Racjonalista - Strona głównaDo treści
Los Harkis. Między młotem Algierii i kowadłem Francji

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
19-10-2021 08:24Arminius (25555 punktów)Los Harkis. Między młotem Algierii i kowadłem Francji
Ocena 1 na 1
W czasie wojny algierskiej 1954- 1962 po stronie Francji walczyły setki tysięcy Harkis - algierskich żołnierzy. Po wojnie ci z nich, którzy zostali w Algierii spotkali się z okrutnymi prześladowaniami, bardzo wielu z nich straciło życie. Z kolei tych którzy wyemigrowali do Francji (czesto wraz z rodzinami) spotkał pogarda, lekceważenie i złe traktowanie ze strony Francuzów.
Dzisiaj prezydent Francji prosi Harkis o przebaczenie i zapowiada "ustawę reparacyjną".
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.


"I want to express our gratitude to the fighters," Macron said at a ceremony at the Elysee Palace attended by around 300 people, mostly surviving Harkis and their families.
"I'm asking for forgiveness. We will not forget," Macron said, adding that France had "failed in its duty towards the Harkis, their wives, their children".
The president said the government would draft a law on the recognition of the state's responsibility towards Harkis and the need for "reparation".
His speech was interrupted several times by hecklers, with one woman in the audience accusing Macron of "making empty promises".
Successive French presidents had already begun owning up to the betrayal of the Algerian Muslim fighters.
Macron's predecessor Francois Hollande in 2016 accepted "the responsibilities of French governments in the abandonment of the Harkis".
www.middle(*)ation-abandoned-harki-fighters
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

z Mantopy (3643 punktów)
(zablokowany)
>W czasie wojny algierskiej 1954- 1962 po stronie Francji walczyły setki tysięcy Harkis -
>algierskich żołnierzy. Po wojnie ci z nich, którzy zostali w Algierii spotkali się z okrutnymi
>prześladowaniami, bardzo wielu z nich straciło życie. Z kolei tych którzy wyemigrowali do >Francji (czesto wraz z rodzinami) spotkał pogarda, lekceważenie i złe traktowanie ze strony >Francuzów.
>

2O.O2.2O18
www.polsat(*)do-algierii-to-wspanialy-kraj/

"Znany francuski aktor Gerard Depardieu, który ma obywatelstwo Rosji i tam mieszka, oznajmił w wywiadzie dla francuskiego pisma "La Provence", że wkrótce przeniesie się do Algieru w Algierii. Przed zmianą obywatelstwa na rosyjskie aktor mieszkał w Belgii."

Bogaci będą opuszczać eurokołchoz. Normalni ludzie szukają normalnego świata.
19-10-2021 09:03 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)do Kostaryki
>>W czasie wojny algierskiej 1954- 1962 po stronie Francji walczyły setki tysięcy Harkis -
>>algierskich żołnierzy. Po wojnie ci z nich, którzy zostali w Algierii spotkali się z okrutnymi
>>prześladowaniami, bardzo wielu z nich straciło życie. Z kolei tych którzy wyemigrowali do >Francji (czesto wraz z rodzinami) spotkał pogarda, lekceważenie i złe traktowanie ze strony >Francuzów.
>>
>2O.O2.2O18
>www.polsat(*)do-algierii-to-wspanialy-kraj/
>"Znany francuski aktor Gerard Depardieu, który ma obywatelstwo Rosji i tam mieszka, oznajmił w wywiadzie dla francuskiego pisma "La Provence", że wkrótce przeniesie się do Algieru w Algierii. Przed zmianą obywatelstwa na rosyjskie aktor mieszkał w Belgii."
>Bogaci będą opuszczać eurokołchoz. Normalni ludzie szukają normalnego świata.

Ciekawe dlaczego chciał opuścić Rosję? I dlaczego z deszczu pod rynnę, czyli do Algierii? Tam nie żyje się najlepiej. Za chwilę będzie rozczarowany tamtejszymi realiami.
Poradzę Mu dobrze - niech sobie pojedzie do Kostaryki. To naprawdę rodzaj raju na ziemi, przynajmniej na razie.
DyktaFon (9281 punktów)Odp: do Kostaryki
>>>W czasie wojny algierskiej 1954- 1962 po stronie Francji walczyły setki tysięcy Harkis -
>>>algierskich żołnierzy. Po wojnie ci z nich, którzy zostali w Algierii spotkali się z okrutnymi
>>>prześladowaniami, bardzo wielu z nich straciło życie. Z kolei tych którzy wyemigrowali do >Francji (czesto wraz z rodzinami) spotkał pogarda, lekceważenie i złe traktowanie ze strony >Francuzów.
>>>
>>2O.O2.2O18
>>www.polsat(*)do-algierii-to-wspanialy-kraj/
>>"Znany francuski aktor Gerard Depardieu, który ma obywatelstwo Rosji i tam mieszka, oznajmił w wywiadzie dla francuskiego pisma "La Provence", że wkrótce przeniesie się do Algieru w Algierii. Przed zmianą obywatelstwa na rosyjskie aktor mieszkał w Belgii."
>>Bogaci będą opuszczać eurokołchoz. Normalni ludzie szukają normalnego świata.
>Ciekawe dlaczego chciał opuścić Rosję? I dlaczego z deszczu pod rynnę, czyli do Algierii? Tam nie żyje się najlepiej. Za chwilę będzie rozczarowany tamtejszymi realiami.
>Poradzę Mu dobrze - niech sobie pojedzie do Kostaryki. To naprawdę rodzaj raju na ziemi, przynajmniej na razie.
>
A Polska? To już nie raj?
19-10-2021 12:50 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)
>>>>W czasie wojny algierskiej 1954- 1962 po stronie Francji walczyły setki tysięcy Harkis -
>>>>algierskich żołnierzy. Po wojnie ci z nich, którzy zostali w Algierii spotkali się z okrutnymi
>>>>prześladowaniami, bardzo wielu z nich straciło życie. Z kolei tych którzy wyemigrowali do >Francji (czesto wraz z rodzinami) spotkał pogarda, lekceważenie i złe traktowanie ze strony >Francuzów.
>>>>
>>>2O.O2.2O18
>>>www.polsat(*)do-algierii-to-wspanialy-kraj/
>>>"Znany francuski aktor Gerard Depardieu, który ma obywatelstwo Rosji i tam mieszka, oznajmił w wywiadzie dla francuskiego pisma "La Provence", że wkrótce przeniesie się do Algieru w Algierii. Przed zmianą obywatelstwa na rosyjskie aktor mieszkał w Belgii."
>>>Bogaci będą opuszczać eurokołchoz. Normalni ludzie szukają normalnego świata.
>>Ciekawe dlaczego chciał opuścić Rosję? I dlaczego z deszczu pod rynnę, czyli do Algierii? Tam nie żyje się najlepiej. Za chwilę będzie rozczarowany tamtejszymi realiami.
>>Poradzę Mu dobrze - niech sobie pojedzie do Kostaryki. To naprawdę rodzaj raju na ziemi, przynajmniej na razie.
>>
>A Polska? To już nie raj?

Chciałby pan gościć u siebie G. Depardieu?

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365