Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak Rydzyk nie dostanie, to kto inny

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
23-08-2008 19:05ra-serafin (2786 punktów)Jak Rydzyk nie dostanie, to kto inny
biznes.interia.pl/news/miliony-dla-siostr,1166892

Takie wiadomości to już codzienność. A podobno siostry żyją w ubóstwie nie prosząc o nic , tylko się modląc. Jest to następny dowód na to że w naszym państwie coraz więcej przybywa złodziei i tych co im dają zlecenia.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

lotrek (14275 punktów)
A podobno siostry żyją w ubóstwie nie prosząc o nic

To nie jedyny przypadek:
senyszyn.blog.onet.pl/2,ID338255441,RS1,index.html

Autorka dokładnie opisuję mechanizm zawłaszczania przez czarnych obojga płci majątku narodowego i wszystko to zgodnie z prawem. Czesi z których czasem się wyśmiewają nasi rodacy nie oddali kościołowi katolickiemu nawet "guzika od sutanny" po przemianach w 1989r. My jak zwykłe "zmądrzejemy po szkodzie".
24-08-2008 22:35 
 Ocena 1 na 1
Sławek Dutkiewicz (1713 punktów)
>Czesi z których czasem się wyśmiewają nasi rodacy nie oddali kościołowi katolickiemu nawet "guzika od sutanny" >po przemianach w 1989r.

W tym roku wspólna komisja państwowo-kościelna w Czechach ustaliła kompromis w sprawie zwrotu własności kościelnej. Kościoły otrzymają bezpośrednio ok. 2/3 swojej dawnej własności. Za resztę dostaną odszkodowanie finansowe, które będzie wypłacane przez 60 lat. Wraz o odsetkami to ok. 10 mld. euro.
Większość Czechów jest przeciwko zwrotowi majątku Kościołów. Tylko 36% jest za takim rozwiązaniem.
lotrek (14275 punktów)
.
W tym roku wspólna komisja państwowo-kościelna w Czechach ustaliła kompromis w sprawie zwrotu własności kościelnej.


No proszę, dziewiętnaście lat to trwało - i pewnie jeszcze kilka lat potrwa. Uczmy się od braci Czechów. A myśmy oddali nie tylko to co zabrała "komuna", ale również (wbrew wspomnianej w blogu ustawie) nawet to co zabrali kościołowi zaborcy. Ciekawe, czy ktoś jest w stanie policzyć ile przez te dziewiętnaście lat kościół dostał za symboliczną złotówkę ( i "wyrwał" różnym sklerykalizowanym samorządom) gruntów, różnych budynków i kasy na budowę kolejnego kościoła. Szacuję się, że co roku z budżetu państwa kościół dostaje pięć miliardów złotych na swoje potrzeby. A nie są to pieniądze na ochronę zabytkowych świątyń, czy restauracje sakralnych dzieł sztuki (to akurat rozumiem). I jak się to ma do 10 miliardów euro w ciągu 60 lat - jak piszesz? Jest czego pozazdrościć.
Sławek Dutkiewicz (1713 punktów)
> Ciekawe, czy ktoś jest w stanie policzyć ile przez te dziewiętnaście lat kościół dostał za symboliczną złotówkę ( i "wyrwał" różnym sklerykalizowanym samorządom) gruntów, różnych budynków i kasy na budowę kolejnego kościoła.

Tytułem uzupełnienia:
W grę wchodzi zwrot 20 tys. hektarów ziemi, 65 tys. hektarów lasów i ponad 3 tys. budynków.
Jedynym warunkiem jest wykazanie, że należały one do nich [dot. wszystkich Kościołów!] do 25 lutego 1948 r. kiedy to władzę w ówczesnej Czechosłowacji objęli komuniści.
Miłosz (376 punktów)

Jeju... Nawet nie wiedziałem, że istnieje taka ciekawa komisja. I to nie tylko w Polsce.

Zastanawia mnie troszeczkę, tak na pierwszy rzut oka, drobna sprawa polegająca na tym, że przecież było wiele podmiotów, osób, rodzin, które utraciły swoje mienie w wyniku nacjonalizacji. Kościół był po prostu jednym z takich podmiotów, których proces ten dotknął. Różnica polega na tym, że inni muszą iść do sądu i procesować się latami, o ile ich roszczenia nie wygasły lub nie uległy przedawnieniu.

Tutaj jeszcze jeden szczegół, na który zwraca uwagę Prof. Senyszyn. Ponoć termin zgłoszenia roszczeń rzeczonej komisyjce wynosił dwa lata od jej powołania (w '89 roku), a po tym terminie roszczenia te, zgodnie z cytowanym na blogu pani profesor przepisem, wygasły. Autorka pisze, że komisja przymyka jednak na to oko.

Równość wobec prawa...?

Pozdrawiam,
Miłosz

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365