Racjonalista - Strona głównaDo treści
Telewizja

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
29-12-2008 14:45Robcia (181 punktów)Telewizja
Ocena 1 na 1
Hurtowo nie płacimy za abonament bo telewizja nie załuguje na to. I słusznie. Pytanie tylko, skąd taka gigantyczna kasa na zarobki prezenterów? A na codzień i od święta to samo - powórki, powtórki, powtórki i głupkowate programy w stylu "Jak oni..."
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Anarchista (2650 punktów)
(zablokowany)
> Pytanie tylko, skąd taka gigantyczna kasa na zarobki prezenterów?

Odpowiedź jest dość banalna - z reklam.

"Anarchia matką porządku." P. Kropotkin
sztejkat (4743 punktów)
Kto nie płaci abonamentu niech pozbędzie się telewizora.

Praworządność ma swoje wymagania.

Zaś nie płacić i marudzić - gdzie tu sens, gdzie logika?

Dla tych zaś, którym nie spodobało się co napisałem wyżej, dodam: Jestem za tym, by bezwzględnie karać tych, którzy łamią prawo posiadając telewizor i nie wywiązują się z ustawowych obowiązków.

Najlepiej - konfiskatą odbiornika.

Zasada : olewać złe prawo prowadzi w prostej linii do katastrofy. A tak zachowują się ci, którzy z niepłacenia abonamentu mimo spełnienia ustawowych wyganiań określających obowiązek jego opłaty uczynili ideologię wolności i uczciwości.

Olewać złe prawo to nie jest wolność. To nie ma związku z uczciwością. I żadnego, ale to żadnego związku z racjonalnym myśleniem.

Zmieniać złe prawo - to jest to, do czego należy głośno nawoływać. A jednak istniejące zapisy przestrzegać. Jeśli nie można inaczej - metodą strajku włoskiego.

Takoż więc nawołuję: jeden kanał TVP, tylko i wyłącznie rządowe wiadomości, rządowe ogłoszenia, rządowe sprawozdania, finansowany wyłącznie z budżetu. Zero opłaty za posiadanie odbiornika.

Pozdrawiam,

Tomasz Sztejka
Robcia (181 punktów)
>Kto nie płaci abonamentu niech pozbędzie się telewizora.
Tak, ale gdy płacono abonament telewizja oferowała taki sam rodzaj programów...
29-12-2008 20:30 
 Ocena 1 na 1
stilgar (7322 punktów)
>Kto nie płaci abonamentu niech pozbędzie się telewizora.
>Praworządność ma swoje wymagania.

Nie płacenie abonamentu jest w tym wypadku aktem nieposłuszeństwa obywatelskiego. Jest to jedna z form zmieniania złych przepisów.

Tak samo 100 lat temu kobiety walczyły o swoje prawa, często łamiąc przepisy, aby zwrócić uwagę na ich niesprawiedliwość. Tak samo Murzyni walczyli o swoje prawa w Stanach pół wieku temu...

Oczywiście, każdy który się nieposłuszeństwa obywatelskiego dopuszcza, musi się liczyć z tym, że może ponieść ustawowe kary.

Twoja kara ustawowa chyba nie jest, więc jaki to ma związek z praworządnością?
sztejkat (4743 punktów)
Zapytam podstępnie: ilu spośród tych, którzy nie płacąc posiadają odbiornik (zaznaczam - posiadają, bo to jest podstawą do opłaty. Oglądanie się nie liczy) podjęli jakiekolwiek inne kroki by zmienić to prawo?

Ilu spośród tych ludzi pofatygowało się choćby napisać maila do posła, senatora czy chociażby KRRiT?

Może się mylę i może takich jest wielu. Odnoszę jednak odwrotne wrażenie - że nie płacą dla samego nie płacenia. Bo tak łatwiej i taniej, a można temu przyczepić etykietkę "nieposłuszeństwa obywatelskiego".

Przez praworządność miałem na myśli myślenie o sobie, jako o osobie przestrzegającej prawa. Nie widzę sensownej możliwości pogodzenia tej myśli z posiadaniem TV i nie opłacaniem abonamentu.


Tomasz Sztejka
Kelly (2051 punktów)
>Kto nie płaci abonamentu niech pozbędzie się telewizora.
Nie wystarczy nie oglądać telewizji publicznej?

>(...) tylko i wyłącznie rządowe wiadomości, rządowe ogłoszenia, rządowe sprawozdania, (...)
Czy to nie jest obraza urzędu Prezydenta RP?! Skandal, granda, bałagan i anarchia.
Nie żebym się nie zgadzała.
Władek Lichacz (2050 punktów)
>Nie wystarczy nie oglądać telewizji publicznej?

Niestety, nie. Wystarczy, że jest. Jeżeli nie będzie telewizora, a znajdą byle jakie radyjko to też zapłacisz, tylko mniej.
sztejkat (4743 punktów)
>>Kto nie płaci abonamentu niech pozbędzie się telewizora.
>Nie wystarczy nie oglądać telewizji publicznej?

Nie. Po pierwsze - obecna ustawa jasno precyzuje warunki przy których należy opłacać abonament. Jest nim użytkowanie odbiornika, przy czym przyjmuje się, że posiadanie oznacza użytkowanie. Odbiornikiem zaś jest cokolwiek zdolne do odbioru programu. Moim zdaniem plomby cioci Agatki też

Po drugie - co oglądasz a co nie to Twoja prywatna sprawa. Brak sprzężenia zwrotnego do nadawcy oznacza, że Twoje nieoglądanie telewizji publicznej nie ma dlań żadnego efektu.

Trzy - kablówka, a większość chyba obecnie z takiej formy TV korzysta, wnosi już opłatę za retransmisję telewizji publicznej.

I cztery - uwaga, najlepsze! - kablówka ma obowiązek oferowania kanałów telewizji publicznej w każdym pakiecie podstawowym.

Łącząc wszystkie cztery - nawet nie opłacając abonamentu i nie oglądając telewizji publicznej sam fakt posiadania odbiornika i kablówki może już wnosić stosowne wpływy na rzecz telewizji publicznej.

>Czy to nie jest obraza urzędu Prezydenta RP?! Skandal, granda, bałagan i anarchia.(...)

No tak. O tym nie pomyślałem - traktuję wszystkie organa Władzy jak jedno i wrzucam pod pojęcie Rząd w ogólności.


Tomasz Sztejka
30-12-2008 13:18 
 Ocena 3 na 3
Ela Grabarczyk-Ponimasz (5614 punktów)
>Kto nie płaci abonamentu niech pozbędzie się telewizora.
>Praworządność ma swoje wymagania.
>Zaś nie płacić i marudzić - gdzie tu sens, gdzie logika?

Nie płacę, nie oglądam i nie marudzę. Za co mnie karać? Za posiadanie telewizora? Służy mi jako monitor do podglądu z komputera i oglądania wypożyczonych filmów DVD. TV nie oglądam, więc za co mam płacić? Za telewizor zapłaciłam w sklepie. Mój tok rozumowania biegnie prosto: gdybym obejrzała jakiś program w TV publicznej, to wtedy owszem, powinnam zapłacić abonament. Ale nie włączam tego urządzenia w tym celu. I zapewniam, że nie robię tego pokątnie, w ukryciu
ps. Mam w domu równiez inne przedmioty: np. noże. Czy należy mnie karać za samo ich posiadanie? Czy dopiero wtedy, gdy użyję któregoś z nich niezgodnie z prawem, np napadając na sąsiada na klatce schodowej?
30-12-2008 15:43 
 Ocena 2 na 2
Gosia (9452 punktów)

>ps. Mam w domu równiez inne przedmioty: np. noże. Czy należy mnie karać za samo ich posiadanie? Czy dopiero wtedy, gdy użyję któregoś z nich niezgodnie z prawem, np napadając na sąsiada na klatce schodowej?
To nie byłaby napaść, tylko obrona konieczna przed gwałtem, przecież sąsiad "narzędzie" posiada...
Władek Lichacz (2050 punktów)
>Nie płacę, nie oglądam i nie marudzę. Za co mnie karać? Za posiadanie telewizora?

Był pomysł, żeby każdy kto korzysta z energii elektrycznej płacił będzie także i za telewizor. Nie mam, a gdyby ten pomysł wprowadzono też bym musiał płacić.
Wybrańcy narodu nie tylko w naszym kraju mają podobne pomysły. W innych też ciekawie bywa. Chyba był nawet na tym forum wątek specjalnie temu zagadnieniu poświęcony.
30-12-2008 19:03 
 Ocena 1 na 1
Ela Grabarczyk-Ponimasz (5614 punktów)
>>Nie płacę, nie oglądam i nie marudzę. Za co mnie karać? Za posiadanie telewizora?
>Był pomysł, żeby każdy kto korzysta z energii elektrycznej płacił będzie także i za telewizor. Nie mam, a gdyby ten pomysł wprowadzono też bym musiał płacić.
>Wybrańcy narodu nie tylko w naszym kraju mają podobne pomysły. W innych też ciekawie bywa. Chyba był nawet na tym forum wątek specjalnie temu zagadnieniu poświęcony.

hehe, o ile pamiętam wybrańcy narodu, czy też jakaś pani z Krajowej Rady Telewizji itd, proponowała również, zeby abonament telewizyjny był obowiązkowy dla ludzi korzystających z internetu, bo przecież przez net też się da oglądać TV. Pomysł upadł obśmiany przedtem zgodnie przez interneutów.
sztejkat (4743 punktów)
>(...)
>hehe, o ile pamiętam wybrańcy narodu, czy też jakaś pani z Krajowej Rady Telewizji itd, proponowała również, zeby abonament telewizyjny był obowiązkowy dla ludzi korzystających z internetu, bo przecież przez net też się da oglądać TV. Pomysł upadł obśmiany przedtem zgodnie przez interneutów.

Pomysł nigdy nie upadł - bo nigdy go nie było. Upadł tylko pomysł by egzekwować obecne zapisy ustawy definiujące odbiornik jako dowolne urządzenie techniczne zdolne do odbioru programu. Zdecydowanie jest nim komputer z szeroko-pasmowym internetem. A konkretnie - stał się nim w momencie uruchomienia pierwszych strumieni radiowych przez polskie stacje.

Gdyby ktoś chciał, to zgodnie z zasadami ustawy, mimo braku rozporządzeń, może egzekwować abonament RTV od komputerów.


Tomasz Sztejka
sztejkat (4743 punktów)
>Nie płacę, nie oglądam i nie marudzę. Za co mnie karać? Za posiadanie telewizora? Służy mi jako monitor do podglądu z komputera i oglądania wypożyczonych filmów DVD. (...) Ale nie włączam tego urządzenia w tym celu. I zapewniam, że nie robię tego pokątnie, w ukryciu

Brak źródła sygnału, czytaj anteny lub kablówki, czyni urządzenie niezdolnym do odbioru programu. Ergo - zgodnie z zapisami ustawy nie podlega opłacie abonamentowej i obowiązkowi rejestracji.

Tomasz Sztejka
NdwZ (265 punktów)
>Hurtowo nie płacimy za abonament bo telewizja nie załuguje na to. I słusznie. Pytanie tylko, skąd
>taka gigantyczna kasa na zarobki prezenterów? A na codzień i od święta to samo - powórki, powtórki,
>powtórki i głupkowate programy w stylu "Jak oni..."

JA zdecydowałem się w ogóle zbojkotować telewizje i od dobrych paru lat nie oglądam TV ,no czasem wyjątkowo obejrzę coś u dziewczyny. Sam z telewizora już nie korzystam i nie posiadam żadnego zresztą.
Mam PC'eta i to mi wystarcza. Film na dvd oglądnę, wiadomości na necie przeczytam. Seriali (prawie, ale Housa i Przyjaciół można na dvd zdobyć) żadnych nie oglądam.
Kiedyś miałem w zwyczaju oglądać Discovery ale to też na dvd można mieć więc telewizor nie jest mi do niczego potrzebny. Zreszta i tak najwięcej go używały moje koty (lubiły na nim spać ).

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365