Racjonalista - Strona głównaDo treści
Chrystus w "Panoramie"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
24-03-2008 01:04itaquascon (213 punktów)Chrystus w "Panoramie"
Ocena 2 na 2
Ogladam sobie dzis Panorame i pani prezenterka mowi do mnie tak: "Dzis w Jerozolimie, miejscu w ktorym zmarl i zmartwychwstal Jezus, odbyly sie..."

Od dawna nie mieszkam w Polsce, wiec moze sie odzwyczailem, ze w tym kraju w publicznych serwisach podaje sie takie informacje jako FAKTY...

Powinna byla powiedziec: "...miejscu w ktorym - jak wierza Chrzescijanie - zmarl i zmartwychwstal..." albo przynajmniej: "...miejscu w ktorym wedlug Chrzescijan zmarl i zmartwychwstal...".

Ja specjalnie obrazliwy nie jestem, ale skoro wierzacy wszlekiej masci powoluja sie na 'obraze uczuc religijnych', to moze my powinnismy powolac sie na obraze rozumu oraz obraze zawodu dziennikarza i podac redaktorow "Panoramy" do sadu?

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
>to moze my powinnismy powolac sie na obraze rozumu oraz
>obraze zawodu dziennikarza i podac redaktorow "Panoramy" do
>sadu?
>
Ja tu jestem na co dzień, takich drobiazgów nie zauważam. A co Pan powie na to: starosta i komendant policji ogłaszają przed kamerami telewizji ogólnopolskiej, że nękają i nękać będą aż do skutku kierowców przejeżdżających przez ich miasto, zamiast przez prywatną płatną autostradę. Dwóch wysokich funkcjonariuszy publicznych popełniających przestępstwo kryminalne, chwalących się tym przed milionami telewidzów i zero reakcji. Dziennikarzy interesował aspekt społeczny, nie nękania tylko przejazdu. Jak Pan myśli, jaki procent/promil telewidzów miał świadomość, że z ekranu mówią do nich przestępcy, a nie stróże porządku prawnego. Wspominałem o tym parokrotnie w rozmowach prywatnych, nikt z moich rozmówców nie widział w tym niczego niewłaściwego. Sam również nie złożyłem doniesienia do prokuratora z lenistwa. Dlatego wątpię czy zbierze Pan grupę chętną do sformalizowania swojego pomysłu.
Adam Barycki
Arleta Bolda-Górna (525 punktów)
>Ogladam sobie dzis Panorame i pani prezenterka mowi do mnie
>tak: "Dzis w Jerozolimie, miejscu w ktorym zmarl i
>zmartwychwstal Jezus, odbyly sie..."

Oj, takich perełek słownych to w publicznej tv jest więcej niestety, mnie już to nawet nie dziwi, tylko najpierw złości, a potem już tylko bawi...

>to moze my powinnismy powolac sie na obraze rozumu oraz
>obraze zawodu dziennikarza i podac redaktorow "Panoramy" do
>sadu?



Ośrodek Trójmiejski
Nowak (459 punktów)
Nie ma czemu się dziwić, u nas takie "fakty" to codzienność. Nawet w TVN24 usłyszałam wczoraj, że "Chrystus zmartwychwstał i wszyscy Polacy świętują ten fakt"! Wydaje mi się, że niewielka grupa ludzi zauważa takie perełki. A szkoda, bo obawiam się, że niestety powoli zbliżamy się do sytuacji, gdy główną informacją w serwisie będzie godzina rozpoczęcia mszy w kościele. Oczywiście drastycznie to ujmuję, jednak gdy słyszę i widzę przez cały dzień relacje z kościołów ze święcenia pokarmów, z mszy itp. "wydarzeń" (i to w teoretycznie informacyjnych programach), nasuwa mi się właśnie taka refleksja.
webmaster (moderator)
W pewnym sensie to dobrze, im bardziej realia ekranu odbiegają od rzeczywistości, im większy rozdźwięk, tym więcej ludzi zaczyna szukać i nie ufa ani mediom ani hierarchom.
Pabloss (4221 punktów)
>Od dawna nie mieszkam w Polsce, wiec moze sie odzwyczailem,
>ze w tym kraju w publicznych serwisach podaje sie takie
>informacje jako FAKTY...

Moze jak kiedyś wpadnie Pan na wakacje do kraju to lepiej się zorientowac na lotnisku czy kraj o nazwie Polska jeszcze istnieje. Korporacja Watykańska myśli bowiem o przejęciu tego dochodowego interesu i kto wie czy nie będziemy za kilka lat częścią Watykanu. Zanim to się stanie to ma Pan jeszcze szansę pospacerować po świeckich górach, bo potem będą już częścią jakiejś drogi krzyżowej z licznymi stacjami.
krzat (123 punktów)
Takie są uroki życia w państwie gdzie z jedną religią utożsamia się 19/20. Należy wyluzować poślady, bo pewnie minie jeszcze kilkanaście lat zanim dogonimy Europę.
aenigma (455 punktów)
>Powinna byla powiedziec: "...miejscu w ktorym - jak wierza
>Chrzescijanie - zmarl i zmartwychwstal..." albo
>przynajmniej: "...miejscu w ktorym wedlug Chrzescijan zmarl
>i zmartwychwstal...".

Ech, ta poprawność polityczna... paranoja.
Przecież każdy rozsądny człowiek rozumie co do niego mówią i zdaje sobie sprawę z prawdziwości takiego przekazu, a przy okazji poziomu prezentowanego przez nadawcę. Jeżeli mielibyśmy o wszystkim mówić bacząc, by żadne słówko nie wyszło pora coraz ciaśniejsze ramy politycznej poprawności, to lepiej nie odzywać się w ogóle.

Jak już łapiemy się za słówka i czepiamy się szczegółów, mogłabym napisać:
> podac redaktorow "Panoramy" do sadu
a co będą robić w sadzie? Zbierać jabłka? Marzec dopiero...


olka.mawi.krakow.pl
25-03-2008 00:54 
 Ocena 2 na 2
itaquascon (213 punktów)
>>Powinna byla powiedziec: "...miejscu w ktorym - jak wierza
>>Chrzescijanie - zmarl i zmartwychwstal..." albo
>>przynajmniej: "...miejscu w ktorym wedlug Chrzescijan zmarl
>>i zmartwychwstal...".
>Ech, ta poprawność polityczna... paranoja.
>Przecież każdy rozsądny człowiek rozumie co do niego mówią i zdaje sobie sprawę z prawdziwości takiego przekazu, a przy okazji poziomu prezentowanego przez nadawcę. Jeżeli mielibyśmy o wszystkim mówić bacząc, by żadne słówko nie wyszło pora coraz ciaśniejsze ramy politycznej poprawności, to lepiej nie odzywać się w ogóle.

To zadna poprawnosc polityczna ani tym bardziej paranoja. Czy tak samo by Pani zareagowala, gdyby w "Panoramie" z pelna powaga i pewnoscia prezenter powiedzial, ze "Dzis w Lodzi, gdzie 2000 lat temu wyladowalo UFO i zabralo grupe Slowian do sasiedniej galaktyki, obchodzone sa uroczystosci..."?

>Jak już łapiemy się za słówka i czepiamy się szczegółów, mogłabym napisać:
>> podac redaktorow "Panoramy" do sadu
>a co będą robić w sadzie? Zbierać jabłka? Marzec dopiero...

W sumie jesli brak polskich znakow i bzdury wygadywane w serwisie informacyjnym to dla Pani to samo, to ja nie mam dalszych uwag...
aenigma (455 punktów)
>To zadna poprawnosc polityczna ani tym bardziej paranoja. Czy tak samo by Pani zareagowala, gdyby w "Panoramie" z pelna powaga i pewnoscia prezenter powiedzial, ze "Dzis w Lodzi, gdzie 2000 lat temu wyladowalo UFO i zabralo grupe Slowian do sasiedniej galaktyki, obchodzone sa uroczystosci..."?
Jak ktoś wierzy w Święte UFO - jego sprawa...
Zastanowiłabym się, czy dzisiaj nie jest 1 kwietnia. A tak na poważnie, w telewizji pełno jest takich i innych głupot i jakby człowiek miał się tym wszystkim przejmować, to by zwariował.
Poza tym może prasłowiańska tradycja oddawania czci przybyszom z innej planety jest na tyle interesująca, by ją pokazać? Uroczystości w Jerozolimie nie oglądałam, nie interesuje to mnie i nikt mnie do tego nie zmusza. Jak się coś nie podoba, telewizor można wyłączyć. Może ktoś się przejmie spadkiem oglądalności, ale nie sądzę.

>W sumie jesli brak polskich znakow i bzdury wygadywane w serwisie informacyjnym to dla Pani to samo, to ja nie mam dalszych uwag...
Absolutnie nie to samo... chodzi mi tylko o zbytnie przywiązywanie wagi do nieistotnych szczegółów.
11-04-2008 20:33 
 Ocena 1 na 1
itaquascon (213 punktów)
>Poza tym może prasłowiańska tradycja oddawania czci przybyszom z innej planety jest na tyle interesująca, by ją pokazać? Uroczystości w Jerozolimie nie oglądałam, nie interesuje to mnie i nikt mnie do tego nie zmusza. Jak się coś nie podoba, telewizor można wyłączyć. Może ktoś się przejmie spadkiem oglądalności, ale nie sądzę.

Mam wrazenie, ze nie zrozumiala Pani w ogole o co tu biega... Nie chodzi o pokazanie uroczystosci czegostam (to jest jak najbardziej fakt), ale o przedstawianie zabobonow jako oczywistej prawdy. Zgadzam sie, ze mozna nie ogladac telewizji, ale po pierwsze to byl program INFORMACYJNY telewizji PUBLICZNEJ, a programy informacyjne SWIECKICH stacji powinny zajmowac sie FAKTAMI, a nie podawac WIERZENIA jako fakty! Po drugie, gdyby w owej Panoramie powiedziano np. ze " ...w Jerozolimie, w miejscu gdzie - zmarl i zmartwychwstal mitologiczny Jezus - obchodzono... ", to bylaby wielka awantura i ciaganie redakcji po sadach przez rozwscieczonych katolikow. A tak - nie dzieje sie absolutnie nic. Wiekszosc ludzi nawet nie wychwycila pewnie tej wypowiedzi.

>chodzi mi tylko o zbytnie przywiązywanie wagi do nieistotnych szczegółów.

Nieistotnych szczegolow?! Pewnie, dajmy se spokoj ze szczegolami..., niech mowia w Panoramie, ze jutro bedzie Sad Ostateczny, a Jahwe jest jedyny, prawdziwy, wielki etc. Niech w ogole nie dbaja o fakty, niech mowia co chca... Co sie bedziemy szegolami przejmowali... Ech, brak slow.
25-03-2008 09:10 
 Ocena-1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Przecież każdy rozsądny człowiek rozumie co do niego mówią
Więc też rozumie co sam mówi. Na równi dotyczy to redaktorów tv publicznej. Sądzisz, że to debile, a tylko Ty jedna wszystko rozumiesz i wspaniałomyślnie wybaczasz? To był numer dużego kalibru i wcale nieprzypadkowy.

>zdaje sobie sprawę z prawdziwości takiego przekazu, a przy okazji poziomu prezentowanego przez nadawcę.
To tv publiczna, na Boga! Abonament jest obowiązkowy.

>Jeżeli mielibyśmy o wszystkim mówić bacząc, by żadne słówko nie wyszło pora coraz ciaśniejsze ramy politycznej poprawności, to lepiej nie odzywać się w ogóle.
No i właśnie nie wyszło poza te ramy. Coraz rzadziej wychodzi.

>Jak już łapiemy się za słówka i czepiamy się szczegółów
Program informacyjny polega głównie na słówkach. Przyjęcie zmartwychwstania za prawdę, a nie tylko czyjeś wierzenie, przesądziło o powstaniu chrześcijaństwa. Różnica w słówku "fakt" czy "wiara".

>a co będą robić w sadzie? Zbierać jabłka? Marzec dopiero...
Marzec, wrzesień - to tylko słówka...
.
Maurys (86 punktów)
Pewnie gdyby z taką samą pewnością mówiła o "faktach" związanych z Buddą Kryszną czy Allachem wówczas zauważyłaby to większość obywateli tego kraju a na dodatek poczułaby się głęboko urażona. No cóż takie realia...
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Ja specjalnie obrazliwy nie jestem, ale skoro wierzacy
>wszlekiej masci powoluja sie na 'obraze uczuc religijnych',
>to moze my powinnismy powolac sie na obraze rozumu oraz
>obraze zawodu dziennikarza

E, raczej nic z tego.
Art. 196 § 1. Kto umyślnie obraża uczucia religijne innych osób poprzez publiczne znieważenie miejsca przeznaczonego do wykonywania obrzędów religijnych lub znajdującego się w tym miejscu przedmiotu czci religijnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 6 miesięcy. § 2. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
A rozum raczej można obrażać, podobnie profesje wszelkiej maści.
.
25-03-2008 00:48 
 Ocena 1 na 1
itaquascon (213 punktów)
>>Ja specjalnie obrazliwy nie jestem, ale skoro wierzacy
>>wszlekiej masci powoluja sie na 'obraze uczuc religijnych',
>>to moze my powinnismy powolac sie na obraze rozumu oraz
>>obraze zawodu dziennikarza
>E, raczej nic z tego.
>Art. 196 § 1. Kto umyślnie obraża uczucia religijne innych osób poprzez publiczne znieważenie miejsca przeznaczonego do wykonywania obrzędów religijnych lub znajdującego się w tym miejscu przedmiotu czci religijnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 6 miesięcy. § 2. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
>A rozum raczej można obrażać, podobnie profesje wszelkiej maści.
>.

To byl taki pol-zart z tym sadem. Moim skromnym zdaniem karanie za obraze czegokolwiek jest idiotyczne. Powinna panowac wolnosc slowa. O ile dobrze wiem, w Polsce mozna obrazic nie tylko ludzi, bostwa czy miejsca, ale takze takie rzeczowniki abstrakcyjne jak np. moralnosc publiczna...

Wkurza mnie jednak, kiedy za obraze tzw. uczuc religijnych mozna byc ciaganym po sadach, a za wygadywanie bzdur w serwisie informacyjnym publicznej stacji (przeciez to zadna Telewizja Trwam) nic nikomu nie grozi.

Mam swiadomosc, ze pozwanie do sadu moze wygladac groteskowo, ale moze wtedy wierzacy zauwazyliby, iz groteskowe jest sciganie obrazajacych uczucia religijne?
25-03-2008 08:43 
 Ocena 1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>w Polsce mozna obrazic [...] np. moralnosc publiczna...
To pozwala ścigać np. obscenę jako szkodliwą.

>za wygadywanie bzdur w serwisie informacyjnym publicznej stacji (...) nic nikomu nie grozi.
Właściwie to powinno się zgłosić zapytanie do redakcji skąd ma takie informacje. (Nie wierzę, że to przeoczenie.) Bo dziś nie chce nam się tego zrobić, a jutro obudzimy się w państwie oficjalnie wyznaniowym.

>pozwanie do sadu moze wygladac groteskowo, ale moze wtedy wierzacy zauwazyliby, iz groteskowe jest sciganie obrazajacych uczucia religijne
Nie zauważą, przecież nie zechcą nie mieć racji. Zresztą wyznają moralność Kalego nakazaną w pierwszym przykazaniu "nie będziesz miał bogów cudzych przede mną".

Więc że nic tu, człowieku, nie poradzisz, znak to nieomylny, że pora coś z tym zrobić.
.
itaquascon (213 punktów)
>Właściwie to powinno się zgłosić zapytanie do redakcji skąd ma takie informacje. (Nie wierzę, że to przeoczenie.) Bo dziś nie chce nam się tego zrobić, a jutro obudzimy się w państwie oficjalnie wyznaniowym.

Osnowa, masz racje, powininem byl napisac do redakcji Panoramy. Teraz jest juz po tzw. ptokach, ale slubuje oficjalnie ze nastepnym razem od razu wysle maila. Przy okazji zachecam tez innych do takich dzialan. To zwyczajna praca u podstaw. Bez niej bedzie bardzo trudno o jakiekolwiek zmiany.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>...powininem byl napisac do redakcji Panoramy. Teraz jest juz po tzw. ptokach, ale slubuje oficjalnie ze nastepnym razem od razu wysle maila. Przy okazji zachecam tez innych do takich dzialan. To zwyczajna praca u podstaw. Bez niej bedzie bardzo trudno o jakiekolwiek zmiany.
Oburącz głosuję za, fajnie, że ktoś widzi, że powinno się tak robić. Z pewnością można w dziale "Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia" informować na bieżąco o takich - konkretnych już - akcjach. Czuwaj!
.
Tomasz P. (179 punktów)
Już chyba był wątek dotyczący obrazy religijnej, właśnie w takim świetle jak w tym temacie.

Ja już się przyzwyczaiłem, chociaż w moim wieku to może dziwnie brzmieć, ale cóż... Żyjemy w państwie, gdzie konstytucji odwołuje się do Chrześcijaństwa, chodzi mi o preambułę, no i kilka artykułów wewnątrz.

Nie da się tego zmienić tak od razu, na to trzeba czasu, narazie, możemy poczekać, aż pokolenie tych najbardziej zagorzałych teistów przeminie.

Co do samego odwołania się do obrazy rozumu, to nie wypali, bo wiemy w jakim państwie żyjemy.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365