Racjonalista - Strona głównaDo treści
2,68 za godzinę za lekcje religii

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
09-09-2010 22:10MarcinK (9189 punktów)2,68 za godzinę za lekcje religii
Ocena 5 na 5
Dzisiejszy dodatek do katowickiej Gazety Wyborczej:

wiadomosci(*)eligie__2_68_zl_za_lekcje.html

Cytat:
Katowiccy radni uchwalili, że lekcje religii w przedszkolach będą płatne. - No i doczekaliśmy się! Gdyby katecheza, jak dawniej, organizowana była w przykościelnych salkach, nikt nie wpadłby na tak absurdalny pomysł - mówią rodzice.

Uchwała ustalająca nowe opłaty za świadczenia oferowane przez przedszkola została opublikowana w dzienniku urzędowym pod koniec lipca i - zgodnie z przepisami - wchodzi w życie z końcem tego tygodnia. Znosi ona opłatę stałą (158 zł), którą dotąd miasto, oprócz stawki żywieniowej, pobierało od wszystkich rodziców, niezależnie od czasu, jaki ich dziecko spędzało w przedszkolu. Niedawno kilka gmin stosujących podobne rozwiązanie przegrało z rodzicami w sądach, które orzekły, że zgodnie z prawem płatne mogą być jedynie zajęcia nadprogramowe.

Katowiccy radni, by uniknąć podobnych kłopotów, dostosowali lokalne prawo do sądowej interpretacji, przygotowując listę zajęć, za których godzinę rodzic zapłaci 2,68 zł. I wywołali skandal. - Odbierając córkę z przedszkola, zapytałam panią dyrektor, czy planowane są jakieś zajęcia dodatkowe, na które mogłabym ją zapisać. Dała mi listę, zastrzegając, że wszystkie zajęcia będą odpłatne. Oprócz rytmiki czy gimnastyki korekcyjnej była na niej również katecheza. Myślałam, że to pomyłka - relacjonuje Anna Pawłowska, mama czteroletniej Zuzi.

Kiedy dyrektorka potwierdziła, że opłata za katechezę jest faktem, pani Anna nie kryła oburzenia. - Kiedy byłam dzieckiem, na religię do salki przykościelnej chodziło się z namaszczeniem, jak na mszę. Odkąd weszła do szkół, stała się normalnym przedmiotem, z którego pisze się sprawdziany i dostaje oceny. Opłaty w przedszkolach sprowadzą ją na jeszcze niższy poziom, do rangi zwykłej usługi - mówi Pawłowska. Choć jest wierząca, zastanawia się, czy w takiej sytuacji w ogóle posyłać córkę na religię.

Zaskoczona jest również pani Monika, mama czteroletniego Patryka. Wylicza, że choć kwota 2,68 zł może wydawać się śmiesznie niska, w skali miesiąca to ponad 10 zł (katecheza odbywa się dwa razy w tygodniu po pół godziny). - Dla biedniejszych rodzin nawet tyle może być trudno wygospodarować. A cennik za udział w katechezie to prawie jak cennik za uczestnictwo we mszy - twierdzi pani Monika.

Dyrektorzy przedszkoli są zdezorientowani. - W nowej uchwale jest zapisane, że religia jest poza podstawą programową, słyszeliśmy o tym także na szkoleniu, ale katecheci, z którymi rozmawiałam, twierdzą inaczej i przekonują, że powinna być bezpłatna. Rodzice moich wychowanków na razie odnoszą się do tematu spokojnie, ale wiem, że w niektórych przedszkolach jest gorąco. Liczę, że zanim uchwała wejdzie w życie, wydział edukacji zorganizuje dla nas spotkanie i wszystko nam wyjaśni - mówi Iwona Dzięgielewska, dyrektorka Przedszkola nr 9.

- Zapis o płatnej religii to bzdura i przykład niekompetencji prawnika, z którym, jak się dowiedziałem, był konsultowany - denerwuje się ks. Marceli Cogiel, dyrektor wydziału katechetycznego katowickiej kurii metropolitalnej. Wyjaśnia on, że wprawdzie religia nie kwalifikuje się do podstawy programowej wychowania przedszkolnego, jednak znajduje się w ramowym planie zajęć, a to oznacza, że nie może być płatna. - Interweniowałem w tej sprawie w magistracie po pierwszych telefonach od dyrektorów. Obiecano mi, że uchwała zostanie znowelizowana na najbliższej sesji rady miejskiej - mówi ks. Cogiel.

Jerzy Forajter, przewodniczący rady, przyznaje, że uchwała będzie zmieniona. - Już po jej przegłosowaniu weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Dostosowując naszą uchwałę do nowych przepisów, wprowadzimy również zmiany sugerowane przez rodziców i dyrektorów - zapewnia Forajter.


Co o tym sądzicie? Religia to zajęcia dodatkowe płatne tak jak każde inne. Ja generalnie przychylam się do tego pomysłu. Jak nasi gastarbeiterzy ruszyli do Niemiec to nagle zwiększyła się liczba apostazji w kraju. Im więcej takich inicjatyw tym zdaję się szybciej religia wróci do salek katechetycznych. W końcu, czy tego kościelni chcą czy nie, zawszeć to bliższa koszula ciału.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Kowalski (2244 punktów)
Nic z tego nie będzie. Ksiądz się zdenerwował i już interweniował. Radni wszystko odszczekają i jeszcze przeproszą, a może w drodze pokuty nawet jakąś działkę miejscowemu plebanowi oddadzą pod małą albo i większą architekturę sakralną.
10-09-2010 11:38 
 Ocena 1 na 1
MarcinK (9189 punktów)
>Nic z tego nie będzie. Ksiądz się zdenerwował i już interweniował. Radni wszystko odszczekają i jeszcze przeproszą, a może w drodze pokuty nawet jakąś działkę miejscowemu plebanowi oddadzą pod małą albo i większą architekturę sakralną.

Zapewne tak będzie. Ja sobie tak kombinuję, że gdybym był radnym lewicy to w czasie głosowania nad tą uchwałą zgłosiłbym poprawkę żeby lekcje religii były wyżej płatne - co najmniej 20 zł/ha. No w końcu ksiądz naucza rzeczy fundamentalnych i najważniejszych i jak to być może, że ma mieć takie samo uposażenie jak jakiś lektor języka. Następnie upublicznił bym listę tych co to byli przeciwni tak wspaniałej inicjatywie.
10-09-2010 11:44 
 Ocena 1 na 1
Kowalski (2244 punktów)
> [...] Ja sobie tak kombinuję, że gdybym był radnym lewicy to w czasie głosowania nad tą uchwałą zgłosiłbym poprawkę żeby lekcje religii były wyżej płatne - co najmniej 20 zł/ha.[...]

Problem w tym, że działacze lewicy to w większości osoby głęboko wierzące i sumiennie praktykujące, o czym możemy dowiedzieć się z dzisiejszej "Rzepy"
www.rp.pl/(*)z-w-symbiozie-z-Kosciolem.html
MarcinK (9189 punktów)
>> [...] Ja sobie tak kombinuję, że gdybym był radnym lewicy to w czasie głosowania nad tą uchwałą zgłosiłbym poprawkę żeby lekcje religii były wyżej płatne - co najmniej 20 zł/ha.[...]
>Problem w tym, że działacze lewicy to w większości osoby głęboko wierzące i sumiennie praktykujące, o czym możemy dowiedzieć się z dzisiejszej "Rzepy"
>www.rp.pl/(*)z-w-symbiozie-z-Kosciolem.html

Przykład idzie z góry. Z tego co wiem ateista Napieralski wziął ślub kościelny i ochrzcił swoje dziecko. Olejniczak zresztą też się tym chwalił.
10-09-2010 15:34 
 Ocena 1 na 1
Anna N (1657 punktów)
>Z tego co wiem ateista Napieralski wziął ślub kościelny i ochrzcił swoje dziecko. Olejniczak zresztą też się tym chwalił.<
Może i tak, ale, jak na razie, tylko lewica ma odwagę mówić głośno o powrocie religii do salek katechetycznych i protestować przeciwko symbolom religijnym w budynkach państwowych.
MarcinK (9189 punktów)
>>Z tego co wiem ateista Napieralski wziął ślub kościelny i ochrzcił swoje dziecko. Olejniczak zresztą też się tym chwalił.<
>Może i tak, ale, jak na razie, tylko lewica ma odwagę mówić głośno o powrocie religii do salek katechetycznych i protestować przeciwko symbolom religijnym w budynkach państwowych.
>

Użytkownik Kowalski powyżej wkleił jak to rzeczywiście wygląda. Ostatnio zresztą podobnie rzecze Palikot.
Ammet (1428 punktów)

>Może i tak, ale, jak na razie, tylko lewica ma odwagę mówić głośno o powrocie religii do salek katechetycznych i protestować przeciwko symbolom religijnym w budynkach państwowych.

Tak jak o in vitro i wszelkich takich. Ale i tak wg słuchaczy Radia M. PO jest o bardziej lewicowe od SLD, z tego, co mi wiadomo.


"Dla Ciebie ten ofiarny stos
Dla Ciebie dym palonych ciał
Za wszystko co dla Ciebie
W niebie odbiorę boski szmal"
10-09-2010 20:37 
 Ocena 1 na 1
Myflowers (2721 punktów)
>>>
>Przykład idzie z góry. Z tego co wiem ateista Napieralski wziął ślub kościelny i ochrzcił swoje dziecko. Olejniczak zresztą też się tym chwalił.

Olejniczak się też chwalił, ze bimber pędzi i jeszcze podkablował kumpli - euroosłów, ups... europosłów. Nawet ten durnowaty Kuba zwrócił uwagę, że to nielegalne jest...

Ale chyba sobie nie będzie musiał śpiewać, (immunitet go będzie chronił przeca)
Tyle mi zostało, co mi nakapało
Jak przyjdzie policja - będzie prohibicja?

(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/
MarcinK (9189 punktów)
>>>>>Przykład idzie z góry. Z tego co wiem ateista Napieralski wziął ślub kościelny i ochrzcił swoje dziecko. Olejniczak zresztą też się tym chwalił.
>Olejniczak się też chwalił, ze bimber pędzi i jeszcze podkablował kumpli - euroosłów, ups... europosłów. Nawet ten durnowaty Kuba zwrócił uwagę, że to nielegalne jest...
>Ale chyba sobie nie będzie musiał śpiewać, (immunitet go będzie chronił przeca)
>Tyle mi zostało, co mi nakapało
>Jak przyjdzie policja - będzie prohibicja?
>
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/


Olejniczak to chyba będzie musiał zostać przy tym bimbrze. Dziś widziałem wiadomości i był nowy sondaż OBOPu : PO 52%, PIS 25%, SLD 20%

Te sondaże to raczej są o kant .... potłuc ale SLD coś ostatnio stale przekracza dychę, a dwudziestkę to chyba ostatnio miało na początku Milera.
Alicja Duda (25557 punktów)
Proszę zapoznać się z paragrafem 25c
Ammet (1428 punktów)
Pomysł niegłupi jak dla mnie. Sprowadzając tę lekcję do poziomu "zwykłej usługi" to takie pozbawianie sacrum...

>Kiedy byłam dzieckiem, na religię do salki przykościelnej chodziło się z namaszczeniem, jak na mszę.

o.o
>Im więcej takich inicjatyw tym zdaję się szybciej religia wróci do salek katechetycznych
My niedawno mieliśmy w szkole genialną ankietę z zakresu wiedzy i wiary (tzn. wypowiedz się na temat antykoncepcji, ślubów homoseksualistów etc.) z okazji 20 lecia istnienia religii w szkołach-wychodzi na to, że to jakieś dobrodziejstwo od Boga dane, a Ty mówisz, że miałaby wrócić do salek!

"Dla Ciebie ten ofiarny stos
Dla Ciebie dym palonych ciał
Za wszystko co dla Ciebie
W niebie odbiorę boski szmal"
MarcinK (9189 punktów)
>Pomysł niegłupi jak dla mnie. Sprowadzając tę lekcję do poziomu "zwykłej usługi" to takie pozbawianie sacrum...

Mnie tam nawet religia nie przeszkadza w szkole pod warunkiem, że byłyby to zajęcia dodatkowe i 100% płatne przez chętnych na nie uczęszczających.

>My niedawno mieliśmy w szkole genialną ankietę z zakresu wiedzy i wiary (tzn. wypowiedz się na temat antykoncepcji, ślubów homoseksualistów etc.) z okazji 20 lecia istnienia religii w szkołach-wychodzi na to, że to jakieś dobrodziejstwo od Boga dane, a Ty mówisz, że miałaby wrócić do salek!

To jakie wyniki były?

Nie byłyby lepsze gdyby w szkole była etyka i wychowanie seksualne(nie wykładane przez księdza rzecz jasna)?

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365