 |
Ebenezer Scrootch jako archetypowy, żydowski lichwiarz Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-01-2022 20:17 | Arminius (25555 punktów) | Ebenezer Scrootch jako archetypowy, żydowski lichwiarz
1 na 1 | Wszyscy znają "Opowieść Wigilijną" Dickensa. Bardzo niewielu zaś zdaje sobie sprawę, iż jest to najpewniej opowieść o złym Żydzie, lichwiarzu, skąpym, złośliwym i burkliwym, nienawidzącym tak samo bliźnich jak i okresu Świąt Bożego Narodzenia. Lichwiarz jak wyżej zwie się Ebenezer, ma charakerystyczny żydowski nos, jego zmarłym wspólnikiem był Żyd. Zmienia się, przechodzi wewnętrzną transformację - staje się dobrym, miłującym bliźnim człowiekiem, gdy otwiera się na Chrystusa. Co więcej i co jest chyba najistotniejsze, twórcą tej postaci jest Charles Dickens - pisarz mający jednoznaczną opinię o Żydach, o czym zaświadcza wykreowanie - na bazie autentycznego przypadku - postaci Fagina z książki "Oliver Twist". Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału. "Reading “A Christmas Carol” as antisemitic is pretty easy. The main character, Ebenezer Scrooge, is a moneylender who doesn’t celebrate Christmas. Full stop there. But there’s more: the name Ebenezer is Hebrew, deriving from the phrase eben ha-ezer, meaning “stone of the help.” Scrooge’s dead friend and former business partner, Jacob Marley, sports a fully Jewish moniker – his first name one of the Jewish forefathers, and his Hebrew family name meaning “It is bitter to me.” Scrooge not only doesn’t observe Christmas festivities, he hates it. He’s a mean and nasty guy, and Dickens even gives him a “pointed nose” to boot." forward.co(*)ewish-humanist-scrooge-marley/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | hanging_bishop (1112 punktów) | Dickens niezmiernie mnie nudzi, co nie znaczy, że był słabym pisarzem rzecz jasna. Nie dobrnąłem nawet do połowy jakiejkolwiek jego powieści. Oczywiście wpisuje się on w angielską manierę narracyjną, flegmatyczną, typu znanej nam z Robinsona Crusoe. Ale wydaje się, że by poznać jego twórczość wystarczy przeczytać jedną książkę np. Dawida Koperfilda (Dawida!). Jego powieści sprawiają wrażenie rozciągniętych, rozwleczonych opowiadań.
|
|
 | 1 na 1 | romaro (25211 punktów) | > >postaci Fagina z książki "Oliver Twist".> Dawida Koperfilda (Dawida!).Przyznam się, że podziwiam ten elegancki sposób wytykania błędów, na który Arminiusa, ale co tu dużo mówić, i mnie nie stać. Tym razem to była kulturowa odmiana "Olivera Twista" - w reżyserii Polańskiego - oglądana do poduchy. www.racjonalista.pl/forum.php/s,862529#w862622
|
|
 | 1 na 1 | j26c (338 punktów) | > Dickens niezmiernie mnie nudzi, co nie znaczy, że był słabym pisarzem rzecz jasna. Nie dobrnąłem nawet do połowy jakiejkolwiek jego powieści. Oczywiście wpisuje się on w angielską manierę narracyjną, flegmatyczną, typu znanej nam z Robinsona Crusoe. Ale wydaje się, że by poznać jego twórczość wystarczy przeczytać jedną książkę np. Dawida Koperfilda (Dawida!). Jego powieści sprawiają wrażenie rozciągniętych, rozwleczonych opowiadań.Zgoda. Z angielskich to lubię głownie opowieści grozy, głownie : S.C. James (właściwie wszystkie są przyjemne, trudno o jakieś zdecydowanie złe) Walter de la Mare - tu Katedra Wszystkich świętych naturalnie i to o dzieciach u ciotki które giną by mi się pewnie podobało (nie znam tego, to jest w posłowiu napomkniane ale nie jest to "Ciotka Seatona" naturalnie. "Trąbka" też niczego sobie). Algernon Blackwood - "Wierzby" (jedna z lepszych opowieści grozy w ogóle) i "Rączy wilk" (wiadomo, psowate  to jest to No i oczywiście SF: J.G. Ballard (ale to raczej fantastyka i kosmos wewnętrzny. chyba "Miasto koncentracyjne" i "Chronopolis" jest u mnie na topie chociaż wszystkie fajne) Olaf Stapledon - tu "Syriusz", wiadomo  Coś by się jeszcze znalazło
|
|
|  | | Arminius (25555 punktów) | znaleziony |
> Coś by się jeszcze znalazło  Panie, znajdę panu przede wszystkim Lovecrafta. Jak pan lubi anglojęzyczna grozę - to od niego trzeba zaczynać. Cała reszta, w tym to co pan wymienia, to 3 - 4 liga przy nim.
|
|
| |  | | romaro (25211 punktów) | Odp: znaleziony | >Cała reszta, w tym to co pan wymienia, to 3 - 4 liga przy nim.
Pewnie męczyłeś do poduchy jak "Oliwera"
|
|
| | |  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | delektowanie do poduchy | >>Cała reszta, w tym to co pan wymienia, to 3 - 4 liga przy nim. >Pewnie męczyłeś do poduchy jak "Oliwera"
Do poduchy się delektuje. Własnie zakończyłem jedną z takowych "delektacji".
|
|
| | | |  | 1 na 1 | romaro (25211 punktów) | Odp: delektowanie do poduchy | >Do poduchy się delektuje. Własnie zakończyłem jedną z takowych "delektacji". Oczywiści już wiemy z wątku wiodącego - The Parish Boy's Progress.
Will Eisner, jeden z najwybitniejszych amerykańskich rysowników postanowił wyrwać Fagina z sideł stereotypu, zneutralizować uprzedzenia rasowe, które ów stereotyp umacniał. Uczynił to, prezentując (za pomocą narzędzi literackich i wizualnych) szersze tło historyczne oraz społeczne, które pozwala czytelnikom zrozumieć niezwykle trudną sytuację aszkenazyjskich Żydów w XVIII- oraz XIX-wiecznej Anglii. Już raz tutaj twoje erotyczne wizje naświetlałem w kontekście stereotypów. Nie jest człowiekiem inteligentnym osobnik funkcjonujący w oparach XIX w. absurdów i stereotypów. A jeżeli nawet twierdzi, że poczytuje coś tam do poduchy, to udowadnia jedynie, że półanalfabeci naprawdę istnieją.
|
|
| |  | 1 na 1 | j26c (338 punktów) | Odp: znaleziony | > >Coś by się jeszcze znalazło  > Panie, znajdę panu przede wszystkim Lovecrafta. Jak pan lubi anglojęzyczna grozę - to od niego trzeba zaczynać. Cała reszta, w tym to co pan wymienia, to 3 - 4 liga przy nim.Bez przesady, Pan to ma gust (H.P. Lovecraft nie jest Anglikiem zresztą  Lovecraft to wyrobnik, lekko zresztą chyba zaburzony (spanie w trumnie, maniery, mania wielkości), bohaterowie trzęsą się od pierwszej kartki ze strachu jak osiki, w te swoje stwory na czele z Cthulhu to chyba wierzył  S.C James się bawi, reszta z potworami nie przesadzała a "Wierzby" to w ogóle odlot jest. Chyba że (ale to właśnie 3 liga) chodzi o te opowiadania Lovecrafta spoza "mitologii Cthulhu": "Zimno" (to może być), "Kolor z przestworzy" to raczej pogranicze, "Szepcący w ciemności" chyba też (no niby nie Cthulhu ale Marsjanie na jego modłę czy co to tam było), "Koty z Ultharu" ? "Muzyka Ericha Zana" - dla mnie słabe i sztampowe. No nie wiem co jeszcze, słabo L pamiętam.
|
|
 | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | przynudzanie | >Dickens niezmiernie mnie nudzi..
Pana prawo tak twierdzić, bo de gustibus. Ale tak samo moje że to pan nudzisz z takimi tekstami. Nudzić to może starletka jednego sezonu typu Tokarczuk - nie Dickens.
>co nie znaczy, że był słabym pisarzem rzecz jasna.
Jeszcze nie całkiem pan stracony dla literatury z należytej półki.
|
|
|  | | hanging_bishop (1112 punktów) | Odp: przynudzanie | Joycea też nie trawię. Raczej ciekawostka. I w Prouscie nie gustuję. Za mądre to dla mnie. Wolę Kafkę i Dostojewskiego.
|
|
| Rowerex (859 punktów) | Odp: Ebenezer Scrootch jako archetypowy, żydowski lichwiarz | > Lichwiarz jak wyżej zwie się Ebenezer, ma charakerystyczny żydowski nos, jego zmarłym wspólnikiem> był Żyd. Zmienia się, przechodzi wewnętrzną transformację - staje się dobrym, miłującym bliźnim> człowiekiem, gdy otwiera się na Chrystusa.Znaczy co, widzisz w tym nadzieję dla Żydów? A czy Żydzi o tym wiedzą?
|
|
 | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | me widzenie | > >Lichwiarz jak wyżej zwie się Ebenezer, ma charakerystyczny żydowski nos, jego zmarłym wspólnikiem> >był Żyd. Zmienia się, przechodzi wewnętrzną transformację - staje się dobrym, miłującym bliźnim> >człowiekiem, gdy otwiera się na Chrystusa.> Znaczy co, widzisz w tym nadzieję dla Żydów? A czy Żydzi o tym wiedzą?  Widzę w tym - na przykład - świetny materiał dydaktyczny. Wszak opowieść jak wyżej zna każde dziecko. Wystarczy tylko dodać - np przez nauczyciela - krótki kontekst historyczno - obyczajowy.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|