Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sterowanie - od bodźca do rękodzieła

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
23-09-2011 14:53krystkon (459 punktów)Sterowanie - od bodźca do rękodzieła
Prawie w całości skopiowane z wiki - dodane na zielono

Sterowanie
Sterowanie (regulacja) polega na takim oddziaływaniu na obiekt sterowania, za pomocą sygnałów wejściowych (oddziaływań fizycznych), aby jego sygnały wyjściowe osiągnęły pożądaną wartość (aby układ osiągnął pożądany stan fizyczny).

Sterowanie może być realizowane przy pomocy człowieka - sterowanie ręczne (ruchy ciała) lub za pomocą specjalnie skonstruowanego urządzenia (regulatora) - sterowanie automatyczne. (sterowanie automatyczne to wprowadzenie pośredniego układu fizycznego - tj. nic innego jak pośrednie sterowanie ręczne).

Stan układu
Pytając o stan danego układu (obiektu), żądamy ścisłej informacji ilościowej, umożliwiającej określenie co dzieje się z układem w danej chwili (nawet jeśli nie jest on podany żadnym oddziaływaniom zewnętrznym) i jak może się on zachowywać w najbliższej przyszłości. Stan charakteryzuje układ odznaczający się pewnego rodzaju pamięcią, tzn. stan zawiera informację zakumulowaną z całej przeszłości układu aż do danej chwili oraz nie może ulegać nagłym, skokowym zmianom. W wypadku większości układów (poza najprostszymi) wyjście układu y\, w chwili t_n\, zależy nie tylko od wejścia układu u\, w chwili t_n\,, ale także od przeszłych wejść układu (we wszystkich chwilach t_i\,, gdzie t_i < t_n\,). Całkowity wpływ na układ minionych wartości wejść jest reprezentowany przez pojęcie stanu wewnętrznego układu.

Układ sterowania
W świecie materialnym wiele zachodzących zjawisk może być przedstawianych jako procesy. Może to być przykładowo zamiana energii mechanicznej w elektryczną, utlenianie się metali itd. Część procesów można opisać stosując wzory bądź opis słowny. Te, które opisane są wzorami, przedstawić można także w sposób graficzny. Na rysunku oprócz samego procesu pokazane jest także wejście oraz wyjście, czyli wartości wpływające na proces oraz wynik jego działania. Dzięki odpowiedniemu oddziaływaniu jesteśmy w stanie (o ile na proces można wpływać) osiągnąć oczekiwany rezultat.


Przyjmijmy, że sterujemy, tworzymy pożądane wyniki, ustawiamy fizyczną rzeczywistość - tworzymy określone stany.

Dlaczego sterujemy?


Motyw - bodziec inspirujący działanie, przyczyna tłumacząca i kryjąca się za postępowaniem człowieka - zarówno świadoma, jak i wyparta. Motywy wynikają z potrzeb i kształtują cele.

Potrzeba psychiczna, motywacja to stan osoby doznającej poczucie niespełnienia (napięcie motywacyjne), czyli frustrację potrzeb, działający jako czynnik motywujący, skłaniający zatem jednostkę do aktywności, które mogą tę potrzebę zaspokoić. Inaczej - odczuwalny brak czegoś, który powoduje, że podejmuje się działania zmierzające do zapełnienia tego braku. Z potrzebami wiąże się pozytywna lub negatywna charakterystyka afektywna. Niezaspokojenie potrzeb niższego rzędu powoduje niemożność zaspokojenia potrzeb wyższego rzędu.

Koncepcja potrzeb Murraya
Murray określa potrzebę jako działającą w mózgu siłę fizykochemiczną, która organizuje percepcję, i określone grupy reakcji autonomicznych, słownych i motorycznych, wyobrażeniowych w celu zmiany sytuacji napięcia.

Napięcie motywacyjne jest to specyficzna reakcja systemu regulacji psychicznej, powstająca wtedy, gdy zostaje naruszony istniejący w którymś z jego układów stan równowagi (J. Reykowski). Typową przyczyną napięcia motywacyjnego jest deprywacja potrzeby. Im napięcie motywacyjne jest wyższe, tym wyższa atrakcyjność bodźca i siła związanej z nim motywacji.

Deprywacja potrzeby - trwający przez jakiś czas brak ważnych dla człowieka czynników: biologicznych, psychologicznych bądź społecznych.

Bodziec (w psychologii) - jakiekolwiek zdarzenie, które może spowodować za pośrednictwem układu nerwowego jakąkolwiek reakcję (ruchową lub emocjonalną). Bodziec może mieć charakter prosty, odpowiadający rozumieniu bodźca w fizjologii albo złożony z wielu bodźców prostych. W tym sensie bodźcem może być percypowane zachowanie innej osoby, słowo lub dłuższa wypowiedź, cała sytuacja wyróżniona ze względu na istotne dla jednostki czynniki etc.

Bodziec (fizjologia) - uczucie, czynnik fizyczny lub biochemiczny powodujący specyficzną reakcję receptorów nerwowych lub innej komórki; bądź rozpoczynający ciąg reakcji w układach: nerwowym lub hormonalnym; zmiana środowiska zewnętrznego, w którym znajduje się dana komórka lub narząd.

Bodziec w behawioryzmie to część układu S - R (stimulus - reaction (bodziec - reakcja)), w którym środowisko jest układem aktywnym, a badany organizm reaktywnym, nie kierują nim wewnętrzne motywy i dążenia. Bodziec bezwarunkowy to taki, który wywołuje natychmiastową reakcję organizmu (odruch bezwarunkowy). Bodziec warunkowy to taki, który początkowo nie wywołuje reakcji, a po kilkakrotnym powtórzeniu wraz z bodźcem bezwarunkowym nabiera właściwości jej wywoływania (odruch warunkowy).


Skracając to wszystko:
Człowiek to układ fizyczny w określonym stanie.
Skoro człowiek osiąga świadomość jako działający układ fizyczny - to wszystkie układy fizyczne osiągają świadomość.


Ciekawsze wstawki na blogu:
bramki-logiczne.blogspot.com/
Liczę na bardzo krytyczne komentarze - pozdrawiam .
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)

>
>Skracając to wszystko:
>Człowiek to układ fizyczny w określonym stanie.
>Skoro człowiek osiąga świadomość jako działający układ fizyczny - to wszystkie układy fizyczne osiągają świadomość.
>


Skoro silnik osiąga nagrzanie się jako działający układ fizyczny - to wszystkie układy fizyczne nagrzewają się.
Skoro nietoperz lata jako działający układ fizyczny - to wszystkie układy fizyczne latają.

Twoja analogia jest błędnie skonstruowana.

Pozdrawiam

Rzeczywistość to coś, co nie znika, kiedy przestaje się w to wierzyć.
P.K.Dick
23-09-2011 20:46 
 Ocena 1 na 1
krystkon (459 punktów)
>Skoro silnik osiąga nagrzanie się jako działający układ fizyczny - to wszystkie układy fizyczne nagrzewają się.
>Skoro nietoperz lata jako działający układ fizyczny - to wszystkie układy fizyczne latają.
>Twoja analogia jest błędnie skonstruowana.

Specjalnie odnoszę się do układów sterowania aby pokazać, że układy fizyczne zachowują w swoim stanie (ustawieniu) pamięć z wcześniejszych oddziaływań ze środowiskiem. Ponadto posługuję się układem sterowania aby pokazać, że układ fizyczny nie może zmieniać dowolnie ale jedynie zgodnie ze swoim bieżącym stanem.

Proponuję Ci prześledzić definicję konformacji, w której jest:

Wystarczy oddziaływać jedną substancją chemiczną na płód (układ fizyczny) aby zmienić wszystkie stany myśli jakie się kiedykolwiek pojawią w świadomości człowieka, który rozwinie się z tego płodu. Wystarczy podać człowiekowi substancję psychoaktywną aby zmieniła się treść jego świadomości.

Treść myśli odzwierciedla fizyczny stan mózgu.

Ludzie doszukują się niezwykłych procesów w mózgu, punktu działania od którego zaczyna się świadomość a poniżej którego jej nie ma.
W mózgu nie ma niezwykłych procesów i nigdy nie ma punktu działania mózgu od którego zaczyna się świadomość.
Świadomość jest zawsze, w każdym procesie fizycznym tylko o różnym poziomie złożoności.

To, że świadomość działa zawsze choć na różnym poziomie złożoności postaram się pokazać na takim przykładzie:

Uszkodzenie kory lub promienistości wzrokowej prowadzi do utraty wzroku, chociaż informacje z siatkówki trafiają do różnych części mózgu. Ślepowidzenie (blindsight) to szczątkowe widzenie bez wrażeń wzrokowych, które może się pojawić w takiej sytuacji.
Zaobserwowano je początkowo u małp, a później u ludzi (przykład: film na którym niewidomy obchodzący przeszkody). Zachowana jest częściowa zdolność do lokalizacji miejsca, ruchu, kształtu a nawet koloru, chociaż badani "nic nie widzą", tylko zgadują.
Informacja dociera przez wzgórze (LGN) i wzgórek wzrokowy do wyższych pięter układu wzrokowego i płata ciemieniowego. W miarę treningu pacjenci nabierają wprawy w "wyczuwaniu" widoku, chociaż nie przypomina to wrażeń wzrokowych.


Krystian Hamerlik-Konopka
zupełna (2507 punktów)
>>Skracając to wszystko:
>Człowiek to układ fizyczny w określonym stanie.
>Skoro człowiek osiąga świadomość jako działający układ fizyczny - to wszystkie układy fizyczne
>osiągają świadomość.

Nawet jeśli, to świadomość mojego fotela manifestuje się w sposób dla mojej świadomości nieczytelny.
Ale już świadomość mojego kota jak najbardziej jest czytelna.

>Liczę na bardzo krytyczne komentarze - pozdrawiam .
Pozdrawiam serdecznie
23-09-2011 21:12 
 Ocena 1 na 1
krystkon (459 punktów)
>Nawet jeśli, to świadomość mojego fotela manifestuje się w sposób dla mojej świadomości nieczytelny.
>Ale już świadomość mojego kota jak najbardziej jest czytelna.

Właśnie o to chodzi, nie jesteśmy w stanie dostrzegać innej świadomości niż nasza. Dlatego szukamy statków kosmicznych podobnych do naszych.

W naszym organizmie wszystkie procesy zachodzą we właściwościach materii (nie ma cudów, których się spodziewaliśmy) i na tym buduje się nasza świadomość i działanie.

W cząsteczkach wód oceanów także wszystkie procesy zachodzą we właściwościach materii. Dlaczego na tym nie miałaby powstać świadomość? Tam też nie ma cudów.

Oczywiście można przyjąć, że wszystko jest takie jak to widzimy i rozumiemy. Możemy przyjąć, że to jest jedyna prawda. Wówczas jednak chciałbym wiedzieć co widzimy i co rozumiemy pod wpływem substancji psychoaktywnych.
Chciałbym wiedzieć dlaczego koło może stać się kwadratem w świadomości człowieka.

Nie wierzę w to, że w świadomości można ujrzeć nieprawdę. Nie wierzę w obraz nieprawdy, biorąc pod uwagę to, że widzenie obrazu pod wpływem substancji psychoaktywnych realizuje się we właściwościach materii. W sensie fizycznym czy chemicznym nie dzieje się nic niezwykłego a jednak obraz świata się zmienia. Chcę wiedzieć co jest na tym obrazie.

Krystian Hamerlik-Konopka
zupełna (2507 punktów)
> Nie wierzę w to, że w świadomości można ujrzeć nieprawdę. Nie wierzę w obraz nieprawdy, biorąc pod uwagę to, że widzenie obrazu pod wpływem substancji psychoaktywnych realizuje się we właściwościach materii. W sensie fizycznym czy chemicznym nie dzieje się nic niezwykłego a jednak obraz świata się zmienia. Chcę wiedzieć co jest na tym obrazie.
Oglądałeś może film "Kontakt' z Jodie Foster ? To plastyczny obraz.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365