Racjonalista - Strona głównaDo treści
siła magnesu na ładunek w spoczynku

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
04-11-2010 15:57kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
siła magnesu na ładunek w spoczynku
Ocena -2 na 2
Ogólnie wiadomo, że pole magnetyczne dział na ruchome ładunki, zatem siła na ładunek w spoczynku powinna być zerowa.

Ale o jakie pole magnetyczne chodzi?
Pewnie o takie makroskopowe, czyli neutralnego przewodnika z prądem (magnes stały również modelujemy prądami - każdy program do wyliczania magnesów tak robi, np. Maxwell 3D, czy EMS).

en.wikipedia.org/wiki/Dipole
Tam jest wzór na pole takiego dipola magnetycznego:


Zamiast neutralnego przewodu zróbmy po prostu pętlę krążących po okręgu elektronów.
Będzie to dipol magnetyczny, czy nie?

Stawiamy dwa takie dipole równolegle obok siebie - jaka będzie siła?

A. mniejsza od tej siły Coulomba: Fc = kQ^2/r^2 (w każdym dipolu krąży ładunek Q)
B. większa
C. jednakowa

Albo jeszcze prościej - stawiamy tylko ładunek Q obok takiej pętli.
Jaka będzie siła na ten ładunek?

II. wersja atomowa
Teraz eliminujemy siłę statyczną Fc, wstawiając w środek dipola ładunek przeciwny, no i mamy atom w stylu Bohra, czyli magneton Bohra: u = eh'/2m;

e
|
p->u ---- p

elektron krąży w płaszczyźnie prostopadłej do ekranu.
Obok stawiamy proton - no i co się stanie?

Zamiast protonu stawiamy dipol u i zgodnie z tym pierwszym (elektrony krążą równo), czyli mamy dwa atomy:

u-> ---------- u->

I niech przyciągają się z dużej odległości, powiedzmy z 1nm.
Powstanie układ trwały, zatem powinno pojawić się promieniowanie (jak w przypadku tworzenia atomu H: e + p = H + 13.6 eV).
Jaka będzie energia tego promieniowania?

Podpowiem tylko, że będzie to dobrze znana wartość... taka bardzo popularna liczba.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

adamzwawy (969 punktów)
>Ogólnie wiadomo, ... taka bardzo popularna liczba.

3,14 i coś tam coś tam, a jak "... nie dźwiedź - to nie wiem co to jest!..."
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
>>Ogólnie wiadomo, ... taka bardzo popularna liczba.
> 3,14 i coś tam coś tam, a jak "... nie dźwiedź - to nie wiem co to jest!..."
dość blisko: pi razy drzwi...

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365