Racjonalista - Strona głównaDo treści
Tako rzekł Zaratusztra

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
08-01-2010 23:50nobodylikeyou (972 punktów)Tako rzekł Zaratusztra
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Od około 3 miesięcy stale odwiedzam portal racjonalista.pl i stąd też chciałbym zadać kilka konkretnych pytań.
Przede wszystkim chciałbym dowiedzieć się:

1. Czy moglibyście polecić mi jakąś miarodajną w treści książkę traktującą o kulcie zaratusztranizmu

2. Co sądzicie na temat książki "Jezus, 3000 lat przed Chrystusem. Faraon zwany Jezusem" autorstwa Llogari Pujol byłego księdza i egiptologa i czy jest ona dostępna w polskim przekładzie ?

Dodam że sam jestem zainteresowany powyższymi pozycjami w polskim wydaniu.
Z góry dziękuje za konkretne odpowiedzi.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

zachaj (5239 punktów)
Zaratusztranizm - znalezione w sieci :

"Miał bardzo silny wpływ na inne religie - judaizm i poprzez judaizm na chrześcijaństwo oraz islam"

Tak jak i większość wierzeń Sumerów , Egipcjan i innych ludów zamieszkujących tamte regiony.

"plemię Zaratusztry zostało wybite na skutek wojen plemiennych, a on sam tułał się przez kilkanaście lat po stepach północnego Iranu, ucząc się od innych kapłanów i obserwując
bezsensowne walki plemienne wyniszczające jego lud"

Bóg mu słabo pomagał.

" Zaratusztra zrezygnował pod koniec życia z wszelkich
zaszczytów, spisał Gaty, a następnie umarł przez dobrowolne zanurzenie się w lodowatych, krystalicznie czystych wodach
jeziora Kasaoja w Pamirze"

Ciekawa samobójcza śmierć. On nie był synem bożym ale gdyby tak było to całkiem możliwe , że zamiast krzyży , mielibyśmy symbol jeziorka na ścianach - może bardziej weselszy.

"Z Awesty wynika też, że nasienie Zartusztry obecne w tym jeziorze zapłodni kiedyś dziewicę,
która o świcie wykąpie się w tym jeziorze. Urodzi się z niego nowy prorok, który poprowadzi ludzi do ostatecznego zwycięstwa
z siłami zła i ustanowi bezpośrednie królestwo Ahura Mazdy na ziemi."

I znowu niepokalane poczęcie - coś w tym jest. Czemu bóg nigdy nie może zapłodnić normalnie - kopulując ? Przecież stworzył nas na swoje podobieństwo. Co jest lubieżnego w pięknym , naturalnym akcie płciowym ? A może po prostu chodzi o magiczność tego boskiego zapłodnienia ? Musi robić wrażenie świętości...

"Wiele wskazuje na to, iż takie podstawowe zasady religii chrześcijańskiej i judaistycznej jak Sąd Ostateczny, wędrówka duszy po śmierci do piekła lub nieba, wiara w diabła i nadejście mesjasza są w dużym stopniu zapożyczone z zaratusztrianizmu. "

Diabeł , piekło czy niebo to może być starsze niż nam się wydaję. Myślę , że pojawienie wierzeń człowieka w toku ewolucji mogło być przełomowe dla naszej inteligencji. To na pewno wiąże się z myśleniem abstrakcyjnym i wyobraźnią , którą tylko człowiek obdarzony jest w takim stopniu zaawansowania.

Następnym logicznym krokiem w ewolucji naszej świadomości będzie pozbycie się tego religijnego balastu i zastąpienie go naukową analizą.

A tak po za tym to fajnie jest coś wiedzieć o różnych religiach ale to wszystko sprowadza się do jednego , także ja mam ciekawsze książki do czytania.
nobodylikeyou (972 punktów)
Serdeczne dzięki, ale nadal nie wiem nic ponad to co znalazlbym w sieci
Z drugiej strony - troche szkoda ze zaratusztranizm nie zdolal obronic sie przed ekspansja islamu (oraz pewnie i chrzescijanstwa). Wyglada bowiem bardzo szlachetnie, niczym buddyzm czy wczesne chrzescijanstwo.
Pozdrawiam.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Nie było wiele szlachetnego we wczesnym chrześcijaństwie. Poczytaj świętego Pawła.
nobodylikeyou (972 punktów)
No fakt, mam chyba blędne wyobrażenie że wszystko co dawne bylo lepsze - choc wydaje mi sie ze po czesci tak.
Ł."Szaman"M. (563 punktów)

>1. Czy moglibyście polecić mi jakąś miarodajną w treści książkę traktującą o kulcie
>zaratusztranizmu

Szukaj prac Mary Boyce i Marii Składankowej
nobodylikeyou (972 punktów)
>Szukaj prac Mary Boyce i Marii Składankowej
Wielkie dzięki, jutro poszperam za nia po Empiku.

Ciekawi mnie jednak znacznie bardziej książka "Faraon zwany Jezusem" autorstwa bylego księdza Llogari Pujol'a ciekawe czy ukazala sie w polskim przekładzie ...

Tu mam nawet tekst wywiadu w mp3:
patrz.pl/mp3/faraon-zwany-jezusem

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365