Racjonalista - Strona głównaDo treści
Palmy w kościele?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
05-04-2009 19:41(Alicja)Duda (25557 punktów)Palmy w kościele?
Ocena 2 na 2
Czy może mi ktoś wyjaśnić sprawę "niedzieli palmowej" .
Co znaczą palmy i skąd to się wzięło.
Pytałam znanych mi katolików i nie znają odpowiedzi.
Czy ktoś coś wie na ten temat?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Adamiak (36436 punktów)
>Czy może mi ktoś wyjaśnić sprawę "niedzieli palmowej" .
>Co znaczą palmy i skąd to się wzięło.
>Pytałam znanych mi katolików i nie znają odpowiedzi.
>Czy ktoś coś wie na ten temat?

   Proszę.
pl.wikipedia.org/wiki/Palma_wielkanocna
(Alicja)Duda (25557 punktów)

>   Proszę.
>pl.wikipedia.org/wiki/Palma_wielkanocna
Nie o to mi chodziło. Palma jako taka skąd się wzięła.
Czy jest to tylko Polski zwyczaj?
Czy występuje w innych krajach?
Myślę, że został przystosowany przez chrześcijaństwo z jakiś obrzędów ludowych .
Tylko jakich?
Jednym słowem chodzi mi o genezę palmy.
To jak to tłumaczy katolicyzm jest mniej istotne bo to tłumaczenie jest trochę pokrętne.
05-04-2009 20:20 
 Ocena 1 na 1
(Alicja)Duda (25557 punktów)

>Nie o to mi chodziło. Palma jako taka skąd się wzięła.
>Czy jest to tylko Polski zwyczaj?
>Czy występuje w innych krajach?
>Myślę, że został przystosowany przez chrześcijaństwo z jakiś obrzędów ludowych .
>Tylko jakich?
>Jednym słowem chodzi mi o genezę palmy.
>To jak to tłumaczy katolicyzm jest mniej istotne bo to tłumaczenie jest trochę pokrętne.
PS Już znalazłam! Jare Święto (pierwszy dzień wiosny)
05-04-2009 20:37 
 Ocena 1 na 1
Habari (247 punktów)
(zablokowany)
>PS Już znalazłam! Jare Święto (pierwszy dzień wiosny)
Jare Gody już były, po nim mamy zwyczaj topienia Marzanny. Zakres o który pytasz jest nieco szerszy.


"Dopóki nie miałem internetu nie wiedziałem, że na świecie zyje tylu idiotów" S. Lem
05-04-2009 20:27 
 Ocena 1 na 1
lotrek (14275 punktów)

>Czy jest to tylko Polski zwyczaj?
>Czy występuje w innych krajach?
Chyba ma szerszy zasięg, gdyż w Watykanie również palmy "święcą".
wiadomosci(*)lmowa-w-Watykanie,galeria.html

Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
05-04-2009 20:41 
 Ocena 4 na 4
Adamiak (36436 punktów)
>>Czy jest to tylko Polski zwyczaj?
>>Czy występuje w innych krajach?
>Chyba ma szerszy zasięg, gdyż w Watykanie również palmy "święcą".
>wiadomosci(*)lmowa-w-Watykanie,galeria.html

   To Watykan nam nasze rodzime, polsko-nadwiślańskie palmy też ukradł...?
05-04-2009 20:33 
 Ocena 3 na 3
Habari (247 punktów)
(zablokowany)
>Nie o to mi chodziło. Palma jako taka skąd się wzięła.
Z Izraela!
>Czy jest to tylko Polski zwyczaj?
W Polsce palmy nie rosną, chociaż jacyś szaleńcy postawili jedną w Warszawie.

>Myślę, że został przystosowany przez chrześcijaństwo z jakiś obrzędów ludowych .
Myślisz i dobrze i źle. Gdy Jezus wjeżdżał do Jerozolimy witany był przez mieszkańców palmami. Taki zwyczaj jest praktykowany przez wiele krajów katolickich. W takich krajach jak Polska jednak palmy nie rosną dlatego zastąpiono palmy pogańskimi "chabaziami". Ot tyle wspólnego z ludowymi obrzędami. Ponadto święta wielkanocne są parafrazą świąt pogańskich w tym jare gody. W każdym razie, palmy to zwyczaj chrześcijański, tyle że nieco sparafrazowany w Polsce.

>Jednym słowem chodzi mi o genezę palmy.
"Zmierzając ku miastu od strony Góry Oliwnej, Jezus dosiadł osiołka, a tłum witający Syna Bożego rozścielał na drodze płaszcze i gałązki drzew. Spełniło się zatem starotestamentowe proroctwo Zachariasza, który zapowiadał: "Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny - jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy" (Za 9,9). Liturgia Kościoła nawiązuje ściśle do wydarzeń sprzed bez mała dwóch tysięcy lat."
www.opoka.(*)/1098.1,Niedziela_Palmowa.html

>To jak to tłumaczy katolicyzm jest mniej istotne bo to tłumaczenie jest trochę pokrętne.
Czy z tego powodu nie warto się zapoznać również z tym tłumaczeniem?


"Dopóki nie miałem internetu nie wiedziałem, że na świecie zyje tylu idiotów" S. Lem
05-04-2009 20:36 
 Ocena 4 na 4
Adamiak (36436 punktów)
>>   Proszę.
>>pl.wikipedia.org/wiki/Palma_wielkanocna
>Nie o to mi chodziło. Palma jako taka skąd się wzięła.
   Palma jako taka się wzięła z ziemi zagranicznej.

>Jednym słowem chodzi mi o genezę palmy.
   Geneza palmy wzięła się razem z palmą.

>To jak to tłumaczy katolicyzm jest mniej istotne bo to tłumaczenie jest trochę pokrętne.
   W katolicyzmie nawet wierteł używają pokrętnych, krętacze jedne nieistotne!
   A najbardziej to o swoich palmach kręcą!
Habari (247 punktów)
(zablokowany)
Opowiadam się za zniesieniem zakazu palenia w kościele. Mało tego, jeżeli jeszcze w kościele pozwolą na sprzedaż piwa, to na pewno zostanę częstym bywalcem tego miejsca.


"Dopóki nie miałem internetu nie wiedziałem, że na świecie zyje tylu idiotów" S. Lem
piątek (1035 punktów)
>Czy może mi ktoś wyjaśnić sprawę "niedzieli palmowej" .
>Co znaczą palmy i skąd to się wzięło.
>Pytałam znanych mi katolików i nie znają odpowiedzi.
>Czy ktoś coś wie na ten temat?

Się to z głupoty wzięło.

"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"
jarekland (142470 punktów)
>Czy może mi ktoś wyjaśnić sprawę "niedzieli palmowej" .
>Co znaczą palmy i skąd to się wzięło.
pl.wikipedia.org/wiki/Jare_Święto
diogenes (42753 punktów)
>Czy może mi ktoś wyjaśnić sprawę "niedzieli palmowej" .

To święto na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Lud witał go jak króla, najprawdopodobniej gałązkami oliwnymi, które tradycja zmieniła na gałązki palmowe. Palma uchodziła za drzewo święte, była symbolem życia i zwycięstwa, a w Izraelu ponadto symbolem niezależności. Wjazd Jezusa do Jerozolimy był więc dla Rzymian prowokacją. Osiołek zaś uchodził za symbol skromności i łagodności. Źródłem niedzieli palmowej była z pewnością liturgia w Jerozolimie, podczas której naśladowano różne sceny drogi krzyżowej. Procesje datowane są od 4 wieku.

Z:
de.wikipedia.org/wiki/Palmsonntag

PS.
Jan 12,12-13:

Nazajutrz wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw.

Nie wiem, dlaczego niemiecka wikipedia przedstawia to w dwuznaczny sposób. Zwłaszcza, że odwołuje się również do Jana (Da nahmen sie Palmzweige,...). Być może chodzi o tradycję ewangeliczną.
(Alicja)Duda (25557 punktów)
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Palmy palmami, ale na kształt naszych polskich palm jednak wpływ miały słowiańskie przedchrześcijańskie zwyczaje i o to mi chodziło.
Swoją drogą, jak silne są zakorzenione razem z Marzaną, pisankami, Śmigusem Dyngusem, wiechą itp w naszej tradycji, że przetrwały nawet te, które kościołowi nie udało się zawłaszczyć.
Pozdrawiam.
06-04-2009 08:28 
 Ocena 4 na 4
diogenes (42753 punktów)
>na kształt naszych polskich palm jednak wpływ miały słowiańskie przedchrześcijańskie zwyczaje...

Co by zostało z chrześcijaństwa, gdyby odwirować z niego wszelkie (w tym lokalne)tradycje?
Adamiak (36436 punktów)
>>na kształt naszych polskich palm jednak wpływ miały słowiańskie przedchrześcijańskie zwyczaje...
>Co by zostało z chrześcijaństwa, gdyby odwirować z niego wszelkie (w tym lokalne)tradycje?

   Co by zostało z człowieka, gdyby mu odwirować pamięć?
06-04-2009 09:19 
 Ocena 5 na 5
diogenes (42753 punktów)
>Co by zostało z człowieka, gdyby mu odwirować pamięć?

Wirówka.
06-04-2009 09:10 
 Ocena 3 na 3
Adamiak (36436 punktów)
>Palmy palmami, ale na kształt naszych polskich palm jednak wpływ miały słowiańskie przedchrześcijańskie zwyczaje i o to mi chodziło.
   Mam zupełnie inne wrażenie.
   Znowu powiesz, że się czepiam, ale już po "zagajeniu" wątku widać było Twoje intencje, więc mam dwie uwagi:

1. przeczytawszy post tytułowy intuicja mi podpowiedziała, że wątek lepiej wyglądałby w dziale "Kościół i antyklerykalizm", ale "kredyt zaufania" zasugerował, że być może pomyliłaś z działem "kultura" - intuicja wygrała.
2. zwyczaje ludowe biorą się , jak sama nazwa wskazuje, ze zwyczajów ludowych, więc większość organizacji wpisuje swoje "nowe, świeckie zwyczaje" w już zakorzenione, by też były "ludowymi".
    Pewnie dlatego ślub humanistyczny nazywany jest "ślubem" a takiż chrzest "chrztem".

>Swoją drogą, jak silne są zakorzenione razem z Marzaną, pisankami, Śmigusem Dyngusem, wiechą itp w naszej tradycji, że przetrwały nawet te, które kościołowi nie udało się zawłaszczyć.
   Jasne, konieczna jest ustawa zabraniająca zawłaszczenia i nakazująca zakorzenianie - uwielbiam specjalistów w proponowaniu nowych ustaw, by można było ponarzekać na tych ustaw nadmiar.

   Postuluję też zakładanie ludowych piekarni "chleba przedchrześcijańskiego" z napisem: " nur fur atheist ".

Pozdrawiam.

P.S. Często mam wrażenie, że gdyby w poniedziałek Kościół zapadł się pod ziemię, to we wtorek połowa "racjonalistów" z tego forum by się powiesiła, a następne 45% ustawiło w kolejce po łopaty.
P.S.2. Zauważ, iż nie uczepiłem się składni Twojego ostatniego zdania.
06-04-2009 09:26 
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)
>zwyczaje ludowe biorą się , jak sama nazwa wskazuje, ze zwyczajów ludowych, więc większość organizacji wpisuje swoje "nowe, świeckie zwyczaje" w już zakorzenione, by też były "ludowymi". Pewnie dlatego ślub humanistyczny nazywany jest "ślubem" a takiż chrzest "chrztem".

W ten sposób np. humanistyczny ślub wpisuje się w ludową tradycję racjonalizmu. To ci dopiero!
06-04-2009 09:30 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>>zwyczaje ludowe biorą się , jak sama nazwa wskazuje, ze zwyczajów ludowych, więc większość organizacji wpisuje swoje "nowe, świeckie zwyczaje" w już zakorzenione, by też były "ludowymi". Pewnie dlatego ślub humanistyczny nazywany jest "ślubem" a takiż chrzest "chrztem".
>W ten sposób np. humanistyczny ślub wpisuje się w ludową tradycję racjonalizmu. To ci dopiero!

   Też się ubawiłem.
Aleksandra Stolc (550 punktów)
>Czy może mi ktoś wyjaśnić sprawę "niedzieli palmowej" .
>Co znaczą palmy i skąd to się wzięło.
>Pytałam znanych mi katolików i nie znają odpowiedzi.
>Czy ktoś coś wie na ten temat?

Z tego co wiem, palma wielkanocna ma obszerną symbolikę; Dobro, urodzaj, szczęście etc. Prawdziwa palma powinna składać się z rożnego rodzaju gałązek, w tym między innymi z cisu i każda z nich ma inne znaczenie. Geneza prawdopodobnie bierze się od pogan, bo, choć nie jestem pewna, już od wiek wieków wiadomo, ze chrześcijanie w pewien sposób okradali pogan z wszelakich obrzędów (choćby z takiego strojenia drzewka bożonarodzeniowego) Co do tych palem to raczej wiedza "radiowa" niż ogólna, ale może to nieco rozprostuje sprawę

P.S- Co do tego, że katolicy nie znają odpowiedzi na pytanie "skąd wzięły się palmy"- nie ma czemu się dziwić- oni nie znają większości pochodzeń obrzędów jakie celebrują
Autografka (10638 punktów)
>Czy może mi ktoś wyjaśnić sprawę "niedzieli palmowej" .
>Co znaczą palmy i skąd to się wzięło.
>Pytałam znanych mi katolików i nie znają odpowiedzi.
>Czy ktoś coś wie na ten temat?

Kiedy Jezus wjeżdżał do Jerozolimy na osiołku, ludzie, którzy słyszeli o nim już wiele dobrego, przygotowali mu powitalną owację. Między innymi rzucali mu pod nogi liście palmowe. Stąd zwyczaj święcenia tzw. palm.
glingor (640 punktów)
>Czy może mi ktoś wyjaśnić sprawę "niedzieli palmowej" .
>Co znaczą palmy i skąd to się wzięło.
>Pytałam znanych mi katolików i nie znają odpowiedzi.
>Czy ktoś coś wie na ten temat?

Gdy już spalono wszystkie "czarownice" zostało dużo mioteł, a że w przyrodzie nic się nie marnuje, powstał pomysł żeby je tylko przystroić i poświecić i świętować zwycięstwo nad szatanem/śmiercią

Albo to znak apokalipsy

AP 7,9

"Potem ujrzałem:
a oto wielki tłum,
którego nie mógł nikt policzyć,
z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków,
stojący przed tronem i przed Barankiem.
Odziani są w białe szaty,
a w ręku ich palmy. "


Wszyscy chcą żyć po śmierci, a nikt nie chce żyć przed poczęciem

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365