 |
Milion ludzi w Polsce chce wystąpić z Kościoła Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 08-02-2011 22:54 | Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów) (zablokowany) | Milion ludzi w Polsce chce wystąpić z Kościoła
1 na 1 | Tak wynika z 'tajnego' badania Palikota: www.tvn24.(*)ia-bez-kosciola,wiadomosc.htmlApostazja jest skomplikowaną i żmudną procedurą (zwłaszcza po ostatnich zmianach) - czy warto Waszym zdaniem się tego podjąć teraz kiedy nie mamy pewności, że uwzględnione to zostanie w jakichkolwiek statystykach i realnie wpłynie na 'odczarowanie' wizerunku Polski jako katolickiej wyspy w centrum Europy ? Oczywiście liczy się też własna satysfakcja ale przyznacie, że jest to na dzień dzisiejszy złożona operacja... PS> Portal wystap.pl/ opisuje jak REALNIE występować aby było to odnotowane ale to jeszcze więcej 'zachodu' się zdaje... PS2> Może doczekamy się kiedyś, że będzie można zrobić to przez internet albo - jeszcze lepiej - musieć potwierdzić swoją przynależność po ukończeniu 18 roku życia ? Taaa... Na pewno ...  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Damian Artymiuk (9 punktów) | Beznadziejnie jest w Polsce z Apostazją. Moja kuzynka właśnie starała się o to, potrzebowała dwóch świadków(Pierwszym byłem ja), świadectwo chrztu po które trzeba specjalnie jechać do parafii w której było się ochrzczonym(koniecznie, bez tego można sobie darować), napisać specjalne podanie, to jeszcze ksiądz który z nami rozmawiał był jakiś taki chamski z leksza...trzeba się faktycznie trochę postarać aby wypisać z tego procederu...
|
|
| Grzegorz (5685 punktów) | Ciekawe czy rzeczywiście zlecił jakieś badania, czy wziął sobie ten milion "z kapelusza" - choć wg mnie nie jest to wcale przesadzona liczba, zwłaszcza uwzględniając tych co to by chcieli wystąpić, ale nie aż na tyle żeby się przechodzić przez niezbyt sprecyzowane procedury zależne od dobrego lub złego humoru proboszcza.
Natomiast normą chyba już jest że Terlikowski nie odniósł się merytorycznie do żadnego z zarzutów, ograniczając się do kontrzarzutów dotyczących cytowanych przez P. badań oraz twierdząc że Palikot chce mieć swoje pięć minut. Czyli co, jeśli Palikot po prostu lubi rozgłos, a tych którzy chcą wystąpić jest "tylko" pół miliona, to reszta zarzutów pod adresem KRK automatycznie upada?
|
|
2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | > Milion ludzi w Polsce chce wystąpić z Kościoła
Palikot też?
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
 | | Manian (950 punktów) | >Palikot też? W jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził, że jest to niewykluczone.
|
|
3 na 3 | diogenes (42753 punktów) | >Apostazja jest skomplikowaną i żmudną procedurą...
Najważniejsza jest apostazja duchowa. Reszta jest bez znaczenia, tak jak chrzest. Nie widzę powodu,aby poważnie traktować kancelarię parafialną.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
 | Złotek (867 punktów) (zablokowany) | Jednak im mniej nas w statystyce tym lepiej. Poza tym sądzę, że nie będąc nazistą nikt z nas nie chciał by mieć tego w papierach.
|
|
|  | 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | >...mieć ... w papierach.
Myślenie w kategoriach papierów, kwitów ma w sobie coś z paranoi. Nigdy nie wiesz, gdzie i przez kogo możesz być gdzieś z jakichś powodów zapisany. Ateiści powinni również złożyć petycję do pana boga, aby ich wymazał z księgi żywota. Wtedy ich rozbrat z religią byłby zupełny.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
| kogut59 (3090 punktów) | > Tak wynika z 'tajnego' badania Palikota:> www.tvn24.(*)ia-bez-kosciola,wiadomosc.html> Apostazja jest skomplikowaną i żmudną procedurą (zwłaszcza po ostatnich zmianach) - czy wartoWażne jest wywrzeć presje na politykę. Przyjechałem do RFN w 1987 roku dowód osobisty otrzymałem po 2 tygodniach i natychmiast udałem się do sadu w najbliższej mieścinie. Od reki otrzymałem wniosek o wystąpienie z kościoła ( nie miałem z kk żadnych powiązań w już Polsce poza statystyka) z moja 100 slow znajomością niemieckiego i pomocą urzędników cala operacja trwała 10-15 min. za niewielka oplata. Dlaczego było to możliwe ?
|
|
 | | Anarok (161 punktów) | >Dlaczego było to możliwe ?
Pewnie dlatego, że KK w naszym kraju pociąga za zbyt wiele sznurków, by odcięcie się od niego było takie proste. Z pozoru nie powinno im zależeć na utrzymaniu owiec, które i tak nie wypełniają kościołów (koszyków), ale ważne są tu właśnie statystyki, które świadczą o ich rzekomej sile...
Nie należy mylić prawdy z opinią większości - Jean Cocteau
|
|
|  | 2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | >KK w naszym kraju pociąga za zbyt wiele sznurków...
Gdyby to były sznurki! To czarna maź.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
1 na 1 | setarkos (10757 punktów) | >.. potwierdzić swoją przynależność po ukończeniu 18 roku życia? Taka zasada byłaby wg mnie w dobrym tonie. Warta regulacji prawnej także wtedy, gdy 'jutro' .. wypowiedzieć umowę o świadczenie usług religijnych. Wystąpienie ze związku wyznaniowego (zwłaszcza jeśli nie było akcesu przynależności) powinno być łatwiejsze niż zmiana operatora telekomunikacyjnego czy dostawcy TV. Proszę sobie wyobrazić, że do rezygnacji z 'komórki' lub zmiany sieci konieczni byliby żyranci..
|
|
| Ewa B. (65 punktów) | Uważam, że trzeba by pomyśleć nad jakimś innym sposobem wystąpienia z kościoła tak, żeby to występujący decydowali o procedurze a nie kościół. Nikt nas nie pytał, czy chcemy być do niego wpisani a jesteśmy od urodzenia (dnia chrztu). Kościół uznaje, że wyszyscy ochrzeczeni są automatycznie rzymskokatolikami. A wielu ludzi ochrzczonych jako rzymskokatolicy jako dorośli przeszło na ewangelizm ( ewangelikalizm), zostało świadkami Jehowy, Adwentystami Dnia Siódmego itd. Myślę, że oni też dalej figurują w statystykach jako "ochrzeczeni rzymskokatolicy" i też byliby zainteresowani wypisaniem się z tej statystyki. Kościół uważa, że niemowlak podczas chrztu podpisał cyrograf na wieki i trzeba go wyprowadzić z tego błędu. Jak również z drugiego błędu, że żeby się wypisać to trzeba przejść jakąś skomplikowaną procedurę. Jeżeli ktoś mnie zaocznie wpisze na listę jakiejś partii, stowarzyszenia czy innej organizacji a ja to odkryję to piszę proste sprostowanie: " oświadczam, że nastąpiło nieporozumienie bo ja nie jestem członkiem tej partii ( org., stowarz.). Może trzeba by w jakimś popularnym miejscu internetowym ( może i przy wspołpracy J.Palikota ) umieścić formularz oświadczenia, zebrać podpisy, wysłać do nuncjusza papieskiego ( nie do lokalnych biskupów ) i opublikować w prasie komunikat, że taka akcja została przeprowadzona. Albo wysłać do nuncjusza zapytanie, jaka forma interesowałaby papieża aby to zrobić szybko i skutecznie.
|
|
 | | Gosia (9452 punktów) | >jaka forma interesowałaby papieża aby to zrobić szybko i skutecznie. Papieża nie zainteresuje żadna forma wystąpienia ze struktur Kościoła, a już na pewno nie szybka i prosta. Liczy na ludzkie lenistwo, w końcu znudzi się jednemu z drugą pielgrzymowanie na plebanię. Młyny kościelne mielą powoli...
|
|
|  | | Ewa B. (65 punktów) | Młyny kościelne mielą powoli...
Młyny kościelne mielą powoli... Co do tego to masz rację - 200 lat jak w banku! Niemniej byłby przynajmniej poinformowany. Może mój pomysł nie jest najlepszy ale obstaję przy swoim, że procedurom kościelnym muszą się poddawać członkowie kościoła, a jeśli ktoś tym członkiem nie jest to powinien po prostu o tym fakcie poinformować kościół w wybranej przez siebie formie. Ślubu z kościołem nie brałam, żebym musiała się poddawać kościelnej procedurze "nieistnienia" związku.
|
|
| Gosia (9452 punktów) |
>- jeszcze lepiej - musieć potwierdzić swoją przynależność po ukończeniu 18 roku życia
Tak się przecież dzieje, poprzez sakrament bierzmowania: W Kościele rzymskokatolickim bierzmowanie odgrywa rolę wyznania wiary, niejako świadomego, bo dokonywanego w wieku dorosłym (lub zbliżonym do dorosłości) powtórzenia chrztu.
|
|
 | | Ewa B. (65 punktów) | >>- jeszcze lepiej - musieć potwierdzić swoją przynależność po ukończeniu 18 roku życia >Tak się przecież dzieje, poprzez sakrament bierzmowania: Właśnie nie po ukończeniu 18 roku życia! Za mojego dzieciństwa bieżmowanie było jak miałam 10 lat ( w rok po I komunii ) a obecnie przystępują do niego gimnazjaliści a sami księża przyznają, że jest to "sakrament pożegnania z kościołem".
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|