Racjonalista - Strona głównaDo treści
Operatory logiczne - TAK, NIGDY, ZAWSZE

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
12-11-2011 15:09krystkon (459 punktów)Operatory logiczne - TAK, NIGDY, ZAWSZE
Pytanie o operatory logiczne

Czy poniższe części mowy można uznać za operatory logiczne?

p - czynnik
r - wynik

TAK
p r
1 1
0 0

ZAWSZE
p r
1 1
0 1

NIGDY
p r
1 0
0 0

Nie zastanawiam się w tej chwili nad "po co".
Zastanawiam się nad tym, czy to są operatory logiczne?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)

>Zastanawiam się nad tym, czy to są operatory logiczne?
TAk, to są operatory logiczne.

Pierwszy jest identycznościowy. Nie wiem, czy pozostałe mają taką nazwę, jaką im nadajesz.

Pozdrawiam

Grądy, łęgi, olsy, bory i buczyny.
Rosa L. (625 punktów)
Operatorem logicznym to funktor zdaniotwórczy od argumentów zdaniowych (1,2,..).

Dla jednego zdania można wskazać 4 takie operatory (2 do 2 kombinacji)
Dla dwóch zdań, już 8.

W tym przypadku,

p f(p)
1 1
0 0
to operator asercji,

p f(p)
1 0
0 1
to operator negacji,

p f(p)
1 1
0 1
to operator verum (prawdy),

p f(p)
1 0
0 0
to operator falsum(fałszu).

Podane w poscie nazwy są mylące, takich nazw używa się w przypadku logik intensjonalnych. Przy zwykłym rozumieniu słów "zawsze" i "nigdy" można te słowa zapisać za pomocą operatora konieczności.

Niech operator konieczności będzie zapisywany Lp (konieczne, że p)
Zawsze = Lp
Nigdy = ~ Lp
krystkon (459 punktów)
>Podane w poscie nazwy są mylące, takich nazw używa się w przypadku logik intensjonalnych. Przy zwykłym rozumieniu słów "zawsze" i "nigdy" można te słowa zapisać za pomocą operatora konieczności.
>Niech operator konieczności będzie zapisywany Lp (konieczne, że p)
>Zawsze = Lp
>Nigdy = ~ Lp

Ja "zawsze" rozumiem w następujący sposób.

R - wynik - wydarza się, dzieje się "zawsze" - R jest zawsze prawdziwe

Do wyniku R musi coś prowadzić, wynik powstaje z czynników - nic nie może się wydarzyć w sposób cudowny - bez przyczyny. R może zaistnieć w ogóle, nie tylko zawsze, pod warunkiem, że do R coś prowadzi.

P - czynnik - coś co może prowadzić do R choć nie musi.

Wg mnie wyrażając zawsze wyrażamy związek pomiędzy czynnikiem i wynikiem - stąd mój opis w operatorze "ZAWSZE".

Wg mnie zarówno czynniki jak i wyniki mogą się zawierać we wiedzy kontekstowej dwóch rozmawiających osób bez potrzeby ich wyrażania. Mówiąc "zawsze" możemy się odnosić do domyślnych czynników i wyników.

Używając "zawsze" - mamy na myśli pewne działanie - czynnik i efekt tego działania - wynik. Stąd moja tablica prawdy. Czy to jest niepoprawne?

Krystian Hamerlik-Konopka
Rosa L. (625 punktów)
W logice nie ma niepoprawnych lub właściwych zagadnień. Logik musi podać uzasadnienie, w postaci słownej lub, lepiej, dowodu.

Czy operator "zawsze" jest operatorem logicznym?
Operatory logiczne to, patrząc na analizę składniową na podstawie przykładów: nieprawda, że, i, oraz, wiem, że, posiadam informację, że, zawsze jest tak, że, jeżeli...to...,

zwykle funktory zdaniotwórcze od argumentów zdaniowych. To oznacza, że przetwarzają zdanie w inne zdanie. Czasem w rezultacie otrzymujemy zdanie złożone, którego wartość logiczna zależy tylko i wyłącznie od zdań prostych (operator ekstensjonalny), a czasem także od treści operatora (operator intensjonalny, przykładowo wiem, że).

W świetle powyższego, ciężko jest mi określić status słówka zawsze, bo można podać przykłady:
zawsze piszę i maluję rano
piszę i maluję zawsze rano
piszę i zawsze maluję rano

Jeżeli podstawić inne słowo, będące niezaprzeczalnie operatorem logicznym tj. jest konieczne, że otrzymamy:
jest konieczne, że piszę i maluję rano
piszę i maluję jest konieczne, że rano
piszę i jest konieczne, że maluję rano

Podobnie, nieprawda, że (cały czas chodzi o wybranie takiego samego funktora z punktu widzenia analizy, bo można je wówczas podstawić)
nieprawda, że piszę i maluję rano
piszę i maluję nieprawda, że rano
piszę i nieprawda, że maluję rano

W ten sposób wyrażenie zawsze nie jest zastępowalne, przez inne operatory podobnej klasy, zatem nie jest operatorem.
diogenes (42753 punktów)
>Zastanawiam się nad tym, czy to są operatory logiczne?

Czym jest operator logiczny?


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365