 |
Obowiązkowa nauka religii w szkołach publicznych. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-09-2010 00:21 | Pan Abrahadabra (90 punktów) | Obowiązkowa nauka religii w szkołach publicznych.
9 na 9 | Witam. Ostatnimi czasy natknąłem się na pewna ciekawostkę która moim zdaniem nosi znamiona skandalu. Otóż w naszej pięknej Republice istnieją szkoły publiczne (nie mylić ze szkołami prywatnymi posiadającymi uprawnienia szkół publicznych) w których nauka religii katolickiej jest obowiązkowa, udział w życiu religijnym jest kryterium oceny z zachowania oraz w której nie wolno głosić poglądów i prezentować postaw sprzecznych z nauczaniem kościoła katolickiego. Podkreślam, że mowa tu o szkołach PUBLICZNYCH. Szkoły publiczne w których dochodzi do takich hucpiarskich historii to część szkół prowadzonych przez kościelne osoby prawne. Typowym przykładem takiej szkoły publicznej jest Publiczne Liceum Urszulanek w Rybniku. Kilka smaczków: Rekrutacja do publicznego liceum. wymagana m.in. Opinia księdza proboszcza. niezłożenie takiej opinii oznacza rzekomo rezygnację z nauki w tymże publicznym liceum... (vide: paragraf 5) www.urszulanki.rybnik.pl/docs/reg_rekrut_LO.pdfSTATUT PUBLICZNEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO SIÓSTR URSZULANEK UNII RZYMSKIEJ W RYBNIKU Prawa i obowiązki uczniów § 35 Prawa i obowiązki uczniów określa Regulamin szkoły. 2. Uczniowie mają obowiązek: 1)przestrzegania regulaminu szkoły, 2)włączania się w życie religijne szkoły, Skreślenie z listy uczniów § 38 1.Skreślenie z listy uczniów decyzją dyrektora szkoły na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej może być zastosowane wobec jawnego i rażącego naruszenia Statutu szkoły i Regulaminu uczniowskiego lub popełnienia ciężkiego wykroczenia. 2.Uczeń może być skreślony z listy uczniów w następujących przypadkach: 1)jeżeli lekceważy Statut szkoły oraz obowiązki szkolne, 2)jeżeli propaguje sprzeczny z założeniami wychowawczymi szkoły styl życia, 3)jeżeli ujawnia lekceważący stosunek do nauczycieli i wychowawców, 4)jeżeli pobyt ucznia w szkole zagraża dobru, moralności lub bezpieczeństwu innych uczniów, 5) jeżeli nosi lub propaguje znaki i symbole satanistyczne albo inne sprzeczne z wiarą katolicką. www.urszul(*)t&view=article&id=27&Itemid=66Same smaczki. Czy to jest normalne i zgodne z obowiązującym w RP prawem? Moim zdaniem nie. Zaryzykuję tezę, że istnieją poważne przesłanki aby szkoła ta oraz jej podobne straciły status szkoły publiczne, a co za tym idzie straciła środki finansowe płynące z budżetu państwa. Zapraszam do dyskusji. Pan Abrahadabra | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Kowalski (2244 punktów) | Temat rzeka. Państwo polskie stworzyło niezwykle dogodne warunki do tworzenia szkół religijnych i powstają one niczym grzyby po deszczu, przy czym bodajże około jedna trzecia z nich ma status szkół powszechnych i finansowana jest przez samorządy. I nie byłoby w tym może nic złego, gdyby nie fakt, że szkoły te - nie wiem, na jakich zasadach - zyskują przywileje nieosiągalne dla zwykłych szkół. Prawo do segregacji dzieci, prosta droga do usuwania z listy uczniów dzieci trudnych, mniejsza liczebność uczniów w klasie (na przykład w Liceum Pijarów w Poznaniu od kilku do kilkunastu osób), możliwość poszerzania oferty programowej (w przytoczonym liceum kilka języków do wyboru), chyba nieograniczona swoboda w zwalnianiu kadry, no i lokal za friko od miasta lub za symboliczne grosze. Nic więc dziwnego, że do takich szkół ustawiają się kolejki rodziców, wśród nich także ateiści, bo ich oferta w zakresie przedmiotów merytorycznych przewyższa ilością to, co oferują zwykłe szkoły, a segregacja dzieciaków i nauczycieli w prosty sposób przekłada się na jakość zachowania i poziom nauczania.
|
|
4 na 4 | Roksana Małek (894 punktów) | Takich tragicznych ewenementów jest w naszym kraju więcej niż mogłoby siię wydawać.........Dlatego zawsze doprowadza mnie do szału, kiedy ktoś z moich "opartunistycznych" znajomych, aczkolwiek niewierzących, mówi coś w stylu : eeeeeee tam, co ci religia w szkołach, przeszkadza, nikt cię nie zmusza, chcesz-chodzisz, nie chcesz-nie chodzisz. Tymczasem obok nas dzieją się rzeczy, które można delikatnie nazwać "poważnymi nadużyciami"............... Plusik za poruszenie tego, jakże aktualnego dzisiaj, problemu.
|
|
 | 2 na 2 | Guzik (2020 punktów) | : eeeeeee tam, co ci religia w szkołach, przeszkadza, nikt cię nie zmusza, chcesz-chodzisz, nie chcesz-nie chodzisz.
No i tak uczymy młodzież postaw konformistycznych. Wszystko zrobić dla świętego spokoju, nie wychylać się. Czyny swoją stroną, nauka religii swoją. Zabronione w religii nie jest ważne w zyciu. Patrz współżycie przed ślubem, stosowanie antykoncepcji. Moim zdaniem wychowamy w ten sposób pokolenie niemoralnych ludzi a religia zamiast być dobrem będzie wielkim złem.
|
|
|  | 1 na 1 | Luszek (348 punktów) | Moim zdaniem wychowamy w ten sposób pokolenie niemoralnych ludzi a religia zamiast być dobrem będzie wielkim złem. Hm. Sugerujesz zatem że w innym przypadku religia byłaby dobrem?
Błędy usuń dotykając punktu "KAS"
|
|
| |  | 2 na 2 | Guzik (2020 punktów) | >Moim zdaniem wychowamy w ten sposób pokolenie niemoralnych ludzi a religia zamiast być dobrem będzie wielkim złem. >Hm. Sugerujesz zatem że w innym przypadku religia byłaby dobrem? > Błędy usuń dotykając punktu "KAS"
Osobiście nie uwazam jej za dobro, raczej za zło konieczne. Jednak dla decydentów i większości zwyklych ludzi jawi się ona jako jedyny sposób na wszystko zło tego świata, swego rodzaju zawór bezpieczeństwa i sposób na przetrwanie. Ja widzę więcej negatywów. Uzależnienie od religii czyni człowieka bezwolnym, oducza go wiary we własne siły, a uczy myślenia magicznego i wiary w cudowne rozwiązanie problemu, oducza racjionalnego myslenia,zabiera radość zycia poprzez twierdzenie, że dopiero po śmierci jest prawdziwe życie...
|
|
 | 8 na 8 | Pan Abrahadabra (90 punktów) | Kilka faktów: I.Naruszenie przepisu ustawy o systemie oświaty. Tekst ustawy: www.prawo.(*)p?qdatprz=19-09-2010&qplikid=1Art. 7. 1. Szkołą publiczną jest szkoła, która: 1) zapewnia bezpłatne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania; 2) przeprowadza rekrutację uczniów w oparciu o zasadę powszechnej dostępności; Trudno mówić o powszechnej dostępności skoro należy składać dokumenty typu: świadectwo chrztu, opinie proboszcza lub świadectwo bierzmowania. Szkoła taka nie jest szkoła powszechnie dostępną, jest to szkoła dostępna dla katolików. II.Naruszenie przepisu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach Tekst rozporządzenia: www.katecheza.episkopat.pl/prawo/lex_stan.htm§1. 1. W publicznych przedszkolach organizuje się, w ramach planu zajęć przedszkolnych, naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych). W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej "szkołami", organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki: 1) w szkołach podstawowych i gimnazjach - na życzenie rodziców (opiekunów prawnych), 2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych), bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie, 2. Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w najprostszej formie oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może natomiast zostać zmienione. 3. Uczestniczenie lub nieuczestniczenie w przedszkolnej albo szkolnej nauce religii lub etyki nie może być powodem dyskryminacji przez kogokolwiek i w jakiejkolwiek formie. Natomiast statut publicznego liceum ogólnokształcącego sióstr urszulanek unii rzymskiej w Rybniku w§ 7 ust. 4 stanowi ,że nauka religii katolickiej jest w szkole obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Życzenia rodziców (bądź uczniów), o których mowa w art. 12, ust. 1. Ustawy o systemie oświaty, zawiera się w fakcie wyboru szkoły katolickiej. Tekst statutu: www.urszul(*)t&view=article&id=27&Itemid=66Zapis statutu jest niezgodny z przepisami ustawy gdyż nie daje możliwości rezygnacji z nauki religii. III.Czy szkołą publiczną jest szkoła z której można wylecieć za głoszenie poglądów i sposób życia niezgodny z wymogami religii katolickiej? Patrz rozdział: Skreślenie z listy uczniów § 38 1.Skreślenie z listy uczniów decyzją dyrektora szkoły na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej może być zastosowane wobec jawnego i rażącego naruszenia Statutu szkoły i Regulaminu uczniowskiego lub popełnienia ciężkiego wykroczenia. 2.Uczeń może być skreślony z listy uczniów w następujących przypadkach: 1)jeżeli lekceważy Statut szkoły oraz obowiązki szkolne, 2)jeżeli propaguje sprzeczny z założeniami wychowawczymi szkoły styl życia, 3)jeżeli ujawnia lekceważący stosunek do nauczycieli i wychowawców, 4)jeżeli pobyt ucznia w szkole zagraża dobru, moralności lub bezpieczeństwu innych uczniów, 5) jeżeli nosi lub propaguje znaki i symbole satanistyczne albo inne sprzeczne z wiarą katolicką. Podsumowując Z polskiej publicznej szkoły można wylecieć za styl życia niezgodny z katolicką wizją świata, za niemoralność, za propagowanie znaków i symboli sprzecznych z wiarą katolicką. Takie to kurioza maja miejsca w szkole publicznej której budżet stanowią środki przekazywane przez państwo. Pytanie do forumowiczów: kogo i w jakiej formie można powiadomić o tych nieprawidłowościach? Czy istnieją podstawy do pozbawienia tej szkoły, oraz jej podobnych, statusu szkoły publicznej? Wiązałoby się to z utratą środków płynących z budżetu państwa na jej działalność. Pozdrawiam Pan Abrahadabra
|
|
|  | 1 na 1 | Roksana Małek (894 punktów) | >Pytanie do forumowiczów: kogo i w jakiej formie można powiadomić o tych nieprawidłowościach? Radzę zwrócić się do kogoś z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Mariusz Agnosiewicz zamieszczał już na tym forum relację ze swojej pomyślnej interwencji w jednym z kuratoriów. Ponadto, warto skontaktowac się z kimś z Młodych Racjonalistów-cały czas trwa ich akcja Szkoła bez kościoła, albo z Młodych Socjalistów-także prowadzą obecnie podobną kampanię. Serdecznie pozdrawiam
|
|
|  | 9 na 9 | Madman (7811 punktów) | > Pytanie do forumowiczów: kogo i w jakiej formie można powiadomić o tych nieprawidłowościach?Pozwoliłem sobie wykorzystać przytoczone przez Ciebie argumenty i napisałem już maila do rybnickiej delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty. Oto treść: Cytat:Witam, Chciałbym zapytać, czy Państwa zdaniem statut oraz regulamin rekrutacji Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek w Rybniku jest zgodny z następującymi dokumentami: 1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach Ad. 1. W ustawie jest napisane: Art. 7. 1. Szkołą publiczną jest szkoła, która: 2) przeprowadza rekrutację uczniów w oparciu o zasadę powszechnej dostępności;Tymczasem Publiczne (sic!) Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek wymaga od rekrutów opinii księdza proboszcza oraz świadectwa bierzmowania. (link do regulaminu: www.urszulanki.rybnik.pl/docs/reg_rekrut_LO.pdf ) Poza tym ze szkoły można zostać usuniętym za niechrześcijański styl życia oraz noszenie symboli niezgodnych z wiarą katolicką. (link do statutu: www.urszul(*)ages/regulaminy/statutlo08.doc ) Jak pogodzić "powszechną dostępność" z jednoczesnym wykluczeniem ateistów oraz innowierców? Ad. 2. W rozporządzeniu ministra jest napisane: §1. 1. [...]W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej "szkołami", organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki: [...] 2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych), bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie, 2. Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w najprostszej formie oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może natomiast zostać zmienione. 3. Uczestniczenie lub nieuczestniczenie w przedszkolnej albo szkolnej nauce religii lub etyki nie może być powodem dyskryminacji przez kogokolwiek i w jakiejkolwiek formie. Tymczasem w statucie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek czytamy: Nauka religii katolickiej jest w szkole obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Życzenia rodziców (bądź uczniów), o których mowa w art. 12, ust. 1. Ustawy o systemie oświaty, zawiera się w fakcie wyboru szkoły katolickiej. Statut jest zatem niezgodny z rozporządzeniem ministra, gdyż nie umożliwia rezygnacji z nauczania religii - takowa decyzja oznaczałaby de facto usunięcie ze szkoły, co jest dyskryminacją, o której wspomina rozporządzenie. Co ciekawe, w samym statucie zawarte jest stwierdzenie, że "Program kształcenia jest zgodny z przepisami prawa oświatowego obowiązującymi szkoły publiczne", jednakże kwestia życzenia nauczania religii rozwiązana jest poprzez "fakt wyboru szkoły katolickiej". Dlatego też chciałbym zapytać, czy w polskim systemie oświaty funkcjonuje pojęcie "publicznej szkoły katolickiej"? Czy szkoły o profilu wyznaniowym mają prawo samemu ustalać warunki rekrutacji i kształcenia w oparciu o wiarę religijną, jednocześnie ciesząc się przywilejami szkół publicznych? Czy szkoła o statusie placówki publicznej ma prawo wymagać od ucznia "włączania się w życie religijne szkoły"? Przypominam, że Art. 53. Konstytucji RP brzmi: 4. Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób. 6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.Pozdrawiam i liczę na odpowiedź. Z wyrazami szacunku, > Czy istnieją podstawy do pozbawienia tej szkoły, oraz jej podobnych, statusu szkoły publicznej?Zobaczymy, co odpiszą. Jak się nie przejmą moim mailem, to trzeba będzie zadziałać przez PSR.
|
|
| |  | 3 na 3 | Pan Abrahadabra (90 punktów) | Dziękuję za wysłanie mail'a do rybnickiej delegatury katowickiego kuratorium. W rozmowie telefonicznej sprzed kilku dni miła Pani z tejże delegatury poinformowała mnie, że bada sprawę. Natomiast Pani z Ministerstwa Edukacji Narodowej była szczerze zdziwiona takowymi zapisami w statucie szkoły publicznej. Pożyjemy i zobaczymy co z tego wyniknie. Założyłem też wątek na forum rybnickiego liceum, na portalu nk. nk.pl/school/22032/forum/47Ciekawym wypowiedzi uczniów tejże szkoły. ]
|
|
|  | | sztejkat (4743 punktów) | A nie jest to tak, że jeśli: "Art. 7. 1. Szkołą publiczną jest szkoła(...)" to jedynym naruszeniem prawa jest tutaj wprowadzenie w błąd poprzez nieuprawnione użycie w nazwie słowa "publiczna"? Zmiana nazwy na "niepubliczna" i zwrot wyłudzonych tym oszustwem korzyści, o ile takowe były, powinien załatwić sprawę.
Pozdrawiam,
Tomasz Sztejka
|
|
| |  | | Pan Abrahadabra (90 punktów) | Doskonały pomysł. Jestem za. Szkoła stała się formalnie (bo nie faktycznie)szkołą publiczną na mocy decyzji Prezydenta Miasta Rybnika, z dnia 30 stycznia 2003r., Nr1/2003-E-4312/1/03. Decyzja wydana po pozytywnym zaopiniowaniu Statutu szkoły przez miejscowego Kuratora. Środków finansowych było trochę przekazanych... ]
|
|
5 na 5 | Pan Abrahadabra (90 punktów) | Witam.
Jednak kilka e-mail'i i kilka telefonów potrafi ruszyć siostrzyczki.
Wysłałem kilka maili do RPO, MEN, Kuratorium w Katowicach oraz do delegatury w Rybniku. Nie zapomniałem oczywiście o Zespole Szkół SU w Rybniku. Założyłem też watki na forum szkoły w portalu nk.
Skutek?
Pani siostra dyrektor w rozmowie telefonicznej bardzo mi podziękowała za zwrócenie uwagi na "pewne niedopatrzenia". Oraz obiecała, że Statut Gimnazjum i Liceum zostanie dostosowany do obowiązujących w RP przepisów.
Pytanie co wywołało taki a nie inny skutek? Może świadomość Kuratorium, że nieopatrznie pozytywnie zaopiniowało statut LO w jego dotychczasowej formie??? Może świadomość istnienia dużego prawdopodobieństwa, że środki finansowe, przekazywane w związku ze statusem szkoły publicznej, były przekazywane niezgodnie z prawem? Ciekawym jakież to kwoty wchodzą w grę.
Może stąd ten brak dyskusji i nadzwyczajna skłonność do przyznania mi racji.
Jak to powiadają: jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
Pozdrawiam. Pan Abrahadabra
|
|
 | 1 na 1 | Pan Abrahadabra (90 punktów) | |
|
kiryl (2975 punktów) (zablokowany) | Troche OT, pochodzę z Rybnika i z 2o lat temu miałem parę bliskich koleżanek od Urszulanek  , miały o wiele mniej przesądów niz dziewczyny z "normalnych" liceów i punktem honoru było mieć je zaproszone na imprezę ponieważ były niezapomniane i budziły zazdrość podczas relacji poimprezowych.
|
|
 | | Myflowers (2721 punktów) | > Troche OT, pochodzę z Rybnika i z 2o lat temu miałem parę bliskich koleżanek od Urszulanek , miały o wiele mniej przesądów niz dziewczyny z "normalnych" liceów i punktem honoru było mieć je zaproszone na imprezę ponieważ były niezapomniane i budziły zazdrość podczas relacji poimprezowych.> No bo najlepsze są panienki z bardzo dobrych domów: www.youtube.com/watch?v=7JUxmCMbCkY
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|