Racjonalista - Strona głównaDo treści
statystyczna cyrkulacja

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
09-02-2011 16:42kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
statystyczna cyrkulacja
Mamy system złożony z wielu cząstek, którego równowaga zależy od kwadratu prędkości cząstek.
Jest tak właśnie w przypadku ładunków elektrycznych, co widać nawet po sile Lorentza:
F = q v x B = q v x (v/c^2 E) = q v^2/c^2 E' = F(v^2); E - pole elektryczne, E' - jakaś składowa E.

Sumujemy statystyczną wartość siły:
F = F(v^2); i teraz dla F
>0 - będzie ekspansja całego systemu, natomiast dla F < kontrakcja.

Zatem w równowadze musi być: F = 0;

Powiedzmy że istnieje pewien rozkład prędkości, w którym ten warunek równowagi będzie spełniony.
Ale czy to na pewno wystarczy - będzie równowaga?

Przecież każdy sensowny rozkład ma niezerową wariancję, która w tym przypadku będzie właśnie pokazywać odchyłki kwadratowe od średniej: Var =~ v^2.

Zatem siła statystyczna takiego systemu nie może być zerowa - więc jaka będzie?!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

darlove (2804 punktów)
Ech... Szkoda slow. Uklad izolowany jest w rownowadze wtedy i tylko wtedy, gdy suma sil wewnetrznych ukladu jest rowna 0. Jaka wielkosc jest proporcjonalna do kwadratu predkosci? Energia. I to wszystko chyba na ten temat. Rownowaga mechaniczna (bo o takiej piszesz) nie moze zalezec od kwadratu predkosci czastek. Jesli ktos wymysla sobie swiat, to dobrze by bylo, aby chociaz swiat ten spelnial pewne logczne koniecznosci.

Lepiej jest z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
> Uklad izolowany jest w rownowadze wtedy i tylko wtedy, gdy suma sil wewnetrznych ukladu jest rowna 0.

Ale w przypadku ładunków te siły zależą od v^2.

> Jaka wielkosc jest proporcjonalna do kwadratu predkosci? Energia. I to wszystko chyba na ten temat.

Wszystko w przypadku braku sił pomiędzy cząstkami, czyli w teorii gazu doskonałego.

> Rownowaga mechaniczna (bo o takiej piszesz) nie moze zalezec od kwadratu predkosci czastek.

Naprawdę?
dwa przeciwne ładunki: mv^2/r = kqQ^2/r^2;
od czego zależy równowaga tego układu ładunków?

No, teraz robimy to samo ale uwzględniamy magnetyzm, czyli zależność sił od v^2, oraz trochę więcej cząstek, np. 10^50 sztuk zamiast dwóch.
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
Wystarczy trochę geometrii 3D i dzieci leżą i kwiczą.
Dwie urny, dwie kuleczki, ewentualnie dwie koperty (trzy to już doktorat).

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365