Racjonalista - Strona głównaDo treści
My - Ludzie !

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
01-06-2009 13:24wieczorek (5578 punktów)
(zablokowany)
My - Ludzie !
Ocena 1 na 1
hej,
Powiem tak :
Każda ludzka społeczność musi ustalać reguły , zasady , normy , wartości brzegowe - po to aby mogła funkcjonować !
Te zasdy i reguły są różne i zmienne w poszczególnych okresach i kontekstach historycznych .
Faktem jest , że nie potrafimy się ze sobą porozumieć w sposób ostateczny , definitywny i nie podlegający już żadnym dalszym korektom , weryfikacjom .
Znajdujemy się w permanentnym ruchu ... jak wszystko co znamy , obserwujemy , czego doświadczamy .
Nie istnieje nic takiego co byłoby stanem definitywnie niezmiennym .
To , z jednej strony pozwala i zmusza nas do aktywności ... a z drugiej , nie pozwala nam na sformułowanie tezy o końcu wszelkiego ruchu , zmiany ...
Istniejemy w przestrzeni w której potrafimy precyzyjnie obliczyć kiedy dojdzie do zaćmienia słońca , ale nie mamy żadnych narzędzi do tego aby przewidzieć , czy i kiedy spotkamy człowieka w którym się zakochamy i ile dzieci będziemy z tym człowiekiem mieć lub nie mieć .
Nasze życie to istnienie pasma kompletnie nieprzewidywalnych kontekstów .
Naszą siłą jest umiejętność i zdolność do tego aby się do tych zmiennych dopasowywać .
Ten , który nie posiada takich zdolności zostanie prędzej czy później ... wyeliminowany .
Zostanie jednak wyeliminowany nie przez arbitralną decyzję osobowego bóstwa ale przez tryliony nieprzewidywalnych zdarzeń , zbiegów okoliczności , przypadków ...

Można powiedzieć , że narysowałem tu obraz bardzo mroczny i deprymujący ...
Ale wydaje mi się , że jest on prawdziwy ...
A poczucie tego , że jest on prawdziwy ... pozwala mi na konkluzje , że mam możliwość wyboru !
Mogę próbować realizować i konstruować swe życie według ... wartości !
Albowiem fakt , że mogę za chwilę umrzeć nie powinien powstrzymywać mnie przed tym aby starać się o to aby moje decyzje były etyczne , wartościowe , mądre .
To jest właściwie wybór którego dokonuję właśnie ja - sam !
Mogę zrezygnować z własnej podmiotowości ( ponieważ jest ona w dużym stopniu przypadkowa i nieprzewidywalna i zmienna ) a mogę też starać się aby przynajmniej ta cząstka , która jest rzeczywiście moją wolnością została przeze mnie wartościowo wykorzystana !

Religia daleka jest od takich refleksji , religia skupia się w dużej mierze na tym aby wmówić człowiekowi , że jeśli nie będzie wierzył w boga będzie złym człowiekiem , że żadne jego decyzje nie mogą być dobre o ile nie uwierzy w boga .
A już całkowicie moralnie , etycznie niedopuszczalna jest głoszona przez wierzących teza , że wszystko co człowieka spotyka jest dobre ponieważ to co człowieka spotyka jest , w całości , boskim planem !
Taka konkluzja nie pozwala człowiekowi na najmniejszą nawet refleksę moralną , weryfikacje , dystans wobec swoich własnych oczywistości , dogmatów , pragnień i potrzeb , przekonać , intuicji i poglądów .

Nie komentuje tu faktu , że bóg , który tworzy świat , który jest tak bardzo uzależniony od niego samego , nie może być nikim ... dobrym ... a zaledwie egocentrycznym tyranem .

pozdrawiam
makuś


Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

lodowy (1486 punktów)
>Albowiem fakt , że mogę za chwilę umrzeć nie powinien powstrzymywać mnie przed tym aby starać się o
>to aby moje decyzje były etyczne , wartościowe , mądre .
Ale co to znaczy, że coś jest etyczne?

>Religia daleka jest od takich refleksji , religia skupia się w dużej mierze na tym aby wmówić
>człowiekowi , że jeśli nie będzie wierzył w boga będzie złym człowiekiem , że żadne jego decyzje nie
>mogą być dobre o ile nie uwierzy w boga.
To nieprawda. Za bardzo uprościłeś.

>Nie komentuje tu faktu , że bóg , który tworzy świat , który jest tak bardzo uzależniony od niego
>samego , nie może być nikim ... dobrym ... a zaledwie egocentrycznym tyranem .

Jeśli nie istnieje, to jak może być egocentrycznym tyranem?
wieczorek (5578 punktów)
(zablokowany)
>Jeśli nie istnieje, to jak może być egocentrycznym tyranem?

hej,
Jak postać literacka , idea , system wartości .

A jeżeli coś uprościłem - co jest nieuniknione o ile nie napiszę grubej książki - to masz możliwość aby mnie poprawić , skorzystaj z tej możliwości !

makuś
Zella (1321 punktów)

>Każda ludzka społeczność musi ustalać reguły , zasady , normy , wartości brzegowe - po to aby mogła funkcjonować !Te zasady i reguły są różne i zmienne w poszczególnych okresach i kontekstach historycznych .
>Faktem jest , że nie potrafimy się ze sobą porozumieć w sposób ostateczny , definitywny i niepodlegający już żadnym dalszym korektom , weryfikacjom .
Znajdujemy się w permanentnym ruchu ... jak wszystko co znamy , obserwujemy , czego doświadczamy< .

Witam!
Przeczytałam artykuł Jacka Żakowskiego w ostatnim numerze "Polityki", a potem natknęłam się na twój post. Moim zdaniem twoje rozmyślania mądre i trafne, korelują z tezami, wnioskami, podsumowaniami J.Żakowskiego. Pozwolę sobie więc przedstawić wybrane i dobrane do postu pt."My ludzie" - części wstępne artykułu J.Żakowskiego.
Chcę też zachęcić Racjonalistów do pogłębienia wiedzy z bardzo ważnej problematyki dotyczącej społeczeństwa polskiego.
J.Żakowski pisze o elitach.Elity to polski, trudny problem.Autor artykułu pisze o tym jaką mają nasze elity, społeczną pozycję ,siłę, niepewność i jak łatwo można je zastraszać!
Jego tezą podstawową jednak jest spostrzeżenie,że większość społeczeństw ma problemy z elitą. Lata 60-te i 70-te "przeorały większość społeczeństw". Najistotniejszą przyczyną zmian są procesy cywiizacyjne.Zmieniły one :rozpiętosći dochodów, kompetencji, dostępu do zarobku, wiedzy, służby zdrowia, czasu wolnego. Rozwierają się nożyce między kulturą(egalitarną)a cywilizacją (elitarystyczną).Na nowo stawia się pytania o miejsce i rolę elity.
Ciekawe jest spostrzeżenie Żakowskiego ,że magister bez kompleksów polemizuje z profesorem, prowincjonalny dziennikarz bez zahamowań spiera się z noblistą, człowiek, który nie był za granicą i nie zna obcego języka, poucza dyplomatów i wymusza rewizję polityki zagranicznej państwa.
Poza tym zwykli ludzie uważniej słuchają innych zwykłych ludzi niż uznanych ekspertów, bo zwykli ludzie mówią i myślą jak ci, którzy ich słuchają.Eksperci posługują się swoistym żargonem i gubią się w złożonościach.
Niebagatelny jest wpływ mediów , które decydują o obecności w mediach nie ludzi kompetentnych a takich, którzy zwiększają medialność, mając polityczną pozycję, charyzmę, sympatię dziennikarzy .
Żakowski uważa,że jeszcze gorszy los mają politycy. Mają teoretycznie władzę, ale nie cieszą się szacunkiem ani sympatią i coraz mniej zarabiają.Minister zarabia mniej niż menadżer przedsiębiorstwa , a prezydent przez całą kadencję zarobi , mniej niż dyrektor banku przez cały rok.
Na tym skończę wypisywanie,jak to określiłam, tez J.Żakowskiego,bo moim celem jest zachęcenie do przeczytania i zrozumienia artykułu.A artykuł, moim zdaniem(powtarzam), koreluje ze spostrzeżeniami autora postu!
Życzę ciekawej lektury i dodania do swojej wiedzy mądrych spostrzeżeń,wniosków,ocen - świetnego dziennikarza!
Zella
wieczorek (5578 punktów)
(zablokowany)
> Na tym skończę wypisywanie,jak to określiłam, tez J.Żakowskiego,bo moim celem jest zachęcenie do przeczytania i zrozumienia artykułu.A artykuł, moim zdaniem(powtarzam), koreluje ze spostrzeżeniami autora postu!
> Życzę ciekawej lektury i dodania do swojej wiedzy mądrych spostrzeżeń,wniosków,ocen - świetnego dziennikarza!
> Zella

hej,
Nie będę ukrywał , że Jacek żakowski jest dla mnie bardzo istotną postacią .
Zresztą cała Polityka jest dla mnie grupą niezwykle inteligentnych , wrażliwych i samokrytycznych dziennikarzy i publicystów !
W zalewie powierzchowności , taplania się w destrukcyjnych emocjach , buszowania wśród prymitywnych sensacji jest Polityka głosem mądrości i rozsądku !
pozdrawiam
makuś

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365