>Zadanie I >Czy zgodnie z polskim prawem nasciturus (dziecko poczęte) może: >1) być spadkobiercą ? Może, ale są warunki. Po pierwsze w chwili śmierci spadkodawcy musi być już poczęte. O ile w rachubę wchodzi dziedziczenie po np. ojcu, to nie ma sprawy, gdyż musiał spłodzić dziecko przed swoją śmiercią (chociaż nic nie wiadomo, ponieważ nasienie teoretycznie można pobrać ze zwłok, ale wtedy nie spełnia się warunku o poczęciu przed śmiercią), o tyle jeśli chodzi o dziedziczenie np. po dziadkach, może to być problematyczne. Przykład: Kobieta umierając, wydziedzicza swoją jedyną córkę. Zgodnie z prawem dziedziczyć może jej żyjąca siostra. Krótko po śmierci kobiety okazuje się, że jej wydziedziczona córka jest w ciąży. Jeśli urodzi się żywe dziecko, to ono, jako wnuk zmarłej ma pierwszeństwo w dziedziczeniu przed jej siostrą. Jeśli poczęcie nastąpiło krótko przed, lub krótko po śmierci babki, jej siostra może wnosić o przyznanie jej spadku argumentując, że w chwili śmierci spadkodawczyni jej wnuk nie był jeszcze poczęty. Po drugie, do samego aktu dziedziczenia dochodzi dopiero w momencie żywego urodzenia dziecka. >2) mieć spadkobierców ? Nie. Ponieważ dziecko przed żywym urodzeniem nie może niczego dziedziczyć, ani przyjąć darowizny, tak więc jeśli umrze przed porodem, nie może niczego przekazać. >3) mieć długi ? Nie. Może dopiero w chwili urodzenia przyjąć spadek z długami, jednak w takiej sytuacji dziecko otrzymuje kuratora dbającego o jego interes, a ten może przyjąć w imieniu noworodka, spadek z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzucić spadek w całości.
PS nie jestem prawniczką, ale zdrowy rozsądek podpowiada mi taką odpowiedz.
|