Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pomoc dla bliźniego w wersji katolickiej.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
17-01-2013 22:05Adrian Trybek (339 punktów)Pomoc dla bliźniego w wersji katolickiej.
Ocena 14 na 14
Dwa katolickie szpitale w Kolonii odmówiły przyjęcia kobiety, która podejrzewała, że została zgwałcona.

www.dw.de/(*)-zgwałconej-kobiety/a-16528838

Piękny przykład moralności i miłosierdzia. Pewnie pracownikom szpitala jeszcze huczało w głowach po niedzielnym czytaniu:

"Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem, żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście moimi uczniami, jesli będziecie sie wzajemnie miłowali."
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Co ty tam wiesz o miłości do bliźniego. Algorytm, który określa jakie zachowanie jest moralne a jakie nie i co jezus miał na myśli wypowiadając zdanie x czy y znany jest tylko katolikom i innym wierzącym w brodatego dziadka w niebie.
Dlatego każda osoba, która odmówiła pomocy kobiecie może spokojnie spać. Nagroda za te miłosierne zachowanie już czeka w niebie
17-01-2013 23:25 
 Ocena 11 na 11
tomj (123 punktów)
Klauzula sumienia - wynalazek pozwalający odmówić pomocy.
Najlepiej oddajmy wszystko w ręce KK, a kościół ustali co jest zgodne z sumieniem.
Oto nowy - lepszy świat: nauczyciele mogą odmawiać nauczania biologii w zakresie niezgodnym z "naukami objawionymi", farmaceuci mogą odmawiać handlowania świństwami antykoncepcyjnymi, a lekarze mogą odmawiać wykonywania badań i zabiegów niezgodnych z etyką katolicką (również z innymi dość zmiennymi w dziejach poglądami religijnymi).

Gdzie jest granica tego obłędu?
18-01-2013 12:57 
 Ocena 1 na 1
Lodowy (1486 punktów)
>Klauzula sumienia - wynalazek pozwalający odmówić pomocy.
>Najlepiej oddajmy wszystko w ręce KK, a kościół ustali co jest zgodne z sumieniem.
Opisane zdarzenie to bezdyskusyjny przykład złej postawy.
Przestrzegam jednak przed zbyt uproszczony myśleniem. Schemat na różnych forach jest identyczny - zdajdujemy w mediach news o jakiejś aferze i na tej podstawie rozszerzamy naszą krytykę na całą grupę. Np. piszą o burdach na stadionie i piszemy, że kibice piłkarscy to wandale.
W tym przypadku rzecznik archidiecezji odniósł się krtycznie do tego co zrobiły szpitale.
Moja znajoma umierała w hospicjum prowadzonym przez siostry zakonne i miała bardzo dobrą opiekę, mimo, że nie była katoliczką. Nie będę na tej podstawie twierdził, że KRK jest bardzo dobry, ale w drugą stronę też to u mnie działa. Oceniam konkretne zachowania i unikam uogólnień.
18-01-2013 14:13 
 Ocena 1 na 1
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
To, ze kosciol, ksiadz, zakonnica czy inny quasi duchowny czlowieczek jest mily dla ludzi i otoczenia jest jego ZASRANYM obowiazkiem i nie powinno zaslugiwac chocby na jedno slowo wspomnienia.
W swieckim prawie rola jaka pelni kosciol i kazdy ksiadz zowie sie rola gwaranta. Rola ta oznacza, ze ktos kto jest gwarantem ma specjalne obowiazki wzgledem swoich podopiecznych.

Powiedziec, ze kosciol pomogl temu czy tamtemu i dlatego jest dobry to tak samo jak by powiedziec "ta mama zrobila swojemu dziecku kanapke. Jest taka dobra, tak dobrze dba o swoje dziecko".
Zarowno kanapka dla dziecka jak i pomoc kosciola dla ludzi jest ZASRANYM obowiazkiem gwaranta.
18-01-2013 15:01 
 Ocena 1 na 1
Lodowy (1486 punktów)
>To, ze kosciol, ksiadz, zakonnica czy inny quasi duchowny czlowieczek jest mily dla ludzi i otoczenia jest jego ZASRANYM obowiazkiem i nie powinno zaslugiwac chocby na jedno slowo wspomnienia.
Wow, skąd Ty to wziąłeś? Rewelacja. Ty wyznaczyłeś im taki zakres "zasranych" obowiązków?
>W swieckim prawie rola jaka pelni kosciol i kazdy ksiadz zowie sie rola gwaranta.
Jest to gdzieś napisane czy sam to wymyśliłeś?
>Rola ta oznacza, ze ktos kto jest gwarantem ma specjalne obowiazki wzgledem swoich podopiecznych.
Możesz napisać jakie to obowiązki?
>Powiedziec, ze kosciol pomogl temu czy tamtemu i dlatego jest dobry to tak samo jak by powiedziec "ta mama zrobila swojemu dziecku kanapke. Jest taka dobra, tak dobrze dba o swoje dziecko".
Napisałem wręcz coś odwrotnego.
>Zarowno kanapka dla dziecka jak i pomoc kosciola dla ludzi jest ZASRANYM obowiazkiem gwaranta.


ps
Czy moglbys uzywac polskich znakow?
18-01-2013 15:29 
 Ocena 3 na 3
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Zakres obowiazkow kosciol wyznaczyl sobie sam belkoczac o bogu, jezusie, milosci do bliziego i onanizowaniem sie dekalogiem (onanizm ten polega na wciskaniu tego dekalogu wszystkim ludziom na swiecie - zarowno wierzacym jak i niewierzacym).
Belkotem o swoim pochodzeniu i namaszczeniu prosto od/przez boga kosciol wydal na siebie wyrok bycia milosiernym, dobrym i slodkim. I ta dobroc i slodkosc powinna wynikac sama z siebie i nie powinna byc jakas wyjatkowa cecha kosciola. Powinna byc ZASRANYM aksjomatem.

Rola gwaranta? Rzeczywiscie nie wiem jak jest w wyznaniowej Polsce ale na przyklad u naszych zachodnich sasiadow jest to zapisane w kodeksie karnym. Gwarant z mocy prawa jest ZOBOWIAZANY do aktywnego dzialania w okreslonych sytuacjach. Rodzic jest na przyklad gwaranten wzgledem swojego dziecka. Jesli ty nie udzielisz pomocy obcemu dziecku (na przyklad dziecko sie topi) to najwyzej sad moze oskarzyc cie o nieudzielenie pomocy. Rodzic moze nawet odpowiadac za umyslne zabojstwo.

I kosciol swoimi roszczeniami o akceptacje biblii jako prawdy objawionej i swoimi opowiastkami, ze pochodzi do boga, ktory nadal kosciolowi misje zbawienia ludzkosci sam sobie nadal role gwaranta.

P.S. Nie moge uzyc polskich znakow bo nie pisze z Polski i nie mam mozliwosci zainstalowania polskiej czcionki.
18-01-2013 23:47 
 Ocena 1 na 1
Lodowy (1486 punktów)
> onanizm ten polega na wciskaniu
Tym mnie przekonałeś.
18-01-2013 07:32 
 Ocena 7 na 7
Irracja (4721 punktów)
>Co ty tam wiesz o miłości do bliźniego. Algorytm, który określa jakie zachowanie jest moralne a jakie nie i co jezus miał na myśli wypowiadając zdanie x czy y znany jest tylko katolikom i innym wierzącym w brodatego dziadka w niebie...
    ... błąd. Tego nawet wierzący nie wiedzą, oprócz grupki "wybrańców" z "nieomylnym papą" na czele. Wierni mają wyłącznie "nie myśleć i słuchać"...

... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
diogenes (42753 punktów)
>Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali,...

Jesli dobrze widzę, nie ma tu niczego o gwałcie.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
MadameDeVoltaire (1428 punktów)
>pacjentka mogłaby chcieć zażyć środek wczesnoporonny. Szpital musiałby wystawić jej receptę na taki preparat, a to - jak tłumaczono - jest nie do pogodzenia z etyką chrześcijańską.

Przyjmując, że domniemany zarodek jest dla nich bliźnim bardzo pomogli bliźniemu!

bang bang, shot you dead
Tarlop (218 punktów)
Oczywiście jak zwykle antyreligijny jazgot. Niestety obwiniać należy zlewaczałe państwo, a nie Kościół. Państwo postanawia zniewalać ludzi, a ludzie bronią się przed zniewoleniem. W tym przypadku postronną ofiarą padła ta kobieta.

"Tłumaczono się tym, że w przypadku takich okoliczności i badań zabezpieczających dowody gwałtu, pacjentka mogłaby chcieć zażyć środek wczesnoporonny. Szpital musiałby wystawić jej receptę na taki preparat, a to - jak tłumaczono - jest nie do pogodzenia z etyką chrześcijańską."

Gdyby państwo nie kazało wypisywać tych środków, to nie byłoby problemu z przeprowadzeniem badań.

Mod:
Uprzejmie prosimy o nieco bardziej kulturalne wypowiedzi.
Fafciu (953 punktów)
>Gdyby państwo nie kazało wypisywać tych środków, to nie byłoby problemu z przeprowadzeniem badań.

No nie wiem, trzeba zrobić risercz jak sprawa wygląda np. w Somalii...
Tarlop (218 punktów)
Co to ma do tego?
mayolina (2278 punktów)
z bawarskiego radio (Bayern2):nie pozwolić byKrK prowadził szpitale, za które płacimy z naszych podatków. I następna opinia: jak to jest możliwe, że ewangelicki szpital mógł pomóc, a KrK nie? Czyżby za dużo fobii JP2?
mayolina (2278 punktów)
Z innego podwórka, choć w podobnym temacie: w Irlandii demonstracja anty-aborcyjna (chodzi o protest przeciw złagodzeniu prawa antyaborcyjnego) na której było 5 biskupów. W świetle tego co wydarzyło się w Irlandii, a więc śmierć kobiety, której odmówiono aborcji z powodów medycznych i która to śmierć spowodowała, że Irlandia rozważa złagodzenie restrykcyjnego prawa, czy jest zaskoczeniem obecność biskupów na TAKIEJ demonstracji? Po raz kolejny widać jaka jest hierarchia wartości w KrK i jak postrzegane są kobiety przez tę organizację.
o demonstracji pisze Irish Times

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365