www.uw.edu.pl/strony/pismo/pismo_1103.pdfA w nim m.in.: s. 2. DOBRY UNIWERSYTET, TO BOGATY UNIWERSYTET - rozmowa z prof. Jerzym Wilkinem WYDARZENIA s. 22. TAM GDZIE CHOPIN UCZYŁ SIĘ TEORII MUZYKI I KWITŁA SZTUKA MALOWANIA Jerzy Miziołek, Hubert Kowalski s. 29. PROFESORA BYT I ŚWIADOMOŚĆ Ludwik Komorowski BADANIA s. 34. NOWE PLANETY W GALAKTYCE Andrzej Udalski s. 35. ZASKAKUJĄCA PRZEMIANA s. 36. RÓWNOLEGŁE ŚWIATY NOBORU TSUJIHARY Mikołaj Melanowicz s. 39. POKOLENIE SUPERMOBILNYCH Katarzyna Łukaszewska s. 40. HISTORIE O DUCHACH I INNE KURIOZA Katarzyna Łukaszewska s. 43. BIBLIOTEKA JEST KOBIETĄ? Barbara Elżbieta Zybert OPINIE s. 48. FILOZOFIA JAKO PRZEJAW INTELEKTUALNEJ NIEDOJRZAŁOŚCI Marian Przełęcki Cytat:Przypomniała mi się niedawno pewna dyskusja, w jakiej uczestniczyłem wiele lat temu (chyba jeszcze w czasie moich studiów filozoficznych). Nie pamiętam już przy jakiej okazji dyskusja ta miała miejsce. Istotne jest to, że brali w niej udział młodzi filozofowie i fizycy. Wtedy to właśnie z ust fizyków padło twierdzenie, do którego nawiązuje tytuł tych uwag. Pomyślane ono było jako pewna krytyka tego, czym - w odróżnieniu od fizyków - zajmują się filozofowie. Otóż zdaniem fizyków typowa problematyka filozoficzna - to problematyka charakterystyczna dla młodzieńczego okresu dojrzewania. To w tym okresie właśnie interesują nas i niepokoją pytania takie jak: "Jaki jest sens świata, sens naszego życia i śmierci?", "Na czym polega dobro i szczęście?", "Jak powinniśmy żyć?". W miarę naszego dojrzewania pytania te tracą swą aktualność; przestają nas fascynować i niepokoić. Człowieka dojrzałego interesują inne rodzaje zagadnień, zarówno teoretycznych jak i praktycznych. Co Wy na to?  |