 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 31-05-2021 11:36 | romaro (25211 punktów) | Świat jakiego nie znamy
4 na 4 | Różne sposoby rozwiązań współistnienia i kontaktów odmiennych grup ludzkich i kultur jest dowodem, że 10 przykazań powstało na bazie regionalnych wierzeń, zaś feministyczne ciągotki gnieżdżą się tylko w głowach napuszonych, silikonowych celebrytek. U Eskimosów ekspansja więzi międzyludzkich, zabezpieczenie siebie na wszelkie możliwe sposoby, by nie zabrakło tych , którzy kiedyś mogą pomóc, odbywało się w sposób niezwykle prosty przy użyciu znaków podstawowego kodu zawartego w możliwościach ciała człowieka oraz uniwersalnego symbolu przyjaźni, jakim jest dar. Gdy nie następowały kataklizmy w przyrodzie, stada zwierząt wędrowały w przewidzianych porach, małżeństwo mogło zagwarantować wyżywienie sobie i narodzonym dzieciom. Często jednak zdarzało się, że zwierzęta, których coroczne wędrówki zapewniały pożywienie ludziom Karibu czy Morza, nie przychodziły na czas. Wtedy następował głód. Zaczynał się już od wczesnej zimy . Żadna współpraca nie była w stanie przełamać śmierci. W tych sytuacjach Eskimosi poddawali się wyroczni losu regulując jedynie kolejność odchodzenia do krainy przodków poszczególnych członków rodziny. Kiedy głód wymagał śmierci, którejś nocy w mrok odchodził najstarszy człowiek z domu czy iglu . Chociaż wyjście w śniegową pustkę nie odbierało całkowicie nadziei na życie, stary człowiek nigdy nie wracał. Odejście jego przyjmowano milczeniem, niekiedy pożegnalnym gestem należnym zmarłym. Gdy zwierzęta nadal się nie pojawiały, z namiotu odchodziło najmłodsze dziecko, potem kolejno starsze, potem ich matka . Mężczyzna odchodził na końcu. Okrutne prawo przyrody wymagało, by przede wszystkim odchodzili ci, którzy porzuceni przez innych musieliby i tak umrzeć: starzec, dzieci bez rodziców, kobieta bez mężczyzny... Zdarzało się, że któreś z małżonków umierało przedwcześnie. W tedy pozostałe przy życiu musiało znaleźć wsparcie w powtórnym małżeństwie, by zapewnić życie dzieciom. Można też było oddać je innej rodzinie, chociaż w tym wypadku adopcja nie była wcale prosta Eskimosi znali zwyczaj (rzeczywiście było to zupełnie zwyczajne) zabijania niemowląt w pewnych szczególnych okolicznościach. Praktyki te oburzały Europejczyków. W tym jednak wypadku trzeba przede wszystkim brać pod uwagę to, że zabijano tylko te dzieci, które miały niewielką szansę na przeżycie lub nie miały jej wcale. Zabijano przede wszystkim dziewczynki zanim rodzice zdołali się do nich przywiązać, więc tuż po urodzeniu. Obawiano się, że nadmiar dziewcząt spowoduje ich samotność przez całe życie, że nie znajdą mężczyzny, który będzie dla nich polował. Oznaczało to śmierć albo dodatkowy wysiłek rodziców, by żywić ją do końca swego życia. Jeśli jednak znalazłaby męża, to i tak odejdzie od rodziców, pozostawiając ich na łasce synów. W przyszłości więc byłaby mało przydatna. Ponadto nowo narodzona "blokowała" następną ciążę swej matki (Eskmoski karmiły przez kilka lat dzieci piersią, co uniemożliwiało im w tym czasie zajście w ciążę), która może pozwoliłaby urodzić jej syna. Najdogodniejszym rozwiązaniem w przypadku narodzenia się dziewczynki byłaby umowa z przyjacielem rodziców, że w przyszłości zostanie żoną ich syna. www.google(*)g=AOvVaw2Nm--bPEJxLAsKsG65YE_U | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Arminius (25555 punktów) | patriarchat w Arktyce | Mamy więc tu przykład "paleolitycznego raju - tak miłego komentatorowi okrągłemu - w którym jednakże funkcjonuje wypreparowany przez przyrodę patriarchat. Fakty jak w zaprezentowanym materiale stoją w ostrej opozycji do "boasowskiej" antropologii, będącej pokłosiem ideologicznym szkoły frankfurckiej - bo, na przykład, ubezwłasnowolniają kobietę, czyniąc ją zależną od mężczyzny.
|
|
 | 1 na 1 | romaro (25211 punktów) | Odp: patriarchat w Arktyce | > Mamy więc tu przykład "paleolitycznego raju - tak miłego komentatorowi okrągłemu - w którym jednakże funkcjonuje wypreparowany przez przyrodę patriarchat.W dzieciństwie czytałem OPOWIEŚCI SPOD BIEGUNA Centkiewiczów, więc wiem, że ten raj jednak przetrwał nie tylko "paleolit". Poznajcie Inuka, starożytnego Eskimosa z Grenlandii - "Uznano, że Inuk wywodzi się z kultury Saqqaq, która rozwijała się w zachodniej i południowo-wschodniej Grenlandii w okresie 2.500-800 p.n.e. i była pierwszą, jaka zadomowiła się w Arktyce. Szczegółowa rekonstrukcja tego starożytnego genomu człowieka wpisuje się na listę ośmiu całych genomów żyjących ludzi, które jak dotąd zostały odkodowane."
|
|
|  | | Arminius (25555 punktów) | Inuici versus Wikingowie? | >>Mamy więc tu przykład "paleolitycznego raju - tak miłego komentatorowi okrągłemu - w którym jednakże funkcjonuje wypreparowany przez przyrodę patriarchat. >W dzieciństwie czytałem OPOWIEŚCI SPOD BIEGUNA Centkiewiczów, więc wiem, że ten raj jednak przetrwał nie tylko "paleolit". >Poznajcie Inuka, starożytnego Eskimosa z Grenlandii - "Uznano, że Inuk wywodzi się z kultury Saqqaq, która rozwijała się w zachodniej i południowo-wschodniej Grenlandii w okresie 2.500-800 p.n.e. i była pierwszą, jaka zadomowiła się w Arktyce. Szczegółowa rekonstrukcja tego starożytnego genomu człowieka wpisuje się na listę ośmiu całych genomów żyjących ludzi, które jak dotąd zostały odkodowane."
"Uznano", no właśnie. Problem tego kto był pierwszy na Grenlandii czy Inuici czy Wikingowie ( na przykład) jest bardzo mocno przesycony ideolo, to jest konkretnie poprawnością polityczna, która ex definitione każe promować i uprzywilejowywać ludy autochtoniczne. Ów "starożytny Eskimos" tak naprawdę miał znacznie więcej wspólnego z mieszkańcami Syberii niż ze współczesnymi Eskimosami/Inuitami. Wiec bardzo możliwe, że należy go traktować jako reprezentanta całkowicie odrębnego ludu.
|
|
| |  | | romaro (25211 punktów) | Odp: Inuici versus Wikingowie? | >Ów "starożytny Eskimos" tak naprawdę miał znacznie więcej wspólnego z mieszkańcami Syberii niż ze współczesnymi Eskimosami/Inuitami. Wiec bardzo możliwe, że należy go traktować jako reprezentanta całkowicie odrębnego ludu. Wedlug Wikipedii Inuici - grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. Ludy eskimo-aleuckie należą do rodziny ludów pochodzenia azjatyckiego oraz dzielą się na dwie główne grupy: Jugytów oraz Inuitów.
Skąd przybyli? Wykluczam Norwegię, to jasne - za wczesnie na długie łodzie wikingów.
|
|
| | |  | | Arminius (25555 punktów) | naciąganie ideolo |
>Skąd przybyli? Wykluczam Norwegię, to jasne - za wczesnie na długie łodzie wikingów.
Rzecz w tym , kto wcześniej przybył na Grenlandię, nie w amerykańską Arktykę jako taką. Bo dokładnie wiemy kiedy przybyli Wikingowie. I wiemy też, ze Inuici z tych klasycznych, sensu stricto inuickich kultur typu Dorset czy Thule nie byli na Grenlandii - albo też ( Thule) przybyli tam później niż Wikingowie. I nagle mamy owego "starożytnego Eskimosa", który genetycznie jest znacznie bliższy Azjatom niż Inuitom obecnym, którego się traktuje jak Inuitę. Co więcej na bazie badania genetycznego jednej kępki włosów - od razu formułuje się daleko idące, stanowcze wnioski. Sprawa jest mocno naciągnięta ideolo.
|
|
| | | |  | | romaro (25211 punktów) | Odp: naciąganie ideolo | >Sprawa jest mocno naciągnięta ideolo. Nie wiem czego się spodziewałem gdym sam zahaczył o "ideolo", ale tegom się nie spodziewał.
|
|
1 na 1 | okragly (21676 punktów) | Odp: Świat jakiego nie znamy |
> U Eskimosów ekspansja więzi międzyludzkich, zabezpieczenie siebie, by nie zabrakło tych którzy mogą pomóc, odbywało się w sposób niezwykle prosty przy użyciu znaków podstawowego kodu zawartego w możliwościach ciała człowieka oraz uniwersalnego symbolu przyjaźni, jakim jest dar.tym darem często był seks > >www.google(*)g=AOvVaw2Nm--bPEJxLAsKsG65YE_U ciekawy tekst, najwiecej raju zachowalo sie w wiecznej zmarzlinie, bez słońca (6 m-cy) bez kwiatów, owoców, zieleni, ciepła Zimą wszyscy, 8 rodzin, nago (w igloo) w jednej izbie,
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|