Racjonalista - Strona głównaDo treści
Chrześcijanie jak obywatele III Rzeszy.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
18-04-2013 08:05Jestem, który nie jestem (4 punktów)Chrześcijanie jak obywatele III Rzeszy.
Ocena -1 na 1
Pomyślałem, że tolerancja chrześcijan w Polsce wobec ateistów, religii nie różni się zbytnio od tolerancji przeciętnego obywatela Niemiec za czasów Hitlera wobec narodów. Polacy tak krytykują tych ludzi (nie zrozumcie tego jako aprobaty wobec nich), za to, że łykali brednie Hitlera, a co z nimi? Taki katolik jeden z drugim tylko: "żyd - złodziej; muzułmanin - terrorysta; Nergal - satanista" A co najlepsze wbrew parszywemu kościołowi, oni nie modlą się za pogan, tylko mówią kogo to do Izraela, a kogo na stos. A kościół niekiedy sam swojej nauce zaprzecza, podsycając tę nienawiść, choć pośrednio. Dlaczego tak radykalne porównanie? Bo Niemcy byli zaślepieni propagandą Hitlera, a Polacy kościoła. Wielkiej różnicy nie widzę.

Mod.: Nazwy narodowości piszemy wielką literą.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Dariusz Godyń (2403 punktów)
Zbyt emocjonalnie i chaotycznie przedstawiasz problemy. Skup się na konkretach zamiast operować ogólnikami.
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>Pomyślałem, że tolerancja chrześcijan w Polsce wobec ateistów, religii nie różni się zbytnio od
>tolerancji przeciętnego obywatela Niemiec za czasów Hitlera wobec narodów. Polacy tak krytykują tych
>ludzi (nie zrozumcie tego jako aprobaty wobec nich), za to, że łykali brednie Hitlera, a co z nimi?
>Taki katolik jeden z drugim tylko: "żyd - złodziej; muzułmanin - terrorysta; Nergal - satanista" A
>co najlepsze wbrew parszywemu kościołowi, oni nie modlą się za pogan, tylko mówią kogo to do
>Izraela, a kogo na stos. A kościół niekiedy sam swojej nauce zaprzecza, podsycając tę nienawiść,
>choć pośrednio. Dlaczego tak radykalne porównanie? Bo Niemcy byli zaślepieni propagandą
>Hitlera, a Polacy kościoła. Wielkiej różnicy nie widzę.
To odwrotnie niż ja. Zauważam całkiem sporą różnicę, jak choćby to, że Polacy nie tworzą obozów zagłady, czy - generalnie - nie nawołują do mordowania ateistów, już prędzej do ich nawracania. Porównanie praktycznie kogokolwiek z nazistami uwłacza godności.
Co do kościoła to on dość często ma problemy z dograniem swojej nauki z rzeczywistością.
Jestem, który nie jestem (4 punktów)

>To odwrotnie niż ja. Zauważam całkiem sporą różnicę, jak choćby to, że Polacy nie tworzą obozów zagłady, czy - generalnie - nie nawołują do mordowania ateistów, już prędzej do ich nawracania. Porównanie praktycznie kogokolwiek z nazistami uwłacza godności.

Nie obywatele tworzyli te obozy. Mi zasadniczo chodzi o pogardę. Może i tego nie uwzględniłem i teraz takie interpretacje z tego wynikają. Moja wina.
18-04-2013 16:36 
 Ocena 1 na 1
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>Nie obywatele tworzyli te obozy. Mi zasadniczo chodzi o pogardę.
A kto inny? Sugerujesz, że twórcy obozów nie byli narodowości niemieckiej? Czy może chcesz powiedzieć, że przy ich stawianiu tylko władza pracowała, a robotnicy to w tym czasie załóżmy garnki lepili?
Jestem, który nie jestem (4 punktów)
>>Nie obywatele tworzyli te obozy. Mi zasadniczo chodzi o pogardę.
>A kto inny? Sugerujesz, że twórcy obozów nie byli narodowości niemieckiej? Czy może chcesz powiedzieć, że przy ich stawianiu tylko władza pracowała, a robotnicy to w tym czasie załóżmy garnki lepili?

Mam na myśli ludzi zaślepionych złymi ideami. A co do samego tematu, to gdy słyszę od osób, z którymi mam styczność, bądź nie: "kto nawet nie powinien się urodzić"; "jak bóg może takim ludziom pozwalać żyć"; "... one mają bruzdę..."; "bóg cię ukara", to mam wrażenie że mam do czynienia z ludźmi wczesnego średniowiecza. Dlatego takie może niepoprawne porównanie, ale nienawiść wobec ludzi o innych poglądach jest powszechna. Jeśli chodzi o te obozy to zarówno niemcy jak i brytyjczycy oraz rosjanie mają je na sumieniu, ale ja nie wspomniałem, że w Polsce chce się kogoś zabijać, tylko piętnować.
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>Mam na myśli ludzi zaślepionych złymi ideami. A co do samego tematu, to gdy słyszę od osób, z którymi mam styczność, bądź nie: "kto nawet nie powinien się urodzić"; "jak bóg może takim ludziom pozwalać żyć"; "... one mają bruzdę..."; "bóg cię ukara", to mam wrażenie że mam do czynienia z ludźmi wczesnego średniowiecza. Dlatego takie może niepoprawne porównanie, ale nienawiść wobec ludzi o innych poglądach jest powszechna. Jeśli chodzi o te obozy to zarówno niemcy jak i brytyjczycy oraz rosjanie mają je na sumieniu, ale ja nie wspomniałem, że w Polsce chce się kogoś zabijać, tylko piętnować.

Porównanie do nazistowskich Niemiec - wedle mnie - jak najbardziej nieuprawnione. Co by
o Polsce nie powiedzieć, to aż takiego poziomu zbydlęcenia tu nie ma.
Co do mentalności niektórych ludzi to i owszem, ale ciężko żeby było inaczej skoro po części kształtuje ją kościół, który z nowoczesnością jest raczej na bakier. Ponadto katolicy nie tylko ateistów nie lubią. Siebie też niespecjalnie miłują.
Co do zabijania to w pierwszym poście wspomniałeś o stosach, a gdzie stosy tam śmierć. Chyba, że była to jedynie figura retoryczna.
szarley (54908 punktów)
>>Nie obywatele tworzyli te obozy. Mi zasadniczo chodzi o pogardę.
>A kto inny? Sugerujesz, że twórcy obozów nie byli narodowości niemieckiej? Czy może chcesz powiedzieć, że przy ich stawianiu tylko władza pracowała, a robotnicy to w tym czasie załóżmy garnki lepili?

Polecam : Horst Bienek "Czas bez dzwonów"
( także pozostałe części tetralogii)
oportunista (1711 punktów)
Zupełnie nie wiem czego uczą dzisiaj w szkołach i czy ta wiedza trafia do uczniów - śmieszne to wcale mnie się nie wydaje.
finerbijk (17282 punktów)
Co prawda, Mein Kampf jest w głównych założeniach plagiatem Starego Testamentu - tu i tu mamy naród wybrany, jego ziemię obiecaną, na której pecha miały znaleźć się niepożądane narody, które trzeba wyeliminować lub zniewolić siłą, pogarda i nienawiść dla obcych, poczucie własnej wyższości i wyjątkowości, eksterminacja jednostek odstających od normy (np., o złej orientacji), obowiązek zachowania czystości rasowej... sporo tego; ale mówienie, że obecnie tolerancja jest na tym samym poziomie co w hitlerowskich Niemczech jest dziecinne.
FuHau (35 punktów)
Polska jest dziwnym krajem, w którym czci się dziwnych ludzi. Dajmy na przykład Stefana Wyszyńskiego i cytaty jego wypowiedzi na ramach Ateneum Kapłańskiego:

"Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są wzorcem dla innych narodów."

"Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną probe realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie ludzkości(...) Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera(...)jest twórca nowej, genialnej taktyki".

"Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację."

"Hitler jest doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki."

"Dzisiejsza Trzecia Rzesza reprezentuje nie tylko określony system polityczny. Podejmuje ona tytaniczną próbę urzeczywistnienia wielkich idei, mających przynieść odrodzenie ludzkości (...) Dzięki swej antykomunistycznej postawie niemiecki narodowy socjalizm przyczynił się do tego, aby położyć tamę zagrożeniu Europy przez bolszewizm. W tym względzie ma zasługi dla całej ludzkości."

"Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (...) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa."

Jak widać, Wyszyński nie tylko pochwalał rasistowską i antysemicką politykę III Rzeszy, lecz także uważał nazistów za wzór i przykład dla polskich katolików. Niestety, Wyszyński nie różnił się pod tym względem od ówczesnych wybitnych postaci Kościoła katolickiego: m.in. prymasa Hlonda, arcybiskupa Kakowskiego, świętego Maksymiliana Kolbe, którzy tak samo propagowali w Polsce i na świecie antysemityzm i poparcie dla ideałów nazizmu. Smutne, ale prawdziwe
24-04-2013 19:31 
 Ocena-1 na 1
szarley (54908 punktów)
>Jak widać, Wyszyński nie tylko pochwalał rasistowską i antysemicką politykę III Rzeszy, lecz także uważał nazistów za wzór i przykład dla polskich katolików. Niestety, Wyszyński nie różnił się pod tym względem od ówczesnych wybitnych postaci Kościoła katolickiego: m.in. prymasa Hlonda, arcybiskupa Kakowskiego, świętego Maksymiliana Kolbe, którzy tak samo propagowali w Polsce i na świecie antysemityzm i poparcie dla ideałów nazizmu. Smutne, ale prawdziwe
>

Kolbe to nawet życie za faszyzm poświęcił.
Nie neguję faktu fascynacji faszyzmem wśród wielu księży. Np Tiso okazał się skończonym łajdakiem.
Uważam, że dogmat o nieomylności każdego proboszcza jest głupstwem, ale skoro nie uznaję takiego dogmatu, to, będąc konsekwentnym, muszę przyznać także duchownym prawo do błędów w ocenie rzeczywistości. W przemysłową zagładę Żydów Zachód uwierzył dopiero po zakończenu wojny, trudno żeby Wyszyński czy Kolbe wierzyli w nią przed 1939. W latach 30-tych dla wielu Polaków (różnych zawodów i wyznań) zagrożeniem był bolszewizm, z którym wcześniej już walczono, który znano z opowiadań uciekinierów, a nie faszyzm, mający od początku dobry PR.
Faszyzm zafascynował nie tylko Polaków, poczytaj co o Hitlerze pisano przed 1939 w prasie angielskiej czy francuskiej. W latach 40 we Francji była bardzo liczna grupa kolaborantów a wielu Francuzów podjęło walkę po stronie Hitlera.
Trudno oceniać poglądy ludzi, którzy mieli znacząco mniejszą wiedzę niż my dzisiaj. Przecież gdyby Kolbe wiedział czym jest faszyzm , nie czekałby w Polsce na wywózkę i bunkier głodowy. Bezpośrednim przełożonym Wyszyńskiego był bp Kozal, dowiedz się jak zginął.

Jeśli chcesz zarzucać kościołowi współpracę z dyktaturami i to nie tylko z faszystami (!), to znajdziesz o wiele bardziej jednoznaczne dowody i całkiem jednowymiarowe łajdackie postaci, które do końca swoich dni tkwiły po uszy w g...

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365