Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nasza Religia :)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
17-07-2009 19:11a2b3c4 (73 punktów)Nasza Religia :)
Ocena 2 na 2
Chciałbym aby każdy z was oczywiście chętnych przedstawił pomysł na religie ,która mogła wydawać by się odpowiednia dla ludzi żyjących w naszych czasach. Mogą również to być pewne zbiory wartości jestem ciekaw jakie macie zdanie w tym aspekcie
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

stilgar (7322 punktów)
>Chciałbym aby każdy z was oczywiście chętnych przedstawił pomysł na religie ,która mogła wydawać
>by się odpowiednia dla ludzi żyjących w naszych czasach.

Eee... Żadna?
a2b3c4 (73 punktów)

>Eee... Żadna?
Więc nie tylko ja wyznaje to zdanie
Celtyk (3337 punktów)
>Chciałbym aby każdy z was oczywiście chętnych przedstawił pomysł na religie ,która mogła wydawać
>by się odpowiednia dla ludzi żyjących w naszych czasach. Mogą również to być pewne zbiory wartości
>jestem ciekaw jakie macie zdanie w tym aspekcie
Religia wedle definicji nie będzie akceptowalna przez współcześnie żyjącego człowieka (a przynajmniej przez jakąś część ludzi). W tej całej definicji ciekawsze są Klasyczne definicje religii.
   Co do religii, która mogła by się wydawać odpowiednia można powiedzieć, że dwie takie religie istnieją od zarania ludzkości
Religia władzy i religia pieniędzy (mamony) . Pytanie tylko, która jest bardziej odpowiednia ...
Pozdrawiam

Władza doprowadza do obłędu w stopniu większym, niż demoralizuje, uciszając głos sumienia i wyostrzając chęć działania.- WILL I ARIEL DURANT -
17-07-2009 21:44 
 Ocena 1 na 1
a2b3c4 (73 punktów)
)
>Religia władzy i religia pieniędzy (mamony) . Pytanie tylko, która jest bardziej odpowiednia ...
>Pozdrawiam
>
Władza doprowadza do obłędu w stopniu większym, niż demoralizuje, uciszając głos sumienia i wyostrzając chęć działania.- WILL I ARIEL DURANT -


Sadzę że władza zawsze będzie powiązana z pieniędzmi więc obie te religie mogą tworzyć jedną
17-07-2009 23:04 
 Ocena 3 na 3
checkmate (1197 punktów)
Myślę, że wszystko co ludzi dzieli jest złe, w tym religia. Po co tworzyć nowe? Tych obecnych mam już dosyć aż nadto.

Z pozdrowieniami - Darek
Toma Cruz (390 punktów)
>Chciałbym aby każdy z was oczywiście chętnych przedstawił pomysł na religie ,która mogła wydawać
>by się odpowiednia dla ludzi żyjących w naszych czasach. Mogą również to być pewne zbiory wartości
>jestem ciekaw jakie macie zdanie w tym aspekcie


Religia...Ta ze szkolnych lat to jakoś mnie do siebie nie przekonała. A co dalej? Ma kazdy swojego bożka, to niech go pielęgnuje i czci i wychwala. Ja mam. Nie dzielę sie bogiem.
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
>Chciałbym aby każdy z was oczywiście chętnych przedstawił pomysł na religie ,która mogła wydawać
>by się odpowiednia dla ludzi żyjących w naszych czasach. Mogą również to być pewne zbiory wartości
>jestem ciekaw jakie macie zdanie w tym aspekcie

hej,
To ja tak raczej bardziej pozytywnie się wypowiem :
Podstawą mojej wiary jest przekonanie że człowiek ma zdolność do przezwyciężania swych destrukcyjnych emocji , jest zdolny do życzliwości i współczucia , posiada umiejętność do uczenia się , poszukiwania rozwiązań jak najmniej szkodliwych ... ma zdolność do rezygnacji z wykorzystywania swej przewagi i poszukiwania porozumienia i kompromisów w których wzajemny szacunek jest podstawą owych rozwiązań ... jest zdolny do krytycznej analizy tak zwanych automatyzmów czyli oczywistości ...

pozdrawiam
makuś
18-07-2009 14:18 
 Ocena 3 na 3
Racjonalny (35 punktów)
Latający Potwór Spaghetti, innej drogi nie ma!


Sledziu (1058 punktów)
>Chciałbym aby każdy z was oczywiście chętnych przedstawił pomysł na religie ,która mogła wydawać
>by się odpowiednia dla ludzi żyjących w naszych czasach.

Nie wiem, jak z ludźmi, ale mnie najbardziej podobałaby się taka religia, w której to ja byłbym bogiem. Jeśli ktoś chce zostać moim wyznawcą, to proszę o kontakt na mój adres mailowy. W zamian za drobną daninę w postaci ładnej kobiety w wieku 18-30 lat oraz książki "Byt i nicość" Jeana Paula Sartre'a (za cholerę nie mogę jej dostać; wybaczcie, ale omnipotencja umarła wraz z komuną) będziecie mogli czcić i wielbić przystojnego, inteligentnego i dowcipnego bruneta, zamiast tego przestarzałego, żydowskiego zombiaka o tysiącu oblicz.

Czekam i błogosławię.
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
mnie najbardziej podobałaby się taka religia, w której to ja byłbym bogiem

hej,
Cholerka ... coś w tym jest
Powiem tak :
Dopóki istnieje Bóg ( w sensie metaforycznym , ideologicznym , filozoficznym ) zawsze to On będzie ważniejszy niż jakiekolwiek relacje łączące poszczególnych ludzi i ludzkość jako taką !
pozdrawiam serdecznie
makuś
18-07-2009 18:00 
 Ocena 2 na 2
Gosia (9452 punktów)
> W zamian za drobną daninę w postaci ładnej kobiety w wieku 18-30 lat

A to ci pech! Jako pusta i jednocześnie wypełniona jadem i żółcią feministka jestem (co oczywiste) koszmarnie brzydka i przekroczyłam trzydziestkę kilka miesięcy temu (dokładniej sto dwadzieścia kilka) No, niefart, po prostu

>oraz książki "Byt i nicość" Jeana Paula Sartre'a (za cholerę nie mogę jej dostać;
To akurat nie jest problem.

>będziecie mogli czcić i wielbić przystojnego, inteligentnego i dowcipnego bruneta,
Wielbiłabym, ale jako rzecze "wiedzący" Witwos niezdolnam do uczuć wyższych...

>Czekam i błogosławię.

Prześlesz dwie rybie łuski? Jako relikwie, oczywista...Może ich moc obdarzy mnie łaską wiary?
Sledziu (1058 punktów)

>>oraz książki "Byt i nicość" Jeana Paula Sartre'a (za cholerę nie mogę jej dostać;
>To akurat nie jest problem[URL=http://www.allegro.pl

No proszę. Parę dni temu (jak również tygodni, miesięcy) jeszcze jej nie było. Ale i tak jest dla mnie za droga, przynajmniej przez najbliższych kilkadziesiąt dni. Zdecydowanie wolałbym nabożną darmochę.

>Wielbiłabym, ale jako rzecze "wiedzący" Witwos niezdolnam do uczuć wyższych...

Twoja strata. Bez Ciebie jednej kult nie upadnie.

>Prześlesz dwie rybie łuski?

Jak już wcześniej wspomniałem, jestem młodym, przystojnym brunetem, a nie rybą. Łusek nie mam, ale mogę przesłać coś innego - na przykład koszulkę Liverpoolu, którą kiedyś nosiłem, a dziś jest zbyt mała na moje boskie ciało

Błogosławię (pozdrawiam).
Gosia (9452 punktów)

>Błogosławię (pozdrawiam).
Dobre i to.
Ojciec Dyrektor (1704 punktów)
Wyobraźmy sobie świat bez religii...




Nie polemizuj nigdy z idiotą! Najpierw ściągnie Cię na swój poziom, a później zniszczy doświadczeniem.
a2b3c4 (73 punktów)
Gdyby nie religia nie byłoby takiego zła na ziemi.I widzielibyśmy ten piękny widok wieżowców WTC
Vytautas (4394 punktów)
>Chciałbym aby każdy z was oczywiście chętnych przedstawił pomysł na religie ,która mogła wydawać
>by się odpowiednia dla ludzi żyjących w naszych czasach. Mogą również to być pewne zbiory wartości
>jestem ciekaw jakie macie zdanie w tym aspekcie

   Religia, to doktryna, która usiłuje zadowolić dwie naturalne sfery ludzkich dążeń, rozum i uczucia.
   Od Odrodzenia począwszy trwa walka o dominację w sferze rozumu między religią, a nauką. Widać wyraźnie, że tę wojnę wygrywa nauka, chociaż okopy twierdzy Ducha Świętego trzymają się dzielnie, ba, religię stać także na kontrataki. Zasadnicza, jak sądzę, różnica między religijnym, a naukowym podejściem do spraw wyjaśniania świata polega na tym, że religia chce wyjaśnić wszystko i wyjaśnienia swoje każe uznawać za nieomylne. Co innego nauka. Ludzie nauki zdają sobie sprawę z tego, że są zjawiska, których wyjaśnić nie potrafią, a także rozumieją, że wyjaśnienia przyjmowane przez nich aktualnie za prawdziwe, mogą okazać się niedokładne, albo prawdziwe tylko przy spełnieniu jakichś założeń ograniczających, lub wręcz fałszywe. Fakty te mogą dyskryminować naukę w oczach ludzi prymitywnych i ci wolą wybrać religię.
   Istnieje w ludziach dążność do obrzędowości. Obrzędy związane są ze sferą uczuć ludzkich. Jest w tej chwili w naszym kraju mnóstwo ludzi, których kwestie wiary nie interesują, lub też mają poglądy zbliżone do ateistycznych, ale więzi z kościołem nie zrywają, bo chcą dzieciom wyprawiać chrzciny, mieć kumów, potem urządzać huczne uczty z okazji pierwszej komunii, potem śluby w kościele z białymi sukniami i wesela, na których nikt nie może pozostać trzeźwy, a na końcu pogrzeby. Tej ludzkiej potrzeby żadna inna instytucja poza kościołem spełnić nie potrafi.
   Obrzędy chrzcin, inicjacji (pierwszej komunii, matury), pogrzebowe, są pochodzenia pogańskiego przez kościół asymilowane. Powstające obecnie organizacje stawiające sobie za cel odrodzenie wierzeń przedchrześcijańskich są nieliczne, skłócone i przez większość społeczeństwa uznawane za śmieszne. Takie organizacje jak Racja Lewicy, lub Racjonalista tymi sprawami się nie zajmują, dlatego też wróże kościołom chrześcijańskim w Polsce życie długie i szczęśliwe.
   Pomysł na religię? Nie mam takiego, bo zdaję sobie sprawę jak wiele sprzecznych postaw i poglądów należałoby ze sobą godzić, aby stworzyć religię powszechną. Tworzenie małej religii, czyli sekty jest możliwe, ale nieetyczne.
a2b3c4 (73 punktów)
Tworzenie sekty jest nie etyczne masz rację jednak czasami owa sekta zmieniając nazwę na jakieś stowarzyszenie mogłaby być o wiele lepszym rozwiązaniem niż obecna religia dominująca w Polsce.Dlatego sądzę iż lepiej było by zbudowanie mniejszych organizacji ,które nie powodowały by takich negatywnych skutkach jak obecne religie.
szperacz (2861 punktów)
>Chciałbym aby każdy z was oczywiście chętnych przedstawił pomysł na religie ,która mogła wydawać
>by się odpowiednia dla ludzi żyjących w naszych czasach. Mogą również to być pewne zbiory wartości
>jestem ciekaw jakie macie zdanie w tym aspekcie

I znów mam ochotę cytować R. Dawkinsa...
Bożydar (2279 punktów)
(zablokowany)
>Chciałbym aby każdy z was oczywiście chętnych przedstawił pomysł na religie ,która mogła wydawać
>by się odpowiednia dla ludzi żyjących w naszych czasach.


A ja uważam, że pomysł jest dobry. Sam myślę od jakiegoś czasu w tym kierunku i mam kilka sensownych wariantów, z których każdy służy propagowaniu racjonalizmu.
W zakrzywionej przestrzeni najkrótsza droga łącząca dwa punkty docelowe, niekoniecznie przebiega w oczywisty zdroworozsądkowy sposób.
avenger (463 punktów)
>Chciałbym aby każdy z was oczywiście chętnych przedstawił pomysł na religie ,która mogła wydawać
>by się odpowiednia dla ludzi żyjących w naszych czasach. Mogą również to być pewne zbiory wartości

Mam religie swoją własną zbiór własnych zasad,własną siłę wyższą,odrzucam to co inni wymyślili ,a drudzy kupili jako prawdę absolutną.Religia jest dobra dla ludzi słabych,prostych,mi ona nie jest do niczego potrzebna.Pragnę być wolnym oraz nie zależnym,potrafię żyć w zgodzie z własnym sumieniem,zasadami które posiadam.Nienawidzę najbardziej tego w religii ,że narzuca jedyną prawdę absolutną ,jedyną słuszną drogę.Natomiast ja wierzę, że każdy ma swoją własną drogę do Boga i swój własny obraz Boga,jeśli oczywiście On istnieje, co jest prawdopodobne, choć nie do końca pewne.
Kaiosama (60 punktów)
>Chciałbym aby każdy z was oczywiście chętnych przedstawił pomysł na religie ,która mogła wydawać
>by się odpowiednia dla ludzi żyjących w naszych czasach. Mogą również to być pewne zbiory wartości
>jestem ciekaw jakie macie zdanie w tym aspekcie

To ja może zaproponuję religię już istniejącą:
Dyskordianizm

Według mnie świetnie pasuje do ludzi XXI w.

Si vis pacem, para bellum.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365