Załóżmy, że świat składa się z trzech rodzajów osobników: katolaków, normalnych i racjonalistów. Katolacy mają to do siebie, że ZAWSZE KŁAMIĄ. Cokolwiek wyjdzie z ich ust to niestety kłamstwo (to dość bliska aproksymacja rzeczywistości). Normalni to tacy, którzy - jak to normalni - raz skłamią, a raz powiedzą prawdę. Natomiast racjonaliści ZAWSZE MÓWIĄ PRAWDĘ. O katolakach mówi się, że mają najniższą rangę. O normalnych, że mają rangę środkową, a o racjonalistach, że mają rangę najwyższą (czego należało się przecież i tak spodziewać). Teraz załóżmy, że mamy dwoje ludzi z tego świata, o których nic więcej nie wiadomo, i taki oto prowadzą dialog: - Moja ranga jest niższa niż twoja. - mówi Putaf. Na to odpowiada Patafian: - Nieprawda! Pytanie: Czy da się z tego dialogu wysnuć wniosek kim są Putaf i Patafian? Czy daje się powiedzieć z racjonalną pewnością, kto powiedział prawdę, a kto skłamał??? Polecam zagadkę katolakom  |