 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 10-12-2008 02:02 | darlove (2804 punktów) | Podatek papieski
3 na 3 | Ksiądz prezes krakowskiego Centrum Jana Pawła II Jan Kabziński łeb ma nie od parady. Zamiast żebrać na budowę krakowskiego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, wymyślił sposób finansowania inwestycji.
Udało mu się przeforsować swoisty podatek papieski. Mają go płacić wszyscy mieszkańcy (!) wszystkich miast i gmin, które JPII nadały honorowe obywatelstwo. No bo jak zaszczyt, to zaszczyt. Inicjatywę księdza prezesa poparł drugi prezes – tym razem Związku Miast Polskich, Ryszard Grobelny (prezydent Poznania). Panowie wystosowali apele do samorządów grodów papieskich, by uruchomili strumień kasiory. W zamian Centrum JPII obiecuje wznieść dziwoląg o nazwie „Dom miast papieskich”. Aby w pełni usatysfakcjonować fundatorów, na elewacji tego obiektu umieszczone zostaną herby owych miast, a może i nazwisko prezydenta się zmieści...
Jak ma wyglądać wspomniany „podatek”? Ksiądz prezes proponuje, by wynosił on 1 złotówkę od każdego obywatela z gminy czy powiatu, który nadał JPII honorowe obywatelstwo. A zatem z 302 papieskich samorządów powinno wpłynąć, lekko biorąc, ponad 12,5 miliona zł (na razie jednorazowo...).
Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, a także radni znaleźli się teraz w nie lada kłopocie, tym bardziej że budowę Centrum JPII firmuje sam kardynał Stanisław Dziwisz. Nie wypada mu przecież odmówić kasy na tak „święty” cel, a to oznacza, że niejako poza budżetem miasto Kraków będzie musiało wyłożyć na stół ponad 750 tys. zł. Nie sprzeciwi się także Warszawa, której mieszkańcy mają wyasygnować aż 1,7 mln zł, ani kolejne miasta: Wrocław powinien wpłacić ponad 635 tys. zł, Łódź – 767 tys. zł, Poznań – ponad 567 tys. zł, Szczecin – 411 tys. zł, Bydgoszcz – 366 tys. zł, Częstochowa – ponad 245 tys. zł, Kielce – prawie 210 tys. zł i Legnica – 105 tys. zł.
Kwoty, jak widać, są niemałe i niejedno miasto mogłoby za te pieniądze rozwiązać sporo różnych problemów: od podniesienia nauczycielskich płac po wyżywienie tabunów głodnych uczniów. Cóż zatem robią samorządy? Zaciskają zęby i płac(z)ą! Jedni – według taryfy księdza prezesa, inni rozkładają daninę na raty, jeszcze inni ustalają jednorazowe kwoty ryczałtowe, na ogół mniejsze od proponowanego „podatku”.
Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że ów podatek ma zapłacić każdy mieszkaniec miast i gmin papieskich – zarówno wierzący, jak i niewierzący, buddysta, muzułmanin czy antyklerykał. To jest kolejny przykład nie tylko dalszej klerykalizacji Katolandu, ale i poważnego nadużycia. Przyklepanego mocą samorządowych uchwał i autorytetu organizacji jednoczącej polskie miasta. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
-8 na 8 | Faustyna (-43 punktów) | Jakbby nie było nadawanie imion Jana Pawła II różnym obiektom czy też incjatywom wymaga zgody Kościoła i jest powszechną praktyką wielu organów samorządowych. Skoro ktoś na to się decyduje powinien wiedzieć, że wiążą się z tym okreslone obowiązki. Jednym z nich jest budowanie żywego pomnika, poprzez pomoc m.in. Centrum jana Pawła II. Jeśli komuś się to nie podoba to musi mieć pretencje do swoich władz bo to one decydując się na wybór imienia największego z Polaków zawarły poniekąd niepisaną umowę z Kościołem. Dzięki temu jest szansa pomocy wielu potrzebującyjm osobom, byle tylko gminy wywiązały się z tego.
|
|
 | 1 na 1 Anarchista (2650 punktów) (zablokowany) | >największego z Polaków
Zupełnie z boku tematu - to jest zjawisko, które mnie fascynuje. Dlaczego JPII ma być największym z Polaków? Jego działalność polityczna jest mniejszej wagi niż np. Batorego o Piłsudskim czy Mieszku I nie wspominając. Jego działalność intelektualna jest gorszej próby niż Kopernika czy Kotarbińskiego. Więc dlaczego? Racjonalny argument proszę. Pozdrawiam.
"Anarchia matką porządku." P. Kropotkin
|
|
|  | -9 na 9 | Faustyna (-43 punktów) | na takie pytania każdy wierzący katolik odpowie - gdyż Jan Paweł II był kimś więcej niż człowiekiem - jego serce wypełniał Duch Święty, który dał mu mądrość, dobroć i poszanowanie do każdego człowieka. Taki człowiek juz nigdy się nie narodzi - on był jedyny, a jego odejście sygnalizuje rychłą apokalipsę.
|
|
| |  | 4 na 4 | Scorp (5381 punktów) | >Jan Paweł II był kimś więcej niż człowiekiem - jego serce wypełniał Duch Święty, > a płuca wypełniało mu powietrze, pęcherz wypełniał mu mocz, natomiast jelito grube wypełniała mu treść. Wybacz bezgrzeszna Faustyno, ale mam już dość Jana, Pawła i wszystkiego, co go wypełniało. Człowiek zmarł i go pochowano, a niektórzy ciągle go mydlą i smarują wazeliną. -
|
|
| |  | dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | >Duch Święty, który dał mu mądrość, dobroć i poszanowanie do każdego człowieka.
To oczywista nieprawda, to nawet nie jest kwestia wiary. Przykładem obalającym tę tezę jest jawne poparcie JPII dla Serbów dokonujących ludobójstwa na Bośniakach i Kosowcach. Innym przykładem jest propagowanie kłamstw na temat przepuszczalności prezerwatyw dla wirusa HIV - JPII aktywnie poparł kłamliwą propagandę Kościoła mającą na celu szerzenie AIDS wśród Murzynów.
Chętnie się zgodzę, że JPII był w porównaniu z innymi papieżami dobrym człowiekiem i jednym z nielicznych w historii, który nie kierował antypolską polityką Watykanu, ale przeciwnie, popierał Polskę na arenie międzynarodowej - był jednym z nielicznych papieży, u których dobre intencje i dobre uczynki przeważały nad złymi. Jednak absurdem jest twierdzić, że wszystkie były takimi - to byłby dogmat zaprzecający faktom.
A propos, największym Polakiem był Korczak.
doku
|
|
|  | -3 na 3 | Faustyna (-43 punktów) | Ponadto Pan jako anarchista powinien nawet popierać Ojca Świętego za jego niezależność. No chyba, że definicja anarchizmu jest błędna pl.wikipedia.org/wiki/Anarchizm
|
|
| |  | 3 na 3 Anarchista (2650 punktów) (zablokowany) | Przede wszystkim - jako anarchista odrzucam hierarchiczne i niedemokratyczne instytucje. Taką jest monarchia panująca w Watykanie. Ba! jest ona potworną wręcz monarchią bo na jej czele sto (i stał - JP2) człowiek który twierdzi że jest nieomylny. Jaka niezależność JP2?! Przecież był to tradycjonalista, wielki hamulcowy soboru Watykańskiego Drugiego! Co do wielkości. Ani jednym zdaniem nie odniosłaś się do przynależności narodowej Wojtyły. To co napisałaś nijak się ma więc do mojego pytania. Zabrakło porównania z innymi historycznymi bohaterami naszych dziejów. Cytat:Taki człowiek juz nigdy się nie narodzi - on był jedyny, a jego odejście sygnalizuje rychłą apokalipsę. Dwie sprawy. Po pierwsze a ja myślałem, że w waszej religii kultem "jedynego człowieka, który już się nie narodzi" określano Jezusa. Widzę, że ogromne zmiany nastąpiły w katolicyzmie. Po drugie - co do apokalipsy, to już któryś z rzędu papież, po którego śmierci miała ono nastąpić. Jeszcze zapewne paru przetrwamy.
"Anarchia matką porządku." P. Kropotkin
|
|
| |  | | awitu (7627 punktów) | > Ponadto Pan jako anarchista powinien nawet popierać Ojca Świętego za jego niezależność. No chyba, że definicja anarchizmu jest błędna pl.wikipedia.org/wiki/AnarchizmCzasem może warto się zastanowić nad tym co się czyta, bo wnioski mogą być błędne. A tu ładna ilustracja postaw anarchistów wobec Watykanu.
"Colorless green ideas sleep furiously"
|
|
dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | >Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że ów podatek ma zapłacić każdy mieszkaniec miast i gmin >papieskich - zarówno wierzący, jak i niewierzący, buddysta, muzułmanin czy antyklerykał.
Nie zapłaci, to byłoby bezprawne żądanie. Niech tylko się który debil ośmieli zażądać od wszystkich pieniędzy na coś takiego... Kabziński musi się jeszcze bardziej wysilić, na razie tylko robi z siebie idiotę.
A propos, czy Ryszard Grobelny to jest ten sam, który poparł słynną masakrę gejów, jaką kilka lat temu w Poznaniu urządzili bojówkarze Wszy wspólnie z policją?
doku
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|