Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ewolucja zmniejsza ludziom mózgi

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
06-02-2011 16:44sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Ewolucja zmniejsza ludziom mózgi
Ocena 2 na 2
Witam!
Dość ciekawym zjawiskiem jest, że ewolucja zmniejsza ludziom mózg: www.physorg.com/news/2011-02-brains-smarter.html
Zreszta zjawisko dotyka też samej struktury mózgu - istnieje złoty środek pomiędzy "przyrastaniem" nowych synaps i neuronów, a "obumieraniem" starych, który zapewnia najlepszy efekt dla ilości punktów IQ: www.physor(*)-synapses-equal-efficient.html
Czyżbyśmy się specjalizowali, jako gatunek? Zakładając, że tendencja będzie rozwijać się w czasie utracimy możliwość życia w naturze, a dostosujemy się do sztucznego środowiska - gdy życie w społeczeństwie jest podstawą egzystencji, a otaczają nas wytwory techniki.
Co powiecie na taką przyszłość ludzkości?

Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

rhotax7 (3947 punktów)
Proces zmniejszania się mózgu nie oznacza jeszcze rozstania się z naturą w końcu indianie z Amazonii całkiem dobrze sobie radzą w dżungli pomimo mniejszych mózgów.

W związku z tym iż proces dalszego ewentualnego zmniejszania naszego mózgu musi zająć kolejne przykładowe 30 tys. lat to nawet nie musimy się martwić o nasze przystosowanie do życia w naturze-z powodu braku naturalnej natury do tego czasu.

Nasze mniejsze i inteligentniejsze mózgi znajdą zapewne sposób na zmniejszenie populacji w przyszłości na przykład za pomocą starej przaśnej świętej wojny.

Świetnie zoobrazowali takie przyszłe społeczeństwa pisarze sf polecam wszystkim Limes Inferior A.Zajdla.
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)

>Świetnie zoobrazowali takie przyszłe społeczeństwa pisarze sf polecam wszystkim Limes Inferior A.Zajdla.
Czytałem.

Pozdrawiam

... należy upraszczać najbardziej, jak to jest możliwe. Ale nie bardziej!
A. 1stein
06-02-2011 18:28 
 Ocena 1 na 1
rhotax7 (3947 punktów)
Oczywiście w głowie mam Zero.Zmierzone- b.wielokątne.Wzieła mnie ta książka.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
> Indianie z Amazonii całkiem dobrze sobie radzą w dżungli pomimo mniejszych mózgów.
A po cholerę im większe mózgi? Co to? Komputerów obsługiwać nie muszą. Samolotów TU 154 też na ziemię sprowadzać nie sprowadzają. A aby ryby łowić i baby chędożyć to mózg duży tylko przeszkadza.
> nie musimy się martwić o nasze przystosowanie do życia w naturze
A jak wiatr słoneczny wszystko zdmuchnie to co będzie? W 2012 roku! Wszystko djabli wezmą. I wtedy studnia się przyda i radło. Wołami orać będziemy i kombinować naszymi mózgami skąd tu żarło zdobyć.

"Pomagaj zawsze, nie czyń krzywdy - nigdy" Sai Baba.
spellbinder (8577 punktów)
Zabawne jest, że im lepiej człowiek opanowuje daną czynność, tym mniej energii potrzeba mózgowi, aby ją wykonać. Więcej - wielkość mózgu nie ma wpływu na inteligencję, za to sposób "upakowania" neuronów już tak. Stajemy się bardziej efektywni.

Co do utracenia zdolności życia w naturze - my żeśmy ją już dawno utracili. Ale za mało czasu minęło, żeby człowiek mógł się jakoś do tego przystosować, a jednocześnie duża "przeżywalność" każdego zestawu genów uniemożliwia wystąpienie wyraźnych "postępów". Choćby takie stopy - ludzkie stopy nie są przystosowane do chodzenia po twardych powierzchniach. Ale przeżywają i rozmnażają się wszyscy - w związku z tym nawet ci, którzy lepiej sobie radzą, nie mają szansy na zdominowanie reszty populacji. Tak samo z mózgiem - lepiej przystosowani nie mają większej ilości dzieci - rozmnaża się każdy. Wszystkie geny trafiają do puli.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
> Co powiecie na taką przyszłość ludzkości?
Okropna! Ja już mam mniejszy mózg! Ale jedni powiadają, że odrobina alkoholu pobudza inteligencję. A drudzy psioczą na alkohol. I wierz tu komu. Ach ci uczeni!

"Pomagaj zawsze, nie czyń krzywdy - nigdy" Sai Baba.
06-02-2011 19:00 
 Ocena 1 na 1
spellbinder (8577 punktów)
>> Co powiecie na taką przyszłość ludzkości?
>Okropna! Ja już mam mniejszy mózg! Ale jedni powiadają, że odrobina alkoholu pobudza inteligencję. A drudzy psioczą na alkohol. I wierz tu komu. Ach ci uczeni!

Alkohol jest niezbędny, bo zabija te słabe, niepotrzebne neurony. Byle tylko nie pić za dużo. Nie więcej niż litr spirytusu dziennie...
06-02-2011 20:06 
 Ocena 1 na 1
rhotax7 (3947 punktów)
>Alkohol jest niezbędny, bo zabija te słabe, niepotrzebne neurony. Byle tylko nie pić >za dużo. Nie więcej niż litr spirytusu dziennie...
I wtedy ma się też trzeżwiejsze spojrzenie na świat.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
> Nie więcej niż litr spirytusu dziennie...
Statystycznie!

"Pomagaj zawsze, nie czyń krzywdy - nigdy" Sai Baba.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365