Racjonalista - Strona głównaDo treści
Człowiek z wystawy. I. Mają wszystko w kieszeni

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
19-04-2026 03:11niewidzialny latarnik (204 punktów)Człowiek z wystawy. I. Mają wszystko w kieszeni
Ocena 1 na 1
Mają w kieszeni całą muzykę świata
mogą im zagrać na zawołanie
wszystkie filharmonie i wszyscy didżeje
na muśnięcie opuszkiem palca po smartfonowym ekranie
jednak słyszą coraz mniej

mają w kieszeni całą mądrość świata
zasoby wszystkich bibliotek i nakłady wszystkich czasopism
każdą radiostację i telewizję na wyciągnięcie ręki
na pstryknięcie palcem na mrugnięcie okiem
jednak rozumieją coraz mniej

mają w kieszeni wszystkie narzędzia potrzebne do tego
żeby zaprowadzić porządek
jednak robią coraz większy bałagan

mogą znaleźć się na drugi dzień w dowolnym miejscu na Ziemi
jednak coraz bardziej zamykają się w sobie i swoich czterech ścianach
poza którymi nie widzą już nic, albo prawie nic

czasem krzyczą wołają o uwagę
kogo? sąsiad wyprowadził się na drugą stronę ściany
i zapatrzony w prostokątny ekran telewizora
nie dostrzegłby nawet Mony Lisy
gdyby przeparadowała z tym swoim uśmiechem przez środek salonu
(no chyba, żeby coś wcześniej z siebie zrzuciła
no ale wówczas uśmiech byłby ostatnią rzeczą, która by go zainteresowała)

a kiedyś marzyli o tym, żeby być jak Marco Polo
albo Ferdynand Magellan
teraz mogą kupić bilet do dowolnego miejsca na Ziemi
i znaleźć się tam w 24 h
zbyt szybko, żeby zacząć marzyć

wraz z rozwojem komunikacji
świat się skurczył
jeszcze tylko gwiazdy nam zostały
napisy końcowe Pana Boga
wystąpili
zdjęcia
muzyka
reżyseria

był człowiek z marmuru
człowiek z żelaza
teraz nadszedł czas człowieka z wystawy
takiego
na wyciągnięcie ręki
jak portfel
jak telefon
na który można wszystko nagrać
a potem zapomnieć

niestety
to tylko atrapa

poza tym
za niedługo zamykają
...
prawa autorskie zastrzeżone dla podmiotu tego konta
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365