Racjonalista - Strona głównaDo treści
Obowiązkowa nauka religii w szkołach publicznych.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
21-09-2010 00:21Pan Abrahadabra (90 punktów)Obowiązkowa nauka religii w szkołach publicznych.
Ocena 9 na 9
Witam.
Ostatnimi czasy natknąłem się na pewna ciekawostkę która moim zdaniem nosi znamiona skandalu.
Otóż w naszej pięknej Republice istnieją szkoły publiczne (nie mylić ze szkołami prywatnymi posiadającymi uprawnienia szkół publicznych) w których nauka religii katolickiej jest obowiązkowa, udział w życiu religijnym jest kryterium oceny z zachowania oraz w której nie wolno głosić poglądów i prezentować postaw sprzecznych z nauczaniem kościoła katolickiego.

Podkreślam, że mowa tu o szkołach PUBLICZNYCH.

Szkoły publiczne w których dochodzi do takich hucpiarskich historii to część szkół prowadzonych przez kościelne osoby prawne.
Typowym przykładem takiej szkoły publicznej jest Publiczne Liceum Urszulanek w Rybniku.

Kilka smaczków:
Rekrutacja do publicznego liceum.
wymagana m.in. Opinia księdza proboszcza.
niezłożenie takiej opinii oznacza rzekomo rezygnację z nauki w tymże publicznym liceum... (vide: paragraf 5)
www.urszulanki.rybnik.pl/docs/reg_rekrut_LO.pdf

STATUT PUBLICZNEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO SIÓSTR URSZULANEK UNII RZYMSKIEJ
W RYBNIKU
Prawa i obowiązki uczniów
§ 35
Prawa i obowiązki uczniów określa Regulamin szkoły.
2. Uczniowie mają obowiązek:
1)przestrzegania regulaminu szkoły,
2)włączania się w życie religijne szkoły,

Skreślenie z listy uczniów
§ 38

1.Skreślenie z listy uczniów decyzją dyrektora szkoły na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej może być zastosowane wobec jawnego i rażącego naruszenia Statutu szkoły i Regulaminu uczniowskiego lub popełnienia ciężkiego wykroczenia.

2.Uczeń może być skreślony z listy uczniów w następujących przypadkach:
1)jeżeli lekceważy Statut szkoły oraz obowiązki szkolne,
2)jeżeli propaguje sprzeczny z założeniami wychowawczymi szkoły styl życia,
3)jeżeli ujawnia lekceważący stosunek do nauczycieli i wychowawców,
4)jeżeli pobyt ucznia w szkole zagraża dobru, moralności lub bezpieczeństwu innych uczniów,
5) jeżeli nosi lub propaguje znaki i symbole satanistyczne albo inne sprzeczne z wiarą katolicką.


www.urszul(*)t&view=article&id=27&Itemid=66

Same smaczki.
Czy to jest normalne i zgodne z obowiązującym w RP prawem?
Moim zdaniem nie.
Zaryzykuję tezę, że istnieją poważne przesłanki aby szkoła ta oraz jej podobne straciły status szkoły publiczne, a co za tym idzie straciła środki finansowe płynące z budżetu państwa.

Zapraszam do dyskusji.
Pan Abrahadabra


Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Kowalski (2244 punktów)
Temat rzeka. Państwo polskie stworzyło niezwykle dogodne warunki do tworzenia szkół religijnych i powstają one niczym grzyby po deszczu, przy czym bodajże około jedna trzecia z nich ma status szkół powszechnych i finansowana jest przez samorządy. I nie byłoby w tym może nic złego, gdyby nie fakt, że szkoły te - nie wiem, na jakich zasadach - zyskują przywileje nieosiągalne dla zwykłych szkół. Prawo do segregacji dzieci, prosta droga do usuwania z listy uczniów dzieci trudnych, mniejsza liczebność uczniów w klasie (na przykład w Liceum Pijarów w Poznaniu od kilku do kilkunastu osób), możliwość poszerzania oferty programowej (w przytoczonym liceum kilka języków do wyboru), chyba nieograniczona swoboda w zwalnianiu kadry, no i lokal za friko od miasta lub za symboliczne grosze. Nic więc dziwnego, że do takich szkół ustawiają się kolejki rodziców, wśród nich także ateiści, bo ich oferta w zakresie przedmiotów merytorycznych przewyższa ilością to, co oferują zwykłe szkoły, a segregacja dzieciaków i nauczycieli w prosty sposób przekłada się na jakość zachowania i poziom nauczania.
Roksana Małek (894 punktów)
Takich tragicznych ewenementów jest w naszym kraju więcej niż mogłoby siię wydawać.........Dlatego zawsze doprowadza mnie do szału, kiedy ktoś z moich "opartunistycznych" znajomych, aczkolwiek niewierzących, mówi coś w stylu : eeeeeee tam, co ci religia w szkołach, przeszkadza, nikt cię nie zmusza, chcesz-chodzisz, nie chcesz-nie chodzisz. Tymczasem obok nas dzieją się rzeczy, które można delikatnie nazwać "poważnymi nadużyciami"............... Plusik za poruszenie tego, jakże aktualnego dzisiaj, problemu.
21-09-2010 13:38 
 Ocena 2 na 2
Guzik (2020 punktów)
: eeeeeee tam, co ci religia w szkołach, przeszkadza, nikt cię nie zmusza, chcesz-chodzisz, nie chcesz-nie chodzisz.

No i tak uczymy młodzież postaw konformistycznych. Wszystko zrobić dla świętego spokoju, nie wychylać się. Czyny swoją stroną, nauka religii swoją. Zabronione w religii nie jest ważne w zyciu. Patrz współżycie przed ślubem, stosowanie antykoncepcji. Moim zdaniem wychowamy w ten sposób pokolenie niemoralnych ludzi a religia zamiast być dobrem będzie wielkim złem.
21-09-2010 16:38 
 Ocena 1 na 1
Luszek (348 punktów)
Moim zdaniem wychowamy w ten sposób pokolenie niemoralnych ludzi a religia zamiast być dobrem będzie wielkim złem.
Hm. Sugerujesz zatem że w innym przypadku religia byłaby dobrem?

Błędy usuń dotykając punktu "KAS"
22-09-2010 08:53 
 Ocena 2 na 2
Guzik (2020 punktów)
>Moim zdaniem wychowamy w ten sposób pokolenie niemoralnych ludzi a religia zamiast być dobrem będzie wielkim złem.
>Hm. Sugerujesz zatem że w innym przypadku religia byłaby dobrem?
>
Błędy usuń dotykając punktu "KAS"


Osobiście nie uwazam jej za dobro, raczej za zło konieczne. Jednak dla decydentów i większości zwyklych ludzi jawi się ona jako jedyny sposób na wszystko zło tego świata, swego rodzaju zawór bezpieczeństwa i sposób na przetrwanie.
Ja widzę więcej negatywów. Uzależnienie od religii czyni człowieka bezwolnym, oducza go wiary we własne siły, a uczy myślenia magicznego i wiary w cudowne rozwiązanie problemu, oducza racjionalnego myslenia,zabiera radość zycia poprzez twierdzenie, że dopiero po śmierci jest prawdziwe życie...
21-09-2010 19:33 
 Ocena 8 na 8
Pan Abrahadabra (90 punktów)
Kilka faktów:
I.
Naruszenie przepisu ustawy o systemie oświaty.
Tekst ustawy:
www.prawo.(*)p?qdatprz=19-09-2010&qplikid=1

Art. 7. 1. Szkołą publiczną jest szkoła, która:
1) zapewnia bezpłatne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania;
2) przeprowadza rekrutację uczniów w oparciu o zasadę powszechnej dostępności;

Trudno mówić o powszechnej dostępności skoro należy składać dokumenty typu: świadectwo chrztu, opinie proboszcza lub świadectwo bierzmowania.
Szkoła taka nie jest szkoła powszechnie dostępną, jest to szkoła dostępna dla katolików.

II.
Naruszenie przepisu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach
Tekst rozporządzenia:
www.katecheza.episkopat.pl/prawo/lex_stan.htm

§1. 1. W publicznych przedszkolach organizuje się, w ramach planu zajęć przedszkolnych, naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych). W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej "szkołami", organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki:
1) w szkołach podstawowych i gimnazjach - na życzenie rodziców (opiekunów prawnych),
2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych), bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie,
2. Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w najprostszej formie oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może natomiast zostać zmienione.
3. Uczestniczenie lub nieuczestniczenie w przedszkolnej albo szkolnej nauce religii lub etyki nie może być powodem dyskryminacji przez kogokolwiek i w jakiejkolwiek formie.

Natomiast statut publicznego liceum ogólnokształcącego sióstr urszulanek unii rzymskiej w Rybniku w§ 7 ust. 4 stanowi ,że nauka religii katolickiej jest w szkole obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Życzenia rodziców (bądź uczniów), o których mowa w art. 12, ust. 1. Ustawy o systemie oświaty, zawiera się w fakcie wyboru szkoły katolickiej.

Tekst statutu:
www.urszul(*)t&view=article&id=27&Itemid=66

Zapis statutu jest niezgodny z przepisami ustawy gdyż nie daje możliwości rezygnacji z nauki religii.

III.
Czy szkołą publiczną jest szkoła z której można wylecieć za głoszenie poglądów i sposób życia niezgodny z wymogami religii katolickiej?

Patrz rozdział: Skreślenie z listy uczniów § 38
1.Skreślenie z listy uczniów decyzją dyrektora szkoły na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej może być zastosowane wobec jawnego i rażącego naruszenia Statutu szkoły i Regulaminu uczniowskiego lub popełnienia ciężkiego wykroczenia.

2.Uczeń może być skreślony z listy uczniów w następujących przypadkach:
1)jeżeli lekceważy Statut szkoły oraz obowiązki szkolne,
2)jeżeli propaguje sprzeczny z założeniami wychowawczymi szkoły styl życia,
3)jeżeli ujawnia lekceważący stosunek do nauczycieli i wychowawców,
4)jeżeli pobyt ucznia w szkole zagraża dobru, moralności lub bezpieczeństwu innych uczniów,
5) jeżeli nosi lub propaguje znaki i symbole satanistyczne albo inne sprzeczne z wiarą katolicką.

Podsumowując
Z polskiej publicznej szkoły można wylecieć za styl życia niezgodny z katolicką wizją świata, za niemoralność, za propagowanie znaków i symboli sprzecznych z wiarą katolicką.
Takie to kurioza maja miejsca w szkole publicznej której budżet stanowią środki przekazywane przez państwo.

Pytanie do forumowiczów: kogo i w jakiej formie można powiadomić o tych nieprawidłowościach?
Czy istnieją podstawy do pozbawienia tej szkoły, oraz jej podobnych, statusu szkoły publicznej?
Wiązałoby się to z utratą środków płynących z budżetu państwa na jej działalność.

Pozdrawiam
Pan Abrahadabra
21-09-2010 20:35 
 Ocena 1 na 1
Roksana Małek (894 punktów)
>Pytanie do forumowiczów: kogo i w jakiej formie można powiadomić o tych nieprawidłowościach?
Radzę zwrócić się do kogoś z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Mariusz Agnosiewicz zamieszczał już na tym forum relację ze swojej pomyślnej interwencji w jednym z kuratoriów. Ponadto, warto skontaktowac się z kimś z Młodych Racjonalistów-cały czas trwa ich akcja Szkoła bez kościoła, albo z Młodych Socjalistów-także prowadzą obecnie podobną kampanię.
Serdecznie pozdrawiam
23-09-2010 00:13 
 Ocena 9 na 9
Madman (7811 punktów)
>Pytanie do forumowiczów: kogo i w jakiej formie można powiadomić o tych nieprawidłowościach?
Pozwoliłem sobie wykorzystać przytoczone przez Ciebie argumenty i napisałem już maila do rybnickiej delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty.
Oto treść:
Cytat:
Witam,

Chciałbym zapytać, czy Państwa zdaniem statut oraz regulamin rekrutacji Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek w Rybniku jest zgodny z następującymi dokumentami:

1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach

Ad. 1. W ustawie jest napisane:
    Art. 7. 1. Szkołą publiczną jest szkoła, która:
2) przeprowadza rekrutację uczniów w oparciu o zasadę powszechnej dostępności;

Tymczasem Publiczne (sic!) Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek wymaga od rekrutów opinii księdza proboszcza oraz świadectwa bierzmowania.
(link do regulaminu: www.urszulanki.rybnik.pl/docs/reg_rekrut_LO.pdf )
Poza tym ze szkoły można zostać usuniętym za niechrześcijański styl życia oraz noszenie symboli niezgodnych z wiarą katolicką.
(link do statutu: www.urszul(*)ages/regulaminy/statutlo08.doc )
Jak pogodzić "powszechną dostępność" z jednoczesnym wykluczeniem ateistów oraz innowierców?

Ad. 2. W rozporządzeniu ministra jest napisane:
    §1. 1. [...]W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej "szkołami", organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki: [...]
2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych), bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie,
   2. Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w najprostszej formie oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może natomiast zostać zmienione.
   3. Uczestniczenie lub nieuczestniczenie w przedszkolnej albo szkolnej nauce religii lub etyki nie może być powodem dyskryminacji przez kogokolwiek i w jakiejkolwiek formie.

   Tymczasem w statucie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek czytamy:
    Nauka religii katolickiej jest w szkole obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Życzenia rodziców (bądź uczniów), o których mowa w art. 12, ust. 1. Ustawy o systemie oświaty, zawiera się w fakcie wyboru szkoły katolickiej.
Statut jest zatem niezgodny z rozporządzeniem ministra, gdyż nie umożliwia rezygnacji z nauczania religii - takowa decyzja oznaczałaby de facto usunięcie ze szkoły, co jest dyskryminacją, o której wspomina rozporządzenie.

Co ciekawe, w samym statucie zawarte jest stwierdzenie, że "Program kształcenia jest zgodny z przepisami prawa oświatowego obowiązującymi szkoły publiczne", jednakże kwestia życzenia nauczania religii rozwiązana jest poprzez "fakt wyboru szkoły katolickiej".
Dlatego też chciałbym zapytać, czy w polskim systemie oświaty funkcjonuje pojęcie "publicznej szkoły katolickiej"?
Czy szkoły o profilu wyznaniowym mają prawo samemu ustalać warunki rekrutacji i kształcenia w oparciu o wiarę religijną, jednocześnie ciesząc się przywilejami szkół publicznych? Czy szkoła o statusie placówki publicznej ma prawo wymagać od ucznia "włączania się w życie religijne szkoły"? Przypominam, że Art. 53. Konstytucji RP brzmi:
    4. Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.
   6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.


Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.
Z wyrazami szacunku,

>Czy istnieją podstawy do pozbawienia tej szkoły, oraz jej podobnych, statusu szkoły publicznej?
Zobaczymy, co odpiszą. Jak się nie przejmą moim mailem, to trzeba będzie zadziałać przez PSR.
23-09-2010 08:37 
 Ocena 3 na 3
Pan Abrahadabra (90 punktów)
Dziękuję za wysłanie mail'a do rybnickiej delegatury katowickiego kuratorium.
W rozmowie telefonicznej sprzed kilku dni miła Pani z tejże delegatury poinformowała mnie, że bada sprawę.

Natomiast Pani z Ministerstwa Edukacji Narodowej była szczerze zdziwiona takowymi zapisami w statucie szkoły publicznej.

Pożyjemy i zobaczymy co z tego wyniknie.

Założyłem też wątek na forum rybnickiego liceum, na portalu nk.

nk.pl/school/22032/forum/47

Ciekawym wypowiedzi uczniów tejże szkoły.

]
sztejkat (4743 punktów)
A nie jest to tak, że jeśli: "Art. 7. 1. Szkołą publiczną jest szkoła(...)" to jedynym naruszeniem prawa jest tutaj wprowadzenie w błąd poprzez nieuprawnione użycie w nazwie słowa "publiczna"? Zmiana nazwy na "niepubliczna" i zwrot wyłudzonych tym oszustwem korzyści, o ile takowe były, powinien załatwić sprawę.

Pozdrawiam,


Tomasz Sztejka
Pan Abrahadabra (90 punktów)
Doskonały pomysł.
Jestem za.

Szkoła stała się formalnie (bo nie faktycznie)szkołą publiczną na mocy decyzji Prezydenta Miasta Rybnika, z dnia 30 stycznia 2003r., Nr1/2003-E-4312/1/03.
Decyzja wydana po pozytywnym zaopiniowaniu Statutu szkoły przez miejscowego Kuratora.

Środków finansowych było trochę przekazanych...
]
Pan Abrahadabra (90 punktów)
Witam.

Jednak kilka e-mail'i i kilka telefonów potrafi ruszyć siostrzyczki.

Wysłałem kilka maili do RPO, MEN, Kuratorium w Katowicach oraz do delegatury w Rybniku.
Nie zapomniałem oczywiście o Zespole Szkół SU w Rybniku.
Założyłem też watki na forum szkoły w portalu nk.

Skutek?

Pani siostra dyrektor w rozmowie telefonicznej bardzo mi podziękowała za zwrócenie uwagi na "pewne niedopatrzenia".
Oraz obiecała, że Statut Gimnazjum i Liceum zostanie dostosowany do obowiązujących w RP przepisów.

Pytanie co wywołało taki a nie inny skutek?
Może świadomość Kuratorium, że nieopatrznie pozytywnie zaopiniowało statut LO w jego dotychczasowej formie???
Może świadomość istnienia dużego prawdopodobieństwa, że środki finansowe, przekazywane w związku ze statusem szkoły publicznej, były przekazywane niezgodnie z prawem?
Ciekawym jakież to kwoty wchodzą w grę.

Może stąd ten brak dyskusji i nadzwyczajna skłonność do przyznania mi racji.

Jak to powiadają: jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Pozdrawiam.
Pan Abrahadabra
27-09-2010 17:26 
 Ocena 1 na 1
Pan Abrahadabra (90 punktów)
link do strony LO w nowej formie...

www.urszul(*)t&view=article&id=27&Itemid=66
kiryl (2975 punktów)
(zablokowany)
Troche OT, pochodzę z Rybnika i z 2o lat temu miałem parę bliskich koleżanek od Urszulanek , miały o wiele mniej przesądów niz dziewczyny z "normalnych" liceów i punktem honoru było mieć je zaproszone na imprezę ponieważ były niezapomniane i budziły zazdrość podczas relacji poimprezowych.
Myflowers (2721 punktów)
>Troche OT, pochodzę z Rybnika i z 2o lat temu miałem parę bliskich koleżanek od Urszulanek , miały o wiele mniej przesądów niz dziewczyny z "normalnych" liceów i punktem honoru było mieć je zaproszone na imprezę ponieważ były niezapomniane i budziły zazdrość podczas relacji poimprezowych.
>
No bo najlepsze są panienki z bardzo dobrych domów:
www.youtube.com/watch?v=7JUxmCMbCkY

(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365