Racjonalista - Strona głównaDo treści
nożyce w akceleratorach!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
27-05-2011 00:52kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
nożyce w akceleratorach!
Ocena -1 na 1
gadzety superlumialne:
en.wikipedia.org/wiki/Superluminal_motion

Prędkość obserwowana wielokrotnie powyżej c, np. strumienie o prędkości 6c z galaktyki M87.
Jak to powstaje w praktyce?



Wyliczamy z opóźnień światła i otrzymujemy:
v_o(a) = v_x / t = v * sin a / (1 - v/c cos a)

Dla jakiego kąta otrzymamy największą prędkość?
Normalnie - z ekstremum funkcji:

v_o(a) = v_max dla: cosa = v/c; czyli:

v_max = v * gamma; co dla v ~ c daje: c * gamma;

Jaka będzie obserwowana jasność - energia takiego obiektu?

E_obs = E_out * gamma, czyli to co w liniowych akceleratorach.
normalna kumulacja promieniowania z różnych punktów, w czasie lotu cząstki.
Nie ma tu żadnej gimnastyki - relatywistyki, czysta klasyka.

To było tylko dla źródła punktowego, a teraz wyobraźmy sobie, że cały strumień świeci i zasuwa pod kątem!
Co się stanie - jaki będzie obrazek i energia?

To było dla płaszczaków, a teraz przestrzenny przypadek:
niech strumień zasuwa spiralnie, oś spirali celuje prosto w nas, cząstki wirują dokoła tej osi, czyli trzymają ten kąt a.
Co tu wyjdzie?

Naiwni fizycy wyliczają sobie od 100 lat zwyczajne efekty nożycowe za pomocą trików matematycznych - dylatacji czasu i kontrakcji przestrzeni.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Przecież masz pod linkiem wyjaśnienia.

Pozdrawiam

Egoizm jest rodzajem algorytmu.
27-05-2011 14:10 
 Ocena-1 na 1
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
Nie napisali tam jak powstają rzeczywiste prędkości powyżej c.

A wygląda to tak:
obserwujemy np. 6c i jasność gamma^2 razy większa zamiast gamma, i kąt 43 stopni, zamiast 19.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365