Upowcy schwytani przez bolszewię i zesłani do łagrów sowieckich odegrali - przy wsparciu więźniów z państwa nadbałtyckich - kluczową rolę w wywołaniu powstania w Kengirze (Kazachstan) w maju 1954 roku. Na faktach tych oparty jest film "Czerwony", do którego ścieżkę dźwiękową stanowi piosenka Czerwona Kalina (hymn Strzelców Siczowych i UPA) wykonany w formule turbofolkowej przez zespół "Hajdamacy" - do którego wysłuchania zapraszam. www.youtub(*)st=RD2KFmijE0Ikw&start_radio=1"Powstanie więźniów łagru w Kengirze – powstanie więźniów łagru koło Kengiru (obecnego Żezkazganu) w Kazachstanie w maju i czerwcu 1954 roku. W powstaniu uczestniczyło ponad 8 tysięcy więźniów. Aktywną rolę odegrali Ukraińcy, w tym wielu członków UPA, którzy stanowili ponad połowę powstańców oraz powstańcy zesłani z państw nadbałtyckich. Za przywódców powstania uważa się byłych partyzantów UPA – Hersza Kellera lub Mychajła Sorokę. 25 czerwca oddziały uzbrojone w czołgi rozbiły powstanie. Liczba ofiar wynosiła do 700 osób. Nieuzbrojeni powstańcy w tym kobiety byli zmiażdżeni gąsienicami czołgów T-34, inni zostali zastrzeleni". pl.wikiped(*)4źniów_w_Kengirze |