Racjonalista - Strona głównaDo treści
precesja Merkurego - przyczyny

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
09-07-2011 16:16kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
precesja Merkurego - przyczyny
Peryhelium Merkurego obraca się około 40'' / wiek więcej od tego co wychodzi z wpływów planet.

Gdy Le Verrier to zauważy wówczas próbował wyjaśnić tę dodatkową precesję obecnością jeszcze jednej planety - Vulkan:
en.wikiped(*)lcan_(hypothetical_planet)

I teraz najciekawsze.
Ta planet miała być w orbicie Merkurego, czyli bliżej Słońca!

Co w tym dziwnego?
Ano to że taka planeta w orbicie powoduje obrót peryhelium w przeciwnym kierunku - wstecz, a nie do przodu!

Tak jest również dla pozostałych planet, np. Ziemia:
Jowisz obraca peryhelium do przodu, a Wenus w drugą stronę, i razem prawie zero zostaje.

Merkury jest szczególnym przypadkiem, bo ma wszystkie planety za sobą.

I jeszcze kolejna rewelacja.
Obecnie uwzględniają wpływ spłaszczenia Słońca na precesję Merkurego, i znowu się pomylili - wyliczają nie w tą stronę.

Są przypadki gwiazd podwójnych, w których zauważono potężną precesję - w całych stopniach, nie w sekundach, i z dwa razy więcej od tego co otw przewiduje.
Jak to wyjaśniono?
Znowu powyliczali sobie dodatkową precesję ze spłaszczenia tych gwiazd!

Normalnie cyrk.
Kwadrupol, czyli siła typu: 1/r^4 obraca peryhelium do przodu, ale tylko wtedy, gdy ciągnie do Słońca... ale ze spłaszczenia mamy zmniejszenie siły, czyli jakby odpychanie.
Słońce musiałoby być wydłużone a nie spłaszczone!

Natomiast w przypadku planet mamy dodatkowe siły pływowe, czy proporcjonalne do r. I w tym przypadku jest odwrotnie - dodatkowa siła do centrum powoduje wsteczny obrót peryhelium. Musi działać na zewnątrz - rozciągać orbitę, jak w przypadku Księżyca.

Wszystko to Newton dawno wykazał:
en.wikiped(*)7s_theorem_of_revolving_orbits

Jest tam o problemach z precesją Księżyca:
Newton wyliczył 1.5 stopnia, a jest dwa razy tyle - 3 stopnie.

Użył wzoru na siłę: F(r) = -GM/r^2 + GM A r;

A - wyliczył ze stosunku sił pływowych Słońca (różnica sił na Ziemię i Księżyc), do siły grawitacji pomiędzy Z-K, i otrzymał około: 1/357.

Sprawdźmy to dokładnie, bo to jest bardzo zabawne.
Siła pływowa ze Słońca na układ Ziemia-Księżyc:

Ft = GMs/d^3 (2x - y); zatem składowa wzdłuż linii Z-K:
Fr = GMs/d^2 r/d (3cos(f)^2 - 1);

Średnia po orbicie: GMs/d^2 a/d (3*1/2 - 1) = 0.5 GMs/d^3 a;
wstawiając dane: Ms = 333000 M; i odległość do Słońca: d = 390 a:
GM 0.5 333000/(390a)^3 a = 1/356.3 GM/a^2;
zatem faktycznie dodatkowa siła jest około 357 razy mniejsza od GM/a^2;

No ale przecież Księżyc krąży razem z Ziemią dookoła Słońca, a grawitacja Słońca równoważy odśrodkową tylko w środku masy tego układu, a nie po całej orbicie o promieniu a = 384 tyś km!

Przyspieszenie odśrodkowe, którego grawitacja Słońca nie równoważy (Księżyc i Ziemia muszą to załatwić samodzielnie):
a_w = W^2 (r_z - r_k) = W^2 x * cos(f);
i stąd część radialna: a_r = W^2 r * cos(f)^2;
W - znamy: W^2 = GMs/d^3, czyli: a_r = GMs/d^3 r * cos(f)^2;

A razem z pływowymi: a_k = GMs/d^3 r * (4cos(f)^2 - 1);
Teraz średnia po orbicie jest dwa razy większa = 2/357, i stąd 3 stopnie precesji, a nie 1.5
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jacholek (5699 punktów)
>Peryhelium Merkurego obraca się około 40'' / wiek więcej od tego co wychodzi z wpływów planet.
>
Ciekawe jaki jest cel tych wyliczen czyli o co tu chodzi ?
Warto by sobie przypomniec ze do ilosciowego opisu tego typu zjawisk konieczne jest uwzglednianie
poprawek OTW (ogolnej teorii wzglednosci).
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
>Ciekawe jaki jest cel tych wyliczen czyli o co tu chodzi ?
>Warto by sobie przypomniec ze do ilosciowego opisu tego typu zjawisk
>konieczne jest uwzglednianie poprawek OTW (ogolnej teorii wzglednosci).

Poprawka otw wynika z siły typu: 1/r^4, czyli tak samo jak kwadrupol.
Ale OTW nie wyjaśnia tego zjawiska, gdyż nie podaje źródła tej siły.

Newton wyliczył precesję Księżyca z sił które znał, i otrzymał 2 razy mniejszy efekt.
A mógł sobie pomnożyć tę siłę przez 2 i byłoby OK - dlaczego tak nie zrobił?

Bo tak się w ogóle nie robi - liczymy z tego co znamy!
Nie wymyślamy cudów na patyku, żeby sobie samopoczucie poprawić!

Poza tym, wspomniane przypadki precesji gwiazd podwójnych, i tak nie pasują do otw, ponieważ tam kompensowano niezgodności rzędu 100% dodatkowymi siłami z momentów kwadrupolowych wirujących gwiazd.

No, ale takie kwadrupole ze spłaszczonych gwiazd kręcą w przeciwną stronę, czyli zmniejszają obserwowaną precesję!

Zatem faktycznie błędy są dwa razy większe: 200%, a przyczyna zjawiska pozostaje nieznana.
Marian (5438 punktów)
   Kombi jest quackiem, który nie uznaje STW, OTW ani mechaniki kwantowej. Odpuść sobie.

   Pozdrawiam.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, moją twórczość należy traktować jako CC-BY-SA 3.0
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
>   Kombi jest quackiem, który nie uznaje STW, OTW ani mechaniki kwantowej. Odpuść sobie.

A co otw ma do powiedzenia na temat twierdzenia Newtona o rewolucji orbit?

Nic, bo twierdzenie Newtona jest ogólniejsze!

To raz, a dwa:
po spłaszczeniu Słońca siła na planety wzrośnie, czy zmaleje?
waligóra (961 punktów)
Mam wrażenie, że brakuje ci odpowiednich źródeł rzetelnej i sprawdzonej wiedzy. Może zanim zgłosisz własne pomysły na rozwiązanie omawianych problemów warto sięgnąc do jakiś konkretnych publikacji np. istnieje wspaniała ksiażka, akurat poruszająca ten właśnie temat.
Tłumaczy ona wiele zagadnień w miarę prostym stylu i zawiera bogaty materiał faktograficzny.
Jes to :
"Mercury's perihelion from Le Verrier to Einstein" N. T. Roseveare , Clarendon Press-Oxford 1982
( jest również tłumaczenie rosyjskie Mir 1985 - jeśli znasz język rosyjski, to mogę wystawic ją do pobrania, bo akurat posiadam to tłumaczenie )
11-07-2011 03:16 
 Ocena-1 na 1
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
>Tłumaczy ona wiele zagadnień w miarę prostym stylu i zawiera bogaty materiał faktograficzny.
>Jes to :
>"Mercury's perihelion from Le Verrier to Einstein" N. T. Roseveare , Clarendon Press-Oxford 1982
>( jest również tłumaczenie rosyjskie Mir 1985 - jeśli znasz język rosyjski, to mogę wystawic ją do pobrania, bo akurat posiadam to tłumaczenie )

Jakie fakty tam umieścili... że korekta grawitacji typu 1/r^4 to dar od Boga?

Problem został rozwiązany.

Możesz nawet zaprogramować te precesje, ale musisz użyć dużej precyzji obliczeń - niestandardowo dużej... chyba poczwórnej, czyli z 30 cyfr.

Tu taki zabawny numer wychodzi podczas obliczeń:

F = k/(r + d)^2; gdzie: d - przemieszczenie Słońca w jednym kroku obliczeń (z powodu Jowisza i innych planet), r - odległość do Merkurego.

Merkury biega okrężnie, czyli: d = a*cos(f);
zatem:
F = k/(r + a.cos(f))^2 = k/r^2(1 - 2a/r cos(f) + 3(a/r cos(f))^2 - ...);

po każdym cyklu ta pierwsza poprawka z cos(f) daje zero, zatem o precesji decyduje głównie składnik (a/r cos(f))^2.

W tym przypadku chodzi o dużą dokładność, zatem musimy użyć niedużego kroku, więc otrzymamy wielkości rzędu:

a - kilka metrów, powiedzmy:
a = 10 m; r = 60 mln km = 60e9 m; orbita Merkurego.
zatem: (a/r)^2 = (10/6e10)^2 =~ 2.8 * 10^-20;

1 + ta korekta = 1, bo long double ma tylko 64 bity precyzji.

Przy okazji widać skąd ta korekta 1/r^4, a nawet 3 jest;
oraz czym jest faktycznie ten promień grawitacyjny: 3GM/c^2 = 4444 m;
No i co to jest?

Cztery czwórki...
10-07-2011 09:46 
 Ocena 1 na 1
Jacholek (5699 punktów)
>   Kombi jest quackiem, który nie uznaje STW, OTW ani mechaniki kwantowej. Odpuść sobie.
>   Pozdrawiam.
W samej rzeczy, tak na to wyglada. Mam nadzieje tylko ze to "hobby" jemu ani innym nie szkodzi.
OTW trzyma sie dobrze, aczkolwiek zabserwowano kilka galaktyk ktore jakby nie chcialy "sluchac" sie Einstein'a,
jednak za wczesnie by krzyczec "hurra - nie ma czarnej materii, OTW do lamusa".
Pozdrowienia.
sinapis (1725 punktów)
Jak długo zamierzasz żyć, Kombi?
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
Niedługo... tylko jeden dzień dłużej od reszty świata.
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
Mamy rozwiązane problemu Merkurego!

Jeden człek może być ślepy nawet całe życie, no ale żeby cała cywilizacja... to już lekka przesada.

Tu widać rozwiązanie:


To jest trajektoria Słońca z ostatnich lat.
Może ktoś podpowie co to ma wspólnego z precesją Merkurego.
10-07-2011 09:05 
 Ocena 2 na 2
setarkos (10757 punktów)
>To jest trajektoria Słońca z ostatnich lat.
Względem czego?
[Pewnie te precesje zależą tylko od przyjęcia 'nieruchomego' układu odniesienia jak ptolemejskie epicykle.]
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
>>To jest trajektoria Słońca z ostatnich lat.
>Względem czego?

To jest trajektoria środka masy Układu Słonecznego względem Słońca... czyli ruch Słońca, bo środek masy układu przecież nie rusza w ramach tego układu.

>[Pewnie te precesje zależą tylko od przyjęcia 'nieruchomego' układu odniesienia jak ptolemejskie epicykle.]

Blisko... ale nie specjalnie.
Popatrz na moje wyliczenia faktycznej siły na Księżyc, której Newton nie zauważył.

Jeden prosty wzór na precesje peryheliów wszystkich planet wprost z klasycznej dynamiki Newtona!

Okazuje się, że OTW to takie same improwizacje jak w XVIIIw.
Wtedy również przez ponad 100 lat nie mogli wyjaśnić połowy z precesji perygeum Księżyca. Doszło do tego, że próbowali modyfikować prawo Newtona. Najświetniejsi matematycy (np. Euler) przedstawiali dowody matematyczne, że siła grawitacji nie może być dokładnie kwadratowa, lecz trochę inna - w stylu: 1/r^(2 + ułamek).
AMI1 (230 punktów)
>To jest trajektoria środka masy Układu Słonecznego względem Słońca... czyli ruch Słońca, bo środek masy układu przecież nie rusza w ramach tego układu.

Astronomia jest błędnie uważana za wiodącą naukę. Tutaj mamy przykład - na co może mieć wplyw ruch peryhelium Merkurego? -
Jest tyle ważnych i ciekawych tematów dotyczących naszego życia, że te wszystkie "kosmiczne" i "astronomiczne" tematy wydają się dziecinnadą.
Ale skoro zostało to poruszone, proponuję udowodnić, że zmienne w czasie położenie planet powoduje zmienne siły pływowe na Słońcu i skorelowane jest to z aktywnością Słońca. Cykl słoneczny wydaje się dziwnie skorelowany z ruchem Jowisza po mimośrodowej orbicie (dochodzi do tego położenie Saturna ale i bliższych planet - Wenus i Ziemi).
Jezeli "Kombi to udowodni", ucieszą się astrologowie, którzy sami nie wiedząc dlaczego, obliczali połozenie planet w dniu urodzin człowieka.
P.S. To oczywiście żart, bo według mojego szacunku, wielkość pływów na Słońcu wywoływanych masą Jowisza jest sporo poniżej milimetra. Ale może sie mylę.
11-07-2011 16:46 
 Ocena-2 na 2
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
To jest problem budowy i funkcjonowania Słońca - gwiazd, czy ogólnie dużych skupisk masy.
Siedzimy na delikatnej skorupie, a nie na kuli z żelaza i niklu:


www.biblio(*)a_hueca/esp_tierra_hueca_9.htm

Wyniki pomiarów sejsmologicznych potwierdzają w 100% właśnie taką strukturę Ziemi.

Gwiazdy są jeszcze bardziej... wydymane.
Taka sferyczna warstwa jest znacznie bardziej podatna na siły pływowe, od solidnej kuli z ciężkim jądrem.

Astrologowie są 10 razy bardziej rozgarnięci i racjonalni od stada baranów, którzy przez 100 lat nie potrafiła rozwiązać i zweryfikować kilku śmiesznych równań z pewnej szkolnej teoryjki.
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
Numerolodzy tak wyliczają precesję Merkurego:

rc = 2GM/c^2 = 3000 m - jakaś tam fikcyjna wielkość z sufitu.

dw = 1.5 * rc/p = 7.5 * 10^-8; gdzie: p = 60 mln km z orbity;

To jest kąt na jedną orbitę, a w 100 lat Merkury robi 415 orbit.

Przyspieszenie Słońca z powodu jazdy Jowisza:
a_s = W^2 * r_o = GM/d^3 * (d * Mj/M) = GMj/d^2;

Przyspieszenie Merkurego: a_m = GM/a^2;

Zgodnie z twierdzeniem Newtona o obrotach orbit decyduje stosunek obu przyspieszeń:

k = a_s / a_m = 5.3e-6;

70 razy więcej od 7.5e-8, czyli takie coś: a/r_o = a/d M/Mj = 80.

Z samego Jowisza wyjdzie 70/80,
i Saturn robi pozostałą kilka procent precesji.

Łatwo można to wyprowadzić formalnie - ogólny wzór na precesje w dowolnej konfiguracji trzech ciał.

Takiego prostego efektu rotacyjnego nie potrafili zauważyć... idioci pracują w astronomii.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365