Racjonalista - Strona głównaDo treści
aLogika w przytaczaniu analiz pism "świętych" jako dowodów..

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
08-08-2008 22:06Adamiak (36436 punktów)aLogika w przytaczaniu analiz pism "świętych" jako dowodów..
Dupa Henryka i chrześcijaństwo
Autor tekstu: Robert Anton Wilson
www.racjon(*)Dupa.Henryka.i.chrzescijanstwo
Komentarz do powyższego tekstu, autorstwa "Jeremiasza":
całość dostępna na : www.racjonalista.pl/index.php/s,35/d,1546

Oj Jeremiaszu, Jeremiaszu...na przykładzie Twej zaślepionej ideologią argumentacji jasne jak ...dupa Henryka się staje, że tam gdzie zaczyna się wiara tam się kończy rozum.
Przecie kompletnym bezsensem jest udowadniać prawdziwość istnienia jakiegoś boga na podstawie analizy, badań czy porównań tekstów pisanych przez ludzi na temat tego "boga" właśnie...
Cóż wart jest Twój argument, że: <Bóg Jahwe nie jest autorem Greckich Pism zwanych NT. Nowe przymierze Bóg zawrze - patrz kiedy i z kim...?
Albo mało inteligentne- w kontekście- pytanie: <Kto sprawdził /niezaleznie czy wierzy czy nie / że to dwie różne przeciwbierzne religie, bo tzw Nowy Test. to "implant" do Tory i reszty Pism Hebr. zwanych " Tanach"<...?-
po co patrzeć <kiedy i z kim< skoro Tobie to niepotrzebne bo i tak WIERZYSZ a mnie niepotrzebne bo do niczego nie przekonuje i niczego nie udowadnia?-
albo: <Komu przychodzi do głowy ostalić tożsamość Mesjasza Izraela z Jezusem z Nazaretu i stwierdzić czy to jest możliwe?! Boji sie wyniku<...
wyobraź sobie, że ja się tego wyniku nie boję tak, jak nie boję się wyniku dociekań ile ciastek oraz z jakiego rocznika było wino w koszyczku "Czerwonego Kapturka"...powiem (w swej zuchwałości)) więcej: nie boję się nawet wnikliwego ustalenia czy to aby na pewno było to wino a nie "paliwo cięższe"- jak mówi zdrobniale mój przyjaciel na wódkę po piwie- bo zdaje mi się, iż tylko babcia w bardzo pijanym widzie dałaby się byle wilkowi połknąć (znam kobiety w pewnym wieku- wówczas konsekwentnym byłoby zastanowienie się nad racjonalnością istnienia ciasta w koszyku... bo kto o zdrowych zmysłach zagryza ciastem???
Więc zawartość koszyczka Czerwonego Kapturka- opisanego (m/innymi) przez, niewątpliwie żyjącego, podobnie jak Jezus, pana Perrault'a- tak się ma do prawdy o jego Kapturkowym jestestwie, jak "prawdy" zawarte w pismach "świętych" wszelakiego rodzaju a dotyczące owego Jezusa, do istnienia jakiegoś boga z dupą Henia włącznie.. lecz w tym towarzystwie tylna część ciała sympatycznego- bo śmiesznego- Heniutka jest mi o wiele bliższa i w przeciwieństwie do Twojego, mrocznego bożka dała mi chwilkę relaksu oraz uśmiechu czego i Tobie, Jeremiaszu, życzliwie, acz nienachalnie, niniejszym życzę)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

homopitek (1536 punktów)Odp: aLogika w przytaczaniu analiz pism "świętych" jako dowo
>...dupa Henryka się staje, że tam gdzie zaczyna się wiara tam się kończy rozum.

Z tym bym się nie zgodził. Rozum bez wątpienia nie kończy się tam, gdzie zaczyna się wiara (o ile w ogóle się gdzieś "kończy"), czego dobrym wskaźnikiem są właśnie te próby udowadniania tego co powinno być przyjęte "na wiarę". Sama wiara w prawdziwość jakiegoś systemu twierdzeń nie wystarcza do zaakceptowania poszczególnych jego składników, jeśli ich poziom ogólności oraz dostępna wiedza sugerują możliwość weryfikacji (np. empirycznej). Nie ma w tym żadnego paradoksu - nasz model "tak ma" dzięki specyfice procesu formowania się podstawowych narzędzi analitycznych w czasie rozwoju osobniczego.

Co do reszty, to popieram.

Nie stosuję emoticonów
09-08-2008 18:43 
 Ocena 2 na 2
Adamiak (36436 punktów)
>... tam gdzie zaczyna się wiara tam się kończy rozum.

Przyznaję Ci rację. Zbytnio się zagalopowałem z parafrazą tytułu ryciny Francisco Goya "Gdy rozum śpi budzą się demony", zresztą niezbyt dokładnie pamiętając ten tytuł i miast racjonalnie wyszło stricte emocjonalnie.
Cóż, odbieram to jako nauczkę, by większą uwagę przywiązywać do swoich słów polemizując ze słowami innych.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365