Komisja Majątkowa wcale nie jest instytucją konieczną aby "legalnie" oddawać czy zwracać Kościołowi mienie publiczne. Toruńska kuria diecezjalna przejmie od miasta lokal przy ul. Podmurnej 15 za 1 proc. jego wartości. Zapłaci niecałe 14,3 tys. zł za pomieszczenia warte ponad 1,4 mln zł. Olbrzymią bonifikatę zaproponował Kościołowi prezydent Torunia Michał Zaleski, a zgodzili się na nią radni. Przeciw sprzedaży głosowało zaledwie dwóch rajców. torun.gaze(*)upi_kamienice_na_Starowce.htmlKuria uważa, że kamienica to idealne zaplecze dla tworzonego muzeum diecezjalnego. Mamy więc pomysł na placówkę kulturalną (?). A na kulturę miasto jak widać nie żałuje: "Sprawy kultury są zadaniem własnym gminy - tłumaczy Aleksandra Iżycka, rzecznik prasowy prezydenta. - Skoro kuria chce nam pomóc w jego realizacji, nie było powodu, by nie udzielać jej bonifikaty." Z artykułu wynika, że nie było chętnych inwestorów na kupno kamienicy za 1,4 mln zł. Widocznie taki przetarg był organizowany (?). Znalazł się natomiast Zainteresowany za 14,3 tys. zł... Teraz, jak znam życie, Zainteresowany otrzyma dotację na remont kamienicy. Wszak dotujemy kulturę. Jest jeszcze inna możliwość. Za rok, jak sprawa przycichnie, kuria sprzeda kamienicę za dużą bańkę. Najlepiej miastu... Tak prezydent Torunia kupuje poparcie kurii w wyborach samorządowych. A kreuje się od lat na pragmatycznego, oszczędnego do bólu, zatroskanego o ubogich obywateli prezydenta. |