 |
Władze Krakowa kontra Kosciół Katolicki Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-11-2008 11:02 | lotrek (14275 punktów) | Władze Krakowa kontra Kosciół Katolicki
2 na 2 | Władze miasta Krakowa , po wieloletnich perturbacjach z siostrzyczkami zakonu Norbertanek o tereny K.S.Cracovia i okolic Kopca Kościuszki, powiedziały wreszcie dość. I jak Komisją Majątkowa (zwracająca majątki Kościołowi zabrane w czasach PRL, ale nie tylko) przyznała zakonowi Cystersów siedem działek za "śmieszne" pieniądze, czyli grubo poniżej ich wartości - wniosły skargę do Naczelnego Sądy Administracyjnego (NSA). Oczywiście nie w sprawie tych działek, lecz zaskarżyły całą ustawę, na podstawie której dochodziło do zwrotów majątków a właściwe w wielu przypadkach do "przekrętów". Od decyzji Komisji Majątkowej nie ma odwołania i taki jest powód tej skargi: prawo.gaze(*)ra_komisja_majatkowa_opis.htmlBrak możliwości odwołania się od jakiejkolwiek decyzji jest sprzeczny z Konstytucją RP, jak również z przepisami Unii Europejskiej. Wyrok miał zapaść wczoraj, jednak dla sędziów z NSA jest to "twardy orzech do zgryzienia", gdyż mogą posypać się odwołania od wcześniejszych decyzji (chociaż podobno prawo nie działa wstecz), również zwykły strach przed Kościołem Katolicki (a może i naciski ze strony KK), studzą zapędy sędziów do wydania szybkiego werdyktu. Wyrok w tej sprawie ma zapaść 26 listopada - jaki będzie nie wiadomo. Jednak z tej sprawy widać, że strach przed hierarchami Kościoła Katolickiego powoli mija, może włodarze innych miast i gmin przestaną się również bać. W każdym razie duże brawa prezydencie Jacku Majchrowski  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | szperacz (2861 punktów) | > Jednak z tej sprawy widać, że strach przed hierarchami >Kościoła Katolickiego powoli mija, może włodarze innych miast i gmin przestaną się również bać.
Jeszcze się nie cieszę. Nie byłem przekonany, że stanie się to za mojego życia. Chyba jednak coś drgnęło.
|
|
 | | Adam Wojtkiewicz (3958 punktów) | >> Jednak z tej sprawy widać, że strach przed hierarchami >>Kościoła Katolickiego powoli mija, może włodarze innych miast i gmin przestaną się również bać. >Jeszcze się nie cieszę. Nie byłem przekonany, że stanie się to za mojego życia. Chyba jednak coś drgnęło. >
Tych wniosków zostało do rozpatrzenia chyba 126 a już rozpatrzono tysiące, więc trochę to późno się dzieje. Jednak jest nadzieja że uratują wiele milionów złotych przed rozgrabieniem.
Adam
|
|
|  | 1 na 1 | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | W imię "świętego spokoju" Kościół na to przystanie. I tak dostał już duuuuuużo więcej niż się spodziewał. Za to teraz uzyska dodatkowy argument: "My pazerni??? Przecież bez słowa sprzeciwu rezygnujemy z należnych nam dóbr we wszystkich 126-ciu spornych przypadkach! Gdzie tu pazerność?"
fides ex necessitate esse non debet
|
|
| |  | 3 na 3 | lotrek (14275 punktów) | >W imię "świętego spokoju" Kościół na to przystanie.
Ale najpierw zacznie się "sakramentalny"(prawie) temat o prześladowaniu Kościoła w Polsce, porównywania III RP do PRLu, "rozdzierania szat i rwania włosów na głowie" co bardziej owłosionych hierarchów. Bez awantur się nie obejdzie, kler tak łatwo nie odpuszcza i ze swoich pazernych łap tego co zagarnął nie będzie chciał oddać.
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
| |  | 1 na 1 |
| | |  | 4 na 6 | (Alicja)Duda (25557 punktów) |
>Pobożne Życzynie. Nic takiego na pewno się nie zdarzy. Chodzi o zbyt wiele żeby nienasycony kościół tak łatwo odpuścił. Raczej będzie wielka wojna. Właśnie senat do ustawy termomoderacynej i remontowej obejmującej budynki mieszkalne dzięki której właściciele budynków będą mogli dostać dofinansowanie od SP dopisał plebanie i klasztory. KK nie odpuści ani grosika.
|
|
| | | |  | | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | >Właśnie senat do ustawy termomoderacynej i remontowej obejmującej budynki mieszkalne dzięki której właściciele budynków będą mogli dostać dofinansowanie od SP dopisał plebanie i klasztory. KK nie odpuści ani grosika.
Tu akurat, Alu, zgodzę się z Tobą połowicznie. Jest "oczywistą oczywistością", że Kościół nie odpuści żadnej okazji do dostępu do publicznych pieniędzy. Ale z punktu widzenia respektowania prawa, a zwłaszcza równości wobec niego wszystkich podmiotów, których ono dotyczy - Senat podjął prawidłową decyzją. Niestety. Osobną kwestią jest to, czy Sejm ją podtrzyma (uchwali).
fides ex necessitate esse non debet
|
|
| | | |  | | Adam Wojtkiewicz (3958 punktów) | >>Pobożne Życzynie. Nic takiego na pewno się nie zdarzy. Chodzi o zbyt wiele żeby nienasycony kościół tak łatwo odpuścił. Raczej będzie wielka wojna. >Właśnie senat do ustawy termomoderacynej i remontowej obejmującej budynki mieszkalne dzięki której właściciele budynków będą mogli dostać dofinansowanie od SP dopisał plebanie i klasztory. KK nie odpuści ani grosika. >
To w sumie jest dobra decyzja, będzie ludziom cieplej w kościele, mniej chorób i co za tym idzie oszczędności na wydatkach na służbę zdrowia. I mniejsze zużycie energii. Termomodernizacja czegokolwiek zawsze jest dobra.
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | Adamiak (36436 punktów) | > >Właśnie senat do ustawy termomoderacynej i remontowej obejmującej budynki mieszkalne dzięki której właściciele budynków będą mogli dostać dofinansowanie od SP dopisał plebanie i klasztory . KK nie odpuści ani grosika.> >> To w sumie jest dobra decyzja, będzie ludziom cieplej w kościele , mniej chorób i co za tym idzie oszczędności na wydatkach na służbę zdrowia. I mniejsze zużycie energii. Termomodernizacja czegokolwiek zawsze jest dobra.>Autorowi chodziło o plebanie i klasztory, Adamie, ale masz rację, w kościele też przydałaby się cieplejsza atmosfera...tam również często ludzie siedzą  Miłego dnia
|
|
| | | | | |  | | Adam Wojtkiewicz (3958 punktów) | > >>Właśnie senat do ustawy termomoderacynej i remontowej obejmującej budynki mieszkalne dzięki której właściciele budynków będą mogli dostać dofinansowanie od SP dopisał plebanie i klasztory . KK nie odpuści ani grosika.> >>> >To w sumie jest dobra decyzja, będzie ludziom cieplej w kościele , mniej chorób i co za tym idzie oszczędności na wydatkach na służbę zdrowia. I mniejsze zużycie energii. Termomodernizacja czegokolwiek zawsze jest dobra.>Autorowi chodziło o plebanie i klasztory, Adamie, ale masz rację, w kościele też przydałaby się cieplejsza atmosfera...tam również często ludzie siedzą  > Miłego dnia > Tak to jest jak się siedzi po nocach i pisze 3 po 3. Mimo to, wciąż jestem za termomodernizacją nawet klasztorów i plebanii - ogólny bilans energetyczny się poprawia.
|
|
| | | | | | |  | 2 na 2 | Adamiak (36436 punktów) | > Termomodernizacja czegokolwiek zawsze jest dobra.>> >Autorowi chodziło o plebanie i klasztory, Adamie, ale masz rację, w kościele też przydałaby się cieplejsza atmosfera...tam również często ludzie siedzą >> Tak to jest jak się siedzi po nocach i pisze 3 po 3. Mimo to, wciąż jestem za termomodernizacją nawet klasztorów i plebanii - ogólny bilans energetyczny się poprawia.>Nie ma ustawy, by pleść bzdury tylko w biały dzień...albo na stojąco
|
|
|  | 1 na 1 | szperacz (2861 punktów) | > Jednak jest nadzieja że uratują wiele milionów złotych przed rozgrabieniem.
Jakie to znaczące: trzeba ratować pieniądze przed przedstawicielami boga na Ziemi! Dziwny jest ten świat!
|
|
| |  | 5 na 5 | matragon (2557 punktów) | >> Jednak jest nadzieja że uratują wiele milionów złotych przed rozgrabieniem. >Jakie to znaczące: trzeba ratować pieniądze przed przedstawicielami boga na Ziemi! Dziwny jest ten świat! >
"... lecz ludzi dobrej woli jest więcej, i mocno wierzę w to że ten świat - nie zginie nigdy dzięki nim ... "
Michał 'matragon' Worgacz
NON SERViAM
|
|
 | 3 na 3 | lotrek (14275 punktów) |
>Jeszcze się nie cieszę.
Ja też nie, bo wyrok jeszcze nie wydany. I obawiam się, by NSA nie wydał ze strachu jakiegoś "salomonowego" wyroku, który by można rożnie interpretować.
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
2 na 2 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Wyrok NSA może być:
- "tchórzliwy" - Komisja Majątkowa działa na podstawie odpowiedniej ustawy i wszystko jest OK, - "odważny" - działalność Komisji Majątkowej może zmienić zmiana odpowiedniej ustawy.
Nie łudźmy się, NSA może naskoczyć KK.
KK jest jedynym beneficjentem Konkordatu, a Konkordat stoi ponad każdym przepisem prawa RP, z Konstytucją włącznie.
|
|
 | Osnowa (11779 punktów) (zablokowany) |
>Konkordat stoi ponad każdym przepisem prawa RP, z Konstytucją włącznie A jakie Kościół ma gwarancje, czy grozi nam coś w razie jego złamania? .
|
|
 | 2 na 2 | lotrek (14275 punktów) | >Komisja Majątkowa działa na podstawie odpowiedniej ustawy i wszystko jest OK,
Nie wszystko jet OK, bo od decyzji Komisji Majątkowej nie można się odwołać. Władze Krakowa zaskarżyły właśnie ustawę - za brak tryby odwoławczego .
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
|  | 3 na 3 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | > Nie wszystko jest OK, bo od decyzji Komisji Majątkowej nie można się odwołać.I bardzo dobrze. Dzięki temu nie są marnowane czas i pieniądze na odwołania do wyższej instancji, która i tak musiałaby zaklepać decyzję KM.  Moim zdaniem samo istnienie KM jest złamaniem konstytucyjnej równości wobec prawa. Inne podmioty starające się o odzyskanie utraconych nieruchomości i ziemi nie tylko że nie mają prawa wskazywać "zastępczego" przedmiotu zadośćuczynienia, ale muszą przejść drogę sądową w celu ewentualnego odzyskania majątku lub odszkodowania w formie pieniężnej. A KK bierze co chce i jeszcze dostaje potem z budżetu środki na utrzymanie tego, co dostał.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|