Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wycieki zanieczyszczające

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
22-06-2008 13:38n'cos' (441 punktów)Wycieki zanieczyszczające
Ocena 2 na 2
Tak sobie, od nic nie robienia, otworzyłem "księgę nad księgami" ( ) i trafiłem na stronę z tym oto fragmentem:

Trzecia Księga Mojżeszowa
Rozdział 15
"1. Następnie powiedział Pan do Mojżesza i Aarona: 2. Mówcie do Izraelitów i powiedzcie im: Jeżeli jaki człowiek cierpi na wycieki ze swego ciała, to jego wyciek jest nieczysty. 3. Nieczystość pochodząca z wycieku na tym polega: czy jego ciało wypuszcza wyciek, czy też zatrzymuje go, to jest nieczystość. 4. Każde łóżko, na którym spoczywał chory na wycieki, jest nieczyste. Każdy przedmiot, na którym siedział, jest nieczysty. 5. Każdy, kto się dotknie jego łóżka, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 6. Ten, kto usiadł na przedmiocie, na którym siedział chory na wycieki, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 7. Ten, kto dotknie się ciała człowieka chorego na wycieki, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 8. Jeżeli chory na wycieki plunie na człowieka czystego, ten wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 9. Każde siodło, na którym siedział człowieka chory na wycieki, będzie nieczyste. 10. Każdy, kto dotknie się czegokolwiek, co chory miał pod sobą, będzie nieczysty aż do wieczora. Każdy, kto przenosi takie przedmioty, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 11. Także każdy, którego dotknął chory na wycieki, nie umywszy uprzednio rąk wodą, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 12. Naczynie gliniane, którego dotknie się chory na wycieki, będzie rozbite. Każde naczynie drewniane będzie obmyte wodą. 13. Jeżeli chory na wycieki będzie oczyszczony od wycieków, to odliczy sobie siedem dni na swoje oczyszczenie, wypierze ubranie, wykąpie ciało w wodzie żywej i będzie czysty. 14. ósmego dnia weźmie dwie synogarlice albo dwa młode gołębie, pójdzie przed Pana przed wejście do Namiotu Spotkania i odda je kapłanowi. 15. Kapłan je ofiaruje: jednego jako ofiarę przebłagalną, drugiego jako ofiarę całopalną. W ten sposób kapłan dokona za niego przebłagania przed Panem za jego wycieki. 16. Jeżeli z mężczyzny wypłynie nasienie, to wykąpie całe ciało w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 17. Każde ubranie, każda skóra, na którą wyleje się nasienie, będzie wymyta wodą i nieczysta aż do wieczora. 18. Jeżeli mężczyzna obcuje z kobietą wylewając nasienie, to oboje wykąpią się w wodzie i będą nieczyści aż do wieczora. 19. Jeżeli kobieta ma upławy, to jest krwawienie miesięczne ze swojego ciała, to pozostanie siedem dni w swojej nieczystości. Każdy, kto jej dotknie, będzie nieczysty aż do wieczora. 20. Wszystko, na czym ona się położy podczas swojej nieczystości, będzie nieczyste. Wszystko, na czym ona usiądzie, będzie nieczyste. 21. Każdy, kto dotknie jej łóżka, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 22. Każdy, kto dotknie jakiegokolwiek przedmiotu, na którym ona siedziała, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 23. Jeżeli kto dotknie się czegoś, co leżało na jej łóżku albo na przedmiocie, na którym ona siedziała, będzie nieczysty aż do wieczora. 24. Jeżeli jaki mężczyzna obcuje z nią wtedy, to jej nieczystość udzieli się jemu i będzie nieczysty siedem dni. Każde łóżko, na którym się położy, będzie nieczyste. 25. Jeżeli kobieta doznaje upływu krwi przez wiele dni poza czasem swojej nieczystości miesięcznej albo jeżeli doznaje upływu krwi trwającego dłużej niż jej nieczystość miesięczna, to będzie nieczysta przez wszystkie dni nieczystego upływu krwi, tak jak podczas nieczystości miesięcznej. 26. Każde łóżko, na którym się położy podczas swojego upływu krwi, będzie dla niej takie, jak łóżko podczas jej miesięcznej nieczystości. Każdy przedmiot, na którym usiądzie, będzie nieczysty, jak gdyby to była nieczystość miesięczna. 27. Każdy, kto dotknie się tych rzeczy, będzie nieczysty, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 28. Jeżeli zostanie ona oczyszczona ze swojego upływu krwi, to odliczy sobie siedem dni i potem będzie czysta. 29. ósmego dnia weźmie dwie synogarlice albo dwa młode gołębie i przyniesie je do kapłana, przed wejście do Namiotu Spotkania. 30. Kapłan złoży w ofierze jednego jako ofiarę przebłagalną, drugiego jako ofiarę całopalną. W ten sposób kapłan dokona za nią przebłagania wobec Pana z powodu jej nieczystego upływu krwi. 31. Przestrzegajcie więc Izraelitów przed nieczystością, aby nie pomarli wskutek swojej nieczystości, bezczeszcząc moje mieszkanie, które jest wśród nich. 32. To jest prawo dotyczące tego, który cierpi na wycieki, i tego, który doznaje wylewu nasienia, a przez to staje się nieczysty, 33. a także kobiety, która podlega miesięcznej nieczystości, i w ogóle mężczyzny lub kobiety mających wycieki, jak również i mężczyzny, który obcuje z kobietą nieczystą."

Mam śmiać się? Płakać? A może reflektować?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

G.K. (1679 punktów)
>Mam śmiać się? Płakać? A może reflektować?

Z samego tekstu - śmiać. Gorzej jest z faktem, że miliony ludzi na Ziemi (mimo, że Biblii nie czytali nawet fragmentami) uważa tę książkę za natchnioną, genialną, wartościową, niezwykłą, boską. Moim zdaniem jest to (Stary Testament) najzwyklejszy zbiór mitów judaistycznych i nic poza tym. Stawiam go na równi z mitologią grecką, rzymską, hinduską, aztecką, egipską...
Duda (25557 punktów)
Jest to jak na czasy w których powstała bardzo mądra książka. Zawierała między innymi zasady higieny pozwalające w tamtych warunkach ustrzec się chorób. Nie znając wirusów i bakterii zalecała unikanie ognisk chorób. Podobnie jak zakaz jedzenia mięsa wieprzowego będącego przyczyną zatruć. Dziwne jest jedynie wybiórcze traktowanie tej księgi, że po odrzuceniu części przykazań tej księgi uznaje się inne przykazania za absolutnie ważne i prawdziwe. Zresztą obecna wykładnia zarówno Starego jak i Nowego Testamentu ma się nijak do tekstów pierwotnych. Przekaz tych ksiąg jest fałszowany ( w kolejnych tłumaczeniach)i dostosowywany do czasów współczesnych "po uważaniu" kolejnych papieży.
Śmiać się więc nie ma z czego raczej wzbudza podziw.
22-06-2008 15:55 
 Ocena 1 na 1
Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)
>Przekaz tych ksiąg jest fałszowany ( w kolejnych tłumaczeniach) i dostosowywany do czasów współczesnych "po uważaniu" kolejnych papieży.

Skoro tylekroć fałszowana, a oryginału brak, to czemu nadal uchodzi za "świętą"? Przecież to absurd sam w sobie.

>Śmiać się więc nie ma z czego raczej wzbudza podziw.

W kwestii dbałości o higenę, być może.
W pozostałych kwestiach winna raczej wzbudzać politowanie (zwłaszcza dla jej fundamentalistycznych i ortodoksyjnych wyznawców).

fides ex necessitate esse non debet
22-06-2008 17:49 
 Ocena 1 na 1
Małgorzata (3242 punktów)
>>Śmiać się więc nie ma z czego raczej wzbudza podziw.
>W kwestii dbałości o higenę, być może.

   Trudno analizować rozdział XV tej Księgi bez odwołania się do wcześniejszych, XIII i XIV. W przypisach do mojej hebrajskiej Tory napisano między innymi: Trąd był w Egipcie i w południowej Azji pospolitą, zaraźliwą, do czwartego pokolenia dziedziczną chorobą, którą Izraelici za jedną z najdotkliwszych plag uważali. (...)Kapłan zamknie zakażonego, to jest oddzieli go na siedem dni, aby rozwój choroby obserwować. (...) Gdy cały zarazek trądu na zewnątrz wystąpił, tworząc biały, martwy strup, wtedy proces choroby się zakończył. (...) Trudno oznaczyć o jakim zarazku tu mowa. Prawdopodobnie występował on w postaci usunąć się nie dających plam. (...) Spalić całą szatę należy, ponieważ zarazek usunąć się z niej nie daje. (...) Aktem oczyszczenia stwierdzał niejako kapłan uroczyście, że zmarły (umierający) do zdrowia i życia powrócił. (...) Ogoli wszystkie włosy dla usunięcia łupieżu, brudu. (...)

   Z kolei do rozdziału XV rzeczonej Księgi znalazłam taki oto przypis: Tak zaś ma się rzecz z nieczystością jego - czy flegma swobodnie upływa, czy też przeciwnie organ ją powstrzymuje - w każdym razie jest on nieczystym, bo i chwilowe zatamowanie upływu należy do przebiegu choroby i nie stanowi oznaki wyzdrowienia(...)

   Jeśli zaś chodzi o krew menstruacyjną i jej jadowite własności i zgubne skutki to polecam lekturę Mizoginii Davida Gilmore'a. Oto krótki jej fragment: Jak można oczekiwać, to urojenie negatywnie nastawiające do waginy wiąże się przede wszystkim z najważniejszą wydzieliną z kobiecego narządu, mianowicie z krwią menstruacyjną postrzeganą jako najbardziej śmiercionośna substancja na świecie oraz jako magiczna plaga. Fetysz trucizny menstruacyjnej występuje bodaj we wszystkich kulturach świata...

   David Gilmore jest profesorem antropologii Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Stony Brook.

   Pozdrawiam


kol jom hu hizdamnut chadasza
n'cos' (441 punktów)
Wydanie Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego w Warszawie, 1975r.
Książkę mam po mamie, która niegdyś trzymała z hipisami (czytanie Pisma Świętego przy paleniu marihuany... te klimaty). Na tym tekście wzorują sie obecnie świadkowie Jehowy.
Aleksander Głowacki (1725 punktów)
Tak się składa, że też kiedyś trafiłem na ten fragment. Tak się akurat złozyło, że byłem wówczas w tzw okresie dojrzewania (a jak wiadomo w tym czasie ma się do czynienia z przeróżnymu wyciekami) i do tego byłem jeszcze chrześcijaninem. Kiedy ten fragment przeczytałem wcale do śmiechu mi nie było. Za takie wykroczenia grom z jasnego nieba murowany.
Dla mnie jest to kolejny przykład, który dowodzi jak bardzo "natchnione" są święte księgi. Teraz z tego się śmieje ale kiedy to czytałem po raz pierwszy wcale do śmiechu mi nie było.
A mam jeszcze nstepujące pytanie: po co Bóg nakazuje zabijać niewinne zwierzątka na ofiarę? Żywi się nimi czy co?
22-06-2008 15:59 
 Ocena 4 na 4
Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)
>A mam jeszcze nstepujące pytanie: po co Bóg nakazuje zabijać niewinne zwierzątka na ofiarę?

Bóg uwielbia zabijanie. Stary Testament, to jedno wielkie pasmo zbrodni, trup pada gęsto i często masowo.
W Nowym Testamencie Bóg zabija tylko raz, ale za to własnego syna.

Psychopata jakiś czy co?

fides ex necessitate esse non debet
Duda (25557 punktów)
O ile pamiętam odpowiednie części ofiarnych zwierząt szły dla kapłanów w świątyniach. Obojętnie jaka religia i jakie wyznanie zawsze kapłani dbali o swoje brzuchy.
22-06-2008 20:08 
 Ocena 1 na 1
J.S. (4752 punktów)
(zablokowany)
>A mam jeszcze nstepujące pytanie: po co Bóg nakazuje zabijać niewinne zwierzątka na ofiarę? Żywi się nimi czy co?
Bardzo ładnie tłumaczył i pokazywał to W.Cejrowski w 'Boso przez świat' a konkretnie w filmie o izraelitach w Ameryce Południowej. Tytułu nie pamiętam
Jest gdzieś na www.bosoprzezswiat.itv.pl
W.C. jest dziwny, ale jego podejście do spraw religlijnych w filmach jest akceptowalne i ciekawe.
natalka_88gno (817 punktów)
brak mi już oddechu....


natalka_88

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365