Racjonalista - Strona głównaDo treści
Które słowo jest Boże - Focus.pl

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
22-02-2009 12:32Alpha Phoenicis (4607 punktów)Które słowo jest Boże - Focus.pl
Ocena 11 na 11
Cytat:
Przez ostatnie tysiąclecia Pismo Święte kopiowano i tłumaczono tak wiele razy, że błędy i przeinaczenia były przy tym po prostu nieuniknione. Dziś okazuje się, że niektóre znane fragmenty Biblii to dopiski, których autorami nie byli bynajmniej apostołowie


www.focus.(*)likacje/ktore-slowo-jest-boze/



Kupiłam dziś nowego Focusa, a tam taki fajny artykuł. Potem okazało się, że jest on również na stronie magazynu, więc nie muszę wszystkiego przepisywać ręcznie, ani skanować Na szczęście...


Chciałam również polecić osobom ciekawym świata magazyn, wyżej znajdujący się artykuł został wydrukowany w numerze marcowym, dodatkowo jest tam dużo artykułów popularnonaukowych, "Jajo kolumba", i wiele, wiele więcej Godny polecenia jest także "Zaułek Darwina"
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

maciek (1053 punktów)
Dziś okazuje się, że niektóre znane fragmenty
>Biblii to dopiski, których autorami nie byli bynajmniej apostołowie
Apostołowie prawdopodobnie nie napisali ani literki w Biblii. Po pierwsze dlatego,że najstarsze Ewangelie pochodzą z ok. 70 r. n.e. , po drugie byli prawdopodobnie niepiśmienni.
Aleksander Głowacki (1725 punktów)
Wczoraj kupiłem ten numer "Focus'a" - artykuł jest ciekawy. Wiedziełem już wcześniej że w Biblii jest wiele dopisków i przekręceń ale niektóre fakty przedstawione w tym artykule zaskoczyły mnie. Okazuje się że historia w której Jezus uratował zycie nierządnicy słynnymi słowami "kto z was jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień" to późniejszy dopisek anonimowego skryby. Ciekawe co jeszce ujawnią przyszłe badania.
24-02-2009 01:53 
 Ocena 1 na 1
Madman (7811 punktów)
>Okazuje się że historia w której Jezus uratował zycie nierządnicy [...]
Za każdym razem, jak to słyszę, przypomina mi się ten żart:
- "Kto z was jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień!"
*ŁUP*
- "Mamo, nie wtrącaj się...!"

>Ciekawe co jeszce ujawnią przyszłe badania.
Zależy, kto je przeprowadzi...
Adam Wojtkiewicz (3958 punktów)
Każdy może wziąć Biblię do ręki, zaglądamy w którąkolwiek z ewangelii i wygląda to tak: narodziny, nauczanie, śmierć - o tym jest dosyć sporo. Następnie zmartwychwstanie a po zmartwychwstaniu prawie nic nie ma! Dosłownie kilka zdań - coś w rodzaju "idźcie na cały świat i nauczajcie mojej ewangelii". Te zdania różnią się stylistyką od wcześniejszej reszty. Z tego ja wnioskuję, że to ktoś dopisał, bo przecież Jezus podobno był 40 dni po zmartwychwstaniu z uczniami, jak to możliwe, że nie powiedział w tym czasie żadnej przypowieści wartej zanotowania? Co jest grane? Powinna być eksplozja jego nauk, przecież był po drodze w niebie i w piekle, a on ani me, ani be, ani kukuryku na ten temat.
I że takie oszukaństwo przeżyło 2000 lat to jest coś niesamowitego.

Adam

Rzeczy nie są takie, jakimi wydają się być. Nie są też inne.
22-02-2009 22:43 
 Ocena 7 na 7
jad11 (18783 punktów)
Cytat:
Jezus podobno był 40 dni po zmartwychwstaniu z uczniami, jak to możliwe, że nie powiedział w tym czasie żadnej przypowieści wartej zanotowania? Co jest grane? Powinna być eksplozja jego nauk, przecież był po drodze w niebie i w piekle, a on ani me, ani be, ani kukuryku na ten temat.


Może leczył swoistego kaca. Takie zmartwychwstanie to nie w kij dmuchał.... Wiem co mówię, zdarzało mi się zalać w trupa i wracanie do siebie zawsze było bezproduktywne i strasznie się dłużyło.

"Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie." Wuch.
maciek (1053 punktów)
Z tego ja wnioskuję, że to ktoś dopisał, bo przecież Jezus podobno był 40 dni po zmartwychwstaniu z uczniami, jak to możliwe, że nie powiedział w tym czasie żadnej przypowieści wartej zanotowania? Co jest grane? Powinna być eksplozja jego nauk, przecież był po drodze w niebie i w piekle, a on ani me, ani be, ani kukuryku na ten temat.
O 40 dniach jest mowa w Dziejach Apostolskich, ale rzeczywiście nie ma prawie nic o jego nauczaniu w tym czasie.
23-02-2009 10:19 
 Ocena 6 na 6
diogenes (42753 punktów)
>I że takie oszukaństwo przeżyło 2000 lat to jest coś niesamowitego.

Podejrzewam, że działa tu jakiś mechanizm obronny. Prawie wszyscy zdają sobie sprawę, że to bzdury, ale jak się z twarzą z nich wycofać? Co ludziskom dać w zamian? Rezygnacja oznaczałaby przyznanie się do dziejowej, gatunkowej wręcz mistyfikacji. I tak brnie się dalej w to bagno, tworzy nowe teologie, jak nie śmierci boga, to wyzwolenia, pisze encykliki, adhortacje, kazania, wymyśla coraz bardziej dziwaczne uzasadnienia tego procederu.
23-02-2009 12:42 
 Ocena 2 na 2
Adam Wojtkiewicz (3958 punktów)
>>I że takie oszukaństwo przeżyło 2000 lat to jest coś niesamowitego.
>Podejrzewam, że działa tu jakiś mechanizm obronny. Prawie wszyscy zdają sobie sprawę, że to bzdury, ale jak się z twarzą z nich wycofać? Co ludziskom dać w zamian? Rezygnacja oznaczałaby przyznanie się do dziejowej, gatunkowej wręcz mistyfikacji. I tak brnie się dalej w to bagno, tworzy nowe teologie, jak nie śmierci boga, to wyzwolenia, pisze encykliki, adhortacje, kazania, wymyśla coraz bardziej dziwaczne uzasadnienia tego procederu.
>

Na szczęście tylko 1/5 ludzkości dała się na to nabrać. Ale z drugiej strony większość z pozostałych 4/5 wierzy w inne bajdoły.

Adam

Rzeczy nie są takie, jakimi wydają się być. Nie są też inne.
23-02-2009 17:40 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Na szczęście tylko 1/5 ludzkości dała się na to nabrać. Ale z drugiej strony większość z pozostałych 4/5 wierzy w inne bajdoły.

Bajdoł bajdołowi równy.
24-02-2009 14:45 
 Ocena 2 na 2
Jacek Cieslicki (1555 punktów)
(zablokowany)
>>>I że takie oszukaństwo przeżyło 2000 lat to jest coś niesamowitego.
>>
>>
>Na szczęście tylko 1/5 ludzkości dała się na to nabrać.

Adamie, na bezmierną głupotę
ludzką skuteczne są tylko papierosy.

Nie obżałowywuj więc petów dla chrześcijan, żydów i muzułmaninów, wydaj każdy grosz, a zaznasz buddyjskiego spokoju, kultury i wzajemnej życzliwości dla wszystkiego co żyje, a gdy buddyzm, pozbawiony nacisku innych krwiożerczych, podłych i agresywnych religii zacznie się degenerować, to napuścimy na nich Miłującego Prawdę i ...zaraz nieszkodliwie dla nas skamienieją!

Pozdrawiam,
dziadek Jacek
********
Goje wszystkich krajów, łączmy się!
24-02-2009 01:57 
 Ocena 1 na 1
Madman (7811 punktów)
>Rezygnacja oznaczałaby przyznanie się do dziejowej, gatunkowej wręcz mistyfikacji. I tak brnie się dalej w to bagno
Już to gdzieś cytowałem, ale powtórzę jeszcze raz:
" Głupia konsekwencja jest postrachem małych umysłów ." R.W.Emerson
Pabloss (4221 punktów)
Odpowiadając bardzo krótko na pytanie zawarte w poście, opierając się przy tym na doświadczeniu z życia codziennego i historii można rzec iż "słowo boże to to słowo, które wypowiada kościół mówiąc, że tak powiadał bóg". Biblię, Pismo Święte i inne "święte księgi" można włożyć więc na pułkę z bajkami dla dorosłych, gdyż to co w nich napisano nie ma zastosowania w praktyce, którą tak naprawdę tworzy Watykan i podległe mu jednostki parafialne.
23-02-2009 21:06 
 Ocena 2 na 2
a.szubert (411 punktów)
>słowo boże to to słowo, które wypowiada kościół...

I niech Bóg sam nie odważy się temu zaprzeczyć. Bo go ekskomunikujemy.

Amen.
23-02-2009 21:17 
 Ocena 3 na 3
Adam Wojtkiewicz (3958 punktów)
>>słowo boże to to słowo, które wypowiada kościół...
>I niech Bóg sam nie odważy się temu zaprzeczyć. Bo go ekskomunikujemy.
>Amen.

Teraz już nie ma wyjścia. Jezus rzekomo powiedział do Piotra, że daje jego kościołowi władzę na ziemi taką, że co na ziemi zwiąże, to będzie związane w niebie.
Więc mogą go nawet ekskomunikować i to będzie obowiązujące również dla Boga.

Adam

Rzeczy nie są takie, jakimi wydają się być. Nie są też inne.
wieczorek (5578 punktów)
(zablokowany)
>Cytat:
Przez ostatnie tysiąclecia Pismo Święte kopiowano i tłumaczono tak wiele razy, że błędy i
>przeinaczenia były przy tym po prostu nieuniknione. Dziś okazuje się, że niektóre znane fragmenty
>Biblii to dopiski, których autorami nie byli bynajmniej apostołowie


hej,
biblia zawiera wiele przeróżnych treści - lecz nie są to treści do wierzenia , do wiary ... ale do analizy ; historycznej , psychologicznej , antropologicznej , etycznej ... jak każdy inny mit czy legenda ...

wiara zawsze jest wyłącznie subiektywna , dowolnie uznaniowa , nie poddająca się żadnym uogólniającym analizom czy weryfikacjom .
spojrzenie autokrytyczne , analityczne , zdystansowane wobec samej siebie jest wierze z gruntu obce a nawet wrogie .
wierzący nie mają ze sobą nic wspólnego ponieważ każdy z nich wierzy w coś innego i inaczej swoją wiarę dekoduje , inne uwypukla aspekty i inaczej stawia akcenty .
wspólne są im tylko hasła wypłukane z treści , nic nie oznaczające , puste jak dzwon bez serca ...
rytuały , ceremonie , święta ... wokół nich się gromadzą i im hołdy składają , gloryfikują te swoje tradycje pilnie bacząc aby nikt nie śmiał i czelności nie miał podważać tabuistycznej oczywistości świętości obrządku i świętości ich w owym obrządku błogosławionego uczestnictwa ...

człowiek wykształcony , inteligentny , doświadczony czyli dojrzały ... może wierzyć w ... bezinteresowne dobro , szlachetność , współczucie , życzliwość , szacunek ...
ale przecież nie może wierzyć że bóg zsyła na ludzkość kataklizmy ... !
że bóg przygotował dla tych co nie kochali go tak jak on chciał armagedon ...
że historie ludzkości zakończy walka chrystusa z antychrystem ... co przecież oznacza , że owo bóstwo samo ze sobą będzie walczyć ... samo ze sobą będzie się zmagać i samo siebie jednocześnie zbawi i potępi ...

makuś

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365