 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 30-09-2010 10:59 | Kuba Śruba aka B2BW (3184 punktów) | Magia nauki
9 na 9 | Trzecie prawo Arthura C. Clarka brzmi: "Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii." Wydaje mi się ono dosyć oczywiste. Łatwo ulec złudzeniu działania sił nadprzyrodzonych, gdy kompletnie nie rozumiemy wymyślnej technologii. Czasami jednak zdumiewają nawet proste zjawiska naukowe. Podobają mi się filmiki bazujące na właściwościach nienewtonowskich cieczy. Takie ciecze w skutek anomalnego zachowania napięcia powierzchniowego zachowują się w pewnych warunkach jak ciała stałe. Co ciekawe, podstawowym składnikiem może być pospolita mączka kukurydziana. Proponuje filmik_1 oraz bardziej spektakularny filmik 2: basen z taką ciecząInnym fizycznym zjawiskiem, kojarzonym tym razem raczej z zaawansowaną technologią są lasery. Tymczasem można skonstruować takie urządzenie zupełnie chałupniczymi metodami - ośrodkiem czynnym może być zwykłe powietrze, a konkretnie występujący w nim obficie azot. Laser taki działa pod ciśnieniem atmosferycznym i świeci w ultrafiolecie (dokładnie 337.1 nm). Filmik tuProsty eksperyment chemiczny polegający na wrzuceniu mentosa do popularnego odrdzewiacza pewnie większość widziała. A jakie eksperymenty przyprawiły was o zdziwienie, czy wręcz zachwyt? Znacie może technologię, którą można pomylić z magią? Ja byłem pod dużym wrażeniem myszy... bezmyszowej. Nie pomyliłem się - nie dość, że bezprzewodowa, to jeszcze bezmyszowa! istne czary! | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Alpha Phoenicis (4607 punktów) | Ogólnie jakby się zastanowić nad otaczającą nas technologią większość z nich może się wydawać iście magiczna. No bo przykładowo taki SMS - gorące wyznania płyną obok ciebie do telefonu kolegi stojącego obok a ty nawet o tym nie wiesz  Albo film lecący przez przestrzeń, ignorujący ściany i pokazujący się u mnie na komputerze. Wielu ludzi mogło się z tym sygnałem spotkać i nawet o tym nie wiedzieć. Również bluetooth: osoby siedzące na 2 końcach pokoju wysyłają sobie zdjęcia, a ty siedząc między nimi na środku nawet nie jesteś w stanie powiedzieć kiedyś się to rozpoczęło. Gdyby zacząć o tym opowiadać ludziom sprzed kilkuset lat... ...Magic
|
|
| Marian (5438 punktów) | Heh, od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie jeden psikus, żeby połączyć się do mojego komputera domowego zdalnie przez SSH z telefonu komórkowego, kiedy mnie nie będzie w domu i puścić muzykę (jak ktoś inny jest oczywiście). Dla ludzi, którzy nie mają pojęcia o SSH, albo że to jest możliwe, żeby połączyć w ten sposób komputery nawet jeśli oba są za NATem (Network Address Translation), to byłoby jak działanie jakichś duchów  BTW: Te zabawki jak dla mnie będą dość bliskie magii: Mozilla Seabird, Nokia Morph. Pozdrawiam.
Jeśli nie zaznaczono inaczej, moją twórczość należy traktować jako CC-BY-SA 3.0
|
|
2 na 2 | stilgar (7322 punktów) | KUCHENKI MIKROFALOWE! Wkładasz zimne jedzenie, MAGIA SIE DZIEJE, jest gorące! Serio, mimo, że znam zasadę działania, dla mnie kuchenki mikrofalowe są dużo bardziej "s-f" niż komputery czy inne nowe technologie
|
|
 | 1 na 1 daddy (2737 punktów) (zablokowany) | Jak dla mnie najmagiczniejszy jest zwykły prąd.
|
|
|  | | Kuba Śruba aka B2BW (3184 punktów) | > Jak dla mnie najmagiczniejszy jest zwykły prąd. Prąd jest naprawdę niesamowity, nie widać go, a jest! I jaki pożyteczny! PS Właściwie pośrednio to go można zobaczyć - błyskawice
Jak mogę uwierzyć w Boga, gdy właśnie w zeszłym tygodniu mój język wkręcił się w wałek elektrycznej maszyny do pisania? - W. Allen
|
|
| |  | 2 na 2 | stilgar (7322 punktów) | > > Jak dla mnie najmagiczniejszy jest zwykły prąd.> Prąd jest naprawdę niesamowity, nie widać go, a jest! I jaki pożyteczny!> PS Właściwie pośrednio to go można zobaczyć - błyskawiceNiestety  Równie dobrze możesz oglądać telewizor plazmowy - w obu przypadkach to co widzisz, to plazma a nie sam prąd
|
|
| | |  | | Kuba Śruba aka B2BW (3184 punktów) | > Niestety Równie dobrze możesz oglądać telewizor plazmowy - w obu przypadkach to co widzisz, to plazma a nie sam prąd  Piękny przykład z tym telewizorem! Nie skojarzyło mi się
Jak mogę uwierzyć w Boga, gdy właśnie w zeszłym tygodniu mój język wkręcił się w wałek elektrycznej maszyny do pisania? - W. Allen
|
|
|  | 1 na 1 | Mariusz Pracki (436 punktów) | > Jak dla mnie najmagiczniejszy jest zwykły prąd.No ja prawdziwą magię poczułem jak ostatnio wbijałem śledzia od namiotów na targach w Bednarach... prosto w kabel wysokiego napięcia... Dobrze, że miałem rękawice, bo jedynie śledź się stopił a ja zobaczyłem gwiazdy z bliska, i to bez teleskopu (!). A pewnie gdybym nie miał rękawic to zacząłbym lewitować... Oto prawdziwa magia prądu www.moherowo.pl
|
|
4 na 4 Jarosław Ziółkowski (972 punktów) (zablokowany) | > Znacie może technologię, którą można pomylić z magią? Krojony chleb...
Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście — Budda
|
|
1 na 1 kombi (1112 punktów) (zablokowany) | |
|
 | | Kuba Śruba aka B2BW (3184 punktów) | > Jedna złota piramida, sprzed wielu tysięcy lat, przerasta wszelkie moce naukowePo prostu zapiera dech w piersiach! Cytat:I CONJECTURE THAT GRANITE IS USED AS A "CONVERTER" of vibration (sound) to and from electromagnetism for the Great Golden Pyramid transceiver. Czyli takie trochę większe radio? Zdumiewające. W dodatku zbudowane "36,525 do 11,600 lat temu"Nie mam słów...
Jak mogę uwierzyć w Boga, gdy właśnie w zeszłym tygodniu mój język wkręcił się w wałek elektrycznej maszyny do pisania? - W. Allen
|
|
|  | | sztejkat (4743 punktów) | Efekty piezo-elektryczne, magnetostrykcja, efekty trybo-elektryczne, termo-elektryczne itp. Każdy z nich z osobna i wszystkie razem są w stanie zmieniać energię mechaniczną na zmianę równowagi ładunków elektrycznych. Przepływ ładunków to zmiana pola, a zmiana pola to właśnie elektromagnetyzm. Wszystko to z grubsza opisano w przywołanym artykule. Abstrakt artykułu na temat efektu piezo w granicie jjap.ipap.jp/link?JJAP/44/968/Informacje podstawowe en.wikipedia.org/wiki/GraniteMiędzy innymi magnetostrykcyjne właściwości materiałów. www.ncbi.n(*)1086132/pdf/pnas01807-0042.pdfOdpowiednio czułą aparaturą można to wszystko pomierzyć. I wówczas zapewne nawet zwykła cegła okaże się magicznym konwerterem dźwięku na fale radiowe. Jak ktoś się uprze, to prosty radiowy komunikat morsem da radę nadać przy pomocy krzemienia. Jednym z fajnych, pseudo-magicznych urządzeń wykorzystujących efekt piezoelektryczny jest piezo-transformator stosowany dziś popularnie w układach podświetlania monitorów LCD. Dwie płytki, z których jedną zgina prąd a druga wytwarza bardzo wysokie napięcie. Albo waga oparta na efekcie magnetostrykcji użyta na przykład w tym patencie: www.freepatentsonline.com/7034708.pdf pozbawiona zupełnie elementów ruchomych Pozdrawiam,
Tomasz Sztejka
|
|
| |  | | Kuba Śruba aka B2BW (3184 punktów) | >Odpowiednio czułą aparaturą można to wszystko pomierzyć. I wówczas zapewne nawet zwykła cegła okaże się magicznym konwerterem dźwięku na fale radiowe. Dzięki za linki. Pewne pojęcie o efekcie piezoelektrycznym mam, bo zajmuje się naprężonymi półprzewodnikami. O magnetostrykcji natomiast nie słyszałem. Poprzednim wpisem chciałem się pośmiać z sensacji wyszukanych przez kombi'ego.
Jak mogę uwierzyć w Boga, gdy właśnie w zeszłym tygodniu mój język wkręcił się w wałek elektrycznej maszyny do pisania? - W. Allen
|
|
|  | kombi (1112 punktów) (zablokowany) | > Czyli takie trochę większe radio? Zdumiewające. W dodatku zbudowane "36,525 do 11,600 lat temu"Nie mam słów...Ja mówię o geometrii i wszelakich koincydencjach matematycznych, oraz fizycznych, które wyciskają biedne ludziska z tych piramid. No i przecież nie potrafią wytłumaczyć sensownie, czyli naukowo, tej fantastycznej seryjki zbiegów okoliczności. W piramidzie 'wbudowali' Pi czy Phi? Pi/4 =~ sqrt(phi); czyli: phi = 1/Phi = Pi^2 / 16; Tu jest niezła konstrukcyjka - wręcz piramidalna: www.youtub(*)6l9IlI&feature=player_embeddedFajne? www.world-mysteries.com/mpl_2.htm
|
|
| |  | | setarkos (10757 punktów) | A pod jakimi kostrukcyjkami numeryczno-matematyczno-fizycznymi się podpisujesz, a które wyśmiewasz (bo słowo "fajne" może być różnie rozumiane)?
|
|
| | |  | kombi (1112 punktów) (zablokowany) | >A pod jakimi kostrukcyjkami numeryczno-matematyczno-fizycznymi się podpisujesz, a które wyśmiewasz (bo słowo "fajne" może być różnie rozumiane)?
Podaj listę wtedy sprawdzimy. W każdym razie Phi tam chyba celowo wstawili, ale 100% pewności nie ma, bo ta liczba przecież wszędzie się pojawia... no i to jest właśnie największą zagadką.
|
|
2 na 2 | Vytautas (4394 punktów) | >Trzecie prawo Arthura C. Clarka brzmi: >"Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii." >Wydaje mi się ono dosyć oczywiste. Łatwo ulec złudzeniu działania sił nadprzyrodzonych, gdy >kompletnie nie rozumiemy wymyślnej technologii. A czyż nie jest tak, że ludzkie marzenia wyrażane za pomocą opowieści o mocach magicznych są później urzeczywistniane przez technologię? Najpierw wymyślono loty czarownic na miotłach, a później, idąc tym samym tropem, skonstruowano samoloty i inne aparaty latające. Także stąd bierze się podobieństwo technologii i magii.
|
|
 | | Kuba Śruba (3184 punktów) | Tak, bardzo celna uwaga. Przecież przed Neilem Armstongiem na księżycu siedział Pan Twardowski!  przykłady można by mnożyć
Jak mogę uwierzyć w Boga, gdy właśnie w zeszłym tygodniu mój język wkręcił się w wałek elektrycznej maszyny do pisania? - W. Allen
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|