Racjonalista - Strona głównaDo treści
moralność

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
17-08-2021 18:27okragly (21676 punktów)moralność
moralność to atawizm, z naszych zwierzęcych (rajskich) emocji. Wspólnota nie może istnieć bez solidarności i rowności. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do nierowności i hierarchii że idea rowność wydaje się nienaturalna Moralność nie może wykształcić się bez rowności Nierowności społeczne, ekonomiczne, polityczne i sprzężone z nimi patoelity należą do źrodeł niemoralności
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

qwery (2864 punktów)
>moralność to atawizm, z naszych zwierzęcych (rajskich) emocji.

Moze i powstala dawno ale czy sie nie przydaje i dziś? Jesli tak to chyba nie jest atawizm.

> Wspólnota nie może istnieć bez
>solidarności i rowności.

Moze. Jest przeciez wspolnota interesow przynajmniej cześci osob w grupie i oni wowczas tworza tą wspolnote.

>Jesteśmy tak przyzwyczajeni do nierowności i hierarchii że idea rowność
>wydaje się nienaturalna Moralność nie może wykształcić się bez rowności Nierowności społeczne,
>ekonomiczne, polityczne i sprzężone z nimi patoelity należą do źrodeł niemoralności

Prawdziwa,sprawdzajaca się a nie jedynie deklarowana moralnosc wynika z teori gier. Mowi ona - zacznij milo, powtarzaj ruchy partnera, czasem zdradź ale czasem odpuść. Sprawy typu - nie kradnij, nie zabijaj , to zwyczaje ktore uznano za pozyteczne w spolecznosci i sa wtorne do tego podstawowego prawa.
okragly (21676 punktów)
>>moralność to atawizm, z naszych zwierzęcych (rajskich) emocji.
>Moze i powstala dawno ale czy sie nie przydaje i dziś?
moralność nie jest racjonalna. Psychopaci logicznie rozumują (to politycy, chirurdzy, prezesi, dziennikarze, księża i inni z patoelit) nie czują empatii i przez to są niemoralni. W przeciwieństwie do kilkumiesięcznych dzieci które nie potrafią racjonalnie myśleć, a już są wrażliwe na cudzą krzywdę, są moralne

>Jesli tak to chyba nie jest atawizm.
moralność staje się regresja ewolucyjna, pojawia się u niemowlaków później znika, okazuje się nieprzydatna, lecz była potrzebna w raju
>> Wspólnota nie może istnieć bez solidarności i rowności.
>Moze. Jest przeciez wspolnota interesow przynajmniej cześci osob w grupie i oni wowczas tworza tą wspolnote.
istnieje tam solidarność i rowność
romaro (25211 punktów)
>moralność staje się regresja ewolucyjna, pojawia się u niemowlaków później znika, okazuje się nieprzydatna,
Co niemowlakowi jest nieprzydatne i dlatego zanika?
Moralność czy regresja ewolucyjna?
Piramidalna bzdury.

Życiowe kompetencje, w tym kompetencje moralne nabywamy, więc u niemowlęcia jak widzisz nie ma jeszcze co zaniknąć
Zaś gdyby regresja ewolucyjna zanikła bo jak twierdzisz jest moralnością.
Wzrok u niemowląt przechodzi ogromną ewolucją w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia. Dzieje się tak, ponieważ w macicy było ciemno i dopiero po urodzeniu wzrok noworodka przystosowuje się do widzenia światła.. Moze to i moralnością mozna nazwać.

Ps
Z tymi niemowlakami nie wiedziałem dlaczego nie widzą.
17-08-2021 22:17 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>moralność staje się regresja ewolucyjna, pojawia się u niemowlaków później znika, okazuje się nieprzydatna,
>Co niemowlakowi jest nieprzydatne i dlatego zanika?
>Moralność czy regresja ewolucyjna?
>Piramidalna bzdury.
Moralność jest wrodzona, przed umysłem, widac u niemowlaków jak reagują na sytuacje np pan- niewolnik. Jak dorośnie obojętnieje

>Życiowe kompetencje, w tym kompetencje moralne nabywamy, więc u niemowlęcia jak widzisz nie ma jeszcze co zaniknąć
Psychopaci logicznie rozumują, ale nie czują empatii i przez to nie są moralni. W przeciwieństwie do niemowlaków które nie potrafią racjonalnie myśleć, a już są wrażliwe na cudzą krzywdę.

>Zaś gdyby regresja ewolucyjna zanikła bo jak twierdzisz jest moralnością.
Jak dorośnie obojętnieje

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365