> Takie pytanie do osób posiadających trochę szerszą wiedzę na ten temat, bo w literaturze> quasi-fachowej ciągle spotykam się ze stwierdzeniem, że "kościoły sytuowano na wschód, czyli w> stronę Jerozolimy i Grobu Pańskiego". No to jak w końcu, w stronę wchodzącego słońca czy w stronę> Jerozolimy?W stronę Jerozolimy i Grobu Pańskiego, co w Europie z grubsza pokrywa się z kierunkiem , z którego wschodzi słońce : ex oriente lux. Na terenach chrześcijaństwa wschodniego , ze względu na położenie geograficzne widać to trochę wyraźniej. Proszę spojrzeć na tę mapkę: upload.wik(*)ntinople_imperial_district.pngWidać tam cztery kościoły (w tym przesławna Hagia Sophia, czyli Kościół Mądrości Bożej). Wszystkie mają absydy zamykające prezbiterium od strony południowo-wschodniej, czyli skierowane na Jerozolimę. Poprawnie mówi się nie o "sytuowaniu na wschód", tylko o orientowaniu (oriens = łac. wschód). Orientowany kościół ma prezbiterium (gdzie mieści sie ołtarz główny) od strony wschodniej, albo "mniej wiecej wschodniej"  , stąd nazwa. Zasada obowiązywała od ok. V do XIX wieku.
|