Szanowni Państwo, W imieniu dolnośląskiego oddziału PSR mam przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z Agnieszką Szopińską, przedstawicielką kościoła baha’i, która opowie nam o historii i o podstawowych dogmatach swojej religii, a także o związkach bahaizmu z esperanto. Spotkanie będzie miało charakter informacyjny, a po prezentacji przewidziany jest czas na pytania i dyskusję. Wiara bahá’í, wyrosła na gruncie islamu w Persji w XIX wieku, to niezależna monoteistyczna religia świata, licząca ok. 5 milionów wyznawców, rozproszonych po całym świecie. W Polsce pojawiła się już w latach 20-tych XX wieku, a jedną z jej pierwszych wyznawczyń była Lidia Zamenhof. Bahaici wierzą nie tylko w jednego Boga, ale także w jedność rodzaju ludzkiego. Ich podstawowym celem jest więc przezwyciężanie wszelkiego rodzaju uprzedzeń i dyskryminacji oraz efektywne wspieranie rozwoju wszystkich ludzi. Wyznawcy bahaizmu wierzą także, że ludzie posiadają „racjonalne dusze” oraz że prawda naukowa i religijna wypływają z tego samego źródła. To ostatnie przekonanie jest częstą przyczyną ich konfliktów z muzułmanami. Wielu racjonalistów widzi w bahaizmie szansę na obudzenie sceptycznego i bardziej nowoczesnego myślenia u ludzi ze środowisk muzułmańskich. Dla osób pragnących bliżej zapoznać się z tematem podaję linki do artykułów na Racjonaliście oraz do oficjalnej strony internetowej polskich bahaitów: www.racjon(*)izm.esperanto.i.betonowy.lotos , www.racjon(*)D.krok.ku.laicyzacji.ludzkosci , www.racjon(*)q,Bahai.Religia.zglobalizowana , www.racjon(*)islamisci.przesladuja.bahaitow , www.bahai.org.plSpotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 31 V, o godz. 18:00 w INS Ram Pam Pam Pam (Rynek 48). Wstęp wolny. Zapraszam serdecznie, Kaja Bryx Przewodnicząca dolnośląskiego oddziału PSR |