Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bóg Einsteina

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
13-05-2008 17:23diogenes (42753 punktów)Bóg Einsteina
Ocena 3 na 3
fakty.inte(*)a-w-boga-to-dziecinada,1109309

Czym jest więc instytucja zbudowana na dziecinadzie? Błazenadą?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Quddus.Aziz.Malysia (14 punktów)
(zablokowany)
>fakty.inte(*)a-w-boga-to-dziecinada,1109309
>Czym jest więc instytucja zbudowana na dziecinadzie? Błazenadą?

ok,but Einstein said that science is a way to recognize the God.
13-05-2008 20:06 
 Ocena 4 na 4
barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
>ok,but Einstein said that science is a way to recognize the God.
>
Ale go nie rozpoznała, bo on jest mniejszy od kwarka i na razie go nie widać.
Adam Barycki
radek (767 punktów)
>>ok,but Einstein said that science is a way to recognize the God.
>>
>Ale go nie rozpoznała, bo on jest mniejszy od kwarka i na razie go nie widać.
>Adam Barycki
Nie po to budowali przyspieszacz, zeby teraz nie znalezc boska onu Higgsa
14-05-2008 13:09 
 Ocena 3 na 3
barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
budowali przyspieszacz
>
Przyśpieszacz musiałby mieć średnicę Europy, a kto wie, może i Euroazji, ale agresja rośnie z kwadratem średnicy i zamiast boga, wyszedłby diabeł.
Adam Barycki
A.G. (1725 punktów)
Einstein trochę inaczej rozumiał słowo "Bóg". Tradycyjny podląd teistyczny uważał za naiwny.
13-05-2008 20:49 
 Ocena 4 na 4
barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
>inaczej rozumiał słowo "Bóg".
>
Wiadomo, że nie jako faceta z brodą, jak każdy intelektualista, uważał go za chmurę.
Adam Barycki
13-05-2008 20:52 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Tradycyjny podląd teistyczny uważał za naiwny.

Jak sobie wyobrażasz reanimację boga: nowoczesny teizm?
A.G. (1725 punktów)
>Jak sobie wyobrażasz reanimację boga: nowoczesny teizm?

Nie wyobrażam sobie. Słowo "tradycyjny" trochę zmieniło znaczenie mojej wypowiedzi. Tradycyjny w znaczeniu - dawny, pierwotny.
13-05-2008 21:36 
 Ocena 1 na 1
krzat (123 punktów)
>Einstein trochę inaczej rozumiał słowo "Bóg". Tradycyjny podląd teistyczny uważał za naiwny.
Spierałbym się, czy panteizm można w ogóle nazwać wierzeniem/religią.
Michał Rostecki (83 punktów)
krzat:
Spierałbym się, czy panteizm można w ogóle nazwać wierzeniem/religią.


Ja uważam, tak samo jak Dawkins, że panteizm jest raczej odmianą ateizmu, gdyż nie ma nic wspólnego z ideą boga osobowego.
16-05-2008 09:39 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>...panteizm jest raczej odmianą ateizmu, ...

Doszukiwanie się jakiejkolwiek boskości w naturze to forma teistycznego atawizmu. To opis tego, co jest, w kategoriach tego, co było - przeszłości. To grube nieporozumienie. Seneca uważał, że nie warto zwracać uwagi na zniewagi, ponieważ nie maja one sensu. Podobnie jest z ateizmem: zaprzeczenie teistycznego nonsensu jest tylko formą teistycznej bredni. Brednią jest również to, co w tej chwili napisałem.
krzat (123 punktów)
>Czym jest więc instytucja zbudowana na dziecinadzie? Błazenadą?
Przedszkolem lub szkołą.
barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
>Błazenadą?
>
Raczej wyspą Władcy much Williama Goldinga.
Adam Barycki
aries (252 punktów)
Mysle ze Einstein wysyla nas na wieczorny spacer aby przyjrzec sie Gwiazdozbiorowi. I wyciagnac wnioski.
17-05-2008 01:07 
 Ocena 3 na 3
barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
>Einstein wysyla nas na wieczorny spacer aby przyjrzec sie Gwiazdozbiorowi. I wyciagnac wnioski.
>
Nikt, nawet Einstein, nie będzie w stanie poddać w wątpliwość moich wniosków o Gwiazdozbiorze.
Adam Barycki
aries (252 punktów)
No coz, jak sie maja pewniki wobec watpliwosci ?
17-05-2008 01:29 
 Ocena 3 na 3
barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
>jak sie maja pewniki wobec watpliwosci ?
>
Bardzo dobrze w odniesieniu do Gwiazdozbioru.
Adam Barycki
muzawik (2279 punktów)
>fakty.inte(*)a-w-boga-to-dziecinada,1109309
>Czym jest więc instytucja zbudowana na dziecinadzie? Błazenadą?

Odkrywcze, nie powiem...

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365