Ogólnie wiadomo, że pole magnetyczne dział na ruchome ładunki, zatem siła na ładunek w spoczynku powinna być zerowa.
Ale o jakie pole magnetyczne chodzi?
Pewnie o takie makroskopowe, czyli neutralnego przewodnika z prądem (magnes stały również modelujemy prądami - każdy program do wyliczania magnesów tak robi, np. Maxwell 3D, czy EMS).
en.wikipedia.org/wiki/DipoleTam jest wzór na pole takiego dipola magnetycznego:
&space;=&space;\frac{\mu_0}{4\pi}\frac{m}{r^3}\sqrt{1+3\sin^2\lambda})
Zamiast neutralnego przewodu zróbmy po prostu pętlę krążących po okręgu elektronów.
Będzie to dipol magnetyczny, czy nie?
Stawiamy dwa takie dipole równolegle obok siebie - jaka będzie siła?
A. mniejsza od tej siły Coulomba: Fc = kQ^2/r^2 (w każdym dipolu krąży ładunek Q)
B. większa
C. jednakowa
Albo jeszcze prościej - stawiamy tylko ładunek Q obok takiej pętli.
Jaka będzie siła na ten ładunek?
II. wersja atomowa
Teraz eliminujemy siłę statyczną Fc, wstawiając w środek dipola ładunek przeciwny, no i mamy atom w stylu Bohra, czyli magneton Bohra: u = eh'/2m;
e
|
p->u ---- p
elektron krąży w płaszczyźnie prostopadłej do ekranu.
Obok stawiamy proton - no i co się stanie?
Zamiast protonu stawiamy dipol u i zgodnie z tym pierwszym (elektrony krążą równo), czyli mamy dwa atomy:
u-> ---------- u->
I niech przyciągają się z dużej odległości, powiedzmy z 1nm.
Powstanie układ trwały, zatem powinno pojawić się promieniowanie (jak w przypadku tworzenia atomu H: e + p = H + 13.6 eV).
Jaka będzie energia tego promieniowania?
Podpowiem tylko, że będzie to dobrze znana wartość... taka bardzo popularna liczba.
