hej, Samolubny gen Dawkinsa bywa często przeinaczany , często świadomie , nie tylko poprzez rzeczywistą niezdolność do zrozumienia tych poglądów . Na zakończenie swej książki Dawkins pisze tak : w granicach ludzkich możliwości leży bunt przeciwko ewolucyjnej bezcelowości i stanowczy sprzeciw wobec tyranii genów . Dawid P.Barash dodaje ( w książce : Ewolucja myślenia ) : W absurdalnym z natury bezsensownym świecie - będącym nieuchronnym ewolucyjnym dziedzictwem istot materialnych w fizycznie ograniczonym wszechświecie - jedyną drogą do sensu jest nadanie go życiu przez odpowiednie kierowanie wrażliwą egzystencją . Jak można sądzić , że Dawkins jest zwolennikiem bezrefleksyjnego egoizmu ? Trudno mi to zrozumieć . Trudno , tym bardziej , że o tym bezrefleksyjnym egoizmie mówią ludzie , którym bezalternatywnie zależy tylko i wyłącznie na własnym , osobistym zbawieniu . Ich osobiste zbawienie jest najważniejszym atrybutem ich wiary Ja ... zostałem wybrany - Ja ... zostanę zbawiony !!! Jaka to niezwykła pycha i próżność , sądzić , że świat został stworzony tylko po to aby mogło się dokonać ich osobiste zbawienie !!! To chyba świadczy o wiele bardziej o zwycięstwie samolubnego genu w umysłach tych ludzi niż krytyczna i refleksyjna książka Dawkinsa ! Tym łatwiej mi formułować te tezy im bardziej wczytuje się w religijne dokumenty z których wynika , że wiara w osobowego boga polega w dużej części na permanentnym wywyższaniu i poniżaniu a nie na cierpliwym tłumaczeniu , wyjaśnianiu , analizie , refleksji , namyśle . Wiara w osobowego boga polega na bezwarunkowym przyjęciu jego bezalternatywnej wszechwładzy a nie na poszukiwaniu rozwiązań , dyskursie , kompromisie i porozumieniu . A zwycięstwo samolubnego genu polega na tym , że człowiek przyjmując tę wiarę ( pogląd , przekonanie ) robi to tylko ze względu na swoje osobiste korzyści wypływające z jego osobistego wybraństwa i zbawienia . Zadam na koniec pytanie : Jak sądzicie ilu ludzi przyjęłoby wiarę w boga , który nie zbawia , nie obiecuje wiecznej szczęśliwości w raju ?
pozdrawiam makuś
|