Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kepler - astronomiczna rewolucja, Setki nowych odkryć.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
04-02-2011 21:16Visica_El_Barca (85 punktów)Kepler - astronomiczna rewolucja, Setki nowych odkryć.
Ocena 12 na 12
Drugiego lutego 2011 roku nastąpiło omówienie opublikowanych danych z misji Kepler. Wyniki są niesamowite - czyżbyśmy właśnie doświadczali prawdziwej rewolucji w astronomii?....
Więc do rzeczy.

Kepler obserwował ponad 155 tysięcy gwiazd.
Łącznie zarejestrowano 1235 kandydatów na obiekty planetarne.
Wśród zarejestrowanych kandydatów jest 68 obiektów o wielkości zbliżonej lub mniejszej od naszej planety, 288 obiektów kategorii "super-Ziemia", 662 obiekty porównywalne wielkością z Neptunem, 165 egzoplanet o wielkości Jowisza i 19 obiektów większych od Jowisza.
Spośród tych kandydatów 54. obiekty krążą w ekosferach swych gwiazd, jeden z nich jest mniejszy od Ziemi. !!
U aż 170. gwiazd zarejestrowano więcej niż jednego kandydata na obiekt planetarny.

Obserwowany wycinek nieba to zaledwie 1/400 całego nieba - zatem w najbliższym otoczeniu Ziemi może się
znajdować nawet i 1200x400 kandydatów "łatwych" do "szybkiego" wykrycia za pomocą technik i instrumentów klasy sondy Kepler. Jest to olbrzymia wartość wyraźnie pokazująca, że we Wszechświecie znajduje się sporo obiektów planetarnych, łącznie z tymi małymi, skalistymi, krążącymi w ekosferach swych gwiazd. Warto tu zauważyć, że Kepler potrafi wykryć jedynie egzoplanety, które "przesłaniają" swoją gwiazdę - czyli takie o niewielkim nachyleniu orbity względem obserwatora z naszego Układu Słonecznego. Innych obiektów Kepler nie jest w stanie wykryć (a jest ich prawdopodobnie rzędy wielkości więcej!).

Wśród wyżej wymienionych kandydatów na szczególną uwagę zasługuje potwierdzony już układ planetarny Kepler-11. Jest to układ złożony z aż sześciu egzoplanet, z których pięć krąży po orbitach mniejszych od orbity Merkurego z naszego Układu Słonecznego! Najlżejsza z egzoplanet tego układu (Kepler-11f) ma masę minimalną około 2,3 masy Ziemi a najcięższa - porównywalna z masą Jowisza. Są to prawdopodobnie dość młode obiekty, o wieku około kilku milionów lat.

Reasumując prawdopodobieństwo odkrycia życia poza ziemskiego lub lustrzanego odbicia naszej planety, jest bardzo duże zważywszy na ilość galaktyk i planet znajdujących się w nich.
Już samo odkrycie sondy Kepler w gwiazdozbiorze Łabędzia i Lutni, przyniosło ciekawy rezultaty. Jak wiadomo misja będzie kontynuowana przez 3,5 roku z przedłużeniem do 6 lat.....
Zapowiada się bardzo ciekawie, może uda się odkryć drugą Ziemie......
źródło:
www.nasa.gov/...ary_system.html

pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
>Reasumując prawdopodobieństwo odkrycia życia poza ziemskiego lub lustrzanego odbicia naszej
>planety, jest bardzo duże zważywszy na ilość galaktyk i planet znajdujących się w nich.

Życie... Co to jest życie ? Jakie jest to 'obiektywne prawdopodobieństwo' powstania życia w warunkach tzw. sprzyjających ? NIE WIEMY.

Może tylko My tu na Ziemi żyjemy ?

PS> Nie wierzę w to. Wierzę, że życie jest 'pospolite' i istnieje na >googolu planet podobnych do naszej - Wszechświat -> nieskończoności. Nie wiemy tego. Podkreślam nie wiemy tego.

"Największy błąd popełnia ten, kto sądząc, że może zrobić niewiele, nie robi nic"
rhotax7 (3947 punktów)
Życie na Ziemi powstało spontanicznie paręset mln. lat po jej ostygnięciu.
Historia ta jest najlepszym przykładem na łatwość powstawania życia.

Jakie jest prawdopodobieństwo powstania życia na planecie leżącej w strefie złotowłosej?
Bliskie 100%.
Dlaczego?
Sam skład chemiczny planety leżącej w strefie złotowłosej jest spowodowany masami atomów które w takiej grawitacyjnej odległości tworzą planetę z materiału po explozji supernowej.
Same właściwości fizyko-chemiczne atomów wymuszają tworzenie się coraz bardziej skomplikowanych związków.A że planeta ma ogromną powierzchnię i do tego dużo czasu na syntezy(setki mln.lat) to i nie dziwota że życie powstało.
Same prawa replikacji i doboru naturalnego wymuszają dalszy rozwój.

A ostatecznym wynikiem tej ewolucji jesteśmy my Ateiści.
Matix (5786 punktów)
A mnie denerwują wszyscy entuzjaści głupiej teorii panspermii. Jak widzę ich wypowiadających się z wielkim poruszeniem i entuzjazmem to ręce załamuję. To tak jakby na siłę szukać jak najtrudniejszego sposobu rozwiązania zadania kiedy to najprostsze jest pod ręką. Skoro życie przyleciało na kamykach to chyba gdzieś musiało powstać od zera co nie? No i gdzie niby miałoby powstać w naszym układzie słonecznym jak nie na Ziemi? Po co ubarwiać na siłę i wymyślać głupoty?
05-02-2011 22:36 
 Ocena 1 na 1
Visica_El_Barca (85 punktów)
>A mnie denerwują wszyscy entuzjaści głupiej teorii panspermii. Jak widzę ich wypowiadających się z wielkim poruszeniem i entuzjazmem to ręce załamuję. To tak jakby na siłę szukać jak najtrudniejszego sposobu rozwiązania zadania kiedy to najprostsze jest pod ręką. Skoro życie przyleciało na kamykach to chyba gdzieś musiało powstać od zera co nie? No i gdzie niby miałoby powstać w naszym układzie słonecznym jak nie na Ziemi? Po co ubarwiać na siłę i wymyślać głupoty?

Bo widzisz to że życie gdzieś tam jest we wszechświecie to jest pewne. Chyba że założymy najbardziej skrajny przypadek, iż mieliśmy w cholerę szczęścia i tylko My, Ty i Ja mamy okazje się urodzić i umrzeć zobaczyć, a także doświadczyć życia w całym wszechświecie..... Ale to nie o to chodzi....Kwestia jest taka, że osobiście chciałbym zobaczyć drugą Ziemie, ujrzeć "inne" życie....co jak co na pewno będzie się różniło od naszego, poznać nowe gatunki...może tak nie masz wystarczy Ci to co jest...ale mnie ta sprawa pochłania do tego stopnia, że tak się "podniecam", i chciałbym dożyć tej chwili.....chwili jak ogłoszą, że gdzieś tam, krąży wokół jakiejkolwiek gwiazdy planeta po której biegają "zielone ludki".......
rhotax7 (3947 punktów)
>A mnie denerwują wszyscy entuzjaści głupiej teorii panspermii.
Mnie śmieszą.Goście od kręgów w zbożu i stron UFO oraz psychokinezy i duchów.
A egzorcyści są the best i wierzący w to ludzie.
Nabijam się też z boga i wiary w wiarę.
Jak to dobrze że mieszkam w Polsce.
W Iranie by mnie dawno zabili za ateizm i nabijanie się z ichniego boga/proroka.
06-02-2011 09:51 
 Ocena 2 na 2
Fizyk (17637 punktów)
> Skoro życie przyleciało na kamykach to chyba gdzieś musiało powstać od zera co nie? No i gdzie niby miałoby powstać w naszym układzie słonecznym jak nie na Ziemi? Po co ubarwiać na siłę i wymyślać głupoty?

Hipotezę panspermii należy wziąć na serio. Życie mogło przywędrować na Ziemię z innych układów gwiezdnych we wnętrzach komet. Jeżeli popatrzysz na listę zarzutów przeciwko panspermii, to żaden z nich nie jest decydujący. Choć bardziej prawdopodobne wydaje się powstanie życia na Ziemi, innych możliwości nie da się wykluczyć.
Matix (5786 punktów)
Jeden zarzut jest jednak decydujący. Odległość. Jeśli założymy że przybyło na komecie z innego układu gwiezdnego 3.5 mld lat temu, doliczyć jeszcze czas w jakim musiało pokonać tą drogę i oczywiście to w jak długim czasie musiało "przeżyć" w warunkach próżni to jest to dla mnie jakaś kpina z rozsądku przyjmować taką teorię za bardzo możliwą. Zauważmy prosty fakt: na Ziemi wykształciły się odpowiednie warunki do powstania życia. Więc czemu na siłę niektórzy szukają ubarwień, zamiast po prostu racjonalnie pomyśleć? Czemu życie miało przywędrować z daleka skoro tu mogło wyewoluować?

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365