Racjonalista - Strona głównaDo treści
Słowo

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
03-10-2009 14:51Karaoke (91 punktów)Słowo
Ocena 3 na 3
Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Ojciec Ateusz (9201 punktów)
"aczkolwiek"
03-10-2009 20:32 
 Ocena 8 na 8
Gosia (9452 punktów)

Aczkolwiek dopuszczam także metaforyczną (trudne słowo) alegorię (jeszcze trudniejsze słowo): KOPYTKO
stilgar (7322 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
>pozdrawiam
K*wa.
03-10-2009 15:57 
 Ocena 2 na 2
Karaoke (91 punktów)
>>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
>>pozdrawiam
>K*wa.
To raczej mało prawdopodobne... wcześniej musiałoby być co najmniej: człowiek, kobieta, seks, pieniądz, opłata, usługa etc...
Madman (7811 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
Chuć.
03-10-2009 20:58 
 Ocena 2 na 2
lotrek (14275 punktów)

>Chuć.
...tako rzecze Przybyszewski. Tylko jako słowo, czy jako chuć?


Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
Madman (7811 punktów)
>>Chuć.
Chuć zawsze była chucią, nawet gdy się jeszcze chucią nie nazywała.
A tak na poważnie - znając semicką wiarę w ontologiczną moc sprawczą słowa, na początku zapewne było coś w stylu "Niech się stanie".
Karaoke (91 punktów)
>Chuć.

pożądanie musiało być wtórne do: płeć, seks, replikacja, mnogość... nie sądzę, żeby pojęcie, a co za tym idzie pierwsze słowo, mogło dotyczyć pojęć bez wątpliwości wtórne.
Madman (7811 punktów)
A Ty potraktowałeś moją wypowiedź poważnie? Czy też żartujesz, a ja nie załapałem?
04-10-2009 21:03 
 Ocena 1 na 1
Karaoke (91 punktów)
>A Ty potraktowałeś moją wypowiedź poważnie? Czy też żartujesz, a ja nie załapałem?

trochę żartuję ten temat jest trochę żartem; samo słowo "początek" jest poważnym problemem metafizycznym, filozoficznym i religijnym; jeżeli Bóg jest wieczny i ponadczasowy, to pojęcie początku nie ma sensu; poza tym, "słowo" jest pojęciem nie tyle lingwistycznym, co informatycznym i służy zagadnieniom "komunikacyjnym" - w każdym aspekcie; skoro tak, to komu "na początku" ktoś miałby coś komunikować? a zatem stwierdzenie "na początku było słowo" jest wielkim, tragicznym, nieporozumieniem; ale jak widzę, "amatorzy" tematyki parareligijnej są w stanie zaakceptować to, że ktoś z nich lubi żartować (w tym wypadku autorzy Pisma Świętego) a nawet w tych żartach potrafią znaleźć odpowiedzi na źle i niepotrzebnie stawiane pytania
nawiasem mówiąc chyba wszyscypotraktowali mojego posta z odpowiednią dozą dystansu, co bardzo mnie cieszy; z natury bowiem jestem wesołkiem
pozdrawiam
marek milczewski (2335 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
>pozdrawiam
Alenudawtymniebiechybazrobieseczłowieka


dlaczego, jak patrzę w lustro, to nie widzę jak mrugam
xarion (917 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
>pozdrawiam

   MANY...

"Rozmyślanie o śmierci - jest rozmyślaniem o wolności" - Jim Morrison
03-10-2009 23:14 
 Ocena 1 na 1
Madman (7811 punktów)
>    MANY...
Znaczy że Bóg domagał się many, bo mu brakowało trochę do czarowania?
xarion (917 punktów)
>>    MANY...
>Znaczy że Bóg domagał się many, bo mu brakowało trochę do czarowania?

   Ileż to napisano gier komputerowych, gdzie "mana" była istotnym parametrem...

A przecież jednego - "money" - NIE MOŻE (czemuś..) stworzyć do dnia dzisiejszego...

Ale możliwe, że owo skojarzenie (oparte na "luźnej" analogii w pisowni) było nieuprawnione...

Pozdrawiam.

"Rozmyślanie o śmierci - jest rozmyślaniem o wolności" - Jim Morrison
Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?

Pierwszym słowem było "JA", potem moje, mnie, o mnie itd. A potem bóg stworzył człowieka, żeby w czasie kiedy on sam się sobą nie zachwycał, ktoś inny mógł robić to za niego. I niechby tylko ten "proch marny" spróbował się nie zachwycać...
marcus (876 punktów)
A co Wy wszyscy nagle tacy uduchowieni? Myślałem, że każdy będzie pisał że to coś w stylu "urgh" i miało wiele znaczeń, a tu się okazuje że jednak większość Racjonalistów.pl to skryci katolicy... ; )

Choć droga jest bez końca, pozornie bez znaczenia,
to mniemam, że mam powody, by drogi swej nie zmieniać...
03-10-2009 20:45 
 Ocena 4 na 4
Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów)
>A co Wy wszyscy nagle tacy uduchowieni? Myślałem, że każdy będzie pisał że to coś w stylu "urgh" i miało wiele znaczeń, a tu się okazuje że jednak większość Racjonalistów.pl to skryci katolicy... ; )

Nie ma tu żadnego uduchowienia, po prostu rozważamy owo pierwsze słowo w kontekście kulturowym a nie da się zaprzeczyć, że w naszym kraju została ona zdominowana przez katolicyzm. Nie ma to nic wspólnego z kryptokatolicyzmem. Gdyby Ojciec Ateusz był skrytym katolikiem, to jego proponowanym pierwszym słowem nie byłoby "aczkolwiek" a raczej "albowiem" względnie "zaprawdę".
04-10-2009 12:31 
 Ocena 2 na 2
Ojciec Ateusz (9201 punktów)
Zaprawdę powiadam Ci, Lucyno - jestem uduchowionym kryptokatolikiem.
Alb... aczkolwiek dobrze się maskuję.
Karaoke (91 punktów)
>Pierwszym słowem było "JA", potem moje, mnie, o mnie itd.
jeśli "JA" jest słowem wyróżniającym jakąś osobę z większej grupy, to znaczy, że najpierw musieliby być "ONI" i "WY", żeby taką różnicę zaznaczyć. Ponadto ja ma również charakter kwantyfikacyjny - bo jednostkujący. Jeśli jest inaczej, to dlaczego tym słowem nie było np. "MY".
Mateusz (879 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?

Pierwszym słowem wypowiedzianym przez mężczyznę było wymowne: daj!
Potem słowo ciałem się stało...i powstała ludzkość.
marek milczewski (2335 punktów)
>>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
>Pierwszym słowem wypowiedzianym przez mężczyznę było wymowne: daj!
>Potem słowo ciałem się stało...i powstała ludzkość.
Mówi mamut do mamucicy - mhm, a mamucica do niego - mmy
i mamuty wyginęły


dlaczego, jak patrzę w lustro, to nie widzę jak mrugam
Karaoke (91 punktów)
>Pierwszym słowem wypowiedzianym przez mężczyznę było wymowne: daj!

no to pierwotne do "daj" musiały być co najmniej : "kobieta" i "mieć"
05-10-2009 16:44 
 Ocena 1 na 1
Mateusz (879 punktów)
>no to pierwotne do "daj" musiały być co najmniej : "kobieta" i "mieć"

Stereotyp
Kamila Janowicz (598 punktów)
Kiełbasa.
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Kiełbasa.
Ew. siekacztenora.
Adamiak (36436 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
   W Polsce?
   Skool.
maciejo (3492 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?

Najczęściej tym słowem jest: mama
Karaoke (91 punktów)
>Najczęściej tym słowem jest: mama

zakładasz, że "Generator" pierwszego słowa (dla ułatwienia proponuję używać skrótu PS)miał matkę, ojca, urodził się etc. to raczej wykluczone
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Czterdzieści dwa.
03-10-2009 22:22 
 Ocena 1 na 1
Kowalska (14008 punktów)
>Czterdzieści dwa.

"Autostopem...."
03-10-2009 22:35 
 Ocena 1 na 1
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>Czterdzieści dwa.
>"Autostopem...."
A jakże . Ale to anglosaski Bóg był. Rosyjskie Stworzenie wyglądało nieco inaczej (z wersji oryginalnej pozostawiam ostatnie słowo):

Bereszit... tj. tfu! Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię.
itd. itp.
I widział Bóg, że było to dobre.
I chodził Bóg po ogrodzie Eden i przyglądał się swemu Stworzeniu i mówił:
Ekstra! No, k..., super! Wyszło mi! ZAJEBIŚCIE!!!

I zajebłos'.
03-10-2009 22:46 
 Ocena 2 na 2
lontri (16088 punktów)

JN 1:1 В начале было Слово, и Слово было у Бога, и Слово было Бог.

"wnaczale" albo "uboga" innego wyjścia NIET !


BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
03-10-2009 23:27 
 Ocena 2 na 2
Wojtek (3465 punktów)
To było inaczej. Bez cyrylicy, ale transkrypcją:
B naczale tawariszcz Boh prachażałsa ulicami Moskwy... .
Nic nie pisali o słowie w mojej kopii, bo słowo było w Prawdzie .

Pozdrawiam


ejze kesem lehakic kol boker lecidcha, Jona
04-10-2009 00:13 
 Ocena 4 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>JN 1:1 В начале было Слово, и Слово было у Бога, и Слово было Бог.

Się zgadza, ale starozakonnie Genesisem pojechałem, wstrętne są mi bowiem nowomodne a bluźniercze szaleństwa plugawych odstępców... .
(Gabriel)
04-10-2009 15:33 
 Ocena 2 na 2
lontri (16088 punktów)

W zasadzie to były na początku 3 słowa: "wnaczale", "uboga" i "bog" - po jednym dla każdej osoby trójcy świętej, na wszelki wypadek, żeby się nie pobili.

BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
lontri (16088 punktów)

"uboga"

a słowo było uboga... (tzw. "ewangelia" niejakiego tzw. "Jezusa" zwanego też "Chrystusem", tudzież zwanego również "Nazarejczykiem" bądź tzw. "nazirejczykiem", wg tzw. "Jana", zwanego też "ewangelistą", czy też zwanego "świętym Janem", czy też tzw. "świętym Janem ewangelistą")




BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
spray (5875 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
>pozdrawiam
Wiadomo, ze zaraz potem bylo : fiat lux !
No, to wczesniej musialo byc : Gdzie kontakt ?
I to wlasnie bylo przed Big Bang.
04-10-2009 03:00 
 Ocena 4 na 4
Madman (7811 punktów)
>Wiadomo, ze zaraz potem bylo : fiat lux !
Nie znam tego modelu.
checkmate (1197 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?

Na początku był Chaos.
Ale bardzo Mu się spodobało, więc rządzi do dziś.
Czasem wysyła z misją swoją prawą rękę o imieniu Kryzys, czasem próbuje wpływać na dynastie ludzkie posługując się swoim pomocnikiem o imieniu Mezalians, a czasem bawi się gatunkiem ludzkim z pomocą swojego zaufanego sługi, Alcoholicusa.
Z pewnością jego zodiakiem nie jest Panna, ale ponieważ lubi rozwiązywać problemy, dał nam ideę pt porządek i chichocząc z uciechy patrzy jak sami strzelamy sobie w stopę.

Elemele dutki...
Karaoke (91 punktów)

>Na początku był Chaos.

To jednak wcześniej musiał być "porządek", a jeszcze wcześniej "pewnik wyboru".
Ubik (181 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
>pozdrawiam

Mam kilka propozycji.
- Jabberwocky (bo fajne)
- Konstantynopolitańczykowianeczka (bo długie i w zasadzie niepoprawne ortograficznie)
- O Boże ! (bo nie miał z kim gadać)
- log in
Karaoke (91 punktów)
>- log in

niby sensowne, ale... wcześniej musiałoby powstać słowo "password" i "enter" lub przynajmniej EOL'
szperacz (2861 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?

Przecież to takie proste! Ponieważ dyskusja przebiega w języku polskim więc na początku było słowo "na".
Karaoke (91 punktów)
>Przecież to takie proste! Ponieważ dyskusja przebiega w języku polskim więc na początku było słowo "na".
>

słusznie, "aczkolwiek" języka polskiego "na początku" nie było; właściwym zatem byłoby zapytać : w jakim języku było ukonstytuowane pierwsze słowo?
05-10-2009 09:41 
 Ocena 4 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
> właściwym zatem byłoby zapytać : w jakim języku było ukonstytuowane pierwsze słowo?
Migowym. Zapisane braille'm.
Karaoke (91 punktów)

>Migowym. Zapisane braille'm.

to mało prawdopodobne; obydwa te sposoby porozumiewania się zostały stworzone z myślą o osobach z upośledzonymi funkcjami mowy, słuchu lub widzenia; ergo - przed słowem musiałby pojawić się najpierw ktoś z dysfunkcją, a jak wiemy z "materiałów źródłowych" pierwszy, osobnik był w 100% zdrowy; no ... przynajmniej współcześni mu kronikarze nie wspominają, żeby miał jakieś kłopoty zdrowotne;
Adamiak (36436 punktów)
>... przynajmniej współcześni mu kronikarze nie wspominają, żeby miał jakieś kłopoty zdrowotne;
   Wspominają, wspominają: "... i członki miał obcięte za patyka kradzież..."
05-10-2009 12:24 
 Ocena 1 na 1
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>Migowym. Zapisane braille'm.
>to mało prawdopodobne; obydwa te sposoby porozumiewania się zostały stworzone z myślą o osobach z upośledzonymi funkcjami mowy, słuchu lub widzenia;

Toż przecie o to chodzi, żeby: "ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało..." (I Kor. 2; 9)
20-10-2009 08:42 
 Ocena 2 na 2
Jacek Cieslicki (1555 punktów)
(zablokowany)
>>Migowym. Zapisane braille'm.
>to mało prawdopodobne; obydwa te sposoby porozumiewania się zostały stworzone z myślą o osobach z upośledzonymi funkcjami mowy, słuchu lub widzenia; ergo - przed słowem musiałby pojawić się najpierw ktoś z dysfunkcją, a jak wiemy z "materiałów źródłowych" pierwszy, osobnik był w 100% zdrowy;

Był zdrowy, raczej, ale w ciemności nic nie można widzieć, a w próżni słyszeć - więc pozostaje tylko pisać "braille'm" : "daj"!!!

Pozdrawiam
*******
Dlaczego "poprawność polityczna" poprzedza "palestynizację"?
Karaoke (91 punktów)
>Był zdrowy, raczej, ale w ciemności nic nie można widzieć, a w próżni słyszeć - więc pozostaje tylko pisać "braille'm" : "daj"!!!

primo - koty i nietoperze podobno "widzą" nawet w ciemności; ponadto słyszałem, że próżnia idealna nie istnieje (OTW); to znaczy, że po pewnym czasie można jednak usłyszeć "to i owo"
05-10-2009 12:02 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>Migowym. Zapisane braille'm.
   Patykiem, big_zydu.
   Patykiem pisane.
05-10-2009 12:16 
 Ocena 2 na 2
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>Migowym. Zapisane braille'm.
>   Patykiem, big_zydu.
>   Patykiem pisane.

No, przecież. A czym te dziury braillowskie było robić? Jak korkociągu nie ma, też patykiem korek się wpycha. Jasne zatem, że najpierw było patykiem pisane Wino. Bo in vino veritas.
05-10-2009 12:17 
 Ocena 1 na 1
Karaoke (91 punktów)
Patykiem, big_zydu.
czyli pierwsze było "patyk"?
05-10-2009 13:09 
 Ocena 3 na 3
Adamiak (36436 punktów)
>Patykiem, big_zydu.
>czyli pierwsze było "patyk"?
   Raczej: "pa..." - jak nie dopowiedziała Ewa trzaskając drzwiami Raju.
05-10-2009 09:56 
 Ocena 3 na 3
szperacz (2861 punktów)
> w jakim języku było ukonstytuowane pierwsze słowo?

Jak to w jakim? Oczywiście w języku polskim. Przecież Bóg jest Polakiem.
Kilka lat temu, ukazał się w prasie artykuł pt. "Pan Bóg jest Polakiem". Nie pamiętam niestety tytułu gazety.
05-10-2009 10:11 
 Ocena 1 na 1
Karaoke (91 punktów)
Przecież Bóg jest Polakiem.

to spekulacje; nie było nacji, bo nie było ludzi, ani nawet "Państw" i innych organizacji
05-10-2009 17:05 
 Ocena 2 na 2
szperacz (2861 punktów)
>Przecież Bóg jest Polakiem.
>to spekulacje; nie było nacji, bo nie było ludzi, ani nawet "Państw" i innych organizacji

A Ty to zaraz musisz wszystko popsuć?
05-10-2009 17:16 
 Ocena 2 na 2
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>to spekulacje; nie było nacji, bo nie było ludzi, ani nawet "Państw" i innych organizacji
Żydzi byli. Żydzi są wszędzie. Zawsze.
Kamila Janowicz (598 punktów)

>Żydzi byli. Żydzi są wszędzie. Zawsze.

Żydzi, masoni i cykliści.
06-10-2009 08:39 
 Ocena 1 na 1
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>Żydzi byli. Żydzi są wszędzie. Zawsze.
>Żydzi, masoni i cykliści.

A jak cykliści, to i pedały takoż.
06-10-2009 10:08 
 Ocena 2 na 2
Adamiak (36436 punktów)
>Żydzi, masoni i cykliści. A jak cykliści, to i pedały takoż.
   Niech sobie będą nawet eskimoscy masoni na żydowskich pedałach cyklicznie, byle nie chcieli biednych dzieci adoptować naszych....
06-10-2009 10:58 
 Ocena 3 na 3
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>   Niech sobie będą nawet eskimoscy masoni na żydowskich pedałach cyklicznie, byle nie chcieli biednych dzieci adoptować naszych.
Biedne dzieci nasze, to pół biedy. Gorzej jakby te bogate zaadoptowali.
06-10-2009 11:24 
 Ocena 3 na 3
Adamiak (36436 punktów)
>Biedne dzieci nasze, to pół biedy. Gorzej jakby te bogate zaadoptowali.
   Specjalista od biedy kompletnej się znalazł...


Adamiak (36436 punktów)
>Przecież Bóg jest Polakiem.
   Nawet słyszałem, że katolikiem.
05-10-2009 18:31 
 Ocena 2 na 2
Gosia (9452 punktów)
>> w jakim języku było ukonstytuowane pierwsze słowo?
>Jak to w jakim? Oczywiście w języku polskim. Przecież Bóg jest Polakiem.
>Kilka lat temu, ukazał się w prasie artykuł pt. "Pan Bóg jest Polakiem". Nie pamiętam niestety tytułu gazety.

"Dziennik Łódzki"
- Spójrzcie, jaka jest pogoda - powiedział żegnając się z publicznością José Cura. - Pan Bóg jest Polakiem - żartował. .
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>- Spójrzcie, jaka jest pogoda - powiedział żegnając się z publicznością José Cura. - Pan Bóg jest Polakiem - żartował.

Zważywszy, że "cura", to po hiszpańsku ksiądz, myślę, że tę kwestię mamy już rozstrzygniętą.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>jakie słowo było na początku?
Życie powstało w wodzie. Tam, wiadomo - milczenie.
Ale jak już pierwsze stworzenie wyszło z wody, było mu zimno, więc kichnęło:
- Apsik!
I to było pierwsze słowo. A potem ktoś rzekł drugie słowo:
- Na zdrowie!
I tak powstała medycyna.

Na posty ignorujące zalecenie § 14. 3. Regulaminu Forum nie odpowiadam.
daddy (2737 punktów)
(zablokowany)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
>pozdrawiam

tym słowem było - " " .

oczywiście to w cudzysłowie nie sam cudzysłów czy kropka
oportunista (1711 punktów)
Bardzo się dziwie, że do tej pory nie padło uniwersalne słowo DUPA.
Tak tak swoje lata mam i wiem, słowo to jest ulubionym i ponadczasowym motywem, spotkasz je wszędzie, na murze, chodniku, gdziekolwiek przystaniesz na pewno tam będzie, jest synonimem początku i końca, alfą i omegą, argumentem wręcz ostatecznym.
jkl; (5859 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
Nie czytało się mistrza Pratchetta?

Na początku nie było Słowo.
Na początku było Odchrząknięcie.
09-10-2009 11:02 
 Ocena 1 na 1
daddy (2737 punktów)
(zablokowany)
>>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
>Nie czytało się mistrza Pratchetta?
>Na początku nie było Słowo.
>Na początku było Odchrząknięcie.
>
a co było zanim się bóg nauczył wypowiadać słowa ? i odchrząkiwać ...
AvBert (116 punktów)
>Czy ktoś ma jakiś pomysł na temat, jakie słowo było na początku?
>pozdrawiam

MAMA
to uniwersalne pierwsze słowo na całym świecie więc i zanim pojawił się świat też musiało być pierwsze. Jako że i my stworzeni na podobieństwo JEGO.
10-10-2009 12:18 
 Ocena 2 na 2
Karaoke (91 punktów)

>MAMA
>to uniwersalne pierwsze słowo na całym świecie więc i zanim pojawił się świat też musiało być pierwsze. Jako że i my stworzeni na podobieństwo JEGO.

a więc ON miał wcześniej MAMĘ - zawsze to podejrzewałem...

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365