Racjonalista - Strona głównaDo treści
Program do PIT-ów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
25-04-2012 03:20kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Program do PIT-ów
Ocena 3 na 5
Przez kilka lat do wypełniania PIT-u używałem pewnego znakomitego darmowego programu.
W tym roku zainstalowałem jego aktualną wersję, która nie pozwala na przekazanie 1% na dowolną OPP. Użytkownik programu zmuszony jest do wybrania OPP "zaszytej" w programie, próba wpisania KRS innej organizacji skutkuje pozostawieniem tego pola pustym.
Oto fragment z licencji programu:

Cytat:
Warunki licencji
1. Licencja na używanie programu jest bezpłatna dla osób rozliczających własne zeznania lub dla osób bezinteresownie pomagających w rozliczeniach innym podatnikom.
2. Osoby korzystające z programu na warunkach licencji bezpłatnej wyrażają zgodę na to, aby program podpowiedział w zeznaniu numer KRS promowanej Organizacji Pożytku Publicznego. (źródło)

Owa "podpowiedź" sprowadza się do blokady każdej OPP oprócz wspomnianych, "zaszytych" w programie, które są OPP związanymi z Kościołem Katolickim.

Co ciekawe, jeszcze w grudniu zeszłego roku ów program "podpowiadał" katolickie OPP, ale umożliwiał wpisanie KRS dowolnej organizacji.

Kolejny przykład "prześladowania katolików" w Polsce.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

coreless (16088 punktów)

Być może program i bezpłatny, ale nic za darmo.
26-04-2012 09:19 
 Ocena 2 na 2
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Być może program i bezpłatny, ale nic za darmo.
>

Google daje ponad 2 miliony wyników na zapytanie o darmowy program do pit 2011.
W tym program IPS, który pobrany ze strony producenta nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o OPP.
A jak ktoś pobiera program ze strony Caritasu albo innego Stowarzyszenia Szkół Katolickich to niech potem się nie oburza, że ma zaszyty ideologicznie mu obcy numer KRS.

Trzeba patrzeć na co się klika, żeby potem nie usprawiedliwiać się idiotycznymi teoriami spiskowymi. Tylko helu brakuje.

"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
hubin (2274 punktów)
there's not such a thing as free meal

Możesz nie wpisać nic tak aby miejsce zostało puste i wpisać ręcznie?
Możesz zmienić program na inny, domyślam się że mało czasu ci zostało...
Możesz napisać własny program do rozliczenia rocznego który nie będzie zmuszał uzytkownika do takich manewrów oraz udostępnić go za darmo innym.

>Kolejny przykład "prześladowania katolików" w Polsce.
Ironia na siłę, czy to miało być uzasadnienie posta?

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!
Button (356 punktów)
(zablokowany)
A nie prościej i wygodniej złożyć PITa przez internet? Wypełnia się go podobnie i kliknięciem wysyła a nie stoi w kolejce do złożenia. Polecam!
Piecio (201 punktów)
Najprościej wypełnić PIT-a poprzez Internet używając programu z Urzędu Skarbowego. Nie tylko wszystko wyliczy, ale jeszcze złoży rozliczenie w Urzędzie.
slik (20011 punktów)
>Najprościej wypełnić PIT-a poprzez Internet używając programu z Urzędu Skarbowego. Nie tylko wszystko wyliczy, ale jeszcze złoży rozliczenie w Urzędzie.
Tak robię od samego początku, kiedy pojawiła się tak możliwość - już nie wyobrażam sobie inaczej
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>Najprościej wypełnić PIT-a poprzez Internet używając programu z Urzędu Skarbowego. Nie tylko wszystko wyliczy, ale jeszcze złoży rozliczenie w Urzędzie.

Sam złoży. O RLY?


"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
26-04-2012 09:14 
 Ocena 1 na 1
astrotaurus (12445 punktów)

>Sam złoży. O RLY?

Jak się nadusi co trzeba to pewnie da radę


Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>Sam złoży. O RLY?
>Jak się nadusi co trzeba to pewnie da radę

Na tej samej zasadzie maile same się wysyłają - nawet bardziej same, bo nie trzeba niczym wysyłki autoryzować.
Rozwijając tę awangardową myśl, wpisy na forum same się piszą. Bo przecież naciskanie klawiszy to tylko formalność (chociaż niektóre wypowiedzi na forum wskazują, że coś jest na rzeczy).

"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
astrotaurus (12445 punktów)

>Na tej samej zasadzie maile same się wysyłają (...)
>wpisy na forum same się piszą. Bo przecież naciskanie klawiszy to tylko formalność

Nie pędź tak!
Wysłanie formularza PIT wypełnionego za pomocą e-Deklaracje kończy się kliknięciem "wyślij" (zapewne - tak daleko nie doszedłem, ja się rozliczałem zanim program został uruchomiony), albo wycieczką na pocztę czy do US jeśli się kliknie "wydrukuj", zatem sformułowanie "sam złoży" jest w pełni uzasadnione. A może nawet bardziej, niż w pełni

Naciskanie klawiszy przy pisaniu posta i naciskanie klawiszy przy wypełnianiu PIT to też zupełnie różne naciskanie klawiszy - w tym drugim przypadku to zapewne często wyłącznie małpia robota.


Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>Na tej samej zasadzie maile same się wysyłają (...)
>>wpisy na forum same się piszą. Bo przecież naciskanie klawiszy to tylko formalność
>Nie pędź tak!
>Wysłanie formularza PIT wypełnionego za pomocą e-Deklaracje kończy się kliknięciem "wyślij"

A czym się różni na tym poziomie wysyłanie PITa przez nakładkę na Acrobata i wysyłanie PITa przez mechanizm zaimplementowany do każdego przyzwoitego programu do PITów?

Cytuję post na który odpowiadałam: "Najprościej wypełnić PIT-a poprzez Internet używając programu z Urzędu Skarbowego. Nie tylko wszystko wyliczy, ale jeszcze złoży rozliczenie w Urzędzie."

Zważywszy na fakt, że różne programy do PITów mają dodatkowe opcje (poza wysyłką elektroniczną) które ułatwiają rozliczenia osobom niezbyt biegłym w podatkach, to "najprościej" jest mocno na wyrost.
"Ale jeszcze sam złoży" musi tu oznaczać jakąś bardziej zaawansowaną technologię, interfejs telepatyczny albo coś w tym stylu. Bo że wyśle, jak się kliknie "wyślij" to akurat robi tuzin darmowych dedykowanych programów, żadne halo.

>(zapewne - tak daleko nie doszedłem, ja się rozliczałem zanim program został uruchomiony)

PITa przez internet można złożyć już co najmniej trzeci rok. W każdym razie ja mam taką historię PITów.


"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
astrotaurus (12445 punktów)

>A czym się różni na tym poziomie wysyłanie PITa przez nakładkę na Acrobata i wysyłanie PITa przez mechanizm zaimplementowany do każdego przyzwoitego programu do PITów?
Na tym poziomie niczym. Mówiłem o różnicy w klikaniu i noszeniu druków.

>PITa przez internet można złożyć już co najmniej trzeci rok.
Dzięki!
Mam widać lukę w życiorysie, bo przegapiłem, że otwarcie było w 2009 r, a nie 2012...

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
Dominik Gajewski (677 punktów)
częsta sprawa iż dostając "darmowy program" tak naprawdę mamy zaszyty na sztywno cel 1%. Cóż każdy ma prawo na swój sposób zdobywać ten jeden procent. Polecam użyć programu a potem ręcznie przepisać na PIT i sprawa z głowy.
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>częsta sprawa iż dostając "darmowy program" tak naprawdę mamy zaszyty na sztywno cel 1%. Cóż każdy ma prawo na swój sposób zdobywać ten jeden procent. Polecam użyć programu a potem ręcznie przepisać na PIT i sprawa z głowy.

Tak gwoli ścisłości - ile programów sprawdziłeś i ile z nich miało zaszyty na sztywno numer KRS konkretnej OPP?

Jakieś podstawy użycia słowa "często" chyba masz?


"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
06-05-2012 13:52 
 Ocena 1 na 1
Dominik Gajewski (677 punktów)
>>częsta sprawa iż dostając "darmowy program" tak naprawdę mamy zaszyty na sztywno cel 1%. Cóż każdy ma prawo na swój sposób zdobywać ten jeden procent. Polecam użyć programu a potem ręcznie przepisać na PIT i sprawa z głowy.
>Tak gwoli ścisłości - ile programów sprawdziłeś i ile z nich miało zaszyty na sztywno numer KRS konkretnej OPP?
>Jakieś podstawy użycia słowa "często" chyba masz?

kilka i jakoś jak ściągam to oczywiście nie szukam długo ale te które ściągam jakoś od kilku lat mają na sztywno zaszyty, zresztą nie mam o to pretensji - udostępniają coś co ułatwia ludziom wypełnianie formularzy to mają prawo sobie to zaszyć. Ściągam oczywiście metodą dziadka googla.
uczeń (115 punktów)
Również korzystam z programu z długą listą "religijnych" OPP.
Mam wrażenie, że wraz z Autorem wątku korzystamy z tego samego programu. Szczególnie, że licencje są identyczne. Mój również po wprowadzeniu OPP spoza listy nic nie wyświetla. Przynajmniej do momentu wypełnienia zeznania. Wtedy pole 122 pit-37 zawiera właściwy, wprowadzony przeze mnie KRS. Czy US dostanie dobry, to inna sprawa, ale w wyeksportowanym PDFie też jest dobrze.

Faktem jest, że ten sam program jest dostępny na stronach OPP i tam na sztywno nazwa organizacji jest zaszyta.
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Również korzystam z programu z długą listą "religijnych" OPP.
>Mam wrażenie, że wraz z Autorem wątku korzystamy z tego samego programu. Szczególnie, że licencje są identyczne. Mój również po wprowadzeniu OPP spoza listy nic nie wyświetla. Przynajmniej do momentu wypełnienia zeznania.

Co ma wyświetlać skoro podatek przed wypełnieniem zeznania = zero. 1% od zera to także zero. Jaki ma sens deklarowanie na co chcesz przeznaczyć zero złotych podatku?

> Wtedy pole 122 pit-37 zawiera właściwy, wprowadzony przeze mnie KRS. Czy US dostanie dobry, to inna sprawa,

A ja myślałam, że poznałam już granice śmieszności teorii spiskowych.


"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
uczeń (115 punktów)
>Co ma wyświetlać skoro podatek przed wypełnieniem zeznania = zero. 1% od zera to także zero. Jaki ma sens deklarowanie na co chcesz przeznaczyć zero złotych podatku?
Wiem. Dla użytkownika może być zaskoczeniem, że wpisał, a mu się nie wyświetla. I do tego się odniosłem. Nic mniej. Nic więcej.
>> Wtedy pole 122 pit-37 zawiera właściwy, wprowadzony przeze mnie KRS. Czy US dostanie dobry, to inna sprawa,
>A ja myślałam, że poznałam już granice śmieszności teorii spiskowych.
A ja znam jakość oprogramowania. Jeśli sprawdzanie, czy program wysłał poprawne dane gdy coś pojawia się i znika jest dla Pani śmieszne, to polecam się zastanowić, czy aby na pewno nie pokłada Pani zbyt dużej wiary w bezbłędność programistów i w komputery.
26-04-2012 11:11 
 Ocena 2 na 2
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>Co ma wyświetlać skoro podatek przed wypełnieniem zeznania = zero. 1% od zera to także zero. Jaki ma sens deklarowanie na co chcesz przeznaczyć zero złotych podatku?
>Wiem. Dla użytkownika może być zaskoczeniem, że wpisał, a mu się nie wyświetla. I do tego się odniosłem. Nic mniej. Nic więcej.
>>> Wtedy pole 122 pit-37 zawiera właściwy, wprowadzony przeze mnie KRS. Czy US dostanie dobry, to inna sprawa,
>>A ja myślałam, że poznałam już granice śmieszności teorii spiskowych.
>A ja znam jakość oprogramowania. Jeśli sprawdzanie, czy program wysłał poprawne dane gdy coś pojawia się i znika jest dla Pani śmieszne,

Napisałeś, że nie wiadomo co się wysyła do US. Oczywiście wiadomo, trzeba tylko podejrzeć. Większość ludzi nie patrzy.
Skoro Ty należysz do tej elity, które jest w stanie zrozumieć surowe dane (nie taka znowu wielka sztuka) to ile razy zdarzyło Ci się wyłapać takie przekłamanie jak zmieniony nr KRS dla Opp? Zamieniony jeden ciąg znaków na drugi o identycznej strukturze i odpowiadający numerowi KRS należącemu do innego podmiotu wpisanego na listę OPP?

> to polecam się zastanowić, czy aby na pewno nie pokłada Pani zbyt dużej wiary w bezbłędność programistów i w komputery.

Wysyłam miesięcznie do US ok 50 rożnych deklaracji od ok. 4 lat i nigdy nie miałam problemów, żeby "wysłało się" co innego niż wpisałam. Po pół roku przestałam analizować xmle, bo nie cierpię na aż taką paranoję, a czas to pieniądz.
Nie mam również w zwyczaju z góry traktować innych jak leni i partaczy. Muszę mieć na lenistwo i partactwo dowód.

Do ZUS wysyłam dane elektronicznie od 2002 roku, też w ilościach hurtowych, też zero przekłamań, wszystkie błędy to były błędy we wprowadzonych przez człowieka danych.
Albo informatycy Prokomu to geniusze, albo po prostu przeciętny poziom przeciętnego programisty wcale nie jest taki beznadziejny. A komputery nie żyją jeszcze własnym życiem.

ps. Użytkownik dla którego jest zaskoczeniem "że wpisał a się nie wyświetla" chociaż wyjaśnienie tego zjawiska jest proste i logiczne, raczej nie będzie w stanie zanalizować żywych danych przed wysyłką, więc jest i tak skazany na wiarę w programistę i system, więc o co to halo?
90% osób wysyłających PITa przez internet nie ma pojęcia, co wysyła a ten wredny MF jeszcze zachęca... To musi być spisek! Ktoś na tym zarabia! *

*[dla osób z wybiórczym Aspergerem - to była ironia]


"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
26-04-2012 12:31 
 Ocena 1 na 1
uczeń (115 punktów)
Wiem, że w Sieci piszę się z każdym na "ty", ale ja jednak wolę staropolskie "pan/pani".
Z racji na ambitne wskazanie dla aspergerowców (nota bene chamskie) zakładam, że cały list to jedna wielka ironia. Proszę nie przesadzać, bo może się kiedyś okazać, że Pani adwersarz jednak ma większe doświadczenie. I od razu aby Pani nie mogła się czepiać słówek: nie twierdzę, że takową osobą jestem ja.

A teraz meritum:
1. Wysłanie niepoprawnego KRS może się zdarzyć. Wystarczy prosty błąd w kodzie w momencie tuż przed wysłaniem w wypełnianiu pustych pól (wstawienie domyślnej wartości). Piszę teoretycznie. Nigdzie nie napisałem, że może to być działanie z premedytacją. Autorzy programów nie są aż tak głupi, aby ryzykować.

2. Może Panią to zaskakuje, ale użytkownik może nie mieć wykształcenia informatycznego i nie rozumieć, jak działa program. Zazwyczaj oczekuje się, że użytkownik zgłasza problemy, a nie zakłada, że "tak musi być" i w ciszy próbuje obejść niewygodę programu. Rolą wsparcia jest zweryfikowanie problemu i podjęcie odpowiednich działań
26-04-2012 13:36 
 Ocena 1 na 1
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Wiem, że w Sieci piszę się z każdym na "ty", ale ja jednak wolę staropolskie "pan/pani".

A ja lubię staropolskie "dziewko" i "chamie" (ewentualnie "dobra kobieto" i "dobry człowieku" jak chcę być miła) ale się staram dostosować do współczesnych wzorców.
Chociaż jakie tam one bardzo współczesne, byłam na "ty" z wykładowcami w korespondencji mailowej na początku lat dziewięćdziesiątych.
No ale z drugiej strony wtedy internauci to była elita (tak, elita to wg. mnie komplement - jak widać jestem starsza niż piramidy).

Kurcze, stare przyzwyczajenia ciężko wyplenić. No cóż, będę Ciebie i innych napęczniałych godnością tykać bo tak mi wygodniej.

>Z racji na ambitne wskazanie dla aspergerowców (nota bene chamskie) zakładam, że cały list to jedna wielka ironia.

Nie będę komentowała tego, co Ci się wydawało że napisałam bo nie mam pojęcia co sobie uroiłeś.

Może tylko z tego miejsca przeproszę osoby cierpiące na Aspergera wybiórczego.
I od razu, bo może się przydać, osoby chore na wybiórcza głuchotę i wybiórczy analfabetyzm. (*ukłon*)


"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
26-04-2012 14:13 
 Ocena 1 na 1
uczeń (115 punktów)
>Nie będę komentowała tego, co Ci się wydawało że napisałam bo nie mam pojęcia co sobie uroiłeś.
Odwracanie kota ogonem. EOT
26-04-2012 08:58 
 Ocena 1 na 1
astrotaurus (12445 punktów)

>Mam wrażenie, że wraz z Autorem wątku korzystamy z tego samego programu.
A na pewno jest tak, że wiele OPP na swoich stronach reklamuje darmowy program do PITów i wtedy ma on "wybór" ograniczony do nawet jednej organizacji.
Program z "pierwszej ręki" daje pełną dowolność we wpisywaniu lub nie dowolnego numeru KRS.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>[color=#330000]Przez kilka lat do wypełniania PIT-u używałem pewnego znakomitego darmowego
>programu.
>W tym roku zainstalowałem jego aktualną wersję, która nie pozwala na przekazanie 1% na dowolną OPP.
>Użytkownik programu zmuszony jest do wybrania OPP "zaszytej" w programie, próba wpisania KRS innej
>organizacji skutkuje pozostawieniem tego pola pustym.

Nieprawda.
Używam tego programu od lat. W tym roku zrobiłam w im 7 pitów i w każdym zmieniałam numer KRS dla OPP. Żadnych problemów (wersja 1.3.3.2)
Po przejściu na pole 122 otwiera się okienko w którym można wszystko zmienić. WSZYSTKO. Dokładnie tak jak w programie z zeszłego roku.

Czy czasem zanim wyplujesz z siebie święte oburzenie na forum, sprawdzasz, czy to przypadkiem nie TWOJA wina, że coś Ci się nie udaje?

ps. Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że IPS specjalnie podrzucił Ci taką zmanipulowaną wersję programu, żeby od Ciebie wycyganić te 3,50 na niecne katolickie cele.
Znając Ciebie, prędzej uwierzysz w taki spisek, niż w to, że sam coś spieprzyłeś.


"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
ratus (4786 punktów)
(zablokowany)
Nie ma nic za darmo. "Darmowe" programy, albo przemycają reklamy, albo, jak wspomniany, kierują "wolny procent" na swoje. (Albo i co innego). Ale jest sposób: kierujesz wydruk wypełnionego PIT-u do pliku *.pdf, potem w programie do edycji PDF-ów zamieniasz KRS na swój. I do drukarki ...

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365