 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 19-03-2008 01:22 | osko (291 punktów) | Socjalizm szwedzki | Wielu ludzi o lewicowych poglądach podaje Szwecję jako przykład kraju socjalistycznego dobrobytu. Czy jest tak naprawdę? Proszę kogoś zaznajomionego z realiami tego kraju o zweryfikowanie tej tezy. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Michał Rostecki (83 punktów) | osko:Wielu ludzi o lewicowych poglądach podaje Szwecję jako przykład kraju socjalistycznego dobrobytu. Czy jest tak naprawdę? Proszę kogoś zaznajomionego z realiami tego kraju o zweryfikowanie tej tezy. Z tego co wiem, to w Szwecji są dość wysokie podatki, spora ilość zasiłków. We Wskaźniku Wolności Gospodarczej mają 27 miejsce, czyli znacznie lepiej od nas. Mają bardzo rozszerzony aparat państwowy, aczkolwiek jeżeli chodzi o handel i biznes, to jest znośnie.
|
|
 | dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | >We Wskaźniku Wolności Gospodarczej mają 27 miejsce, czyli znacznie lepiej od nas.
Przepraszam nie zauważyłem tego postu, to tutaj powiniem napisać, że w Szwecji nie ma socjalizmu.
doku
|
|
|  | 1 na 1 | Michał Rostecki (83 punktów) | >Przepraszam nie zauważyłem tego postu, to tutaj powiniem napisać, że w Szwecji nie ma socjalizmu.
Jest za to socjalidemokracja.
|
|
| |  | dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | >Jest za to socjalidemokracja.
Cieszę się, że to jest jasne. W innym wątku musiałem się nieźle namęczyć, żeby wyjaśnić, dlaczego dzisiaj socjaldemokraci mogą prosperować tylko w krajach kapitalistycznych i dlaczego są naturalnym wrogiem socjalistów.
doku
|
|
dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | >Wielu ludzi o lewicowych poglądach podaje Szwecję jako >przykład kraju socjalistycznego dobrobytu.
W Szweji nie ma socjalizmu.
doku
|
|
 | 1 na 1 | tajnapolska (154 punktów) | W "Krytyki Politycznej przewodnik lewicy" jest dużo o Szwecji jako o modelowym kraju z socjalnymi rozwiązaniami i jako rządzonym przez super lewicę, która dba o ludzi.
tajnapolska
|
|
|  | dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | > o Szwecji jako o modelowym kraju z socjalnymi rozwiązaniami i jako rządzonym przez >super lewicę, która dba o ludzi.
Dokładnie o tym piszę i ten aspekt stale podkreślam, że socjaldemokraci są w większości dobrymi ludźmi, którzy dbają o innych ludzi, litują się nad takimi, nad którymi trzeba się litować, współczują tym, którzy zasługują na współczucie.
Natomiast socjaliści są w większości ludźmi złymi, którzy chcą kraść i grabić i nie obchodzą ich inni ludzie, a ich rządy prowadzą do zniszczenia gospodarki wg zasady "po nas choćby potop"
doku
|
|
| |  | 1 na 1 | pszubart (31 punktów) | >> o Szwecji jako o modelowym kraju z socjalnymi rozwiązaniami i jako rządzonym przez >>super lewicę, która dba o ludzi. >Dokładnie o tym piszę i ten aspekt stale podkreślam, że socjaldemokraci są w większości dobrymi ludźmi, którzy dbają o innych ludzi, litują się nad takimi, nad którymi trzeba się litować, współczują tym, którzy zasługują na współczucie. >Natomiast socjaliści są w większości ludźmi złymi, którzy chcą kraść i grabić i nie obchodzą ich inni ludzie, a ich rządy prowadzą do zniszczenia gospodarki wg zasady "po nas choćby potop" > doku Najgorsi politycy, to liberałowie, sprzyjający najzamożniejszym. Dlatego liberalizm jest ustrojem szkodliwym społecznie. Wielu liberałów prezentuje się jako socjaldemokraci, czy też socjaliści, ale ich rządy i stanowienie prawa jest dalekie od lewicowości. Socjalizm/socjaldemokratyzm, polega na takim rządzeniu państwem i stanowieniu prawa, które skutkuje względną równością i sprawiedliwością społeczną. Wymaga to jednak od lewicowych polityków dużego stopnia ideowości, a nie jedynie pragmatyzmu, bo w przeciwnym razie będzie to tylko szkodliwa społecznie karykatura socjalizmu. Autentyczni socjaliści i socjaldemokraci nie wstydzą się takich pojęć, jak: państwo opiekuńcze/socjalne oraz nie gardzą, tzw. klasą robotniczą i preferują tę właśnie warstwę społeczną, stanowiąc dla niej prawne i realne przywileje, jak bezpłatną edukację, miejsca pracy, godne zarobki, itp. Na szczęście niemodne ostatnimi laty pojęcia, takie jak: socjalizm, wracają ostatnio do łask i oby były na nowo odkryte i właściwie wprowadzone w życie. W Szwecji, to się udało, bo w dużym stopniu zależy to od mentalności danego narodu.
|
|
| | |  | | stilgar (7322 punktów) | Najpierw piszesz o rownosci i sprawiedliwosci, a potem, ze nalezy faworyzowac klase robotnicza... Czy takie preferencje nie stoja w sprzecznosci z zasada rownosci? A moze klasa robotnicza jest rowniejsza?
|
|
| | | |  | 2 na 2 | pszubart (31 punktów) | >Najpierw piszesz o rownosci i sprawiedliwosci, a potem, ze nalezy faworyzowac klase robotnicza... Czy takie preferencje nie stoja w sprzecznosci z zasada rownosci? A moze klasa robotnicza jest rowniejsza? To nie ja wymyśliłem ideę socjalistyczną. Klasę posiadającą środki produkcji (pracodawców, biznesmenów), faworyzują liberałowie/neoliberałowie, a klasę robotniczą (pracobiorców), obdarzają względami i sympatią socjaliści. Socjalizm/socjaldemokratyzm, nie może cechować się jedynie niechęcią do religii i lansowaniem modelu państwa świeckiego, ale musi opierać się na swoich ideowych pryncypiach. Jeśli, ktoś czuje niechęć do prostych, zwykłych i ubogich ludzi, to nigdy nie będzie autentycznym socjalistą, czy socjaldemokratą. Wypaczono ideę socjalizmu, ponieważ zabrakło ideowości u tych, którzy socjalistami się określali, stając się nieautentycznymi, mało wiarygodnymi w oczach społeczeństwa. Polityk bezideowy, to właśnie polityk pragmatyczny. Pragmatyzm, jest wrogiem ideowości. Socjalizm w Szwecji sprawdził się też dlatego, że kraj ten, wywodzi się z tradycji ewangelicko-luterańskiej, która cechuje się prostotą, skromnością, uczciwą pracą i nie wywyższaniem się jednych nad drugimi. Społeczeństwo szwedzkie, ma te właśnie cechy.
|
|
| | |  | dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | >Najgorsi politycy, to liberałowie, sprzyjający najzamożniejszym.
A ja popieram sprzyjanie najlepszym.
>Dlatego liberalizm jest ustrojem szkodliwym społecznie.
To bardzo ciekawy rodzaj szkodliwości
>Socjalizm/socjaldemokratyzm, polega na takim rządzeniu państwem i stanowieniu prawa, które skutkuje względną >równością i sprawiedliwością społeczną
To bardzo ciekawy rodzaj sprawiedliwości
Kiedyś Jacek Fedorowicz jasno wytłumaczył, jak sprytnie socjaliści to zrobili, że niesprawiedliwość nazwali "sprawiedliwością społeczną". Rozumiem, że pożyteczność w języku socjalistów brzmi "szkodliwość społeczna".
Przypomnę jeszcze, że socjalizm to doktryna zła, socjaldemokracja - dobra. Warto umieć rozróżniać dobro od zła. Kiedy się pisze coś w formie z ukośnikiem, np. zło/dobro, białe/czarne itp., to warto mieć świadomość, czy pisze się o przeciwieństwach, dualizmie czy o podobieństwach.
doku
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|