Od 14 do 17 listopada 2012 Dom Kultury Rakowiec w Warszawie stanie się miejscem, gdzie będzie można usłyszeć muzykę w najlepszym wykonaniu oraz zobaczyć sztukę w najbardziej alternatywnej formie. Nie zabraknie również spotkań i warsztatów z artystami. A wszystko to odbywać się będzie pod wspólnym motywem Bałkańskich Inspiracji.
Program:
14 listopada, środa, godz. 18:00
Wystawa otwierająca Festiwal pt. Gniazdo punktów
Autorki: Ksenija Pantelič i Jovana Cosič, Serbia, wstęp wolny
godz. 20:00 Sefardyjska esencja muzyki
koncert Damira Imamovića - Sevdah, Bośnia, wstęp: 20 zł
15 listopada, czwartek,
Wieczór filmowy
godz.17:00 Sevdah, reż. Marina Andree Škop, wstęp wolny
godz. 20:30 Gucza - serbski Woodstock, reż. Milivoj Ilić, wstęp wolny
godz. 18:30 Panel dyskusyjny:: Wpływy bałkańskie w muzyce i kulturze polskiej,
prowadzący: Maciej Szajkowski
16 listopada, piątek, godz. 19:00
Nowa bałkańska jakość
koncert Sokół Orkestar, Kraków, wstęp: 10 zł
17 listopada, sobota
godz. 19:00 Powrót do korzeni
koncert Balkan Sevdah Akustik, Warszawa
godz. 20:00 Bałkańska cyganeria
Tsigunz Fanfara Avantura, Poznań
wstęp 15 zł
Istnieje możliwość wykupienia karnetu na cały festiwal (wejścia na wszystkie koncerty), koszt 30 zł/osoby.
Rezerwacji biletów pod adresem:
lp.moc.oko@ofni lub numerem telefonu: 22-823-66-97; 22-823-66-72.
Projekt finansowany jest z funduszy Wydziału Kultury Dzielnicy Ochota oraz Ośrodka Kultury Ochoty.
Więcej informacji na stronie:
www.rakowiec.art.pl lub profilu FB:
www.facebook.com/BalkanskieInspiracje .
Dom Kultury "Rakowiec"
filia Ośrodka Kultury Ochota
22-823-66-97, 22-823-66-72
ul. Wiślicka 8, 02-114 Warszawa
e-mail:
moc.oko@ceiwokar.p
Sefardyjska esencja muzyki
Akustyczny projekt Sevdah- Damir Imamović
Bośnia i Hercegowina jest na tle pozostałych państw byłej Jugosławii rzeczywiście wyjątkowa. Nie bez kozery mówi się o Sarajewie jako europejskiej Jerozolimie. Panowanie Imperium Osmańskiego spowodowało konwersję na islam części mieszkańców i w konsekwencji do ukształtowania się kultury i tożsamości narodowej Boąnajków, ale też pozwoliło na osiedlenie się na tych terenach wygnanej z Europy mniejszości Żydów Sefardyjskich. Z tego kulturowej mieszanki narodziła się sevdalinka.
Sevdah jest słowem arabskiego pochodzenie i znaczy tyle co miłość. A w zasadzie tęsknotę za miłością, miłość niespełnioną, niemożliwą, melancholijną. Sevdalinkę definiuje się jako bośniacką miłosną muzykę miejską. Trzeba tylko pamiętać, że miasta w Bośni były do początku XX w. miastami typu ottomańskiego, którego funkcje były zupełnie inaczej definiowane,a życie społeczne toczyło się w znacznej mierze z zaciszach domów rodzinnych (z podwórkami, zamkniętymi ogrodami, wydzielonymi prywatnymi i otwartymi dla obcych pomieszczeniami w domu ) oraz w poszczególnych dzielnicach/ mahalach, które często były zamieszkiwane przez przedstawicieli konkretnego wyznania...
Damir nawiązując do tradycji swojego dziadka Zaima i ojca - muzyka, zaczął wykonywać sevdalinki w swoich własnych, jazzowych aranżacjach, nadając im inny, można powiedzieć współczesny sznyt, nie pozbawiając ich jednak tradycyjnej, melancholijnej wymowy. Występuje samodzielnie, z Triem (z towarzyszeniem wiolonczeli i akordeonu) i ostatnio jako Sevdah Tahkt. Prowadzi także muzyczne audycje w Radiu Sarajevo, często wyszukuje stare, zapomniane utwory i w swoich interpretacjach na nowo powołuje je do życia.
Podobnie Amira Medunjanin, nazywana często bośniacką Billie Holliday, której przepiękne wykonania, stwarzające nowy kontekst i formę dla tradycyjnej muzyki (nie tylko sevdalinek, ale także melodii macedońskich, serbskich, czy sefardyjskich), uczyniły ją jedną z najbardziej interesujących wykonawczyń tego typu muzyki w Europie.
O Damirze i jego projektach mogą Państwo poczytać tu:
www.damirimamovic.com/?lang=en, a poniżej parę linków próbek ode mnie:
Najnowszy teledysk do utworu z Sevdah Takhtem:
www.youtube.com/watch?v=RDAfwyFmSCQZ poprzedniej płyty, Abraąević Live:
www.youtube.com/watch?v=8d5mPDSnPIYI jeszcze jeden
www.youtub(*)?v=pbWUWKHKjDU&feature=relatedA na deser: muzyka ze świetnego przedstawienia "Kad bi ovo bio film " w reż. Dina Mustaficia, do którego Damir Imamović napisał muzykę:
www.youtube.com/watch?v=s7YEefLX9q8I jeszcze takie króciutkie video o sevdahu:
www.youtube.com/watch?v=KSqXsDwdnh4 z udziałem znanego aktora Radego Šerberdiji i Amiry Medunjanin
Wieczór filmowy
Sevdah, reż. Marina Andree Škop,
Gucza - serbski Woodstock, reż. Milivoj Ilić
Sevdah, reż. Marina Andree Škop, kraj pochodzenia: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, rok produkcji: 2006, czas trwania: 66 min
Sevdah jest odczuwaniem życia przepojonego melancholią, tęsknotą i pięknem smutku.
W Bośni to uczucie wyrażane jest poprzez tradycyjną smutną pieśń nazywaną "sevdalinka".
Śmierć wspólnego przyjaciela i miłośnika sevdalinki, Farah, przeżywali wspólnie - muzyk Damir i reżyserka Marina. Starając poradzić sobie z własną stratą i żalem, zdecydowali się na stworzenie filmu o sevdah. Formą nabiera kształt emocjonalnej, muzycznej, lirycznej
i wizualnej podróży przez duszę Bośni ukazaną za pośrednictwem emocji i wspomnień autorów.
Gucza - serbski Woodstock, reż. Milivoj Ilić, Serbia, Wielka Brytania, rok produkcji: 2006, czas trwania: 72 min
Wydarzenie ma miejsce na wsi serbskiej. Każdego roku 500.000 osób nawiedza senne miasteczko Gucza, aby przez tydzień słuchać muzyki, pić i tańczyć przy dźwiękach serbskich i cygańskich kapel trębaczy konkurujących ze sobą.
Akcja film toczy się wokół dwóch młodych trębaczy przepełnionych ambicją w dążeniu do wygrania prestiżowej "Złotej Trąbki". Gucza - czyli najsłynniejszych prowincjonalny festiwal muzyczny w Serbii - jest ostatecznie powołany do życia w tym świetnie wykonanym filmie fabularnym. Lecz prawdziwa magia tkwi w wielu ekscentrycznych i zabawnych postaciach, które pojawiają się w tłumie: tancerzy bellydance, komicznych fryzjerów i ojca chrzestnego muzyki bałkańskiej - samego Bobana Markovicia.
Panel dyskusyjny:
Wpływy bałkańskie w muzyce i kulturze polskiej,
prowadzący: Maciej Szajkowski
Dyskusja prowadzona w języku polskim.
Współpraca:
Stowarzyszeni Przyjaźni Polsko-Serbskiej
Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Serbskiej istnieje od 2007 roku. Początkowo skupiało się głównie na propagowaniu kultury serbskiej oraz działaniach wzmacniających związki polsko-serbskie i współpracę między tymi państwami.
W 2011 roku nastąpiła zmiana statutu i reorganizacja Stowarzyszenia. Wówczas działalność edukacyjna i animacja kulturalna skoncentrowała się na upowszechnianiu
i promocji dziedzictwa słowiańskiego. Cele te do dzisiaj są realizowane poprzez organizację konferencji, warsztatów, pokazów filmowych, wystaw, letnich pobytów edukacyjnych i akademickich, w tym wydarzeń przygotowywanych we współpracy z placówkami dyplomatycznymi oraz kulturalnymi.
Strona:
www.spps.euProfil FB:
www.facebo(*)szeniePrzyjazniPolskoSerbskiej