Kontynuacja wątku: www.racjonalista.pl/forum.php/s,127021/i,22 (prof. Szyszkowska o rozumie, intuicji i wolności). > > Robię tak dlatego, bo prawo naturalne jest zakorzenione w ludzkiej naturze: Każdy człowiek uważa, że ma prawo do prawdziwych informacji, bo tego domaga się jego rozumność. Dzięki prawdzie jest w stanie sobie organizować życie. Dlatego właśnie za niemoralne uchodzi wprowadzanie ludzi w błąd np. przez władzę.> less: I oczywiście nie masz wątpliwości, co do tych wszystkich prawd, zwłaszcza tych czysto metafizycznych, dialektycznych czy transcendentnych (spekulatywnych, słabo falsyfikowalnych) oraz sposobów ich weryfikacji?Jeśli dobrze zrozumiałem, to przyjmujesz powszechną zmienność, co nie wyklucza tego, że w przyszłości ludzie ustalą jakąś niezmienność? Gdybyś wykluczał taką możliwość, to by oznaczało, że dysponujesz już jakimś niezmiennikiem (nigdy nie ustalimy czegoś niezmiennego). Po czym rozpoznasz rozumowanie przekonujące Cię do jakiegoś niezmiennika i dlaczego uważasz, że moje rozumowanie nie posiada takiej cechy? > less: I to wcale nie prawda organizuje życie, owszem z doświadczeńa namacalnych jak kontakt z ogniem czy z jadowitym wężem możemy skutecznie wyciągać wnioski, by lepiej panować nad własnym życiem, ale już kwestie ideologiczne ciężko nam przełożyć na jakąś ostateczną prawdę.Nie chodziło mi o prawdę ostateczną, a o prawo do prawdziwych informacji. Dzięki nim możesz sobie organizować życie jak chcesz, w przeciwnym wypadku jesteś manipulowany |