 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 03-03-2014 23:53 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Wojny informacyjne
8 na 8 | W okresach napięcia militarnego media zamieniają się w pierwszy poligon - wojny informacyjnej różnych stron. Prawdziwy bieg wydarzeń bywa (lub nie) pokazywany, gdy rozgrywka się zakończy. Doskonałą ilustracją tego jest choćby tzw. Masakra w Raczaku, która stanowiła casus beli dla NATO przeciwko Serbii: pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_Raczaku Po dwóch latach Wprost opublikował materiał rzucający na to wydarzenie zupełnie inne światło: Tomasz Wojciechowski, Wprost:NATO i Armia Wyzwolenia Kosowa świadomie fałszowały rzeczywistość podczas wojny w Kosowie. (...) Świadkowie tego, co rzeczywiście wydarzyło się 15 stycznia 1999 r. w Racaku, nie żyją. Pojawiły się podejrzenia, że masakra mogła być umiejętną inscenizacją Albańczyków, którzy zgromadzili w jednym miejscu ciała poległych w walkach towarzyszy broni i oskarżyli Serbów o zbrodnię (...) Aparat propagandowy sojuszu korzystał z legend dostarczanych przez Albańczyków. Na stadionie w Pristinie nigdy nie było obozu koncentracyjnego, o którym w 1999 r. mówił minister obrony RFN Rudolf Scharping. Słynna operacja "Podkowa" - serbski plan eksterminacji mniejszości albańskiej w Kosowie - okazała się propagandową bajką. www.wprost.pl/ar/9716/Racak-czyli-casus-belli/Polecam również "aNATOmię kłamstwa" Waldemara Łysiaka, który dość obszernie obnażył kłamstwa i manipulacje związane z natowskim atakiem na Serbię. Szkic znajduje się w książce "Stulecie kłamców", Wyd. Ex libris, Chicago-Warszawa 2000, s.251-314 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 Monentor (475 punktów) (zablokowany) | Ostatnio próbowałem stworzyć model takiego wypływu informacji, niestety przerósł mnie i stał się zbyt obszerny do opracowania podług mojego czasu. Zdążyłem natomiast uzupełnić o nowszą definicję gangów - internetowych: - informacyjne - reklamowe - osób on-line np. z forów, gier, czatów.
Jak nie patrząc, często takie zrzeszenia wirtualne mają ogromne skutki w oddziaływaniu na życie społeczne.
|
|
|  | Arsamene (19376 punktów) (zablokowany) |
I to jest przyszłość propagandy. Tymczasem zaspane Szczawojady walczą o wpływy w telewizji publicznej, której i tak nikt nie ogląda.
"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton
|
|
| |  | 1 na 1 | pawel_wr (4297 punktów) | >. Tymczasem zaspane Szczawojady walczą o wpływy w telewizji publicznej, której i tak nikt nie ogląda.
A więc dla Ciebie TV TRWAM jest ostoją prawdy,sprawiedliwości i rzetelności ?
Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
|
|
| | |  | 2 na 2 Arsamene (19376 punktów) (zablokowany) |
>A więc dla Ciebie TV TRWAM jest ostoją prawdy,sprawiedliwości i rzetelności ?
Mniej więcej w takim samym stopniu, co TVP S.A.
"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton
|
|
| |  | Monentor (475 punktów) (zablokowany) | |
|
2 na 2 Arsamene (19376 punktów) (zablokowany) |
W kontekście cytowanych źródeł, warto pamiętać - i to nie jest żadna teoria spiskowa, ale udokumentowany naukowo fakt - że sama Wikipedia pada ofiarą tzw. "wojen edycyjnych". Yasseri T, Sumi R, Rung A, Kornai A, Kertész J (2012) Dynamics of Conflicts in Wikipedia. PLoS ONE 7(6): e38869. doi:10.1371/journal.pone.0038869
"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton
|
|
12 na 12 | Burnham (1149 punktów) | George Orwell napisał kiedyś w jednym ze swoich artykułów, że podczas rozmowy z Arthurem Koestlerem oboje się zgodzili co do tego, że następuje koniec historii. Nie w sensie rozgrywek politycznych czy konfliktów zbrojnych, ale w takim sensie, że rzeczywistość i historia miały być od lat trzydziestych zeszłego wieku reżyserowane do tego stopnia, że źródła aktualnych wydarzeń miały stać się niedostępne, a wszystko rozstrzygane w politbiurze. Orwell pisał o wojnie domowej w Hiszpanii z przerażeniem stwierdzając, że w tamtym okresie w gazetach pojawiały się doniesienia o walkach czy ofiarach w ludziach - opisy zdarzeń, które faktycznie w rzeczywistości się nie wydarzyły. W totalitaryzmie Orwella przerażał fakt, że wprowadził do rzeczywistości w tym sensie coś nowego. O ile wiadomo, że to zwycięzcy zawsze pisali historie to czymś nowym miało być pisanie historii, która się nigdy nie wydarzyła. Problemem nie jest samo zniekształcanie historii, ale zupełne jej zmyślanie. W dobie szaleńczego rozwoju technologii to jest całkiem groźne zjawisko, które swoim zasięgiem zapewne nie obejmie 100% odbiorców przekazu, ale na pewno wpłynie na sposób postrzegania rzeczywistości. orwell.ru/library/essays/Spanish_War/english/esw_1Albert Speer podczas procesu w Norymberdze stwierdził, że w dyktaturze nowego rodzaju, takiej jaką była III Rzesza, szczególnie ważne było wykorzystanie technologii. Dzięki temu władza miała ten komfort by obyć się bez wielu inteligentów ludzi (im mniej inteligentnych i samodzielnych myślących ludzi wokół władzy tym mniejsze prawdopodobieństwo zdrady) - oratorów odpowiedzialnych za przekaz. Wystarczyło radio i średnio przeszkolony dziennikarz, który przekazywał to co centrum chciało by znalazło się w umysłach ludzi. Tak działała III Rzesza, tak było podczas wojny domowej w Hiszpanii, Stalin zaś wolał stare metody - terror. Niemniej jednak media to potężna siła i trzeba do tego podchodzić z dużą ostrożnością. Historia już zna takie przypadki - a to co widzimy to jest kurz po totalitaryzmie, który już pewnie nigdy nie opadnie (o tym również pisał Gustaw Herling-Grudziński). Obecni ludzie skupieni wokół władzy sporo nauczyli się od Hitlera i jemu podobnych.
|
|
 | 1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | >Obecni ludzie skupieni wokół władzy sporo nauczyli się od Hitlera i jemu podobnych.
Ciekawe, jak ten wątek połaczyć z bieżącą sprawą Ukrainy? Dowiemy się (albo i nie) za 20 lat...
|
|
|  | Arsamene (19376 punktów) (zablokowany) |
>Ciekawe, jak ten wątek połaczyć z bieżącą sprawą Ukrainy? Dowiemy się (albo i nie) za 20 lat...
Wystarczy spojrzeć, kto próbuje zbić na sprawie Ukrainy polityczny kapitał, wymachując Putinowi przed oczyma szabelką i nie mając komukolwiek wiele więcej do zaoferowania.
"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton
|
|
| |  | 2 na 2 | pawel_wr (4297 punktów) | [...] >Wystarczy spojrzeć, kto próbuje zbić na sprawie Ukrainy polityczny kapitał,
Patrzę , przyglądam się , wpatruję sie ale nic nie dostrzegam. Uświadom mniej od Ciebie przenikliwych, o kim pisałeś.
Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
|
|
| | |  | 1 na 1 Arsamene (19376 punktów) (zablokowany) |
>Uświadom mniej od Ciebie przenikliwych, o kim pisałeś.
O Szczawojadach z Zielonej Wyspy, co nagle nabrały apetytu na mirabelki.
"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton
|
|
5 na 5 | vifix (2315 punktów) | Ależ mi odkrycie. NATO (USA) manipuluje? Gdzie by tam. A nawet jeśli to oni robią to dla dobra innych nardów (IRAK, IRAN, AFGANISTAN), podsłuchują wszystkich również dla dobra wszystkich (nie daj Boże Merkel okazałaby się terrorystą, to trzeba bronić niemców przed terrorystami). Przecież to jest kraj, którego lider dostał pokojową nagrodę nobla. Czego się więc pan czepiasz
|
|
 | 2 na 2 | DyktaFon (9281 punktów) |
> Przecież to jest kraj, którego lider dostał pokojową nagrodę nobla. Czego się więc pan czepiasz  > USA jak USA... ale mi chodzi o o wiele bliższy kraj... Bodajże Warszawa jest jego stolicą...
|
|
|  | 1 na 3 Arsamene (19376 punktów) (zablokowany) |
>USA jak USA... ale mi chodzi o o wiele bliższy kraj... Bodajże Warszawa jest jego stolicą...
Przecież te tuskato-sikorskie podrygi mogą wywołać jedynie uśmiech politowania na ustach...
"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton
|
|
| |  | 4 na 8 | pawel_wr (4297 punktów) | [..]. >Przecież te tuskato-sikorskie podrygi mogą wywołać jedynie uśmiech politowania na ustach...
Uwierzyłeś w bajki Putina,że Majdanowcy byli szkoleni w Polsce i na Litwie ?!?!?!
Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
|
|
| | |  | -4 na 6 Arsamene (19376 punktów) (zablokowany) |
>Uwierzyłeś w bajki Putina,że Majdanowcy byli szkoleni w Polsce i na Litwie ?!?!?!
Skądże! Uwierzyłem, że Putin przejął się do głębi bulgotaniem Szczawojadów z Zielonej Wyspy.
"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton
|
|
| | | |  | 4 na 4 | pawel_wr (4297 punktów) | >Skądże! Uwierzyłem, że Putin przejął się do głębi bulgotaniem Szczawojadów z Zielonej Wyspy.
I jakie miałbyś zalecenia dla tychże szczawojadów ?
Jestes tak niezmiernie inteligentny i oczytany,że powinieneś swoje przemyślenia i wskazówki upubliczniać wszędzie,gdzie tylko to możliwe.
Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
|
|
| | | | |  | 2 na 2 Arsamene (19376 punktów) (zablokowany) |
>I jakie miałbyś zalecenia dla tychże szczawojadów ?
Siedzieć cicho i dobrze pilnować swojego interesu. Po co to bezmyślne kłapanie ozorem, skoro można pewne sprawy równie skutecznie załatwić po cichu?
Ale przecież zbliża się kampania wyborcza i trzeba pokazać, kto ma większego słupka poparcia.
"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton
|
|
| | |  | 7 na 7 | RadRado (1047 punktów) | Cytat:>Uwierzyłeś w bajki Putina,że Majdanowcy byli szkoleni w Polsce i na Litwie ?!?!?! Kto wie czego się dowiemy po latach. W obozy dla talibów też nikt nie wierzył, tak jak teraz w szkolenia zadymiarzy-majdaniarzy. Mnie by to nie zdziwiło.
|
|
| | | |  | 3 na 3 Arsamene (19376 punktów) (zablokowany) |
>Kto wie czego się dowiemy po latach. W obozy dla talibów też nikt nie wierzył, tak jak teraz w szkolenia zadymiarzy-majdaniarzy. Mnie by to nie zdziwiło.
Dlaczego zakładać z góry, że rosyjskie służby specjalne mają nieadekwatny obraz sytuacji w Polsce i na Litwie? Biorąc pod uwagę poziom infiltracji europejskich krajów przez rosyjską agenturę, mogą przecież wiedzieć o Polsce takie rzeczy, które się nawet nie śniły redaktorom Wprost, Newsweeka i Polityki.
"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton
|
|
11 na 11 | waldeck77 (4307 punktów) | Gdy Stany Zjednoczone napadają na jakieś Państwo, naruszając niewątpliwie jego suwerenność i integralność terytorialną, wtedy w konserwartywno-liberalnych - czyli dominujących nie tylko w Polsce - mediach słyszymy o interwencji pokojowej, misji stabilizacyjnej, zapobieżeniu katastrofie humanitarnej itp. pitu pitu. Gdy to samo zrobi Rosja, wtedy mamy do czynienia z bandycką napaścią, pogwałceniem prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej itd. itp.
W pierwszym przypadku polskie służalcze władze (z opozycją pod rękę) pierwsze spieszą z poparciem Wielkiego Amerykańskiego Brata i wysyłają polskie wojsko na kosztujące bajońskie sumy "misje" (chociaż na inne cele, choćby na naukę, środków zawsze brakuje), w drugim - pierwsze rozdzierają szaty, histeryzują i wymachują szabelką przeciw agresorowi. Żałosne to i śmieszne w wykonaniu różnych kruchtowych ćwoków, które przy innych okazjach plotą, że "życie jest najważniejsze".
Kolejny przykład hipokryzji: złodzieje, którzy utuczyli się na kradzieży majątku narodowego w czasach transformacji w Polsce to szanowani biznesmieni z listy 100. najbogatszych. Na Ukrainie natomiast podobne typki to złowrodzy oligarchowie, którzy doprowadzili swój kraj do ruiny.
Takie przykłady nowomowy można by mnożyć.
|
|
 | 1 na 1 | Appenzeller (3118 punktów) | >Takie przykłady nowomowy można by mnożyć. > "Obywatele mają prawo wyrażać swoje niezadowolenie i poglądy tylko pokojowymi metodami" Opinia przedstawiciela Unii o Majdanie? Ależ skąd, opinia szefa misji UE w Sarajewie, Petera Serensena, po tym, gdy liczba rannych w protestach w Bośni (bezrobocie 40%) doszła do 200. Kali się rumieni - on tak nie umiał...
Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|