 |
Operatory logiczne - TAK, NIGDY, ZAWSZE Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-11-2011 15:09 | krystkon (459 punktów) | Operatory logiczne - TAK, NIGDY, ZAWSZE | Pytanie o operatory logiczne
Czy poniższe części mowy można uznać za operatory logiczne?
p - czynnik r - wynik
TAK p r 1 1 0 0
ZAWSZE p r 1 1 0 1
NIGDY p r 1 0 0 0
Nie zastanawiam się w tej chwili nad "po co". Zastanawiam się nad tym, czy to są operatory logiczne? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| sceptymucha (moderator, 11470 punktów) |
>Zastanawiam się nad tym, czy to są operatory logiczne? TAk, to są operatory logiczne.
Pierwszy jest identycznościowy. Nie wiem, czy pozostałe mają taką nazwę, jaką im nadajesz.
Pozdrawiam
Grądy, łęgi, olsy, bory i buczyny.
|
|
| Rosa L. (625 punktów) | Operatorem logicznym to funktor zdaniotwórczy od argumentów zdaniowych (1,2,..).
Dla jednego zdania można wskazać 4 takie operatory (2 do 2 kombinacji) Dla dwóch zdań, już 8.
W tym przypadku,
p f(p) 1 1 0 0 to operator asercji,
p f(p) 1 0 0 1 to operator negacji,
p f(p) 1 1 0 1 to operator verum (prawdy),
p f(p) 1 0 0 0 to operator falsum(fałszu).
Podane w poscie nazwy są mylące, takich nazw używa się w przypadku logik intensjonalnych. Przy zwykłym rozumieniu słów "zawsze" i "nigdy" można te słowa zapisać za pomocą operatora konieczności.
Niech operator konieczności będzie zapisywany Lp (konieczne, że p) Zawsze = Lp Nigdy = ~ Lp
|
|
 | | krystkon (459 punktów) | >Podane w poscie nazwy są mylące, takich nazw używa się w przypadku logik intensjonalnych. Przy zwykłym rozumieniu słów "zawsze" i "nigdy" można te słowa zapisać za pomocą operatora konieczności. >Niech operator konieczności będzie zapisywany Lp (konieczne, że p) >Zawsze = Lp >Nigdy = ~ Lp
Ja "zawsze" rozumiem w następujący sposób.
R - wynik - wydarza się, dzieje się "zawsze" - R jest zawsze prawdziwe
Do wyniku R musi coś prowadzić, wynik powstaje z czynników - nic nie może się wydarzyć w sposób cudowny - bez przyczyny. R może zaistnieć w ogóle, nie tylko zawsze, pod warunkiem, że do R coś prowadzi.
P - czynnik - coś co może prowadzić do R choć nie musi.
Wg mnie wyrażając zawsze wyrażamy związek pomiędzy czynnikiem i wynikiem - stąd mój opis w operatorze "ZAWSZE".
Wg mnie zarówno czynniki jak i wyniki mogą się zawierać we wiedzy kontekstowej dwóch rozmawiających osób bez potrzeby ich wyrażania. Mówiąc "zawsze" możemy się odnosić do domyślnych czynników i wyników.
Używając "zawsze" - mamy na myśli pewne działanie - czynnik i efekt tego działania - wynik. Stąd moja tablica prawdy. Czy to jest niepoprawne?
Krystian Hamerlik-Konopka
|
|
|  | | Rosa L. (625 punktów) | W logice nie ma niepoprawnych lub właściwych zagadnień. Logik musi podać uzasadnienie, w postaci słownej lub, lepiej, dowodu.
Czy operator "zawsze" jest operatorem logicznym? Operatory logiczne to, patrząc na analizę składniową na podstawie przykładów: nieprawda, że, i, oraz, wiem, że, posiadam informację, że, zawsze jest tak, że, jeżeli...to...,
zwykle funktory zdaniotwórcze od argumentów zdaniowych. To oznacza, że przetwarzają zdanie w inne zdanie. Czasem w rezultacie otrzymujemy zdanie złożone, którego wartość logiczna zależy tylko i wyłącznie od zdań prostych (operator ekstensjonalny), a czasem także od treści operatora (operator intensjonalny, przykładowo wiem, że).
W świetle powyższego, ciężko jest mi określić status słówka zawsze, bo można podać przykłady: zawsze piszę i maluję rano piszę i maluję zawsze rano piszę i zawsze maluję rano
Jeżeli podstawić inne słowo, będące niezaprzeczalnie operatorem logicznym tj. jest konieczne, że otrzymamy: jest konieczne, że piszę i maluję rano piszę i maluję jest konieczne, że rano piszę i jest konieczne, że maluję rano
Podobnie, nieprawda, że (cały czas chodzi o wybranie takiego samego funktora z punktu widzenia analizy, bo można je wówczas podstawić) nieprawda, że piszę i maluję rano piszę i maluję nieprawda, że rano piszę i nieprawda, że maluję rano
W ten sposób wyrażenie zawsze nie jest zastępowalne, przez inne operatory podobnej klasy, zatem nie jest operatorem.
|
|
2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | >Zastanawiam się nad tym, czy to są operatory logiczne?
Czym jest operator logiczny?
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|