Racjonalista - Strona głównaDo treści
Małe zadanko logiczne...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
24-06-2010 15:04darlove (2804 punktów)Małe zadanko logiczne...
Ocena 1 na 1
Załóżmy, że świat składa się z trzech rodzajów osobników: katolaków, normalnych i racjonalistów. Katolacy mają to do siebie, że ZAWSZE KŁAMIĄ. Cokolwiek wyjdzie z ich ust to niestety kłamstwo (to dość bliska aproksymacja rzeczywistości). Normalni to tacy, którzy - jak to normalni - raz skłamią, a raz powiedzą prawdę. Natomiast racjonaliści ZAWSZE MÓWIĄ PRAWDĘ. O katolakach mówi się, że mają najniższą rangę. O normalnych, że mają rangę środkową, a o racjonalistach, że mają rangę najwyższą (czego należało się przecież i tak spodziewać).

Teraz załóżmy, że mamy dwoje ludzi z tego świata, o których nic więcej nie wiadomo, i taki oto prowadzą dialog:

- Moja ranga jest niższa niż twoja. - mówi Putaf.
Na to odpowiada Patafian:
- Nieprawda!

Pytanie: Czy da się z tego dialogu wysnuć wniosek kim są Putaf i Patafian? Czy daje się powiedzieć z racjonalną pewnością, kto powiedział prawdę, a kto skłamał???

Polecam zagadkę katolakom
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

kognitywista (3391 punktów)
Obaj są normalni.
24-06-2010 15:57 
 Ocena 2 na 2
darlove (2804 punktów)
>Obaj są normalni.

Prawda.

A teraz mała wariacja.

Założenia te same, z tym, że teraz mamy trzech gości, powiedzmy A, B i C, z których jeden jest katolakiem, jeden normalny i jeden racjonalista.

A mówi: B ma wyższą rangę niż C.
Na to B mówi: C ma wyższą rangę niż A.

Potem pytają się C: Kto ma wyższą rangę, A czy B?

Co odpowiedział C?
24-06-2010 16:56 
 Ocena 2 na 2
Ojciec Ateusz (9201 punktów)
W grę wchodzą tylko 2 opcje (z 6): A<B<C lub C<B<A.
W obu przypadkach C wskaże na B.
24-06-2010 19:11 
 Ocena 1 na 1
KarolG (2892 punktów)
>W grę wchodzą tylko 2 opcje (z 6): A<B<C lub C<B<A.
>W obu przypadkach C wskaże na B.
Też mi tak wyszło. Dla pozostałych opcji nie da się utrzymać warunku, że każdy ma inną rangę.


Thank god, I'm the atheist
Andrzej P. Kostecki (80 punktów)
W tym przypadku powinni się nazywać: Butaf i Catafian.
Andrzej P. Kostecki (80 punktów)
Sorry, pomyliłem się nie ma takiej opcji.
lodowy (1486 punktów)
>Pytanie: Czy da się z tego dialogu wysnuć wniosek kim są Putaf i Patafian?

Obaj są gejami.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365