 |
Lewak i lewactwo: co to właściwie jest? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-09-2008 22:14 | Kornowski (835 punktów) | Lewak i lewactwo: co to właściwie jest?
3 na 3 | Z tego co można przeczytać w encyklopediach lewak to rodzaj broni służący do parowania ciosów zadanych bronią białą.
Tymczasem na forach (im bardziej niokresane forum tym częściej) lewak i lewactwo występuje jako wszelka przyczyna zła (prócz trzęsień ziemi i kokluszu), wliczając w to głód w Afryce, wysokie ceny mieszkań czy odpowiedzialność za osobiste problemy piszących (parafrazując pewien dowcip: "to musiał być wyjątkowy lewak, bo jeszcze narobił p. hrabiemu w spodnie").
Mam więc do Was pytanie: kto to jest ten lewak, na czym polega lewactwo. Czy jest to może personifikacja bliżej nieokreślonego zła, czy też może ktoś o poglądach lewicowych?
Z góry dziękuję za wyjaśnienia
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
5 na 5 | LEGION. (3161 punktów) | Lewak to każdy kto zadaje takie pytania, prawdziwy Polak, katolik i patriota wiedzę o lewackim zagrożeniu wysysa z mlekiem matki.
Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, tylko bydło stoi i czeka.
|
|
 | | Kornowski (835 punktów) | Gratuluję trafnego i zwięzłego zilustrowania sposobu używania słowa "Lewak". Proszę jeszcze o równie zwięzłą definicję kto to właściwie jest i temat będzie zamknięty
|
|
|  | | LEGION. (3161 punktów) | Cytat:Gratuluję trafnego i zwięzłego zilustrowania sposobu używania słowa "Lewak". Proszę jeszcze o równie zwięzłą definicję kto to właściwie jest i temat będzie zamknięty  A czym innym jest definicja, jeśli nie objaśnieniem jak należy używać słowa?
Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, tylko bydło stoi i czeka.
|
|
8 na 8 | Stephan (266 punktów) | Z grubsza można powiedzieć, że lewak to persona o poglądach lewicowych, przy czym jest to niedojrzała forma tego osobnika - w przeciwieństwie od formy dojrzałej cechuje się ślepym idealizmem, wiarą w możliwość radykalnego zmiany obecnego porządku rzeczy, pragnieniem poruszania bryły z posad i tym podobnych. Nieświadomy korzeni swych poglądów, często lewak krytycznie wyraża się o Marksie czy Engelsie; zarazem notorycznie posługuje się ich żargonem, w argumentacji używa ich aparatu pojęciowego; krótko - partycypuje w marksowskim paradygmacie (tu charakterystyczne pojęcia: "sprawiedliwość społeczna", "pazerny prywaciarz", "ucisk klasy/grupy społecznej" i inne). Zwykle, zanim lewak przekształci się w formę dojrzałą, ginie i zmienia poglądy (na ogół dzieje się tak po kilku zastrzykach zdrowego rozsądku). Czasem jednak dochodzi do mutacji w dojrzałego lewicowca. Niestety, jest to proces nieodwracalny. Dojrzały lewicowiec zaczyna fascynować się socjologią, którą uprawia jak scholastykę; historią, w której dopatruje się procesów dziejowych; ekonomią, której nie rozumie. Jego żargon (patrz: nowomowa) jest jednak silnie działającym na niewyrobionego słuchacza środkiem halucynogennym, co lewicowiec często wykorzystuje z morderczą skutecznością (stąd wyjątkowa populacja l. wśród polityków).
|
|
 | 7 na 7 | awitu (7627 punktów) | > Z grubsza można powiedzieć, że lewak to persona o poglądach lewicowych,(...)wow jeszcze nigdy nikt nie nazwał mnie personą  teraz tylko wypada mi czekać na mutację lub wyginięcie 
"Colorless green ideas sleep furiously"
|
|
 | 1 na 1 | matragon (2557 punktów) | > Z grubsza można powiedzieć, że lewak to persona o poglądach lewicowych, przy czym jest to niedojrzała forma tego osobnika - w przeciwieństwie od formy dojrzałej cechuje się ślepym idealizmem, wiarą w możliwość radykalnego zmiany obecnego porządku rzeczy, pragnieniem poruszania bryły z posad i tym podobnych. Nieświadomy korzeni swych poglądów, często lewak krytycznie wyraża się o Marksie czy Engelsie; zarazem notorycznie posługuje się ich żargonem, w argumentacji używa ich aparatu pojęciowego; krótko - partycypuje w marksowskim paradygmacie (tu charakterystyczne pojęcia: "sprawiedliwość społeczna", "pazerny prywaciarz", "ucisk klasy/grupy społecznej" i inne).> Zwykle, zanim lewak przekształci się w formę dojrzałą, ginie i zmienia poglądy (na ogół dzieje się tak po kilku zastrzykach zdrowego rozsądku). Czasem jednak dochodzi do mutacji w dojrzałego lewicowca. Niestety, jest to proces nieodwracalny. Dojrzały lewicowiec zaczyna fascynować się socjologią, którą uprawia jak scholastykę; historią, w której dopatruje się procesów dziejowych; ekonomią, której nie rozumie. Jego żargon (patrz: nowomowa) jest jednak silnie działającym na niewyrobionego słuchacza środkiem halucynogennym, co lewicowiec często wykorzystuje z morderczą skutecznością (stąd wyjątkowa populacja l. wśród polityków).strasznie uprościłeś  choć z drugiej strony może to i dobra metoda "wszystko należy upraszczać na ile to możliwe, ale nie bardziej" (Einstein) > radykalnego zmiany obecnego porządku rzeczy>czyżbyś sugerował że George Bush i jego "new world order" to przejaw lewactwa ...
|
|
|  | 1 na 1 | Stephan (266 punktów) | > strasznie uprościłeś choć z drugiej strony może to i dobra metodaHehe, no jasne, że uprościłem. Ale nie da się inaczej, gdy zaczynamy kłócić się o sens słów. Tak naprawdę jakie to ma znaczenie, co kto rozumie przez "lewactwo"? Co innego ma na myśli ONRowiec, a co innego UPRowiec, gdy używają tego pejoratywnego określenia. Ja podałem własny punkt widzenia i tyle, nie roszczę sobie zupełnie prawa do wyłączności na prawdę. Przy tym nadal można się kłócić: a co to są lewicowe poglądy, a co to w ogóle są poglądy i tak dalej. Ad infinitum. > czyżbyś sugerował że George Bush i jego "new world order" to przejaw lewactwa ...Według mnie - tak
|
|
4 na 4 | Kowalski (1042 punktów) | Mam powiedzieć poważnie?
Krótko mówiąc to pogardliwe określenie osoby o poglądach bardziej lewicowych od używającego tego pojęcia. Jest więc to pojęcie względne. Istotą pojęcia jest użycie nieuczciwej argumentacji -- jeśli dyskutanta określimy mianem pogardliwym, to dokonujemy ataku ad personam zamiast krytyki merytorcznej. (Można by powiedzieć, że jest to więc świadectwo braków w sposobie argumentowania.)
Wyrażeniu 'lewak' nie ma bezpośredniego odpowiednika dla osoby o poglądach prawicowych, choć czasem jest to sztukowane określeniami takimi jak 'ciemnogród', czy 'moher', mają jednak one bardziej ograniczone znaczenie.
|
|
 | 1 na 1 | lotrek (14275 punktów) | Cytat:Krótko mówiąc to pogardliwe określenie osoby o poglądach bardziej lewicowych
Doskonała i zwięzła definicja, nic dodać ani ująć
|
|
1 na 1 | Interek (1162 punktów) | Wydaje mi się, że "lewakiem" jest osoba która: -z reguły nie jest katolikiem, bądź przynajmniej wyraźnie opowiada się za tolerancją religijną -nie ma nic przeciwko różnym formom życia; nie głosi "tradycyjnego modelu rodziny" -wykazuje tendencje kosmopolityczne, z reguły jest sceptyczny wobec tzw. uczuć patriotycznych -nie jest homofobem
|
|
2 na 2 dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | > kto to jest ten lewak, na czym polega lewactwo.
Jest to człowiek o poglądach lewicowych, który w oczach innych lewicowców ma poglądy szkodliwe. Najczęściej lewakiem jest nazywany lewicowy radykał, ortodoks lub ekstremista. To jest jednak subiektywna ocena. Pamiętać trzeba, że epitetu "lewak" używają tylko ludzie należący do lewicowych partii lub nurtów politycznych, którzy pragną uchylić się przed ostrzem krytyki.
W rzeczywistości lewactwo polega na uczciwym i skrupulatnym przestrzeganiu zasad głoszonych przez prawdziwą lewicę. Prawdziwa lewica, to oszuści i złodzieje, którzy głoszą różne fajne zasady, zeby uśpić czujność ludzi uczciwych. Lewacy, to naiwniacy, którzy uwierzyli prawdziwym lewicowcom i kłują ich w oczy swoim uczciwym przestrzeganiem tych zasad.
doku
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|