięci i kojarzenia mówi, iż wszystko to, czego się uczymy, ma służyć negowaniu stresu. Stąd nauczenie się kolejnej techniki wiąże się z jakąś formą ograniczonego stresu który musimy na siebie przyjąć, aby owa technika mogła być na przyszłość wykorzystana. W tej konkretnej technice pojawia się więc pojęcie PROBLEMU, jako kwestii, która z jednej strony jest pytaniem, a z drugiej strony istnieje szansa udowodnienia jej rozwiązania.. i to na prawie wszystkie sposoby (przy implikacji kwantyfikatorów logicznych, iż prawie wszystko to wszystko, lub nic, lub prawie wszystko inne - do momentu sprawdzenia zgodności wyniku jest to więc "amatorszczyzna"). Jednym ze sposobów podejścia do problemu w tej technice jest z jednej strony - intensyfikacja działań zmierzających do rozwiązania (problem "walki"), a z drugiej katalizacja stresu (problem "odpuszczzenia sobie").
WALKA: -otwórz oczy i patrz na reprezentację problemu nie starając się nic z tego zapamiętać -oczy otwarte, ale tym razem staraj się zapamiętać jak najwięcej -zamknij oczy i wyobraź sobie wszystko to, co zapamiętałeś (przypomnij sobie -przy zamkniętych oczach staraj się sobie niczego nie wyobrażać
ODPUSZCZENIE SOBIE: -otwórz oczy i patrz na reprezentację problemu tak długo, aż zaczniesz kojarzyć w innym temacie -zamknij oczy na tak długo, aż zaczniesz koarzyć w innym temacie
Oczywiście trzeba to powtórzyć kilkakrotnie, najlepiej co określony czas poddając się drobnym ćwiczeniom fizycznym. Np. co piętnaście minut 12 przysiadów. |