Racjonalista - Strona głównaDo treści
Akt apostazji, odstapienie od kosciola...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
01-11-2010 14:50Kleszczu (52 punktów)Akt apostazji, odstapienie od kosciola...
Ocena 3 na 3
Witam wszystkich.
Od dlugiego czasu (kilku lat w sumie) chce odstapic od kosciola katolickiego. Problem w tym, ze jestem niepelnoletni (mam 17 lat). Moi rodzice, choc tez ateisci, powiedzieli, ze nic mi nie podpisza i sobie poczekam do 18. Nie ma jakiegos sposobu na obejscie tego?
Z gory dzieki. Klaniam sie i pozdrawiam Kleszczu.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Meretseger (61860 punktów)
Na Twoim miejscu spokojnie bym poczekała. To tylko rok.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
01-11-2010 15:15 
 Ocena 1 na 1
Kleszczu (52 punktów)
>Na Twoim miejscu spokojnie bym poczekała. To tylko rok.
>
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

Czekanie mnie denerwuje, strasznie...
01-11-2010 15:21 
 Ocena 4 na 4
Madman (7811 punktów)
>Czekanie mnie denerwuje, strasznie...
No to zrób tak, żeby Cię ekskomunikowali.
Cytat:
Ekskomunika grozi między innymi za:
* znieważenie postaci eucharystycznych,
* użycie siły fizycznej wobec papieża,
* zabójstwo papieża,
* rozgrzeszenie przez kapłana wspólnika grzechu nieczystości,
* udzielenie i przyjęcie sakry biskupiej bez zgody papieża,
* bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi,
* przeprowadzenie lub dobrowolne poddanie się aborcji

Wybierz sobie coś i do dzieła.
Kleszczu (52 punktów)
>>Czekanie mnie denerwuje, strasznie...
>No to zrób tak, żeby Cię ekskomunikowali.
> Cytat:
Ekskomunika grozi między innymi za:
> * znieważenie postaci eucharystycznych,
> * użycie siły fizycznej wobec papieża,
> * zabójstwo papieża,
> * rozgrzeszenie przez kapłana wspólnika grzechu nieczystości,
> * udzielenie i przyjęcie sakry biskupiej bez zgody papieża,
> * bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi,
> * przeprowadzenie lub dobrowolne poddanie się aborcji

>Wybierz sobie coś i do dzieła.
>
Aborcja
01-11-2010 20:11 
 Ocena 1 na 1
sztejkat (4743 punktów)
> * znieważenie postaci eucharystycznych,
- podpadnie pod paragraf o obrazie uczuć religijnych
> * użycie siły fizycznej wobec papieża,
- podpadnie pod użycie siły, z resztą jest praktycznie niewykonalne
> * zabójstwo papieża,
- no, cóż, zabójstwo
> * rozgrzeszenie przez kapłana wspólnika grzechu nieczystości,
- niewykonalne, nie będąc kapłanem
> * udzielenie i przyjęcie sakry biskupiej bez zgody papieża,
- niewykonalne, nie będąc kapłanem
> * bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi,
- niewykonalne, nie będąc kapłanem
> * przeprowadzenie lub dobrowolne poddanie się aborcji
I chyba tylko to pozostaje, choć zdaje się także może podpaść pod odpowiednie paragrafy prawa cywilnego.

Pozdrawiam,

Tomasz Sztejka
Madman (7811 punktów)
>> * przeprowadzenie lub dobrowolne poddanie się aborcji
> I chyba tylko to pozostaje, choć zdaje się także może podpaść pod odpowiednie paragrafy prawa cywilnego.
Podobno można dostać ekskomunikę za same popieranie prawa do aborcji albo in vitro, ale do tego trzeba być politykiem. Zwykłego Kowalskiego za to nie wywalą z Kościoła.
Więc to też odpada.
No i dupa blada...
02-11-2010 09:10 
 Ocena 2 na 2
Ojciec Ateusz (9201 punktów)
>> * użycie siły fizycznej wobec papieża,
> - podpadnie pod użycie siły, z resztą jest praktycznie niewykonalne

Gdzieś mi się obiły o oczy czyjeś plany związane z wykorzystaniem pomidorów w tym szczytnym celu...
Andro (1185 punktów)
>> * bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi,
> - niewykonalne, nie będąc kapłanem
Da się zrobić. Trzeba podać się za kapłana, wyspowiadać, wypaplać całą spowiedź postronnym...



Bądź zimny albo gorący
letniego wypluję z ust moich
maruda (5550 punktów)
>>> * bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi,
>> - niewykonalne, nie będąc kapłanem
>Da się zrobić. Trzeba podać się za kapłana, wyspowiadać, wypaplać całą spowiedź postronnym...

Tajemnica spowiedzi działa w obie strony, słyszałem o dziennikarzu który spowiadając się podał się za kapłana który molestuje własne owieczki. Reakcje spowiednika nagrał i upublicznił. Niestety nie wiem czy został ekskomunikowany, ale sprawa była nagłośniona.
01-11-2010 15:29 
 Ocena 3 na 3
Meretseger (61860 punktów)

>Czekanie mnie denerwuje, strasznie...
Wiem, że czekanie to nic atrakcyjnego. Ale zleci szybko, zobaczysz. Zajmij się intensywnie czymś innym, nie myśl o tym, że czekasz. Na lekcje religii nie musisz chodzić, mam nadzieję.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
Madman (7811 punktów)
Gdybyś mieszkał w Niemczech, byłoby łatwiej.
Cytat:
1. Poniżej 12 lat:
Dziecko nie może samodzielnie dokonać apostazji. Tu w zastępstwie mogą działać rodzice lub opiekunowie prawni.
2. Między 12 a 14 lat:
Tu nadal dziecko nie może samodzielnie dokonać apostazji. Tu również w zastępstwie mogą działać rodzice lub opiekunowie prawni. Jednak w tym przypadku wymagana jest wyraźna zgoda dziecka.
3. Powyżej 14 lat:
Teraz nastolatek może wreszcie osobiście dokonać skutecznej apostazji, współdziałanie rodziców nie jest konieczne.

Ciesz się, że w ogóle w katolickim kraju masz możliwość wystąpienia z Kościoła.
Jeszcze kilkaset lat temu mogliby Cię za to skrócić o głowę.
01-11-2010 15:51 
 Ocena 1 na 1
Kleszczu (52 punktów)
>Gdybyś mieszkał w Niemczech, byłoby łatwiej.
> Cytat:
1. Poniżej 12 lat:
>Dziecko nie może samodzielnie dokonać apostazji. Tu w zastępstwie mogą działać rodzice lub opiekunowie prawni.
>2. Między 12 a 14 lat:
>Tu nadal dziecko nie może samodzielnie dokonać apostazji. Tu również w zastępstwie mogą działać rodzice lub opiekunowie prawni. Jednak w tym przypadku wymagana jest wyraźna zgoda dziecka.
>3. Powyżej 14 lat:
>Teraz nastolatek może wreszcie osobiście dokonać skutecznej apostazji, współdziałanie rodziców nie jest konieczne.

>Ciesz się, że w ogóle w katolickim kraju masz możliwość wystąpienia z Kościoła.
>Jeszcze kilkaset lat temu mogliby Cię za to skrócić o głowę.
Kraj jest swiecki
01-11-2010 16:41 
 Ocena 1 na 1
Alicja Duda (25557 punktów)
Prosimy wycinać niepotrzebne cytowanie poprzedników.
Następnym razem będzie ostrzeżenie a potem ban na cały dzień
01-11-2010 20:13 
 Ocena 3 na 3
Madman (7811 punktów)
>Kraj jest swiecki
Świecki kraj to może i są Niemcy. U nas warunki wystąpienia z Kościoła ustala Kościół - i to ten polski, ignorując zalecenia Watykanu. A RPO wraz z GIODO dostosowują się do ustaleń episkopatu.
01-11-2010 18:31 
 Ocena 2 na 2
lukaszewicz (5674 punktów)

>Jeszcze kilkaset lat temu mogliby Cię za to skrócić o głowę.

Raczej spalić na stosie.Kościół brzydzi się rozlewem krwi.
Kleszczu (52 punktów)
>Raczej spalić na stosie.Kościół brzydzi się rozlewem krwi.
>
Milo... ; >
01-11-2010 20:06 
 Ocena 5 na 5
Madman (7811 punktów)
>>Jeszcze kilkaset lat temu mogliby Cię za to skrócić o głowę.
>Raczej spalić na stosie.Kościół brzydzi się rozlewem krwi.
Kościół może i się brzydzi, więc wykonywanie wyroków zostawia władzom świeckim.
pl.wikiped(*)azimierz_Łyszczyński
Oskarżenie było publiczne, proces odbył się przed Komisją Sejmową, oskarżycielem był instygator koronny, czyli główny prokurator państwa.
Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
Nie znam się na prawie kanonicznym, ale jak czytałem o apostazji, to nie zwróciłem uwagi na to, żeby trzeba było być pełnoletnim, ale głównie na to, że liczy się separacja. Ja osobiście sobie tym głowy nie zawracam, bo i tak do końca nie wiadomo, czy jakbym się wypisał to by przestali mnie liczyć w statystykach. Jest wiele głosów za tym, że ilość wiernych polski kościół podaje według świadectwa chrztu, a to nie jest niszczone.

(Aha, nie zawracam sobie głowy, bardziej przede wszystkim dlatego, że nie chce mi się przechodzić rozmowy z księdzem, dla mnie to bez sensu i odrobinę poniżające, spowiadać się mu dlaczego nie chcę być członkiem jego religii).

Bardziej mnie ciekawi, czy nie mogę po prostu zażądać od kościoła zaprzestania przechowywania moich danych osobowych. Mam do tego prawo, bo przecież oni nie świadczą mi żadnych usług, więc po co niby im te dane? Tylko nie wiem jak to zweryfikować i jak sprawdzić, czy gdzieś tam nie mają tego poprzepisywanego do swoich ksiąg?

"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
sirBuk_PanBuk (6257 punktów)
>Mam do tego prawo, bo przecież oni nie świadczą mi żadnych usług, więc po co niby im te dane?
A Anioł Stróż? A Święty Mikołaj?

>Tylko nie wiem jak to zweryfikować i jak sprawdzić, czy gdzieś tam nie mają tego po przepisywanego do swoich ksiąg?
No właśnie tak - jest prezent, znaczy się adres znają!
Andro (1185 punktów)
Na podstawie konkordatu i ustawy o ochronie danych osobowych, będąc członkiem kościoła, twoje dane osobowe są z ochrony wykluczone, jeśli są wykorzystywane w celach statutowych związku wyznaniowego...


Bądź zimny albo gorący
letniego wypluję z ust moich

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365